Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza

Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Ruczaj zlokalizowane jest w dawnym domu parafialnym. Odwiedzający mają do dyspozycji m. in. salę widowiskową, taneczną, muzyczną, pracownię plastyczną, lektorium i 2 sale oświatowe. Każda z nich posiada nowe wyposażenie. Placówka jest dobrze skomunikowana - w sąsiedztwie znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe.

Centrum Kultury Ruczaj oferuje zróżnicowane zajęcia dla osób w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy m. in. na warsztaty taneczne, plastyczne, naukę gry na instrumentach, kursy językowe, zajęcia wokalne i teatralne, koło szachowe oraz Szkołę Pamięci.   Z myślą o dorosłych przygotowaliśmy ofertę warsztatową. Do wyboru są zajęcia ceramiki, rękodzieła artystycznego, florystyki oraz makijażu. Wszystkim grupom wiekowym proponujemy szeroki wachlarz zajęć gimnastycznych oraz tanecznych.

Ponadto w placówce działają: Klub Rodzica, Klub Podróżnika, Salonik Dziennikarski, cykl historyczny Kinematograf Historii; organizowane są  też koncerty, wystawy i wiele innych imprez kulturalnych.

 

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW

Styczeń 2019

07, 28.01 (poniedziałki)

 • godz. 9.00-9.55 – grupa (0-2 lata)
 • godz. 10.00-10.45 – grupa (0-2 lata)
 • godz. 11.00-11.45 – grupa (2-3 lata)
 • godz. 12.00-12.45 – grupa (2-3 lata)

Zajęcia animacyjne i ogólnorozwojowe; prowadzenie: Diana Piórkowska

Program zajęć opiera się na metodach dydaktycznych takich jak: koncepcja inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, pedagogika zabawy, pedagogika Marii Montessori, Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne, zabawy paluszkowe oraz wierszyki – masażyki. Dzieci korzystają z różnych form aktywności. Maluchy tańczą, malują paluszkami, odkrywają nowe dźwięki, przebywają w towarzystwie rówieśników, próbując nawiązywać z nimi kontakty. Dla rodziców zajęcia animacyjne to okazja do poznania nowych metod edukacyjnych zabaw z dzieckiem, dostosowanych do ich etapu rozwojowego.

02, 23, 30.01 (środy) godz. 10.00-10.45

Gimnastyka dla rodzica z dzieckiem; prowadzenie: Justyna Czudek

Zajęcia poprawiają kondycję, wzmocnienie mięśni, dotlenienie organizmu, zmniejszenie napięcia u dorosłych oraz umożliwiają efektywną zabawę i kształtowanie umiejętności ruchowych u dzieci.

22, 29.01 (wtorki)

 • godz. 10.00-10.45 - grupa (0-2 lat)
 • godz. 11.00-11.45 - grupa (0-2 lat)
 • godz. 12.00-12.45 – grupa (0-3 lat)

04, 25.01 (piątki)

 • godz. 10.00-10.45 – grupa (0-2 lat)
 • godz. 11.00-11.45 – grupa (0-2 lat)
 • godz. 12.00-12.45 – grupa (2-3 lat)

Harmoniusz – muzyczna akademia malucha, prowadzenie: Maria Broniewska

Zajęcia oparte na metodzie prof. E.E. Gordona, muzyka jazzowego, pedagoga, psychologa muzyki. Podczas zajęć dzieci poznały świat muzyki i dźwięków poprzez zabawę i  ruch, dzięki którym rozwija się słuch muzyczny i wrażliwość oraz poczucie rytmu. Za pomocą śpiewanek i rytmiczanek dzieci odkrywają muzykę ze wszystkich stron świata.

02, 30.01 (środy), godz. 10.30

Warsztaty kreatywne - Na Ruczaju Rodzic działa!, prowadzenie:  Dominika Stanek
Warsztaty dla rodziców z planowania, promocji i pozyskiwania partnerów do realizacji inicjatyw rodzinnych i sąsiedzkich. Celem motywującym uczestników spotkań jest zorganizowanie pikniku rodzinnego po zakończonych warsztatach, z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas zajęć.

12.01 (sobota) godz. 10.30

Warsztaty podróżniczo-multisensoryczne – Ciao Italia, prowadzenie: Jakub Wojciechowski

Warsztaty oparte są o autorską metodę „rozwijanie przez podróżowanie”, która stymuluje zmysły dziecka poprzez multisensoryczne doświadczanie i barwną gawędę. Podczas warsztatów dzieci i rodzice zapraszani są do różnorakich aktywności takich jak taniec, przebieranie się, praca z rekwizytami, gra na etnicznych instrumentach muzycznych oraz degustowanie napojów. Dzieci dowiadują się, jak żyją ich rówieśnicy w odległych zakątkach świata oraz uczą się szacunku dla innych ludzi i inności. Na najbliższym spotkaniu będą miały okazję do zaznajomienia się z kilkoma dźwięcznymi włoskimi słowami, poznają słynne włoskie zabytki. Ponadto spotkają włoskiego kucharza, który opowie o słynnych włoskich potrawach. Poznają również teatr lalek z Arlekinem i Pinokiem.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 2 do 3 lat.

12.01 (sobota) godz. 11.45 oraz 12.45

Warsztaty sensoryczno-rozwojowe; prowadzenie: Joanna Kaleta

Warsztaty stymulują i wspierają rozwój niemowląt oraz budują dobrą relację między rodzicem a dzieckiem. Podczas zajęć wykorzystywana jest m.in. muzyka (piosenki w języku polskim oraz angielskim) oraz starannie dobrane ćwiczenia i zabawy sensoryczne przygotowane przez psychologa dziecięcego.

 • grupa I godz. 11.45 dla dzieci od 0 do 12 miesięcy
 • grupa II godz.12.45 dla dzieci od 12 do 24 miesięcy

30.01 (środa) godz. 11.00

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej; prowadzenie: Dawid Gręda

Praktyczny warsztat udzielania pierwszej pomocy noworodkom, niemowlętom i dzieciom do 3 roku życia.

 

Na wszystkie zajęcia obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł od osoby dorosłej. Dla posiadaczy Karty Klubu Rodziców wstęp bezpłatny.


KONTAKT:

Ośrodek Ruczaj
ul. Rostworowskiego 13
30-358 Kraków
tel. 12 266 09 73
e-mail: ruczaj@ckpodgorza.pl

www.ckruczaj.pl

Adres:
ul.Rostworowskiego 13, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR