Fundacja Rodzina Plus

Fundacja Rodzina Plus
Fot. Fundacja Rodzina Plus

Celem Fundacji Rodzina Plus jest wspieranie rodziców w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec dzieci własnych i/lub dzieci powierzonych ich pieczy, a nadto promowanie pożądanych wartości i wzorów rodzinnych.

W ramach Fundacji Rodzina Plus działają: Poradnia Rodzinna, Ośrodek Mediacyjny, Centrum Szkoleniowe i Ośrodek Wsparcia Rodziny.

Od stycznia 2018 roku Fundacja Rodzina Plus jest podmiotem prowadzącym dwie krakowskie placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego finansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków, a od maja 2019 roku do października 2020 roku realizuje zadanie publiczne „Klub Rodziców z dziećmi do lat 3” współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Klub Rodziców z dziećmi do lat 3 działa na terenie XI Dzielnicy Podgórze Duchackie w Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy” przy ul. Witosa 39 w Krakowie.

Klub to miejsce przyjazne rodzicom/opiekunom dzieci i osobom oczekującym na potomstwo (zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków), gdzie będą mogli się spotykać, wymieniać doświadczenia, otrzymywać wsparcie, a poprzez udział w różnorodnych warsztatach i spotkaniach ze specjalistami, zdobywać wiedzę, wzmacniać kompetencje rodzicielskie, rozwijać umiejętności dzieci i tworzyć nieformalne grupy wsparcia.

 

Harmonogram działania Klubu Rodziców - w lipcu 2020 r.

 

Poniedziałki:

6 lipca

10.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

13 lipca

16.00 – 18.00 - Czas dla dzieci i rodziców,

18.00 - 19.00 - Grunt to spokój - ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe dla Mam -  BEZ DZIECI ZAPISY.

20.00 – 21.15 - ONLINE Webinar Rodzicielstwo przez zabawę: Wzmocnij pewność siebie Rodzicu.

20 lipca

10.00 – 11.00 - Twórczy maluch: Malujące paluszki ZAPISY.

11.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

27 lipca

10.00 – 12.00  - Z cyklu: Jem świadomie: Sezon na...ZAPISY.

12.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Wtorki:

7 lipca

10.00 – 11.30 - Krąg kobiet: Po drugiej stronie lustra ZAPISY.

11.30 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

14 lipca

10.00 – 11.30 - Twórczy maluch: Kolorowe ulepianki – masy plastyczne ZAPISY.

11.30 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

21 lipca

9.30 – 10.00 - Zabawy paluszkowe gr.1 ZAPISY.

10.15 – 10.45 - Zabawy paluszkowe gr.2 ZAPISY.

11.00 – 11.30 - Zabawy paluszkowe gr.3 ZAPISY.

12.00 – 14.00 Czas dla dzieci i rodziców.

28 lipca

10.00 – 11.00 - Twórczy maluch: Wycinanki, wyklejanki ZAPISY.

11.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Środy:

1,8,15,22,29 lipca

10.00 - 11.30 - Sala zabaw 1 tura ZAPISY.

10.30 – 11.30 -Gordonki  gr. 1 ZAPISY.

12.00 – 14.00 -Sala zabaw 2 tura ZAPISY.

12.00 - 13.00 -Gordonki gr. 2 ZAPISY.

 

Czwartki:

2,9,16,23,30 lipca

10.00 - 11.00-  Pilates ZAPISY.

11.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Piątki:

3 lipca

10.00 – 11.00 - Mali odkrywcy ONLINE.

10.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

10 lipca

10.00 – 12.00 - Napijmy się razem kawy ZAPISY.

12.00 – 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

17 lipca

10.00 - 14.00 Czas dla dzieci i rodziców.

24 lipca

10.00 – 11.00 - Mali odkrywcy na żywo ZAPISY.

11.00 - 14.00-  Czas dla dzieci i rodziców.

30 lipca

10.00 – 11.00 - Mali odkrywcy na żywo ZAPISY.

11.00 - 14.00 - Czas dla dzieci i rodziców.

 

Opis zajęć:

Krąg kobiet: Po drugiej stronie lustraczyli o akceptacji. Jakie uczucia towarzyszą nam z samą sobą, czy czujemy się dobrze, a możemy chcemy coś zmienić? Co lubimy w sobie, w swoim życiu? Zapraszamy na spotkanie na taki ciekawy temat, aby posłuchać siebie i innych, którzy będąc obok widzą podobne rzeczy zupełnie inaczej.. Spotkanie poprowadzi Dominika Sikora

 

Napijmy się razem kawy – to stworzenie wspólnej czaso-przestrzeni dla Rodziców przychodzących do Klubu. Czas na rozmowy, wspólne wypicie dobrej kawy (herbatkę i wodę też można dostać). Dzieci mają czas na swobodną zabawę. Spotkanie  ma na celu poznanie Klubu od środka, zapoznanie się z innymi mamami, a może zobaczenie się pierwszy raz po długiej przerwie. Zaprasza Joanna Szepieniec

 

ONLINE Webinar Rodzicielstwo przez zabawę: Wzmocnij pewność siebie Rodzicu. Zapraszamy na kolejny odcinek z serii: Rodzicielstwo przez zabawę wg Lawrence J. Cohena, który jest naszym przewodnikiem od kilku tygodni. Poruszymy tematy:

- wzmocnij pewność siebie Rodzicu

- czujesz siłę czy bezsilność?

- powiemy jak zwalczyć w sobie krytyka oraz

- jak odbudować pewność siebie w roli rodzica

Spotkanie poprowadzi Magdalena Sabik. Mimo, że jest to cykl spotkań, można podłączyć się choćby pierwszy raz.

 

Grunt to spokój - ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne - BEZ DZIECI. Zapraszamy na czas wyregulowanego oddechu, odprężenia, relaksu, odpoczynku i zapomnienia na chwilę o wszystkich swych sprawach. Ćwiczenia poprowadzi Justyna Czudek (prowadząca w naszym Klubie pilates)

 

Twórczy maluch - Zajęcia artystyczne dla dzieci w wieku 2-3 lat, podczas których dzieci będą miały swobodę w swej twórczości, a jednocześnie będą mieć kontakt z różnymi materiałami, fakturami, rozwijając zmysł artystyczny, a przy okazji pracując nad małą motoryką. Prowadzenie: Monika Kubiś (przedszkolanka i Klubowa Mama)

1. Kolorowe ulepianki ( zrobimy kolorowe masy plastyczne)
2. Malujące paluszki ( malowanie specjalnymi farbami, przeznaczonymi dla maluszków).
3. Wycinanki, wyklejanki (nożyczki, kartki i klej to podstawa!!)

 

Zabawy paluszkowe  (dla dzieci siedzących i starszych)

Zajęcia mają na celu zabawę z dzieckiem, ale i nauczenie rodziców zabaw paluszkami... Dzieci bardzo interesują się swoim ciałem. Niemowlęta od 3 mż. zaczynają z ciekawością oglądać swoje rączki, nóżki oraz paluszki. Starsze dzieci z uwagą powtarzają ruchy rąk. To czego nauczą się podczas zabawy przyda im się w dorosłym życiu. Sprawne ręce będą przydatne w nauce ubierania się, mycia i rysowania.

Małe dzieci potrzebują towarzysza zabaw. Główna aktywność w zabawach paluszkowych należy do rodziców.  To oni recytują i ilustrują tekst, dotykając dziecięcych paluszków, dłoni i głowy. Dlatego w zabawy paluszkowe można bawić się z dzieckiem od najwcześniejszych dni życia. Początkowo będzie ono bierne, później stanie się aktywne i samo rozpocznie znaną mu zabawę paluszkową i samo ją przeprowadzi. Będzie to ogromna satysfakcją dla rodzica a także dla dziecka.

W zabawach paluszkowych może uczestniczyć kilkoro dzieci równocześnie. Dzieci lubią obserwować przebieg zabawy paluszkowej na rączkach innego dziecka. A następnie same ilustrują wierszyk. Zabawy paluszkowe są szczególnie przydatne w poczekalni u lekarza, w szpitalu, w pociągu i wszędzie tam gdzie nie ma zabawek. Czy zabawa paluszkowa może działać terapeutycznie na chore dziecko? Tak.

  • Zabawa , pomaga choć na chwilę o nim zapomnieć.
  • Rozwesela iosowiałym dzieciom (np. mającym gorączkę).
  • Rozładowuje napięcie, pobudzenie, które pojawia się często przy chorobach objawiających się wysypką.
  • Smutek jest łagodzony powtarzanymi w myślach dziecka słowami o raku nieboraku czy mamie gotującej zupie.
  • Ruch własnych paluszków, choć na chwile zastępuje dotyk matki.

Zabawy paluszkowe są kilkuminutowe ale wymagają wielokrotnego powtarzania. Dzieci domagają sięich wielokrotnego powtarzania . Treść zabaw paluszkowych jest pogodna. Dlatego należy recytować je z czułością, i uśmiechem oraz serdecznością. Wraz z dotykiem wzbudzającym zaciekawienie. Dziecko cieszy się, kiedy potrafi przewidzieć kolejny ruch. Sprawia mu radość kiedy rozumie, że każdy paluszek i ruch coś przedstawia, postać lub czynność.

Zaletą tych zabaw jest to, że można bawić się nimi wiele razy i nigdy nie tracą one na atrakcyjności.

Na jednych zajęciach 4 dorosłych i 4 dzieci.

Prowadzący : Sylwia Caban

 

Warsztaty żywieniowe z cyklu "Jem świadomie" – Sezon na… - Ideą warsztatów żywieniowych jest pokazanie, że świadomy wybór tego czym karmimy nasze ciała ma ogromne znaczenie. Warsztaty podzielone będą na dwie części. Najpierw przyjrzymy się zagadnieniu sezonowości: dlaczego warto żyć w zgodzie z rytmem natury, dlaczego warto wybierać sezonowe warzywa i owoce i jak to zrobić by w pełni wykorzystać dary natury. Następnie, podczas części praktycznej przygotujemy zagadkowe "coś zielonego" oraz "coś czerwonego". Warsztaty poprowadzi Dominika Sikora, zwolenniczka prawdziwego, naturalnego pożywienia, której pasją od wielu lat jest gotowanie i szeroko pojęte zdrowe odżywianie.

 

Mali Odkrywcy to warsztaty rozwojowe, inspirujące i angażujące dzieci i Rodziców z elementami Integracji Sensorycznej. Co tydzień inne materiały, inne inspiracje. Od września będą to zajęcia cykliczne we wtorki. Prowadzenie Joanna Augustyniak

 

Zajęcia online odbywają się poprzez platformę ZOOM. Na zajęcia obowiązują zapisy: klub.rodzicow.kurdwanow@gmail.com

 

 

 

Adres:
ul. Witosa 39, 30-612 Kraków

pokaż metkę
Osoba publikująca: Antonina Białek
Podmiot publikujący: KKR