KLUBY RODZICÓW rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

Dwór Czeczów, będący placówką kulturalną w strukturach Centrum Kultury Podgórza, znajduje się w Starym Bieżanowie. Jest to zabytkowy obiekt, którego najstarsze zachowane fragmenty datowane są na XV wiek. W swojej ofercie na bardzo wysokiej pozycji lokuje odbiorców, jakimi są dzieci w różnym wieku. Jest to podyktowane zdiagnozowanymi potrzebami naszej społeczności lokalnej w Starym Bieżanowie, w oparciu o które budujemy nasze propozycje programowe. Wśród oczekiwań stawianych nam znajdują się zajęcia z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obejmują one zróżnicowane pod względem tematycznym warsztaty, m.in.  taneczne, artystyczne, plastyczne,  muzyczne, teatralne, spotkania z autorami książek dla dzieci.

Spotkania w Klubie Rodziców to zajęcia, w których biorą udział rodzice lub opiekunowie wraz z dziećmi w wieku od 0 do 3 lat. Ich celem jest nie tylko stworzenie przestrzeni pozwalającej na spędzenie wolnego czasu, ale również na integrację rodzin, wymianę doświadczeń, eliminację poczucia osamotnienia i opuszczenia oraz podniesienie kompetencji rodzicielskich, dzięki oferowanym zajęciom tematycznym.

 

 

Harmonogram zajęć Klubu Rodziców w maju


 

6, 13, 20 i 27.05 (poniedziałki), godz. 10.00

Warsztaty sensoryczno-motoryczne

Autorskie zajęcia oparte o wieloletnie doświadczenie w kraju i za granicą. Głównym celem zajęć sensoryczno-motorycznych jest dostarczenie dziecku poprzez zabawę różnorodnych bodźców wspomagających integrację jego zmysłów oraz ich rozwój.

Zajęcia składają się z powtarzających się, przewidywalnych części w kilku uzupełniających się wariantach, takich jak:

1.Przywitanie (piosenka, taniec, zabawy z chustą animacyjną)

2.Zabawy tematyczne (szukanie, liczenie, dopasowywanie)

3.Ścieżka sensoryczna/ Dywan sensoryczny/ Tor przeszkód

4.Zabawy sensoryczne (kreatywne brudzenie się)

5.Relaksacja (masażyki, elementy jogi, ćwiczenia oddechowe)

Zapraszamy na zajęcia maksymalnie 8 dzieci oraz tyle samo opiekunów. Zajęcia trwają 45 minut.

 

7, 14, 21 i 28.05 (wtorki), godz. 9.00 oraz 10.00

Czytadełko (globalne czytanie metodą Glenna Domana)

Czytadełko to zajęcia, na których wspólnie spędzony czas ma być przede wszystkim dobrą, swobodną zabawą, rozwijającą prawą półkulę mózgu. Jedną z proponowanych zabaw jest: „zabawa w czytanie”. Podczas jej trwania demonstrujemy dziecku specjalnie przygotowane tablice z wyrazami. Poznawane słowa nosimy na szyi, przytulamy, eksperymentujemy z nimi na wszystkie możliwe sposoby, wszystko po to, by ułatwić ich przyswojenie i zapamiętywanie, a w konsekwencji czytanie. Nasza nauko – zabawa nie ma jednak nic wspólnego ze szkolnym przymusem, stresem. Dlatego tak ważne są uśmiechnięte buzie dzieci. Zajęcia są uzupełnione o globalne czytanie prowadzone metodą Glenna Domana. Mają pokazać, w jaki sposób nauczyć małe dziecko czytać, znacznie przy tym poszerzając jego rozwój, ułatwiając życiowy start.

Ze względu na dużą popularność zajęć od stycznia 2024 prowadzone w dwóch grupach (bez podziału na wiek uczestników).

 

7, 14, 21 i 28.05 (wtorki), godz. 11.00

Sportowy duch i ruch

To zajęcia ogólnorozwojowe łączące różne elementy ruchu z muzyką, tańcem i rozciąganiem. Zabawy ruchowe przyczynią się do zwiększenia wydajności fizycznej, rozwoju motoryki, wzmocnią więzadła oraz układ kostno-stawowy, ukształtują prawidłową postawę ciała. Rozwiną u dzieci szybkość, wytrzymałość, zwinność i zręczność. Energiczne prowadzenie przyczyni się do rozładowania napięć, zaś aktywność dzieci sprawi, że będą bardziej cierpliwie pokonywać trudności.

 

8, 15, 22 i 29.05 (środy), godz. 09.00 oraz 10.00

Warsztaty „Bystry Bobas”

Bystry Bobas to zajęcia sensoryczno-rozwojowe dla dzieci w wieku 0-3 lata. Stymulują i wspierają rozwój psychofizyczny niemowląt i dzieci, wspomagają prawidłową integrację sensoryczną oraz wzmacniają więź między rodzicem a dzieckiem. Podczas zajęć prowadzone są starannie dobrane do wieku i możliwości psychofizycznych dzieci ćwiczenia oraz zabawy przygotowane przez psychologa dziecięcego. Angażujemy zmysły dzieci, śpiewamy piosenki w języku polskim i angielskim, pokazujemy rodzicom, jak mogą bawić się z maluszkami w

domu równocześnie wspierając ich rozwój. Ze względu na duże zainteresowanie zajęciami, proponujemy dwie grupy – młodszą do 12 miesięcy i starszą powyżej 1 roku życia.

 

8, 15, 22 i 29.05 (środy), godz. 11.15     

Gimnastyka dla Mam

Zajęcia prozdrowotne z wykorzystaniem różnych technik i metod ruchu - zdrowy kręgosłup oraz mobility, z elementami rozciągania, a także wzmacniania poszczególnych partii i grup mięśniowych. Sposób na poprawienie kondycji ruchowej. Ćwiczenia dostosowane do potrzeb uczestników, nie obciążające stawów ani kolan, pozwalające na stopniową regenerację mięśni brzucha. Zajęcia o niskim poziomie intensywności przy muzyce, również z wykorzystywaniem przyborów. Trening poprawia samopoczucie i poprawia sprawność całego organizmu.

Trening dotyczy Mam, jednak podczas zajęć na sali mogą przebywać dzieci do lat 3.

 

9, 16 i 23.05 (czwartki), godz. 9.15 – grupa I (od 0 do 12 miesięcy); godz. 10.15 – grupa II (od 1 do 3 lat)

Zajęcia umuzykalniające wg metody prof.  E.E. Gordona           

Zajęcia polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka. Głównym narzędziem osoby prowadzącej jest głos wspomagany także instrumentami orffowskimi (grzechotki, kastaniety, tamburyny, dzwonki). We wspólnej zabawie wykorzystywane są również takie akcesoria jak chusta Klanzy, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane. Zajęcia pokazują, ile radości można czerpać z improwizacji, jak można się bawić przy muzyce i z muzyką. Umuzykalnianie metodą prof. Gordona we wczesnym okresie życia dziecka wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki, ułatwia tworzenie oraz improwizowanie, stymuluje wszechstronny rozwój i pobudza zdolność komunikowania się. Dzięki nim dzieci zyskują także większą płynność mowy i lepszą dykcję. Ponadto pojawiają się i inne zalety, przede wszystkim większa zdolność koncentracji, co z kolei ma niebotyczny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. 

Praca odbywa się w dwóch grupach – młodszej (do roczku) i starszej – po 12 dzieci, z opiekunami.

 

9 i 16.05 (czwartek), godz. 11.15

Warsztaty multisensoryczne

Warsztaty rozbudzają ciekawość świata oraz kreatywność u dzieci. Są wspaniałym narzędziem do wspomagania rozwoju motorycznego dzieci na różnych etapach życia. Ich celem  jest umożliwienie dzieciom doświadczania świata wszystkimi zmysłami. Zajęcia pozwalają na swobodną ekspresję, twórcze myślenie oraz wspaniałą zabawę.

W pierwszym terminie zapraszamy dzieci młodsze (do 12 msc życia), zaś w drugim grupę „starszaków” (2-3 latków).

 

10, 17 i 24.05 (piątki), godz. 11.45

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci wraz z rodzicami

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 0 do 3 lat oraz do ich opiekunów: rodziców, babć, dziadków. Celem spotkań jest adaptacja maluchów do wspólnej, twórczej zabawy, nauka samodzielności, cierpliwości, odwagi, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz kształtowanie dobrych nawyków i nowych umiejętności. W czasie tych zajęć wykorzystywane są różnego rodzaju metody animacji najmłodszych oraz rozwoju kreatywności opiekunów względem aktywnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem.

 

KONTAKT:

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

ul. ks. Popiełuszki 36, 30-898 Kraków

Tel.: 12 651 39 13, 509 590 322

E-mail: czeczow@ckpodgorza.pl

www.dworczeczow.pl

Adres: ul.Księdza Popiełuszki 36, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Joanna Madej
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2016-01-25
Data aktualizacji: 2024-05-09
Powrót