Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza

Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Ruczaj zlokalizowane jest w dawnym domu parafialnym. Odwiedzający mają do dyspozycji m. in. salę widowiskową, taneczną, muzyczną, pracownię plastyczną, lektorium i 2 sale oświatowe. Każda z nich posiada nowe wyposażenie. Placówka jest dobrze skomunikowana - w sąsiedztwie znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe.

Centrum Kultury Ruczaj oferuje zróżnicowane zajęcia dla osób w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy m. in. na warsztaty taneczne, plastyczne, naukę gry na instrumentach, kursy językowe, zajęcia wokalne i teatralne, koło szachowe oraz Szkołę Pamięci.   Z myślą o dorosłych przygotowaliśmy ofertę warsztatową. Do wyboru są zajęcia ceramiki, rękodzieła artystycznego, florystyki oraz makijażu. Wszystkim grupom wiekowym proponujemy szeroki wachlarz zajęć gimnastycznych oraz tanecznych.

Ponadto w placówce działają: Klub Rodzica, Klub Podróżnika, Salonik Dziennikarski, cykl historyczny Kinematograf Historii; organizowane są  też koncerty, wystawy i wiele innych imprez kulturalnych.

 

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW

Luty 2019

04, 11, 18 i 25.02 (poniedziałki)

 • godz. 9.10-9.55 – grupa 0-2 lat
 • godz. 10.00-10.45 – grupa 0-2 lat
 • godz. 11.00-11.45 – grupa 2-3 lat
 • godz. 12.00-12.45 -  grupa 2-3 lat

Zajęcia animacyjne i ogólnorozwojowe; prowadzenie: Diana Piórkowska

Program zajęć opiera się na metodach dydaktycznych takich, jak: koncepcja inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, pedagogika zabawy, pedagogika Marii Montessori, Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne, zabawy paluszkowe oraz wierszyki – masażyki. Dzieci korzystają z różnych form aktywności. Maluchy tańczą, malują paluszkami, odkrywają nowe dźwięki, przebywają w towarzystwie rówieśników, próbując nawiązywać z nimi kontakty. Dla rodziców zajęcia animacyjne to okazja do poznania nowych metod edukacyjnych zabaw z dzieckiem, dostosowanych do ich etapu rozwojowego.

06, 13, 20, 27.02 (środy) godz. 10.00-10.45

Gimnastyka dla rodzica z dzieckiem; prowadzenie: Justyna Czudek

Zajęcia poprawiają kondycję, wzmocnienie mięśni, dotlenienie organizmu, zmniejszenie napięcia u dorosłych oraz umożliwiają efektywną zabawę i kształtowanie umiejętności ruchowych u dzieci.

05, 12, 19, 26.02 (wtorki)

 • godz. 10.00-10.45 - grupa 0-2 lat
 • godz. 11.00-11.45 -  grupa 0-2 lat
 • godz. 12.00-12.45 – grupa 0-3 lat

1, 8, 15 i 22.02 (piątki)

 • godz. 10.00-10.45 – grupa 0-2 lat
 • godz. 11.00-11.45 – grupa 0-2 lat
 • godz. 12.00-12.45 – grupa 2-3 lat

Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha; prowadzenie: Maria Broniewska

Zajęcia oparte na metodzie prof. E.E. Gordona, muzyka jazzowego, pedagoga, psychologa muzyki. Podczas zajęć dzieci poznają świat muzyki i dźwięków poprzez zabawę i  ruch, dzięki którym rozwija się słuch muzyczny i wrażliwość oraz poczucie rytmu. Za pomocą śpiewanek i rytmiczanek dzieci odkrywają muzykę ze wszystkich stron świata.

 

06, 20.02 (środy) godz. 10.30

Warsztaty kreatywne - Na Ruczaju Rodzic działa!, prowadzenie:  Dominika Stanek
Warsztaty dla rodziców z planowania, promocji i pozyskiwania partnerów do realizacji inicjatyw rodzinnych i sąsiedzkich. Celem motywującym uczestników spotkań jest zorganizowanie pikniku rodzinnego, po zakończonych warsztatach, z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas zajęć, moderatorka i animatorka wielu projektów integrujących lokalną społeczność

06.02 (środa) godz. 11.00

„Bycie mamą na etacie – środki prawne ułatwiające życie mam pracujących”; prowadzenie: Kinga Lalowicz

Podczas spotkania specjalista przybliży uczestnikom temat związany z powrotem do pracy na etat po długiej nieobecności związanej z urlopem macierzyńskim. Mamy dowiedzą się, z jakich przywilejów mogą korzystać w pracy, a także jak wydłużyć czas spędzony
z dzieckiem. Przedstawione zostaną obowiązujące przepisy prawa oraz omówione ich praktyczne zastosowanie. Dowiedzą się m.in. jakie prawa przysługują mamom w pracy, kiedy mogą wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, na jakie stanowisko powinny być przywracane do pracy po urlopach związanych z macierzyństwem, jak mogą zmniejszyć swój wymiar czasu pracy oraz co z karmieniem piersią w pracy.

16.02 (sobota) godz. 10.30

Warsztaty podróżniczo- multisensoryczne – Hiszpańskie Flamenco; prowadzenie: Jakub Wojciechowski
Warsztaty oparte są na autorskiej metodzie „rozwijanie przez podróżowanie”, która stymuluje zmysły dziecka poprzez multisensoryczne doświadczanie i barwną gawędę. Podczas warsztatów dzieci i rodzice zapraszani są do różnorakich aktywności takich, jak taniec, przebieranie się, praca z rekwizytami, gra na etnicznych instrumentach muzycznych oraz degustowanie napojów. Dzieci będą mogły przeżyć "jeden dzień" z życia Hiszpana, poznać kilka hiszpańskich słów, wziąć udział w bezpiecznej walce byków, poznać uroki sjesty, dowiedzieć się, jak powstała piosenka „Panie Janie” oraz zatańczyć flamenco i paso doble w oryginalnych strojach.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 2 do 3 lat.

16.02 (sobota) godz. 11.45 oraz 12.45

Warsztaty sensoryczno-rozwojowe; prowadzenie: Joanna Kaleta

Warsztaty stymulują i wspierają rozwój niemowląt oraz budują dobrą relację między rodzicem a dzieckiem. Podczas zajęć wykorzystywana jest m.in. muzyka (piosenki w języku polskim oraz angielskim) oraz starannie dobrane ćwiczenia i zabawy sensoryczne przygotowane przez psychologa dziecięcego.

 • grupa I godz. 11.45 dla dzieci od 0 do 12 miesięcy
 • grupa II godz.12.45 dla dzieci od 12 do 24 miesięcy

 

Na wszystkie zajęcia obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł od osoby dorosłej. Dla posiadaczy Karty Klubu Rodziców wstęp bezpłatny.

 


KONTAKT:

Ośrodek Ruczaj
ul. Rostworowskiego 13
30-358 Kraków
tel. 12 266 09 73
e-mail: ruczaj@ckpodgorza.pl

www.ckruczaj.pl

Adres:
ul.Rostworowskiego 13, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR