Fundacja Rodzina Plus

Fundacja Rodzina Plus
Fot. Fundacja Rodzina Plus

Celem Fundacji Rodzina Plus jest wspieranie rodziców w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec dzieci własnych i/lub dzieci powierzonych ich pieczy, a nadto promowanie pożądanych wartości i wzorów rodzinnych.

W ramach Fundacji Rodzina Plus działają: Poradnia Rodzinna, Ośrodek Mediacyjny, Centrum Szkoleniowe i Ośrodek Wsparcia Rodziny.

Od stycznia 2018 roku Fundacja Rodzina Plus jest podmiotem prowadzącym dwie krakowskie placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego finansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków, a od maja 2019 roku do października 2020 roku realizuje zadanie publiczne „Klub Rodziców z dziećmi do lat 3” współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Klub Rodziców z dziećmi do lat 3 działa na terenie XI Dzielnicy Podgórze Duchackie w Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy” przy ul. Witosa 39 w Krakowie.

Klub to miejsce przyjazne rodzicom/opiekunom dzieci i osobom oczekującym na potomstwo (zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków), gdzie będą mogli się spotykać, wymieniać doświadczenia, otrzymywać wsparcie, a poprzez udział w różnorodnych warsztatach i spotkaniach ze specjalistami, zdobywać wiedzę, wzmacniać kompetencje rodzicielskie, rozwijać umiejętności dzieci i tworzyć nieformalne grupy wsparcia.

 

Harmonogram działania Klubu Rodziców - we wrześniu 2020 r.

 

Poniedziałki:

7 września:

9.45– 11.15 - Metoda Montessori w domu i życiu.

16.30 – 17.00 - Wietrzenie sali.

17.00 – 20.00 - Cykl: Szkoła dla Rodziców spotk.1

14 września:

9.45 – 11.15 - Nie ma nudy.

16.30 – 17.00 - Wietrzenie sali.

17.00 – 20.00 - Cykl: Szkoła dla Rodziców spotk.2.

21 września:

9.45 – 11.15 - Edukacja domowa-remedium na zarazę czy nowa jakość nauczania?

16.30 – 17.00 - Wietrzenie sali.

17.00 – 20.00 - Cykl: Szkoła dla Rodziców spotk.3.

28 września:

9.45 – 11.15 - Jak wychować małego mola książkowego?

16.30 – 17.00 - Wietrzenie sali.

17.00 – 20.00 - Cykl: Szkoła dla Rodziców spotk.4.

 

Wtorki:

1 września:

10.00 – 12.00 - Zaczynamy od kawy - spotkanie integracyjne.

9.00 – 10.00 oraz 12.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

8,15,22,29 września:

10.00 – 11.00 - Mali Odkrywcy.

9.00 – 10.00 oraz 11.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Środy:

2,9,16,23,30 września:

9.30 – 10.30 - Gordonki gr. 1.

10.45 - 11.45 - Gordonki gr. 2.

9.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Czwartki:

3,10,17,24 września:

9.00 - 10.00 - Pilates.

9.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Piątki:

4 września:

10.00 – 11.00 - Cykl: Zabawy podłogowe spotk.1 - warsztaty z fizjoterapeutą.

9.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

11 września:

10.00 – 11.00 - Cykl: Zabawy podłogowe spotk.2 - warsztaty z fizjoterapeutą.

9.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

18 września:

10.00 – 11.00 - Cykl: Zabawy podłogowe spotk.3 - warsztaty z fizjoterapeutą.

9.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

25 września:

10.00 – 12.00 - Warsztaty żywieniowe z cyklu "Jem świadomie" – Dary jesieni.

9.00-10.00 oraz 12.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Sobota:

26 września:

10.00 – 11.30 - Jak wspierać rozwój stóp dziecka?- spotkanie z fizjoterapeutą.

 

Opis zajęć:

ZAJĘCIA CYKLICZNE (ZAPISY CO TYDZIEŃ W PIĄTEK OD G. 8.00)

 

Mali Odkrywcy - to warsztaty rozwojowe, inspirujące i angażujące dzieci i ich Rodziców z elementami Integracji Sensorycznej. Co tydzień inne materiały, inne inspiracje. Czasem na czysto, czasem na brudno :) dlatego warto mieć zawsze ze sobą ciuchy na przebranie. Odpowiednie dla dzieci w wieku 1-3 r.ż. czasami dla dzieci młodszych (informacje na ten temat młodszego wieku będą podawane na bieżąco).

 

Gordonki - to nazwa zajęć umuzykalniających, które prowadzone są zgodnie z teorią uczenia się muzyki amerykańskiego muzyka jazzowego i pedagoga Edwina Eliasa Gordona. To właśnie on podczas prowadzenia swoich muzycznych zajęć zauważył, że dzieci potrafią uczyć się muzyki tak jak uczą się języków. W skrócie polega to na tym, że mówiąc do dziecka po polsku, będzie ono powtarzać pojedyncze dźwięki, sylaby, a potem całe wyrazy i tworzyć z nich zdania w języku polskim. Na polu muzycznym – dziecko powtarza pojedyncze dźwięki na różnych wysokościach, potem krótkie motywy tonalne (czyli melodyczne) lub rytmiczne. A po jakimś czasie, potrafi samodzielnie tworzyć zdania muzyczne czyli melodyjki czy rytmiczne wierszyki. Na zajęciach rodzic wraz z dzieckiem aktywnie uczestniczą w zabawie z muzyką. Powtarzają krótkie motywy rytmiczne i melodyczne, śpiewają całe piosenki i rytmizują wierszyki, poruszają się. Instruktor na tych spotkaniach jest drogowskazem, sugeruje, w jaki sposób można bawić się muzyką. Prezentuje melodie w różnych skalach – i to wyróżnia zajęcia gordonowskie od innych. Istotny jest ŚPIEW, RYTM i RUCH. Gdy dziecko chwilowo nie chce brać udziału w zabawie, opiekun nie martwi się tym, tylko nadal czynnie uczestniczy w zajęciach. Po chwili bez słów bierze za rękę i przyprowadza do grupy. WAŻNE!! Na zajęciach dorośli nie rozmawiają ze sobą.

 

Pilates - Jak wyglądają zajęcia, dla kogo są? Zaczynamy łagodną rozgrzewką wszystkich stawów i mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa, ramion i bioder. Dzieci są na sali z mamami, leżąc obok i patrząc na ćwiczącą mamę. Ćwiczenia prowadzone są w niskich pozycjach wyjściowych – siadzie, klęku lub leżeniu. Dzięki temu dzieci obecne na zajęciach są bliżej mam i panuje atmosfera luźnej zabawy „w parterze”. Główna część zajęć to ćwiczenia wzmacniające. Nie pracujemy tu jednak nad obwodem bicepsa czy rzeźbą pleców, a wzmacniamy „gorset tułowia”, czyli mięśnie dna miednicy, głębokie mięśnie brzucha oraz prostownik grzbietu (to co kobietom po porodzie jest najbardziej potrzebne). Na koniec zajęć rozluźniamy i rozciągamy wszystkie parse ciała. Ćwiczymy przy spokojnej, relaksującej muzyce.

 

ZAJĘCIA POZOSTAŁE (ZAPISY PO OPUBLIKOWANIU HARMONOGRAMU)

Zaczynamy od kawy - spotkanie integracyjne Przychodzisz do Klubu na zajęcia i nikogo nie znasz, jakoś nie ma okazji/śmiałości porozmawiać, a może przyjdziesz pierwszy raz… Właśnie po to jest to spotkanie. Poznać się z kilkoma osobami, porozmawiać, a może po prostu napić się wspólnie kawy/herbaty/wody. Oczywiście dzieci mają całą przestrzeń do swojej zabawy :)

 

Zabawy podłogowe - Maleństwo poznające świat wokół siebie, zaczyna od eksplorowania najbliższego otoczenia. W każdym domu mamy do dyspozycji zwykłą-niezwykłą przestrzeń jaką jest przestrzeń podłogi. Może ona być wykorzystana przy niezliczonej ilości zabaw: bezpiecznym miejscem, w którym nasze dziecko odkrywa możliwości ruchowe, testuje nowe umiejętności, doświadcza wrażeń zmysłowych. Warto towarzyszyć dzieciom podczas podłogowej zabawy, pozwolić sobie na nabywanie sprawności poprzez wspólną zabawę. Jeśli szukasz inspiracji, jak bawić się ze swoim dzieckiem, w sposób dostosowany do jego wieku, a jednocześnie chcesz stymulować jego rozwój to te warsztaty są dla Ciebie. Jest to cykl 3 spotkań, które są prowadzone w grupach wiekowych. W tym cyklu zapraszamy rodziców z dziećmi pomiędzy: 2-4 miesiącem życia (ukończone 8 tyg, a przed ukończeniem 5 miesiąca). W razie braku chętnych na tę grupę wiekową zwiększymy wiek :) Zapisy są na cały cykl razem.

 

Metoda Montessori w domu i życiu - spotkanie z pedagogiem, terapeutą wczesnego wspomagania i nauczycielem Montessori Weroniką Styrna o wdrożeniu w życie rodzinne filozofii M.Montessori. Są to zajęcia dla osób, które nie uczestniczyły jeszcze w naszym Klubie w zajęciach o tej tematyce.

 

Nie ma nudy - czyli proste pomysły na zabawy dla zapracowanych rodziców małych dzieci w wieku 1,5 - 3 lat. Zapraszamy na warsztat zabawowy z pedagogiem i nauczycielem.

 

Edukacja domowa - remedium na zarazę czy nowa jakość nauczania? Spotkanie z nauczycielem na urlopie wychowawczym i mamą dwójki dzieci.

 

Jak wychować małego mola książkowego? - spotkanie z pedagogiem, terapeutą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i nauczycielem Montessori Weroniką Styrna o literaturze (nie tylko pięknej) dla małych dzieci i ich rodziców.

 

Szkoła dla Rodziców - to cykl 8 spotkań dla stałej grupy osób (poniedziałki 17.00-20.00) rozwijających kompetencje rodziców i opiekunów. Pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy postępowania dzieci. To oferta skierowana do osób chcących świadomie budować relację z dzieckiem, unikając błędów wychowawczych. Warsztatowa forma spotkań oraz konkretna, praktyczna wiedza pozwala na skuteczne przeniesienie nabytych umiejętności na sytuację rodzinną.

 

Warsztaty żywieniowe z cyklu "Jem świadomie" – Dary jesieni Porozmawiamy o tym jak odżywiać się jesienią. Jakie produkty warto włączyć do swojego jadłospisu, a jakich teraz lepiej unikać. Jesień to także pora zbiorów i wzmacniania odporności. Warsztaty żywieniowe połączą w sobie teorię oraz część praktyczną, czyli wspólne przygotowywanie posiłków.

 

Jak wspierać rozwój stóp dziecka? - W trakcie spotkania omówione zostaną m.in.: normy rozwojowe stóp, zasadność stosowania wkładek, zalecenia dotyczące obuwia oraz odpowiemy na pytania jak zadbać o prawidłowy rozwój stóp i kiedy zacząć działać w przypadku nieprawidłowości. Przewidziana jest także część praktyczna.

 

 

 

Adres:
ul. Witosa 39, 30-612 Kraków

pokaż metkę
Osoba publikująca: Antonina Białek
Podmiot publikujący: KKR