Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Dwór Czeczów, będący placówką kulturalną w strukturach Domu Kultury „Podgórze”, znajduje się w Starym Bieżanowie. Jest to zabytkowy obiekt, którego najstarsze zachowane fragmenty datowane są na XV wiek. W swojej ofercie na bardzo wysokiej pozycji lokuje odbiorców, jakimi są dzieci w różnym wieku. Jest to podyktowane zdiagnozowanymi potrzebami naszej społeczności lokalnej w Starym Bieżanowie, w oparciu o które budujemy nasze propozycje programowe. Wśród oczekiwań stawianych nam znajdują się zajęcia z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obejmują one zróżnicowane pod względem tematycznym warsztaty, m.in.  taneczne, artystyczne, plastyczne,  muzyczne, teatralne, spotkania z autorami książek dla dzieci i in.

Uściślając, w ofercie naszego Domu Kultury znajdują się oprócz zajęć adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym także zajęcia adresowane do tych najmłodszych odbiorców (począwszy od dzieci kilkumiesięcznych) oraz ich rodziców. Od kilku lat funkcjonuje Klub Malucha, do którego uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Spotkania są kilka razy w tygodniu i pozwalają najmłodszym na spędzenie czasu w gronie rówieśników pod opieką wykwalifikowanej kadry dbającej o stronę edukacyjną zajęć. Służą one adaptacji dzieci w grupie, ich uspołecznieniu oraz mają charakter ogólnorozwojowy, co pozwala na łatwiejsze i pełniejsze wdrożenie się w późniejszym czasie do zajęć w przedszkolu. Równolegle do zajęć w Klubie Malucha prowadzone są spotkania w Klubie Rodziców, w których biorą udział rodzice, opiekunowie wraz z dziećmi w wieku od 0 do 2,5 lat. Celem tych zajęć jest nie tylko stworzenie przestrzeni pozwalającej na spędzenie wolnego czasu, ale również na integrację rodzin, wymianę doświadczeń, eliminację poczucia osamotnienia i opuszczenia towarzyszącego bardzo często mamom opiekującym się swoimi pociechami, w końcu na podniesienie kompetencji rodzicielskich dzięki oferowanym zajęciom tematycznym.

Na rzecz integracji rodzin poprzez wspólne spędzanie czasu proponujemy także warsztaty plastyczne i ceramiczne w naszej otwartej pracowni plastycznej, na które mogą przyjść rodzice ze swoim potomstwem i wspólnie podjąć działania o charakterze artystycznym. Podobny charakter mają również zajęcia ruchowe, zwłaszcza z capoeiry.

Warto nadmienić, że z oferty Dworu Czeczów korzystają całe rodziny – choć niekoniecznie z tych samych zajęć.

 

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW:

CZERWIEC 2019

04, 11, 18, 25.06 (wtorki) godz. 9.00, godz. 10.00

Czytadełko (globalne czytanie metodą Glenna Domana); prowadzenie: Joanna Tokarczyk-Chyłek

Czytadełko to zajęcia, na których wspólnie spędzony czas ma być przede wszystkim dobrą, swobodną zabawą, rozwijającą prawą półkulę mózgu. Jedną z proponowanych zabaw jest: „zabawa w czytanie”. Podczas jej trwania demonstrujemy dziecku specjalnie przygotowane tablice z wyrazami. Poznawane słowa nosimy na szyi, przytulamy, eksperymentujemy z nimi na wszystkie możliwe sposoby, wszystko po to, by ułatwić ich przyswojenie i zapamiętywanie, a w konsekwencji czytanie. Nasza nauko – zabawa nie ma jednak nic wspólnego ze szkolnym przymusem, stresem. Dlatego tak ważne są uśmiechnięte buzie dzieci. Zajęcia są uzupełnione o globalne czytanie prowadzone metodą Glenna Domana. Mają pokazać, w jaki sposób nauczyć małe dziecko czytać, znacznie przy tym poszerzając jego rozwój, ułatwiając życiowy start.

 

04, 11, 18, 25.06 (wtorki) godz. 11.15

Sportowy duch i ruch; prowadzenie: Joanna Tokarczyk-Chyłek

To zajęcia ogólnorozwojowe łączące różne elementy ruchu z muzyką, tańcem i rozciąganiem. Zabawy ruchowe przyczynią się do zwiększenia wydajności fizycznej, rozwoju motoryki, wzmocnią więzadła oraz układ kostno-stawowy, ukształtują prawidłową postawę ciała. Rozwiną u dzieci szybkość, wytrzymałość, zwinność i zręczność. Energiczne prowadzenie przyczyni się do rozładowania napięć, zaś aktywność dzieci sprawi, że będą bardziej cierpliwie pokonywać trudności.

 

05, 12.06 (środy) godz.10:00

Zajęcia umuzykalniające z językiem angielskim „Pomelody”, prowadzenie: Katarzyna Duszkiewicz

Program spotkań opiera się na założeniu, że wszystkie dzieci są uzdolnione muzyczne. Przez realne doświadczanie muzyki, a nie tylko wiedzę o muzyce, program wprowadza dzieci w świat tworzenia muzyki. Kluczowy jest fakt, że małe dzieci uczą się najskuteczniej, naśladując swoje autorytety, takie jak rodzice czy opiekunowie. To właśnie oni pokazują im, jak aktywnie tworzyć muzykę. Elementy warsztatów, to gra na instrumentach, wspólny taniec i śpiew z wykorzystaniem pieśni z różnych kultur, piosenki w języku angielskim, szeroki zakres stylów, wykorzystanie rekwizytów, takich jak chusty, folie, farby, pióra, balony oraz tworzenie własnych instrumentów muzycznych. Jest to cykl rodzinnych spotkań muzyczno-plastycznych, prowadzonych w swobodnej, radosnej i sprzyjającej rozwojowi dziecka.

 

06, 13.06 (czwartki) godz. 9.00-10.00 – grupa I (od 0 do 12 miesięcy); godz. 10.00-11.00 – grupa II (od 13 do 19 miesięcy); godz. 11.00-12.00 – grupa III (od 20 miesięcy)

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci wraz z rodzicami, prowadzenie: Anika Sztaba

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 0 do 3 lat oraz do ich opiekunów: rodziców, babć, dziadków. Celem spotkań jest adaptacja maluchów do wspólnej, twórczej zabawy, nauka samodzielności, cierpliwości, odwagi, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz kształtowanie dobrych nawyków i nowych umiejętności. W czasie tych zajęć wykorzystywane są różnego rodzaju zabawy ruchowe i ćwiczenia, które usprawnią motorykę dużą i małą. Spotkania są okazją do nawiązania kontaktów z innymi rodzicami, wymiany doświadczeń. Rodzice uczestniczą w zabawie razem ze swoimi dziećmi, poznają ich zdolności, obserwują rozwój.

 

07, 14, 28.06 (piątki) godz. 9.30 – grupa I (od 0 do 12 miesięcy); godz.10.20 – grupa II (od 1 do 2 lat); godz. 11.25 – grupa III (od 2 do 3 lat)

Zajęcia umuzykalniające wg metody prof.  E.E. Gordona, prowadzenie: Monika Madej Zajęcia polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka. Głównym narzędziem osoby prowadzącej jest głos wspomagany także instrumentami orffowskimi (grzechotki, kastaniety, tamburyny, dzwonki). We wspólnej zabawie wykorzystywane są również takie akcesoria jak chusta Klanzy, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane. Zajęcia pokazują, ile radości można czerpać z improwizacji, jak można się bawić przy muzyce i z muzyką. Umuzykalnianie metodą prof. Gordona we wczesnym okresie życia dziecka wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki, ułatwia tworzenie oraz improwizowanie, stymuluje wszechstronny rozwój i pobudza zdolność komunikowania się. Dzięki nim dzieci zyskują także większą płynność mowy i lepszą dykcję. Ponadto pojawiają się i inne zalety, przede wszystkim większa zdolność koncentracji, co z kolei ma niebotyczny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. 

 

10.06 (poniedziałek) godz. 10.00

Warsztaty multisensoryczne: „Las zmysłów: Słodycz poziomek”; prowadzenie: Kinga Abram

Warsztaty mają na celu wszechstronny psychofizyczny rozwój małego dziecka - rozwijanie sprawności fizycznej, manualnej, a także jego wyobraźni, wrażliwości i aktywności twórczej w oparciu o materiały naturalne, które wykorzystywane są podczas zajęć. Podczas zajęć chcemy pokazać, jak podejść do tematu holistyczne. Integracja sensoryczna działa dobrze, jeśli równoważymy wszystkie bodźce kierowane do mózgu. Pojawi się uwielbiana przez dzieci ścieżka sensoryczna w zmienionej, wiosennej odsłonie. Zadbamy o to, aby nikomu, nawet najbardziej wymagającym maluchom nie zabrakło rozwijających bodźców. "Słodycz poziomek" - ostatnie w cyklu zajęcia wprowadzą nas w świat przyjemny i kolorowy. Skupimy się na smaku, ale uruchomimy również pozostałe zmysły. Będziemy dotykać, oglądać, smakować i wąchać razem z dziećmi, bo praca wszystkich narządów nieustannie się przeplata a organizm to genialna całość. Zapraszamy serdecznie do podsumowania naszej wspólnej zabawy i doświadczania.

 

17.06 (poniedziałek) godz. 10.00

Warsztaty dietetyczno-kulinarne z cyklu Trzy Be „Lepszy wybór: Sezon na…”; prowadzenie: Dominika Sikora

W trakcie warsztatów przybliżone zostają zasady zdrowego odżywiania, planowania zróżnicowanych posiłków, które jednocześnie są bardzo atrakcyjne dla dziecka i chętne przez nie zjadane. Dowiemy się, jak żywić dziecko, aby zdrowo rosło, uczyło się pozytywnych nawyków żywieniowych. Z doświadczenia wiemy, że rozszerzanie dziecięcej diety to czas ogromnych rodzicielskich dylematów. Warsztaty mają na celu przekonanie rodziców, że przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku jest wbrew pozorom szybkie i proste. Dodatkowo będziemy angażować dzieci, nawet te najmłodsze, we wspólne przygotowanie posiłków. Na czerwcowych zajęciach przyjrzymy się zagadnieniu sezonowości. Zastanowimy się, dlaczego warto żyć w zgodzie z rytmem natury. Porozmawiamy również o tym, dlaczego warto wybierać sezonowe warzywa i owoce. Podczas części praktycznej zajęć przygotujemy zagadkowe oraz apetycznie wyglądające: "coś zielonego" oraz "coś czerwonego".

 

27.06 (czwartek), godz. 10.30

„Kolorowe warsztaty migania dla dzieci”; prowadzenie: Joanna Augustyniak

Podczas warsztatów poznajemy wybrane znaki Polskiego Języka Migowego, które wplatane są w starannie dobrane zabawy, piosenki i wiersze. W poznawaniu niewerbalnej komunikacji pomagają nam barwy, plansze z obrazkami, pacynki i prezentacje. Poprzez wykorzystanie elementów komunikacji niewerbalnej w połączeniu z barwami rozwijamy zmysły dzieci, ich mowę ciała oraz koordynację ruchową. Barwne elementy warsztatów sprzyjają zapamiętywaniu znaków oraz pobudzają kreatywność i twórczą fantazję dziecka.

 

Na wszystkie zajęcia obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł od osoby dorosłej. Dla posiadaczy Karty Klubu Rodziców wstęp bezpłatny.

 

 

 

KONTAKT:

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

adres: ul. ks. Popiełuszki 36, 30-898 Kraków

telefon:12 651 39 13, 509 590 322

biuro@dworczeczow.pl

www.dworczeczow.pl

Adres:
ul.Księdza Popiełuszki 36, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Wawrzyńska
Podmiot publikujący: KKR