Dwór Czeczów - Dom Kultury Podgórze

Adres:
ul. Księdza Popiełuszki 36, 30-898 Kraków

Dwór Czeczów, będący placówką kulturalną w strukturach Domu Kultury „Podgórze”, znajduje się w Starym Bieżanowie. Jest to zabytkowy obiekt, którego najstarsze zachowane fragmenty datowane są na XV wiek. W swojej ofercie na bardzo wysokiej pozycji lokuje odbiorców, jakimi są dzieci w różnym wieku. Jest to podyktowane zdiagnozowanymi potrzebami naszej społeczności lokalnej w Starym Bieżanowie, w oparciu o które budujemy nasze propozycje programowe. Wśród oczekiwań stawianych nam znajdują się zajęcia z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obejmują one zróżnicowane pod względem tematycznym warsztaty, m.in.  taneczne, artystyczne, plastyczne,  muzyczne, teatralne, spotkania z autorami książek dla dzieci i in.

Uściślając, w ofercie naszego Domu Kultury znajdują się oprócz zajęć adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym także zajęcia adresowane do tych najmłodszych odbiorców (począwszy od dzieci kilkumiesięcznych) oraz ich rodziców. Od kilku lat funkcjonuje Klub Malucha, do którego uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Spotkania są kilka razy w tygodniu i pozwalają najmłodszym na spędzenie czasu w gronie rówieśników pod opieką wykwalifikowanej kadry dbającej o stronę edukacyjną zajęć. Służą one adaptacji dzieci w grupie, ich uspołecznieniu oraz mają charakter ogólnorozwojowy, co pozwala na łatwiejsze i pełniejsze wdrożenie się w późniejszym czasie do zajęć w przedszkolu. Równolegle do zajęć w Klubie Malucha prowadzone są spotkania w Klubie Rodziców, w których biorą udział rodzice, opiekunowie wraz z dziećmi w wieku od 0 do 2,5 lat. Celem tych zajęć jest nie tylko stworzenie przestrzeni pozwalającej na spędzenie wolnego czasu, ale również na integrację rodzin, wymianę doświadczeń, eliminację poczucia osamotnienia i opuszczenia towarzyszącego bardzo często mamom opiekującym się swoimi pociechami, w końcu na podniesienie kompetencji rodzicielskich dzięki oferowanym zajęciom tematycznym.

Na rzecz integracji rodzin poprzez wspólne spędzanie czasu proponujemy także warsztaty plastyczne i ceramiczne w naszej otwartej pracowni plastycznej, na które mogą przyjść rodzice ze swoim potomstwem i wspólnie podjąć działania o charakterze artystycznym. Podobny charakter mają również zajęcia ruchowe, zwłaszcza z capoeiry.

Warto nadmienić, że z oferty Dworu Czeczów korzystają całe rodziny – choć niekoniecznie z tych samych zajęć.

 

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW

Grudzień 2016 r.

8, 15, 22.12.2016 (czwartek)

  • 9:30-10:30 Zajęcia animacyjne dla dzieci wraz z rodzicami, prowadzenie: Anika Sztaba – gr. I
  • 10:30-12:00 Zajęcia animacyjne dla dzieci wraz z rodzicami, prowadzenie: Anika Sztaba – gr. II

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 0 do 3 lat oraz do ich opiekunów: rodziców, babć, dziadków.

W programie m.in.: warsztaty multisensoryczne

Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami będą mogły dzięki zastosowaniu zróżnicowanych materiałów stymulować wszystkie zmysły. Będą się zatem bawić m.in. piaskiem kinetycznym, masą nie newtonowską, styropianem, mąką, kolorowym makaronem i innymi strukturami. Jest to niezapomniana wyprawa do krainy przeróżnych faktur, dźwięków, kształtów i kolorów.

2, 9, 16.12.2016 (piątek)

  • 9.30:00-10:30 Zajęcia umuzykalniające metodą E.E. Gordona. Prowadzenie: Monika Madej – gr. I
  • 10.30:00-11:30 Zajęcia umuzykalniające metodą E.E. Gordona. Prowadzenie: Monika Madej – gr. II

Zajęcia polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka. Głównym narzędziem osoby prowadzącej jest głos wspomagany także instrumentami orffowskimi (grzechotki, kastaniety, tamburyny, dzwonki). We wspólnej zabawie wykorzystywane są również takie akcesoria jak chusta Klanzy, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane. Zajęcia pokazują, ile radości można czerpać z improwizacji, jak można się bawić muzyka i z muzyką.

Umuzykalnianie metoda Gordona we wczesnym okresie życia dziecka wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki, ułatwia tworzenie oraz improwizowanie, stymuluje wszechstronny rozwój i pobudza zdolność komunikowania się. Dzięki nim dzieci zyskują także większą płynność mowy i lepsza dykcję. Ponadto pojawiają się i inne zalety, przede wszystkim większa zdolność koncentracji, co z kolei ma niebotyczny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. 

5, 12, 19.12.2016 (poniedziałki)

9:15-10:15 Fitness dla mam z dziećmi, prowadzenie: Wiktoria Wolenista

Programy treningowe, których głównym celem jest stopniowy powrót mamy do formy lub też poprawa ogólnej kondycji fizycznej poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń ze swoim dzieckiem. Program jest stworzony w taki sposób, aby mama mogła wzmacniać i modelować sylwetkę, jednocześnie bawiąc się ze swoim szkrabem. Dzięki połączeniu bliskości rodzicielskiej z dobroczynnym działaniem aktywności fizycznej korzyści z udziału w tych zajęciach czerpie zarówno mama jak i dziecko.

6.12.2016 (wtorek)

9:30-11:30 Warsztaty chustonoszenia (wiązanie na plecach), prowadzenie: Wanda Hałuniewicz, certyfikowany doradca noszenia ClauWi.

Warsztaty dają odpowiedź na wiele pytania, m.in.: Jak dobrać odpowiednią chustę, jak prawidłowo ją zawiązać, jak nosić dziecko w chuście i które sposoby noszenia są najlepsze? Pozwolą także nabyć praktyczne umiejętności w tym zakresie.

Zajęcia dla dzieci do 2 roku życia.

7, 14.12.2016 (środa)

10:00-11:00    Warsztaty masażu dla niemowląt; prowadzenie: Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz 

Na zajęciach pod okiem wykwalifikowanego instruktora zyskuje się wiedzę na temat:

- czym jest Masaż Niemowlęcy i dlaczego może być tak ważny w rozwoju małego dziecka

- jak i kiedy go stosować

- wszystkich technik masażu całego ciała maluszka

- olejków, których używać do masażu

- jakie pozycje masażu są dobre dla dziecka i rodzica

- sposobów komunikacji niemowlęcia

- jak zaadaptować masaż dla starszego dziecka

- sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą

- jak zamienić masaż w zabawę i jak wykorzystać ulubione zabawki dziecka w masażu

Zajęcia dla dzieci od 2 do 9 miesiąca, panie w ciąży

Czas trwania: 60 minut

9.12.2016 (piątek)

  • 9:30-10:30 „Kolorowe warsztaty migania dla dzieci” zajęcia ogólnorozwojowe, prowadzenie: Joanna Augustyniak – gr. I
  • 10:30-11:30 „Kolorowe warsztaty migania dla dzieci” zajęcia ogólnorozwojowe, prowadzenie: Joanna Augustyniak – gr. II

Podczas warsztatów poznajemy wybrane znaki Polskiego Języka Migowego, które wplatane są w starannie dobrane zabawy, piosenki i wiersze. W poznawaniu niewerbalnej komunikacji pomagają nam barwy, plansze z obrazkami, pacynki i prezentacje. Poprzez wykorzystanie elementów komunikacji niewerbalnej w połączeniu z barwami rozwijamy zmysły dzieci, ich mowę ciała oraz koordynację ruchową. Barwne elementy warsztatów sprzyjają zapamiętywaniu znaków oraz pobudzają kreatywność i twórczą fantazję dziecka.

Zajęcia dla dzieci od 0 do 3 roku życia.

Data: 2016-12-22 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: KKR
Tagi: dzieci, rodzina
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych