Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Dwór Czeczów, będący placówką kulturalną w strukturach Domu Kultury „Podgórze”, znajduje się w Starym Bieżanowie. Jest to zabytkowy obiekt, którego najstarsze zachowane fragmenty datowane są na XV wiek. W swojej ofercie na bardzo wysokiej pozycji lokuje odbiorców, jakimi są dzieci w różnym wieku. Jest to podyktowane zdiagnozowanymi potrzebami naszej społeczności lokalnej w Starym Bieżanowie, w oparciu o które budujemy nasze propozycje programowe. Wśród oczekiwań stawianych nam znajdują się zajęcia z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obejmują one zróżnicowane pod względem tematycznym warsztaty, m.in.  taneczne, artystyczne, plastyczne,  muzyczne, teatralne, spotkania z autorami książek dla dzieci i in.

Uściślając, w ofercie naszego Domu Kultury znajdują się oprócz zajęć adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym także zajęcia adresowane do tych najmłodszych odbiorców (począwszy od dzieci kilkumiesięcznych) oraz ich rodziców. Od kilku lat funkcjonuje Klub Malucha, do którego uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Spotkania są kilka razy w tygodniu i pozwalają najmłodszym na spędzenie czasu w gronie rówieśników pod opieką wykwalifikowanej kadry dbającej o stronę edukacyjną zajęć. Służą one adaptacji dzieci w grupie, ich uspołecznieniu oraz mają charakter ogólnorozwojowy, co pozwala na łatwiejsze i pełniejsze wdrożenie się w późniejszym czasie do zajęć w przedszkolu. Równolegle do zajęć w Klubie Malucha prowadzone są spotkania w Klubie Rodziców, w których biorą udział rodzice, opiekunowie wraz z dziećmi w wieku od 0 do 2,5 lat. Celem tych zajęć jest nie tylko stworzenie przestrzeni pozwalającej na spędzenie wolnego czasu, ale również na integrację rodzin, wymianę doświadczeń, eliminację poczucia osamotnienia i opuszczenia towarzyszącego bardzo często mamom opiekującym się swoimi pociechami, w końcu na podniesienie kompetencji rodzicielskich dzięki oferowanym zajęciom tematycznym.

Na rzecz integracji rodzin poprzez wspólne spędzanie czasu proponujemy także warsztaty plastyczne i ceramiczne w naszej otwartej pracowni plastycznej, na które mogą przyjść rodzice ze swoim potomstwem i wspólnie podjąć działania o charakterze artystycznym. Podobny charakter mają również zajęcia ruchowe, zwłaszcza z capoeiry.

Warto nadmienić, że z oferty Dworu Czeczów korzystają całe rodziny – choć niekoniecznie z tych samych zajęć.

 

 

Harmonogram Klubu Rodziców - grudzień 2019 r.

 

2 grudnia (poniedziałek) godz. 10.00 - Warsztaty muzykoterapeutyczne „Morskie opowieści”; prowadzenie: Paulina Olko. W pewnym mieście słychać wielkie poruszenie – to marynarze szykują się na wielką wyprawę! Muszą przepłynąć morze pełne niespodzianek, aby dostarczyć mieszkańcom pewnej wyspy kosze z towarami. Podczas warsztatów rozwijamy kreatywność i wrażliwość na dźwięk, tworząc podkład muzyczny do żywej historii. Ćwiczymy aparat mowy i wyzwalamy endorfiny przez wspólny śpiew, uczymy się słuchania z uwagą i improwizujemy wyładowując emocje.

 

3, 10, 17 grudnia (wtorki) godz. 9.00, godz. 10.00 - Czytadełko (globalne czytanie metodą Glenna Domana); prowadzenie: Joanna Tokarczyk-Chyłek. Czytadełko to zajęcia, na których wspólnie spędzony czas ma być przede wszystkim dobrą, swobodną zabawą, rozwijającą prawą półkulę mózgu. Jedną z proponowanych zabaw jest: „zabawa w czytanie”. Podczas jej trwania demonstrujemy dziecku specjalnie przygotowane tablice z wyrazami. Poznawane słowa nosimy na szyi, przytulamy, eksperymentujemy z nimi na wszystkie możliwe sposoby, wszystko po to, by ułatwić ich przyswojenie i zapamiętywanie, a w konsekwencji czytanie. Nasza nauko – zabawa nie ma jednak nic wspólnego ze szkolnym przymusem, stresem. Dlatego tak ważne są uśmiechnięte buzie dzieci. Zajęcia są uzupełnione o globalne czytanie prowadzone metodą Glenna Domana. Mają pokazać, w jaki sposób nauczyć małe dziecko czytać, znacznie przy tym poszerzając jego rozwój, ułatwiając życiowy start.

 

3, 10, 17 grudnia (wtorki) godz. 11.15 - Sportowy duch i ruch; prowadzenie: Joanna Tokarczyk-Chyłek. To zajęcia ogólnorozwojowe łączące różne elementy ruchu z muzyką, tańcem i rozciąganiem. Zabawy ruchowe przyczynią się do zwiększenia wydajności fizycznej, rozwoju motoryki, wzmocnią więzadła oraz układ kostno-stawowy, ukształtują prawidłową postawę ciała. Rozwiną u dzieci szybkość, wytrzymałość, zwinność i zręczność. Energiczne prowadzenie przyczyni się do rozładowania napięć, zaś aktywność dzieci sprawi, że będą bardziej cierpliwie pokonywać trudności.

 

5, 12 grudnia (czwartki) godz. 9.00-11.00 – grupa I – dzieci do 12 miesięcy; godz. 10.00-11.00 – grupa II – dzieci od 1 do 2 lat; godz. 11.00-12.00 – grupa III  - dzieci od 2 do 3 lat. Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci wraz z rodzicami, prowadzenie: Anika Sztaba. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku
od 0 do 3 lat oraz do ich opiekunów: rodziców, babć, dziadków. Celem spotkań jest adaptacja maluchów do wspólnej, twórczej zabawy, nauka samodzielności, cierpliwości, odwagi, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz kształtowanie dobrych nawyków i nowych umiejętności. W czasie tych zajęć wykorzystywane są różnego rodzaju zabawy ruchowe i ćwiczenia, które usprawnią motorykę dużą i małą. Spotkania są okazją do nawiązania kontaktów z innymi rodzicami, wymiany doświadczeń. Rodzice uczestniczą w zabawie razem ze swoimi dziećmi, poznają ich zdolności, obserwują rozwój.

 

6, 13 grudnia (piątki) godz. 9.00 – grupa I – dzieci do 12 miesięcy; godz. 9.50 – grupa II dzieci do 12 miesięcy; godz.10.40 – grupa III – dzieci          od 1 do 2 lat; godz. 11.30 – grupa IV – dzieci od 2 do 3 lat. Zajęcia umuzykalniające wg metody prof.  E.E. Gordona, prowadzenie: Monika Madej Zajęcia polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka. Głównym narzędziem osoby prowadzącej jest głos wspomagany także instrumentami orffowskimi (grzechotki, kastaniety, tamburyny, dzwonki). We wspólnej zabawie wykorzystywane są również takie akcesoria jak chusta Klanzy, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane. Zajęcia pokazują, ile radości można czerpać z improwizacji, jak można się bawić przy muzyce i z muzyką. Umuzykalnianie metodą prof. Gordona we wczesnym okresie życia dziecka wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki, ułatwia tworzenie oraz improwizowanie, stymuluje wszechstronny rozwój i pobudza zdolność komunikowania się. Dzięki nim dzieci zyskują także większą płynność mowy i lepszą dykcję. Ponadto pojawiają się i inne zalety, przede wszystkim większa zdolność koncentracji, co z kolei ma niebotyczny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. 

 

4 grudnia (środa) godz. 10.00 - Warsztaty multisensoryczne: „Las zmysłów: Święta pachnące lasem”; prowadzenie: Kinga Abram. Warsztaty mają na celu wszechstronny psychofizyczny rozwój małego dziecka - rozwijanie sprawności fizycznej, manualnej, a także jego wyobraźni, wrażliwości i aktywności twórczej w oparciu o materiały naturalne, które są wykorzystywane. Podczas zajęć chcemy pokazać, jak podejść do tematu holistyczne. Integracja sensoryczna działa dobrze, jeśli równoważymy wszystkie bodźce kierowane do mózgu.

 

11 grudnia (środa) godz. 10.00 - Warsztaty dietetyczno-kulinarne z cyklu Trzy Be „Lepszy wybór: Razem przy świątecznym stole”; prowadzenie: Dominika Sikora. W trakcie warsztatów przybliżone zostają zasady zdrowego odżywiania, planowania zróżnicowanych posiłków, które jednocześnie są bardzo atrakcyjne dla dziecka i chętne przez nie zjadane. Dowiemy się, jak żywić dziecko, aby zdrowo rosło, uczyło się pozytywnych nawyków żywieniowych. Z doświadczenia wiemy, że rozszerzanie dziecięcej diety to czas ogromnych rodzicielskich dylematów. Warsztaty mają na celu przekonanie rodziców, że przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku jest wbrew pozorom szybkie i proste. Dodatkowo będziemy angażować dzieci, nawet te najmłodsze, we wspólne przygotowanie posiłków. Podczas najbliższych warsztatów żywieniowych będziemy zachęcać do  sięgnięcia w kuchni po zdrowe i naturalne składniki. Przygotujemy świąteczne potrawy, nie sięgając po przetworzone produkty, a co najważniejsze przygotujemy je razem z dziećmi i dla dzieci. Od samego  początku będą zaangażowane w gotowanie.  Dbamy o przygotowanie przepisów w taki sposób, aby zaangażować do  pracy dzieci. Krojenie miękkich produktów, blendowanie, mieszanie,  lepienie, przyprawianie, przelewanie, to dla nich nauka i świetna zabawa. 

 

19 grudnia (czwartek), godz. 10.30 – Kolorowe warsztaty migania dla dzieci - prowadzenie: Joanna Augustyniak. Podczas warsztatów poznajemy wybrane znaki Polskiego Języka Migowego, które wplatane są w starannie dobrane zabawy, piosenki i wiersze. W poznawaniu niewerbalnej komunikacji pomagają nam barwy, plansze z obrazkami, pacynki i prezentacje. Poprzez wykorzystanie elementów komunikacji niewerbalnej w połączeniu z barwami rozwijamy zmysły dzieci, ich mowę ciała oraz koordynację ruchową. Barwne elementy warsztatów sprzyjają zapamiętywaniu znaków oraz pobudzają kreatywność i twórczą fantazję dziecka.

 

19 grudnia (czwartek), godz. 11.00 – grupa I; godz. 12.00 grupa II - Warsztaty multisensoryczne dla dzieci z rodzicami; prowadzenie: Anika Sztaba. Podczas zajęć dzieci dzięki zastosowaniu zróżnicowanych materiałów będą mogły stymulować wszystkie zmysły. Będą bawiły się kolorowym makaronem, sypkim ryżem, cieczą nie-newtonowską, domowym piaskiem kinetycznym oraz wieloma innymi strukturami. W trakcie zajęć stworzone zostaną dzieciom warunki do samodzielnego działania. Materiały sensoryczne przygotowane będą w odpowiednich dla dzieci pojemnikach pomiędzy którymi można będzie łatwo się przemieszczać. W trakcie zabaw uczestnicy będą nazywali emocje, sytuacje, zadawały pytania. Zajęcia pozwolą dzieciom doświadczać świata wszystkimi zmysłami, pozwolą na swobodną ekspresję oraz twórcze myślenie.

 

Dla posiadaczy Karty Klubu Rodziców wstęp bezpłatny.

 

KONTAKT:

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

adres: ul. ks. Popiełuszki 36, 30-898 Kraków

telefon:12 651 39 13, 509 590 322

biuro@dworczeczow.pl

www.dworczeczow.pl

Adres:
ul.Księdza Popiełuszki 36, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Antonina Białek
Podmiot publikujący: KKR