Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza

Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Ruczaj zlokalizowane jest w dawnym domu parafialnym. Odwiedzający mają do dyspozycji m. in. salę widowiskową, taneczną, muzyczną, pracownię plastyczną, lektorium i 2 sale oświatowe. Każda z nich posiada nowe wyposażenie. Placówka jest dobrze skomunikowana - w sąsiedztwie znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe.

Centrum Kultury Ruczaj oferuje zróżnicowane zajęcia dla osób w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy m. in. na warsztaty taneczne, plastyczne, naukę gry na instrumentach, kursy językowe, zajęcia wokalne i teatralne, koło szachowe oraz Szkołę Pamięci. Z myślą o dorosłych przygotowaliśmy ofertę warsztatową. Do wyboru są zajęcia ceramiki, rękodzieła artystycznego, florystyki oraz makijażu. Wszystkim grupom wiekowym proponujemy szeroki wachlarz zajęć gimnastycznych oraz tanecznych. Ponadto w placówce działają: Klub Rodzica, Klub Podróżnika, Salonik Dziennikarski, cykl historyczny Kinematograf Historii; organizowane są  też koncerty, wystawy i wiele innych imprez kulturalnych.

 

Harmonogram zajęć Klubu Rodziców1, 8, 15, 22, 29.10 (piątki)

9.05-9.50 - SMYKO- multisensoryka ® - dzieci 10-17 miesiące

10.00-10.45 - SMYKO- multisensoryka ® - dzieci 18 miesięcy-2 lata i 3 miesiące
10.55-11.40 - Poznaj (MY) się – dzieci 2 lata i 4 miesiące - 3 lat

 

5, 12, 19, 26 października (wtorki)

9.05 - 9.50 - Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha – grupa (0-2 lat)

10.00 - 10.45 - Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha – grupa (0-2 lat)

10.55 - 11.40 - Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha – grupa (2-3 lat)

 

7, 14, 21 i 28 października (czwartki)

9.05 - 9.50 - Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha – grupa (0-2 lat), 

10.00 - 10.45 - Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha – grupa (0-3 lat)

 

16 października (sobota)

10.30-11.15 - Warsztaty podróżniczo- multisensoryczne – Odkrywamy Australię

11.45-12.30 - Warsztaty Sensoryczno-Rozwojowe (grupa 12-24 miesiące)

12.45-13.30 - Warsztaty Sensoryczno-Rozwojowe (grupa 0-12 miesięcy)


6, 13, 20, 27 października (środy)

10.00-10.45 - Gimnastyka dla rodzica z dzieckiem

 

18 października (poniedziałek)
10.00-11.00 - ABC chust i nosideł

 

Poznaj (MY) się. Aktywności na spotkaniach prowadzone są z wykorzystaniem metod psychologicznych, jak i pedagogicznych. Podczas zajęć prowadząca proponuje zabawy inspirowane elementami arte-terapii i bajkoterapii. Zajęcia przygotowują do szybkiej adaptacji przedszkolnej, prowadzone na trzech poziomach:
I Poznaj się - swoje własne ciało, jego schemat i zbuduj pewność siebie
II PoznajMY - razem, w grupie, doskonała okazja do pierwszego treningu umiejętności spo-łecznych dla dzieci
III Poznaj - kształty, kolory, pory roku, żywioły, poznaj świat

Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha

Zajęcia oparte na metodzie prof. E.E. Gordona, muzyka jazzowego, pedagoga psychologa muzyki. Podczas zajęć dzieci poznały świat muzyki i dźwięków poprzez zabawę i  ruch, dzięki którym rozwija się słuch muzyczny i wrażliwość oraz poczucie rytmu.
Za pomocą śpiewanek i rytmiczanek dzieci odkrywają muzykę ze wszystkich stron świata.

Warsztaty podróżniczo- multisensoryczne – Odkrywamy Australię. Warsztaty oparte są o autorską metodę „rozwijanie przez podróżowanie”, która stymuluje zmysły dziecka poprzez multisensoryczne doświadczanie i barwną gawędę. Podczas warsztatów dzieci i rodzice zapraszani są do różnorakich aktywności, takich jak, taniec, przebieranie się, praca z rekwizytami oraz gra na etnicznych instrumentach muzycznych. Podczas warsztatów „Poznajemy Australię” dzieci poznają niezwykłe australijskie zwierzęta i rośliny oraz dowiedzą się wielu ciekawostek o nich. Będą miały możliwość przekonać się, jak kłują kolce kolczatki, jakie w dotyku są pióra emu, jak pachnie eukaliptus. Poznają australijską walutę, flagę i charakterystyczne znaki drogowe. Mogą również porozmawiać z gadającym kangurem. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 2 do 3 lat.

Warsztaty Sensoryczno-Rozwojowe - warsztaty stymulują i wspierają rozwój niemowląt oraz budują dobrą relację między rodzicem i dzieckiem. Podczas zajęć wykorzystywana jest m.in. muzyka (piosenki w języku polskim oraz angielskim) oraz starannie dobrane ćwiczenia i zabawy sensoryczne przygotowane przez psychologa dziecięcego.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 0-3 lat.

ABC chust i nosideł. Spotkanie dedykowane jest rodzicom, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z chustonoszeniem oraz tych, którzy już zdobyli podstawowe kompetencje, ale wciąż mają pytania i wątpliwości. Certyfikowany Doradca Noszenia w chustach i nosidłach miękkich opowie o rodzajach chust i nosideł oraz o ich wadach i zaletach. Podczas warsztatów zostaną zademonstrowane podstawowe typy wiązań i rodzaje nosideł. Uczestnicy dowiedzą się także, dlaczego warto nosić i jakie znaczenie dla dziecka ma bliskość i dotyk.

 

 

Kontakt:

Ośrodek Ruczaj

ul. Rostworowskiego 13
30-358 Kraków

e-mail: ruczaj@ckpodgorza.pl

tel. 12 266 09 73

strona internetowa: www.ckruczaj.pl

 

Adres:
ul.Rostworowskiego 13, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

pokaż metkę
Osoba publikująca: Joanna Madej
Podmiot publikujący: KKR