Klub Piaskownica - Centrum Kultury Podgórza

Klub Piaskownica - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Klub Kultury "Piaskownica" jest filią Domu Kultury „Podgórze” działającą na terenie dzielnicy XI Krakowa.

Klub prowadzi bardzo szeroką działalność w zakresie upowszechniania i animacji kultury,  realizując zadania zgodnie z zapotrzebowaniem środowiska lokalnego i statutem naszej instytucji.  Pełni rolę integracyjną, podtrzymuje miejscowe i regionalne tradycje, organizując wydarzenia kulturalne, spotkania i systematyczne zajęcia artystyczne dla mieszkańców.

Klub Kultury „Piaskownica” posiada w swojej ofercie zajęcia stałe, takie jak: Klub Malucha, zajęcia baletowe, naukę gry na instrumentach, kursy języków obcych, zajęcia fitness, zajęcia capoeira czy zajęcia plastyczne. Zajęcia te przeznaczone są dla różnych grup wiekowych od 3latków do seniorów.

Klub organizuje również nieodpłatne prelekcje, warsztaty, wystawy, przedstawienia teatralne oraz koncerty.

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW

CZERWIEC 2019

04, 11, 18, 25.06 (wtorki) godz. 12.15, 13.00

Warsztaty muzyczne dla najmłodszych; prowadzenie: Fundacja Popularyzacji Edukacji Muzycznej

Umuzykalniające spotkania dla maluszków do 3 roku życia z opiekunem. Podczas zajęć szczególny nacisk kładziony jest na wspólną integrację z dzieckiem, rozwinięcie poczucia rytmu oraz muzykalności maluszka. Warsztaty umuzykalniające to wspólne: śpiewanie piosenek oraz kołysanek, muzykowanie na instrumentach: bongosach, kastanietach, cabasach, marakasach, tamburynach, guiro, talerzach, malutkich skrzypeczkach, saksofonie, gitarze i wielu innych, zabawy z woreczkami, kolorowymi a czasem zakręconymi wstążkami, chustą animacyjną, piłkami, ćwiczenia relaksacyjne. To wszystko z towarzyszeniem melodii granych na skrzypcach, gitarze, flecie poprzecznym, fortepianie, saksofonie, klarnecie, akordeonie.

Warsztaty polecane są jako świetny sposób na adaptacje dziecka przed przedszkolem czy żłobkiem. Zachęcają i przygotowują również do wspólnego muzykowania z dziećmi w domu. Zajęcia dla dzieci w wieku do 1,5 lat oraz rodziców (12.15)

Zajęcia dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat oraz rodziców (13.00)

 

04, 11, 18, 25.06  (wtorki) godz. 10.00

Fit mama & baby; prowadzenie: Wiktoria Walenista

Programy treningowe, których głównym celem jest stopniowy powrót mamy do formy po porodzie poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń ze swoim dzieckiem. Program jest  stworzony w taki sposób, aby mogła ona wzmacniać i modelować sylwetkę, jednocześnie bawiąc się ze swoim szkrabem. Dzięki połączeniu bliskości rodzicielskiej z dobroczynnym działaniem aktywności fizycznej korzyści z udziału w tych zajęciach czerpie zarówno mama jak i jej dziecko.

 

07.06 (piątek) godz. 11:30

Jak rozmawiać z dzieckiem; prowadzenie: Magdalena Wadowska
Jak rozmawiać z dzieckiem, by tworzyć z nim dobrą, szczerą relację? Jak mówić, by chciało nas słuchać? Pomocną w tym jest dobra rozmowa. Dziecko jak każdy z nas chce być traktowane poważnie i być wysłuchane. Udana rozmowa jest wtedy, gdy spełnione są podstawowe zasady. Po pierwsze szanujemy naszego rozmówcę. Po drugie skupiamy na nim uwagę i na tym, co mówi, a więc patrzymy mu w oczy. Po trzecie skupiamy uwagę również na tym, co chcemy mu powiedzieć. To wszystko powoduje, że podczas konwersacji czujemy się komfortowo i mamy poczucie przeprowadzenia udanej rozmowy. Umiejętności interpersonalne warto rozwijać od najmłodszych lat. Tymczasem obecne czasy, w których wirtualna rzeczywistość miesza się z realną, sprzyjają zabieganiu, powierzchownym relacjom oraz odizolowaniu. Warto rozmawiać z dziećmi.    

Zajęcia dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat oraz rodziców.

 

03, 06, 10, 13, 17, 24, 27.06 (poniedziałki, czwartki) godz. 10.00, 11.15

Warsztaty ogólnorozwojowe dla dzieci i rodziców; prowadzenie: Barbara Płaskonka- Undas

Spotkania mają na celu wszechstronny psychofizyczny rozwój małego dziecka - rozwijanie sprawności fizycznej, manualnej, a także jego wyobraźni, wrażliwości i aktywności twórczej. Dzieci oraz ich opiekunowie wezmą udział w zajęciach plastycznych z użyciem masy solnej, plasteliny, farb oraz wielu innych materiałów, zajęciach integracyjnych przy muzyce z użyciem chusty animacyjnej oraz zajęciach tanecznych. Wszystko w trakcie 60 minutowych spotkań tak, aby podtrzymać uwagę i zainteresowanie malucha.                  

Zajęcia dla dzieci w wieku do 1,5 lat oraz rodziców (czwartek 10.00)

Zajęcia dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat oraz rodziców (poniedziałek 10.00, 11.15; czwartek 11.15)

 

03, 10, 17, 24.06 (poniedziałki) godz. 12.30

Zabawy plastyczne; prowadzenie: Ewa Paluch

Zajęcia opierają się na wspólnej zabawie, podczas której wykorzystywane są różne techniki plastyczne. Mają na celu stopniowe zapoznawanie dziecka z różnymi formami artystycznymi i odkrywaniu ich przez pryzmat indywidualnej osobowości dziecka. W zabawach plastycznych zwracana jest uwaga na rozwijanie samodzielności, aktywności twórczej, sprawności manualnej, trenowaniu zmysłów (głównie dotyku) poprzez poznawanie różnych faktur, mas plastycznych itp. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, ale jednocześnie wprowadzane są zasady dobrego funkcjonowania w grupie, poszanowania cudzej pracy (np. zwracanie uwagi, by dziecko nie brudziło innych dzieci, nie niszczyło innych prac, wyposażenia sali itp.)

Przykładowe tematy zajęć:

- Malowanie farbami (palcem, pędzelkiem, dłonią)

- „Rysowane wierszyki”

- Układanie koralików, klocków i innych elementów  wg. różnych wzorów

- Lepienie z mas (plastelina, ciastolina)

- Zabawy piaskiem kinetycznym

- Tworzenie form przestrzennych

 

05, 12, 19, 26.06 (środy) godz. 9.00

Warsztaty multisensoryczne „Folkloromaniaki”; prowadzenie: Joanna Tokarczyk-Chyłek

Są to warsztaty o charakterze ogólnorozwojowym i poznawczym. Skupione są wokół inspirującego polskiego folkloru, porażającego feerią barw, wesołością, integrującego muzykę, słowo, ruch, rodzime obrzędy i niezapomnianą plastykę. Uczestnictwo w zajęciach umożliwia powrót w czasy naszych prababć oraz przybliżenie tradycji, dzieciom, które dopiero ją sobie uświadamiają. Na zajęciach dzieci będą nie tylko kreatywnie się bawić, ale i śpiewać, podrygiwać w rytm ludowej muzyki, tworzyć tradycyjnymi ludowymi sposobami sztukę ludową.

 

05, 12, 19, 26.06 (środy) godz. 11.15

Czytadełko (Globalne Czytanie); prowadzenie Joanna Tokarczuk-Chyłek

Czytadełko to zajęcia, na których wspólnie spędzony czas ma być przede wszystkim dobrą, swobodną zabawą, rozwijającą prawą półkulę mózgu. Jedną z proponowanych zabaw jest: „zabawa w czytanie”. Podczas jej trwania demonstrujemy dziecku specjalnie przygotowane tablice z wyrazami. Poznawane słowa nosimy na szyi, przytulamy, eksperymentujemy z nimi na wszystkie możliwe sposoby, wszystko po to, by ułatwić ich przyswojenie i zapamiętywanie, a w konsekwencji czytanie. Nasza nauko – zabawa nie ma jednak nic wspólnego ze szkolnym przymusem, stresem. Zajęcia uzupełnione są o globalne czytanie prowadzone metodą Glenna Domana. Mają pokazać, w jaki sposób nauczyć małe dziecko czytać, znacznie przy tym poszerzając jego rozwój, ułatwiając życiowy start.

Zajęcia dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat oraz rodziców.

 

08.06 (sobota) godz. 14.30

Warsztaty chustonoszenia; prowadzenie Agnieszka Feliks-Długosz

Warsztaty noszenia dzieci w chuście przeznaczone są dla osób początkujących, które chcą od podstaw nauczyć się, jak bezpiecznie nosić swoje dziecko w chuście tkanej, w wiązaniu o nazwie kangurek. Wiązanie to nadaje się świetnie do noszenia noworodków, jak i starszych dzieci.
Spotkanie będzie trwało 2 godziny. W tym czasie uczestnicy dowiedzą się:

- jak prawidłowo układać dziecko w chuście

- jakie są cechy dobrego wiązania

- jak dobrać odpowiednią chustę

- jak odpowiednio nosić dziecko w chuście i które sposoby noszenia są najlepsze

- jaki jest wpływ noszenia dziecka w chuście na jego rozwój psychofizyczny

- czy noszenie w chuście jest bezpieczne.
- przećwiczą wiązanie chust na lalkach treningowych
- zawiążą w chuście swoje dzieci
Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji chustę oraz lalkę treningową.

Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 18 miesięcy oraz rodziców.

 

 

29.06 (sobota) godz. 14:00 – 18:00

Kącik Malucha na Pikniku rodzinnym; prowadzenie: Joanna Tokarczuk-Chyłek

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i rodziców na świeżym powietrzu. Dzieci oraz ich opiekunowie wezmą udział w zajęciach plastycznych z użyciem masy solnej, plasteliny, farb oraz wielu innych materiałów, zajęciach integracyjnych przy muzyce z użyciem chusty animacyjnej oraz zajęciach tanecznych. Wszystko to pod opieką wykwalifikowanych opiekunów, w bezpiecznym otoczeniu i na świeżym powietrzu.                

Zajęcia dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat oraz rodziców.

 

 

Na wszystkie zajęcia obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł od osoby dorosłej. Dla posiadaczy Karty Klubu Rodzica wstęp bezpłatny.

 

KONTAKT

Klub Piaskownica

ul. Łużycka 55, 30-658 Kraków

tel. 12 652 10 10, 505 244 274

email: piaskownica@ckpodgorze.pl

www.klubpiaskownica.pl

Adres:
ul.Łużycka 55, Kraków
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Wawrzyńska
Podmiot publikujący: KKR