Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza

Ośrodek Ruczaj - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Ruczaj zlokalizowane jest w dawnym domu parafialnym. Odwiedzający mają do dyspozycji m. in. salę widowiskową, taneczną, muzyczną, pracownię plastyczną, lektorium i 2 sale oświatowe. Każda z nich posiada nowe wyposażenie. Placówka jest dobrze skomunikowana - w sąsiedztwie znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe.

Centrum Kultury Ruczaj oferuje zróżnicowane zajęcia dla osób w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy m. in. na warsztaty taneczne, plastyczne, naukę gry na instrumentach, kursy językowe, zajęcia wokalne i teatralne, koło szachowe oraz Szkołę Pamięci. Z myślą o dorosłych przygotowaliśmy ofertę warsztatową. Do wyboru są zajęcia ceramiki, rękodzieła artystycznego, florystyki oraz makijażu. Wszystkim grupom wiekowym proponujemy szeroki wachlarz zajęć gimnastycznych oraz tanecznych.

Ponadto w placówce działają: Klub Rodzica, Klub Podróżnika, Salonik Dziennikarski, cykl historyczny Kinematograf Historii; organizowane są  też koncerty, wystawy i wiele innych imprez kulturalnych.

 

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW

Czerwiec 2019

03, 10, 17.06 (poniedziałki)

 • godz. 9.10 -9.55 – grupa (0-2 lat),
 • godz. 10.00-10.45 – grupa (0-2 lat),
 • godz. 11.00-11.45 – grupa (2-3 lat),
 • godz. 12.00-12.45 -  grupa (2-3 lat).

Zajęcia animacyjne i ogólnorozwojowe; prowadzenie: Diana Piórkowska

Program zajęć opiera się na metodach dydaktycznych takich, jak: koncepcja inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, pedagogika zabawy, pedagogika Marii Montessori, Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne, zabawy paluszkowe oraz wierszyki – masażyki. Dzieci korzystają z różnych form aktywności. Maluchy tańczą, malują paluszkami, odkrywają nowe dźwięki, przebywają w towarzystwie rówieśników, próbując nawiązywać z nimi kontakty. Dla rodziców zajęcia animacyjne to okazja do poznania nowych metod edukacyjnych zabaw
z dzieckiem, dostosowanych do ich etapu rozwojowego.

05, 12, 19.06 (środy) godz. 10.00-10.45

Gimnastyka dla rodzica z dzieckiem; prowadzenie: Justyna Czudek

Zajęcia poprawiają kondycję, wzmocnienie mięśni, dotlenienie organizmu, zmniejszenie napięcia u dorosłych oraz umożliwiają efektywną zabawę i kształtowanie umiejętności ruchowych u dzieci.

04, 11, 18.06 (wtorki)

 • godz. 10.00-10.45 - grupa (0-2 lat),
 • godz. 11.00-11.45 -  grupa (0-2 lat),
 • godz. 12.00-12.45 – grupa (0-3 lat).

07, 14, 21.06  (piątki),

 • godz. 10.00-10.45 – grupa (0-2 lat), 
 • godz. 11.00-11.45 – grupa (0-2 lat),
 • godz. 12.00-12.45 – grupa (2-3 lat).

Harmoniusz – Muzyczna Akademia Malucha; prowadzenie: Maria Broniewska

Zajęcia oparte na metodzie prof. E.E. Gordona, muzyka jazzowego, pedagoga psychologa muzyki. Podczas zajęć dzieci poznały świat muzyki i dźwięków poprzez zabawę i  ruch, dzięki którym rozwija się słuch muzyczny i wrażliwość oraz poczucie rytmu. Za pomocą śpiewanek i rytmiczanek dzieci odkrywają muzykę ze wszystkich stron świata.

05.06 (środa), godz. 11.00

Głos w życiu dziecka; prowadzenie: Magdalena Wadowska

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się,  jak bardzo ważny w życiu dziecka jest głos mamy. Specjalista opowie, w jaki sposób głosem możemy otulać, dawać poczucie bezpieczeństwa, pobudzać do działania, inspirować i tworzyć klimat relacji.

08.06 (sobota) godz. 10.30

Warsztaty podróżniczo- multisensoryczne – Amerykański Sen; prowadzenie: Paulina Kubaj
Warsztaty oparte są o autorską metodę „rozwijanie przez podróżowanie”, która stymuluje zmysły dziecka poprzez multisensoryczne doświadczanie i barwną gawędę. Podczas warsztatów dzieci i rodzice zapraszani są do różnorakich aktywności takich jak: taniec, przebieranie się, praca z rekwizytami, gra na etnicznych instrumentach muzycznych oraz degustowanie napojów. Tym razem dzieci poznają flagę USA, policzą namalowane na niej gwiazdki i dowiedzą się, co one oznaczają. Poczują się, jak amerykańscy scouci przy ognisku, dowiedzą się, skąd wziął się Kaczor Donald, Myszka Mickey i Superman oraz zatańczą hawajski taniec hula.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 2 do 3 lat.


08.06 (sobota) godz. 11.45 oraz 12.45
Warsztaty sensoryczno-rozwojowe; prowadzenie: Joanna Hebrat

Warsztaty stymulują i wspierają rozwój niemowląt oraz budują dobrą relację między rodzicem a dzieckiem. Podczas zajęć wykorzystywana jest m.in. muzyka (piosenki w języku polskim oraz angielskim) oraz starannie dobrane ćwiczenia i zabawy sensoryczne przygotowane przez psychologa dziecięcego.

 • grupa I godz. 11.45 dla dzieci od 12 do 24 miesięcy,
 • grupa II godz.12.45 dla dzieci od 0 do 12 miesięcy.

 

19, 26.06 (środy) godz. 10.30

Warsztaty kreatywne - Na Ruczaju Rodzic działa!; prowadzenie: Monika Gac

Warsztaty dla rodziców z planowania, promocji i pozyskiwania partnerów do realizacji inicjatyw rodzinnych i sąsiedzkich. Celem motywującym uczestników spotkań jest zorganizowanie wydarzenia integrującego lokalną społeczność. W tym miesiącu rodzice zajmą się planowaniem Kiermaszu Książek, który pozwoli rozwinąć działania w zakresie tworzenia Mini Biblioteki Klubu Rodziców.

 

Na wszystkie zajęcia obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł od osoby dorosłej. Dla posiadaczy Karty Klubu Rodziców wstęp bezpłatny.

 

KONTAKT:

Ośrodek Ruczaj
ul. Rostworowskiego 13
30-358 Kraków
tel. 12 266 09 73
e-mail: ruczaj@ckpodgorza.pl

www.ckruczaj.pl

Adres:
ul.Rostworowskiego 13, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Wawrzyńska
Podmiot publikujący: KKR