BANK POMYSŁÓW - ciekawe zabawy dla najmłodszych!

BANK POMYSŁÓW - ciekawe zabawy dla najmłodszych!
Fot. Krakowska Karta Rodzinna
W BANKU POMYSŁÓW zebrane zostały dla Państwa propozycje zabaw, zajęć, rymowanek, porad itp., przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach do lat 3, pozostających w domach ze względu na pandemię koronawirusa. Prezentowane propozycje zabaw zostały przygotowane przez Panie Opiekunki z krakowskich żłobków miejskich oraz rodziców dzieci do lat 3. Najciekawsze publikujemy, aby mogli z nich korzystać wszyscy rodzice.

Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej strony oraz do dzielenia się z nami swoimi pomysłami na zabawy z dziećmi. Propozycje i zdjęcia można przesyłać na adres e-mail: zlobki@um.krakow.pl
Te najciekawsze będziemy publikować.

 

Dzień Babci i Dziadka

tęczowe serce

Praca plastyczna – tęczowe serce

Pomoce: płaska gąbka, masa szpachlowa (gipsowa), kawałki starych płyt CD, ew. koraliki lub guziki, pędzel, nożyczki
Opis zabawy: z gąbki rodzic wycina kształt serca, dzieci za pomocą pędzla nakładają na wycięte z gąbki serduszka masę szpachlową, a następnie na mokrej masie układają kawałki płyt CD. udekorowane serduszka należy odłożyć do wyschnięcia
Dokładny przebieg pracy można zobaczyć tutaj
Źródło www.mojedziecikreatywnie.pl
 

serce na patyku

Praca plastyczna - serce na patyku

Pomoce: kartonik wycięty w kształcie serca, czerwona kartka podarta na drobne kawałki, bibułka czerwona, klej, ołówek, patyczek do szaszłyków, wstążeczka, a w wersji dla starszych dzieci płatki osikowe lub materiałowe, farba brokatowa oraz podstawka z drewna lub mała doniczka wypełniona plasteliną.
Opis zabawy: do wyciętego z kartonu serduszka, posmarowanego klejem dziecko przylepia czerwone kawałki kartki; w wersji trudniejszej kawałeczki bibuły skręca na ołówku i takie zwinięte ruloniki za pomocą kleju mocuje do szablonu serduszka. Większe dzieci lub bardziej sprawne manualnie mogą wykleić takie serduszko płatkami osikowymi lub materiałowymi. Serduszko z pomocą rodzica mocowane jest na patyczku do szaszłyków klejem lub taśmą, a następnie patyczek umieszczamy w podstawce. Można na patyczku zawiązać kolorową wstążeczkę.
Dokładny przebieg pracy można zobaczyć tutaj
Źródło: www.kreatywniewdomu.pl
 

Piosenki dla babci i dziadku tutaj

 

Zimowe zabawy w domu i nie tylko

śnieżynka

Praca plastyczna – śnieżynka z wacików

Pomoce: kartka niebieskiego lub szarego papieru, kłębuszki waty (waciki kosmetyczne), klej
Opis zabawy: na kartce kolorowego papieru klejem rysujemy śnieżynkę, a dziecko na miejscach posmarowanych klejem umieszcza kłębuszki waty. Jeżeli nie mamy gotowych wacików w kłębuszkach możemy razem z dzieckiem przygotować je z porwanej na kawałki waty (zwijanie w kuleczki to doskonałe ćwiczenie paluszków malucha).
Cel zabawy: ćwiczenie motoryki małej i koncentracji, rozwój spostrzegawczości.
Źródło: www.notimeforflashcards.com

 

Zabawa – domowa bitwa na śnieżki

Pomoce: małe lekkie piłeczki, kartki „zwykłego” papieru, pudełko lub wiaderko, wstążka lub pasek
Opis zabawy: pudełko lub wiaderko ustawiamy w miarę możliwości na środku pokoju do którego dzieci starają się trafić piłeczkami lub zgniecionymi w kulkę kartkami papieru, wstążką lub paskiem możemy wyznaczyć miejsce z którego należy celować. W miarę rozwoju zabawy można linię rzutu oddalać od celu. Warto zwrócić uwagę dzieci na różnice jak leci piłka a jak kartka papieru zgnieciona niezbyt mocno.
Cel zabawy: koordynacji ruchowej ręka-oko

pingwiny

Zabawa spacer pingwina

Pomoce: mała poduszeczka lub woreczek wypełniony kaszą, ilustracje lub film o pingwinach
Opis zabawy: opowiadamy dzieciom jak chodzą pingwiny i namawiamy je do naśladowania ich chodu trzymając poduszeczkę lub woreczek na głowie. Możemy wyznaczyć linię startu i mety, kto przejdzie wyznaczony dystans nie gubiąc poduszeczki zwycięża. Zabawę można utrudnić przez dodanie przeszkód do pokonania np. przekroczenie zrolowanego koca. Możemy również uatrakcyjnić zabawę przez puszczenie piosenki o pingwinach i poruszając się w takt melodii tutaj

 

zima w kubeczku

Praca plastyczna - zima w kubeczku
Pomoce: kubek plastikowy przeźroczysty, kartka białego i czarnego lub brązowego papieru, oraz kawałki srebrnej folii, klej, nożyczki.
Opis zabawy: Na początek z czarnego papieru wycinamy konar drzewa i przyklejamy go do białej kartki zaginając stopkę drzewa. Tniemy białą kartkę na drobne kwadraciki. Część kwadracików przyklejamy do ścian kubeczka, resztę wsypujemy do środka. Smarujemy brzegi kubka klejem i nakładamy białą kartkę z drzewem na kubek, tak aby drzewo znalazło się na środku. Czekamy aż wyschnie i obracamy kubek. Następnie obcinamy zbędne fragmenty białego papieru (biały papier można zastąpić bibułą białą i srebrną).
Źródło: www.pracaplastyczna.pl9

Piosenka Ulepmy bałwana - Zbigniew Zamachowski, Edyta Jungowska tutaj

 

Język komunikacji z dziećmi i nie tylko

język komunikacji

Jesienne zabawy

jesienne Planty

Zabawa plastyczna - maska z liści
Pomoce: liście zebrane podczas spaceru, twardy papier, nożyczki, gumkę lub tasiemkę do przymocowania maski na głowie, klej typu wikol albo kropelka, ewentualnie zszywacz i zszywki oraz szablon maski.
Dla chętnych dodatkowo: farby, kredki i wszystko, czym jeszcze można pomalować maskę.

Opis zabawy: Rodzic przygotowuje szablon maski rysując samodzielnie lub za pomocą szablonu,można ściągnąć np. taki, należy pamiętać o zrobieniu dziurek do przewleczenia  gumki lub tasiemki.  
Tak przygotowany szablon dziecko koloruje w dowolny sposób,a następnie układa kompozycję z liści, które rodzic mocuje najlepiej klejem typu Wikol lub Kropelka.

maska

Źródło: Miastodzieci.pl
 

Zabawa plastyczna – jesienne drzewo
Pomoce: duża kartka papieru, kredki lub pisaki, farby w kolorach jesieni (żółte, pomarańczowe, brązowe, ciemno zielone)
Opis zabawy: Na dużej kartce papieru rysujemy konar drzewa wraz z gałęziami. Następnie przy użyciu farby w jesiennych kolorach smarujemy rączki i odbijamy je na gałęziach tworząc liście.
Celem tej zabawy: jest pobudzanie wrażeń sensorycznych, rozwój i wspomaganie motoryki małej, stymulowanie dzieci do poznawania i odkrywania świata. 

jesienne drzewo

Zabawa: Rzucanie do celu
Pomoce: kasztany, żołędzie lub szyszki, 3 miski, wstążka
Opis zabawy: Rozmieszczamy trzy nieduże miski w pewnej odległości od siebie. Ze wstążki przygotowujemy linię startu, za którą siada lub staje dziecko. Jego zadaniem jest celowanie szyszką lub orzechem, kasztanem, żołędziem do celu. Miski i wstążkę możemy zastąpić narysowanymi patykiem na ziemi liniami lub linie te ułożyć z liści.
Cel zabawy: Ćwiczenie motoryki, układ optyczny, koncentrację na danej czynności i przedmiocie. Dziecko uczy się dostrzegać kolory, kształty i rozmiary w odniesieniu do otoczenia.

Zabawa: Segregowanie
Pomoce: kasztany, żołędzie, szyszki i liście
Opis zabawy: Zebrane podczas spaceru liście, kasztany, żołędzie i szyszki dzielimy wg. rodzaju. Pokazujemy dziecku różnice. Można również zachęcić je do ułożenia od największych do najmniejszych. Podobnie można układać zebrane w czasie spaceru liście, omawiając ich kształt, rozmiar i kolor. Jeżeli przyniesiony ze spaceru zbiór pozwala możemy razem z dzieckiem dopasować owoce do liści.
Cel: ćwiczenie spostrzegawczości, poznawanie nazw roślin i ich owoców.

Piosenka - Tańcowała jesień

słowa do pobrania tutaj

 

dzieci niegrzeczne

 

Żłobek Samorządowy nr 31

ul. Sanocka 2, Kraków

logo żłobek 31

Ziemniak – bardzo popularne warzywo nazywane gwarowo: kartoflem, pyrą, pyrka lub grula

Ziemniaki jemy tłuczone, puree, frytki, pieczone w piekarniku, robimy z nich placki lub kuleczki, różne zapiekanki, pyszne są też pieczone w ognisku

 

Zabawa – „Ziemniaczane stempelki”

Pomoce: wierszyk tutaj, surowe ziemniaki (umyte), farby, nożyk, foremki do wycinania ciasteczek
Opis zabawy: Aby zrobić kolorowe stemple na papierze z wykorzystaniem tego warzywa, przetnij ziemniaka na pół. Za pomocą metalowych foremek do ciasta i noża wytnij wybrane kształty.
Zamocz w farbie i stempluj do woli. Maluch na pewno będzie zachwycony. W ten sposób możecie ozdobić prezenty, ściereczki kuchenne czy ubrania dla maskotek lub lalek.
Ilustracja zabawy tutaj


Zabawa plastyczno-sensoryczna – Jeż z ziemniaka

jeż z ziemniaka

Pomoce: surowy, umyty ziemniak, wykałaczki lub zapałki, 2 ziarenka pieprzu, 1 ziarenko ziela angielskiego
Opis zabawy: dziecko wbija ciasno obok siebie wykałaczki, rodzic pomaga umieścić oczka i nosek z ziarenek
Uwaga: Jest to zabawa dla dzieci które wiedzą, że jeż ma ostre igły i trzeba na nie uważać. Jeżeli spróbujemy zobaczymy, że to świetne ćwiczenie rączek dla naszych dzieci. Skąd możemy wiedzieć czy nasze dziecko jest na tyle duże aby wypróbować jakąś zabawę. Może warto spróbować, a jeżeli okaże się, że jest za małe. To nic. Spróbujmy za jakiś czas.

 

Bajka – O Wróbelku Elemelku fragment tutaj i wersja audio

 

Bajki o ziemniaku i jego historia

Częstujcie się - Ziemniak tutaj

Bajka o ziemniakach - Tajemnicza Kuchnia tutaj

 

Zabawa masażyki dla dzieci - Odkurzacz

Szuru szu, szuru szu, (przesuwamy dłoń swobodnym ruchem po ciele dziecka)
pan odkurzacz poszedł w ruch.
Jeździ w koło po podłodze,
warczy przy tym bardzo srodze.
Szuru szu, szuru szu,
wjeżdża wszędzie w zakamarki, (wsuwamy dłoń pod pachę, za kołnierz, we włosy itp.)
czyści też najmniejsze szparki.
Wszystkie brudy migiem wciąga (naśladujemy palcami zbieranie okruszków)
i dokładnie pokój sprząta.
Kiedy skończy, zobaczycie,
cały pokój zacznie lśnić, (głaszczmy dziecko po całym ciele)
a odkurzacz w ciemnym kącie
o sprzątaniu będzie śnić. (głaszczmy dziecko po głowie, przytulamy się do niego)

 

Zabawa edukacyjno-sensoryczna – Co to jest?

Pomoce:różne warzywa i owoce, które akurat znajdziemy w domu, szalik lub worek.
Opis zabawy: Wkładamy przygotowane warzywa i owoce do worka lub przykrywamy szalikiem. Dziecko próbuje odgadnąć co to za warzywo lub owoc. 

 

Zabawa ruchowa w „Ziemniaka”
Pomoce: rymowanka

Mój ziemniaku, mój malutki
Rośnij duży okrąglutki
Ziemniak urósł że aż strach
Więc go zjemy, no i bach!

Opis zabawy: Recytujemy wierszyk o ziemniaku, chodzimy dookoła pokoju. Na słowo bach padamy na podłogę. Następnie na pleckach kręcimy się w lewo i prawo.

 

Dodatek specjalny

Właściwości odżywcze ziemniaków i przepisy na dania dla dzieci z ziemniakiem w roli głównej
tutaj

 

 

 

Żłobek Samorządowy nr 1,

Ul. Podzamcze 1, Kraków

logo żłobek nr 1

Zabawa „Na straganie”

warzywaPomoce: Drewniane łyżki (mogą być także rurki do napojów lub patyczki do szaszłyków), wycięte i pokolorowane szablony warzyw tutaj  taśma klejąca, nożyczki, wiersz J. Brzechwy „Na straganie” słowa tutaj i piosenka tutaj
Opis zabawy: Wydrukowanie, pokolorowanie, wycięcie szablonów warzyw, przymocowanie szablonów do łyżek, najlepiej za pomocą taśmy klejącej. Podczas czytania wiersza lub odsłuchiwania nagrania pokazujemy dziecku odpowiednie warzywa przedstawiając teatrzyk zgodny z fabułą wiersza.
Cel zabawy: zapoznanie dzieci z wierszami, rozwój wyobraźni, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
Ilustracja zabawy tutaj

 

Zabawa plastyczna „Kolorowe warzywa”

Pomoce: szablon warzyw tutaj   farby, koszulka foliowa, taśma klejąca, nożyczki.
Opis zabawy: Wydrukować dowolne szablony warzyw. Na obrazku rozprowadzić kleksami farbę o odpowiednim kolorze. Kartkę włożyć do koszulki foliowej, uważając aby nie rozetrzeć farby. Dół koszulki zakleić taśmą klejącą. Tak przygotowany szablon wręczyć dziecku do pomalowania. Zadaniem dziecka jest rozprowadzić przez folię palcem farbę według szablonu warzywa.
Cel zabawy: Rozwój kreatywności dzieci. Usprawnianie motoryki małej.
Ilustracja zabawy tutaj

 

Zabawa edukacyjna, plastyczno-ruchowa „Żuk”

Pomoce: papier (żółty, czerwony), nożyczki, nitka bądź włóczka, pisaki, klej, wiersz „Żuk” J. Brzechwy tutaj
Opis zabawy: Z dwóch kwadratowych kartek składamy żuka i biedronkę według załączonych zdjęć tutaj. Gotowe owady zawieszamy na nitce oraz zakładamy na oparciu krzesła lub rączce od mebli (tak, aby nić mogła się przemieszczać, brzegi zagiętych kartek przyklejamy do tyłu robaka). Pociągając za nitki powodujemy ruch owadów w górę. W trakcie przygotowywania zabawy zapoznajemy dziecko z wierszem „Żuk” J. Brzechwy. Na koniec urządzamy wyścigi owadów.
Cel zabawy: Rozwój koordynacji ruchowej. Zapoznanie dzieci z twórczością J. Brzechwy
Ilustracja zabawy tutaj

 

Zachęcamy do słuchania piosenek o zwierzątkach według Jana Brzechwy tutaj

oraz piosenki do tekstu Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach” tutaj

 

Dodatek specjalny
przygotowany przez Żłobek Samorządowy nr 18

ul. Mazowiecka 30, Kraków

logo żłobek nr 18

 

Dzień dziecka – propozycje zabaw tutaj  

Porady dla Rodziców

– znaczenie muzyki w rozwoju dziecka – artykuł tutaj

Komentarz:Często słyszy się, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma puszczanie mu odpowiedniej muzyki. Jednak korzyści płynące z tej aktywności bywają niedoceniane. Muzyka ma istotny wpływ na rozwój języka, także języków obcych, przyspiesza umiejętności poznawcze dziecka. Słuch jest jednym z pierwszych zmysłów, jakie wykształca mały człowiek. Już w łonie matki do dziecka docierają dźwięki, na które może reagować. Spokojna muzyka uspakaja maluszka, podobnie jak brzmienie głosu mamy. Przytoczony artykuł omawia w jaki sposób muzyka wpływa na dziecko na każdym etapie rozwojowym.- jak wiele znaczy kochać własne dziecko – artykuł tutaj

Komentarz: Każdy rodzic kocha swoje dziecko. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że troska i czułość bezpośrednio wpływają na prawidłowy rozwój maluszka. Otaczając dziecko miłością, rodzic daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. To z kolei przekłada się na lepsze zdrowie, wiarę we własne możliwości i na późniejsze osiągnięcia naszej pociechy. Temat ten jest znacznie bardziej złożony niż można przypuszczać. W przytoczonym artykule omówiono jak wiele znaczy kochać własne dziecko.

 

- dlaczego przy rodzicach dzieci pozwala sobie na najwięcej – artykuł tutaj

Komentarz: Opieka nad dzieckiem bywa trudna, męcząca i pod wieloma względami obciążająca. Nic więc dziwnego, że rodzice mogą czuć się rozgoryczeni, słysząc od znajomych i bliskich, że ich dziecko jest grzeczne, podczas gdy w domu sytuacja wygląda nieco inaczej. Nikt nie zna dziecka lepiej niż jego rodzice. Są przy nim w najlepszych i najgorszych chwilach. Ale z czego to wynika, że to właśnie przy mamie dziecko pozwala sobie na najwięcej? Nie jest to kwestia przypadku. Autorka bloga, w przytoczonym wpisie szeroko omawia przyczyny takich zachowań.

 

- jak zachęcić dziecko do jedzenia i poznawania nowych smaków – artykuł tutaj

Komentarz: Okres rozszerzania diety u dziecka, to niewątpliwie okres pełen zmartwień dla rodzica. Tym bardziej jeśli ich pociecha nie chce próbować nowych smaków, bądź w ogóle odmawia jedzenia proponowanych mu rzeczy. Niepokojące może się wydawać to ile nasz maluch zje, a także czy jego dieta będzie odpowiednio zróżnicowana. Można wtedy zadawać sobie pytania, czy dostarczamy dziecku odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów, czy to co podajemy zapewnia mu prawidłowy rozwój i czy doda małemu niejadkowi siły. W bardzo przystępny sposób kwestię tę porusza Alicja - autorka cytowanego artykułu. Podpowiada jak zachęcić dziecko do jedzenia, motywuje rodziców do nie poddawania się i cierpliwości przy zachęcaniu dziecka do próbowania nowych rzeczy.

 

- znaczenie różnicy wieku między rodzeństwem – artykuł tutaj

Komentarz: Rodzice jedynaków często zastanawiają się, kiedy będzie najlepszy moment na powiększenie rodziny. Jeśli pierwsze dziecko nie sprawiało dużo kłopotów, może wydawać się że drugi dzidziuś nie będzie aż takim wyzwaniem. Niestety, ile dzieci, tyle różnych charakterów. To co sprawiało trudności przy pierwszym dziecku, niekoniecznie musi trapić rodziców przy drugim, lecz mogą pojawić się zupełnie nowe. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw, ale przede wszystkim bez względu na obrany czas - oboje rodzice muszą czuć się gotowi na tak ważny krok. Istotne jest również wcześniejsze przygotowanie starszaka na pojawienie się rodzeństwa. Cytowany artykuł, punkt po punkcie, nakreśla najczęściej występujące wady i zalety małej i dużej różnicy wieku między rodzeństwem. Zawiera także szereg trafnych uwag, mogących ułatwić rodzicom pojęcie najwłaściwszej dla nich decyzji.

 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 22

os. Tysiąclecia 14, Kraków

 • Magiczne rysunki czyli malowanie na mleku - zabawa kreatywna

Pomoce: głęboki talerz, mleko, barwniki spożywcze lub farbki, patyczki do uszu lub wykałaczki, płyn do naczyń
Opis zabawy: Do talerza wlewamy trochę mleka, następnie rozrobiony wcześniej barwnik lub rozwodnioną farbę. Najlepiej powoli wlewać różne kolory, można użyć do tego zakraplacza. Wykałaczka/patyczek będą służyły do rysowania i łączenia kolorów.  Dla lepszego efektu, możemy zamoczyć patyczek w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykać powstałego malowidła. Farby tworzą niesamowite malowidła i sprawiają wrażenie ruchomych obrazów.

Ilustracja zabawy tutaj

 

 • Nauka kolorów - zabawa plastyczna

Pomoce: kartki papieru najlepiej w formacie A4, farbki w trzech podstawowych barwach (żółty, zielony i czerwony).
Opis zabawy: opiekun przygotowuje kartki i farby, objaśnia że każdą kartkę należy pomalować tylko jednym kolorem. W czasie malowania objaśnia jaki kolor jest malowany (żółty, czerwony i zielony). Dzieci powtarzają za opiekunem nazwę koloru.

Po zakończeniu opiekun pokazuje zamalowane kartki i pyta jaki to kolor.

 

 • Kolory na drodze - zabawa ruchowo - poznawcza

Pomoce: Pomalowane kartki papieru z poprzedniej zabawy, komendy słowne opiekuna, wierszyk o zachowaniu na drodze

Opis zabawy: Opiekun czyta wiersz tutaj i objaśnia znaczenie kolorów.

Druga część zabawy to wykorzystanie pomalowanych kartek

Opiekun ustawia dzieci na jednym końcu sali. Następnie pokazuje kartkę pomalowaną na zielono - dzieci idą w jego kierunku. Po chwili pokazuje kartę pomalowaną na żółto - dzieci się zatrzymują, a na kartę pomalowaną na czerwono - zatrzymują się i kucają.

 

 • Kolory - nauka  kolorów - zabawa ruchowo - poznawcza

Pomoce: Duże pudełko z wyciętymi okrągłymi otworami, pisaki w podstawowych kolorach, piłeczki w podstawowych kolorach.

Opis Zabawy: Otwory w pudełku należy pomalować kolorową otoczką w barwach podstawowych. Na podłodze należy rozrzucić kolorowe piłeczki w takich kolorach. Zadanie dziecka będzie polegało na dopasowaniu koloru piłki do odpowiedniego otworu w pudełku (odpowiedni kolor otoczki). Dzięki takim zajęciom kształtujemy percepcję wzrokową i logiczne myślenie.

W małych grupach możemy dodatkowo wprowadzić metody konkurencji polegającej na liczeniu ilości prawidłowych przyporządkowań w określonym czasie.

W takim rozwiązaniu należy wydzielić w pudełku osobne przestrzenie dla każdego otworu

 

 • Zabawa dydaktyczna: „Czyścioszek”

Pomoce: Wiersz, obrazki poglądowe tutaj

Opis zabawy: Nawiązując do treści wiersza, wspomagając się obrazkami, opowiedz dziecku do czego służą poszczególne przybory i jak się nazywają. Naucz dziecko posługiwania się nimi. Nauka higieny to nie jest tylko kształcenie odpowiednich nawyków: że nos należy wytrzeć w chusteczkę i potem umyć ręce, a zęby myje się trzy minuty. To tak naprawdę budowanie samodzielności i pewności dziecka

Cel zabawy: wyrabianie umiejętności dbania o swój wygląd, prawidłowo nazywa przybory toaletowe, ćwiczenie umiejętności posługiwania się grzebieniem, potrafi powiedzieć o czym był wiersz.

Zabawa logopedyczna: „Kran”

Pomoce: Wiersz „Kran” tutaj

Opis zabawy: Rodzic czyta wiersz, gdy dojdzie do momentu „ kap, kap, kap” , prosi dziecko o jego powtórzenie. Zwróćmy uwagę na wymowę dziecka, ma być wolna i dokładna.

Cel zabawy: usprawnianie narządów mowy poprzez wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych, ćwiczenie mięśni buzi i języka, naśladowanie słów: kap, kap.

 

Dodatek specjalny

Piosenka: Szczotka, pasta, kubek ciepła woda – Fasolki

tutaj

 

Porada dla rodziców: - jak zachęcić dzieci do mycia zębów

tutaj

 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 7

os. Zielone 28, Kraków

 • Zabawa plastyczna: kolorowe kwiatki

Pomoce: kolorowa bibuła, rolka papieru toaletowego, nożyczki, klej, farbki, kartka papieru

Wykonanie:

 1. Rodzic rysuje wzór kwiatka na kartce i smaruje go klejem a dziecko wykleja kolorową bibułą.
 2. Rodzic nacina rolkę papieru według pokazanego wzoru a dziecko zamacza w wybranej farbce i robi pieczątki na kartce które wyglądają jak kolorowe kwiatuszki.

Szablon i ilustracja wykonania tutaj

Cel zabawy: Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej.

 

 • Zabawa ruchowa: gimnastyka

Pomoce: krzesełko, piłka, piłeczka do ping ponga, kijek

Opis zabawy:

 • Dziecko spaceruje po pokoju, na umówiony sygnał jak najszybciej siada na krzesełku, lub może też stanąć na jednej nodze.
 • Rodzic i dziecko w parach leżą naprzeciwko siebie i podają do siebie piłkę(ramiona ułożone w bok łokcie uniesione.
 • Siłowanie - obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał ciągną do siebie piłkę licząc np. do sześciu. Wygrywa ten ,kto zabierze piłkę.
 • Klaskanie - dziecko powtarza rytm, który rodzic pokaże (przy uniesionych łokciach)
 • Dmuchanie - podajemy do siebie piłeczkę ping-ponga dmuchając w nią.
 • Rodzic i dziecko w parach leżą na plecach, głowami do siebie
 • Chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głową) nogi podnoszą się dotykając go stopami i wracają na podłoże.
 • Chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głowa) i ciągniemy kijek do siebie „Kto silniejszy”

Cel zabawy: ćwiczenie koordynacji ruchowej

 

 • Zabawa plastyczna: lampiony z soli

Pomoce: szklanka, sól gruboziarnista, klej, opcjonalnie brokat

Wykonanie: Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy smarujemy klejem szklankę, następnie mieszamy sól z brokatem i posypujemy nią posmarowaną klejem szklankę. Po zakończeniu obsypywania odstawiamy do wyschnięcia.

Ponieważ sól przed wyschnięciem bardzo łatwo odpada, nie należy dotykać miejsc nią obsypanych, dlatego też konieczna jest tu pomoc osoby dorosłej i delikatne odstawienie gotowego lampionu do wyschnięcia.

Ilustracje wykonania tutaj

 • Zabawa umuzykalniająca: „Kwiatki, bratki i stokrotki”

Pomoce: piosenka tutaj

 tekst piosenki tutaj

Opis zabawy: Jest to zabawa, w której dzieci poruszają się w rytm muzyki, jednocześnie wykonując gesty do słów piosenki. Zapraszamy do niej dzieci wspólnie z domownikami.

 

Dodatek specjalny

O budowaniu poczucia własnej wartości u dziecka tutaj

 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 31

ul. Sanocka 2, Kraków

Dużo mamie mówić chciałem,
ale biegnąc zapomniałem,
więc Mamusiu nadstaw uszka
i zapytaj się serduszka,
niech ci powie jego bicie,
że ja kocham cię nad życie.

 • Zabawa: wierszyki i życzenia dla Kochanej Mamy

Pomoce: wierszyki tutaj

Cel: rozwijanie i pogłębianie więzi rodzinnych, okazywanie szacunku i miłości dla swojej Mamy, wzbogacenie słownika dziecka, ćwiczenie pamięci.

 

Zabawa paluszkowa

Opis zabawy: recytujemy wierszyk pokazując kolejne palce

Ten paluszek to jest dziadziuś, – kciuk

A ten obok to babunia. – wskazujący

Ten paluszek to jest tatuś, - środkowy

A ten obok to mamunia. – serdeczny

A ten to dziecinka mała….. – Mały palec – tu pada imię dziecka

I jest rodzinka cała! – zamykamy rączkę dziecka w piąstkę

 

 • Zabawa plastyczna – rączki dla Mamy

Pomoce: miska do wyrabiania masy, szklanka mąki, szklanka soli, ½ szklanki gorącej wody, kolorowe farbki, pędzle, nasze rączki

Opis zabawy: W misce wymieszaj mąkę z solą a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Ugniataj do uzyskania jednolitej, gładkiej i elastycznej masy. Po wyrobieniu rozwałkuj ciasto, możesz je uformować w kształcie serca lub kółka. Teraz przyszła pora na odbijanie rączek J Kiedy wzór będzie gotowy, wstaw masę do rozgrzanego piekarnika na 180C i piecz przez ok. 1 godzinę (musisz kontrolować ciasto, aż będzie twarde). Jeżeli masa będzie gotowa, wyjmij ją i odczekaj aż ostygnie. W końcu możesz zabrać się za ozdabianie, pędzle i farby w ruch!

Wskazówka: Aby urozmaicić zabawę, masę solną podczas wyrabiania można zabarwić barwnikiem spożywczym albo przyprawami – np. po dodaniu kurkumy masa będzie zabarwiona na żółto.

Cel zabawy: ćwiczenie mięśni dłoni i palców, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, dostarczanie wrażeń wzrokowych i dotykowych, rozwijanie zdolności i wyobraźni.

Ilustracja zabawy tutaj

 

 • Zabawa muzyczna - Piosenki dla mamy

Piosenki: tutaj i tutaj

Cel zabawy: rozbudzenie zamiłowania do muzyki, kształcenie poczucia rytmu, kształcenie percepcji słuchowej.

 

Zabawa plastyczna - ,,Uśmiechnięte słoneczko’’.

Pomoce: tekturowy żółty talerzyk (jeśli posiadamy biały pomalujmy go żółtą farbą), -flamaster ,klej, pomarszczona żółta bibuła.

Opis zabawy: Na żółtym talerzyku rysujemy oczka i uśmiechniętą buzię, a następnie żółtą pomarszczoną bibułą obklejamy wkoło talerzyk. Teraz gdy słoneczko tak ładnie się uśmiecha pamiętajmy o posprzątaniu po skończonej pracy i odłożeniu wszystkich rzeczy na miejsce.

Ilustracja wykonania tutaj

 

 • Zabawa logopedyczna – Pranie
 1. Pan Języczek robi pranie.

Robimy „pralkę” – mocno wydymamy policzki.

 1. Otwiera pralkę.

Otwieramy szeroko usta.

 1. Wkłada do niej brudne ubrania.

Dotykamy językiem na przemian górnej wargi i górnych dziąseł.

 1. Następnie zamyka pralkę.

zaciskamy mocno wargi.

 1. Wsypuje proszek.

Ułożony na górnej wardze język wsuwamy do buzi, przesuwając nim po wardze, zębach i dziąsłach.

 1. W pralce już brudne rzeczy się piorą.

Wykonujemy językiem kółka w szeroko otwartej buzi.

 1. Gdy pranie się wypierze, pan Języczek rozwiesza w ogrodzie linkę.

Przesuwamy czubek języka od jednego kącika ust do drugiego.

 1. Następnie strzepuje wyprane rzeczy.

Wykonując szybkie ruchy, próbujemy sięgnąć językiem do brody i do nosa.

 1. Wiesza je.

Otwierając szeroko buzie dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei.

 1. Gdy pranie wyschnie, czas je zdjąć.

Otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei.

 1. Na koniec pan Języczek prasuje czystą garderobę.

            Przesuwamy językiem po podniebieniu, górnych i dolnych zębach

 

 • Zabawa ruchowa z muzyką: Pobawmy się w ,,taniec-sprzątaniec’’.

Pomoce: kolorowe chustki i piosenka ,,Pomogę mamusi’’ tutaj

Opis zabawy: Tańczymy do rytmu piosenki i wykonujemy gesty naśladujące: zamiatanie podłogi, zmywanie naczyń, usypianie braciszka w kołysce

 

 • Zabawa paluszkowa - ,,Sprzątanie’’

Do sprzątania rączki dwie (pokazujemy rączki)

Jedna z drugą sprzątać chce (machamy kolejno rączkami)

Najpierw ścieram kurze (zataczamy koła)

Teraz myję okno duże (skłony na boki)

Pozamiatam podłogę (udajemy, że zamiatamy)

Uff, już więcej nie mogę (skłon do podłogi)

 

 • Ćwiczenie logopedyczne: ,,Dmuchanie piórek’’

Pomoce: piórka i słomka

Opis zabawy: dmuchając przez słomkę usiłujemy wprawić piórka w ruch

Cel zabawy: oddziałuje na prawidłowe ukształtowanie oraz motorykę aparatu artykulacyjnego. Dobre oddychanie wpływa na właściwe mówienie.

Ilustracja zabawy: tutaj

 

Lektura dla Rodzica:

,,Zabawy z rocznym dzieckiem- czyli jak wspierać rozwój dziecka’’ (artykuł p. Kamili Lenart.) tutaj

 

Dodatek specjalny

kartka okolicznościowa do samodzielnego przygotowania - nadesłała pani Paulina
tutaj i tutaj

 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 5

os. Willowe 2, Kraków

 • Zabawa ruchowa z „Rymowanką”

Pomoce: krzesło, tekst rymowanki tutaj
Opis zabawy: Czytamy dziecku rymowankę i wykonujemy gesty sugerowane w załączonym tekście. Następnie zadajemy pytania na temat przeczytanego tekstu, np. Kogo Zosia spotkała w ogródku?, Komu krasnoludek pomagał?
Cel zabawy: Ćwiczenie uważności, ćwiczenie koncentracji

 

 • Zabawa dydaktyczna na spostrzegawczość

Pomoce: czapka lub worek, max. 4 przedmioty do ukrycia pod czapką (np. samochodzik, klocki, piórko, piłka, miś, lalka itp…).
Opis zabawy: Rodzic omawia wcześniej z dziećmi zgromadzone przedmioty, a następnie chowa jeden pod czapką, a dziecko odgaduje co zostało zakryte przez rodzica pod czapką. Rodzic mówi:

CO ZGINĘŁO POD KRASNALA CZAPKĄ? CZAPKA NIEWIDKA CHOĆ NIE JEST ŁADNA, ALE TEŻ NIEBRZYDKA. ZASŁONI, ZAKRYJE COŚ, JEŚLI WIESZ CO TO SIĘ ZGŁOŚ.

Cel zabawy: ćwiczenie koncentracji i pamięci wzrokowej

 

 • Zabawa muzyczno-ruchowa pt. "My jesteśmy krasnoludki"

Pomoce: tekst piosenki tutaj, melodia do piosenki tutaj 
Opis zabawy: Jest to zabawa, w której dzieci poruszają się w rytm muzyki, jednocześnie wykonując gesty do słów piosenki. Zapraszamy do niej dzieci wspólnie z domownikami.

 

 • Zabawa plastyczna "Krasnoludek"

Pomoce: żółta kartka papieru A4, zielona kartka w kształcie trójkąta, biała farba, klej wikol, pędzelek, nożyczki, czarny pisak, czerwony guzik lub czerwona plastelina
Opis zabawy: Praca przy pomocy rodzica. Zadaniem dziecka jest odbicie raczki na kartce papieru . Gdy farba wyschnie , obracamy kartkę do góry nogami tzn. ( palce mają być broda naszego krasnoludka). Na górze przyklejamy czapkę. Czarnym pisakiem można dorysować oczy i nakleić czerwony guzik w miejsce nosa lub zrobić nos z czerwonej plasteliny.
Cel zabawy: Dziecko rozwija zdolność wyobraźni i twórczego myślenia. Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej. Doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami plastycznymi . Rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły.

 

 • Zabawa: Masażyk relaksacyjny "Mama"

Pomoce: tekst rymowanki tutaj 

Masażyk relaksacyjny możemy wykonać przed snem dziecka. Jest to najlepszy czas na pełen relaks i bliskość z dzieckiem.
Opis zabawy: recytujemy rymowankę i wykonujemy sugerowane ruchy
Cel zabawy: Małe dziecko poznaje świat i uczy się go spontanicznie – poprzez dotyk i ruch. Te dwa zmysły są dla niego źródłem wiedzy o świecie.

 

Dodatek specjalny
zapraszamy do wspólnego przygotowania lodów
tutaj

 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr

oś. Kazimierzowskie 28, Kraków

 

Zabawa dydaktyczna - Balonik.

Pomoce: wiersz D. Gellner pt. „Balonik” tutaj
Opis zabawy: Czytamy dziecku wiersz, a następnie możemy zapytać dziecko „Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?”
Cel zabawy: Ćwiczenie pamięci i uważności

 

Zabawa dydaktyczna - Gdzie jest balon?

Pomoce: balon
Opis zabawy: dzieci kładą balonik: za sobą, przed sobą, z przodu, z tyłu, z jednego boku, z drugiego boku, podnoszą do góry, opuszczają na dół.
Cel zabawy: kształtowanie mowy czynnej i biernej, wzbogacamy słownik dziecka, rozwijamy kreatywność i wyobraźnie.

 

Zabawa ruchowa -  wyścigi z balonem

Pomoce: balon (tyle ile domowników), kawałek sznurka lub taśmy
Opis zabawy: Balony pompujemy tak aby dziecko mogło je włożyć między kolana. Zabawa polega na przemieszczaniu się z punktu A do punktu B po prostej linii lub slalomem. Linie możemy wyznaczyć sznurkiem lub taśmą. Rodzic i dziecko mając balony między kolankami przemieszczają się według trasy kto pierwszy dotrze z punktu A do punktu B.


Zabawa ruchowa – balonik w ruchu

Pomoce: balon (tyle ile domowników)
Opis zabawy: zataczamy balonikiem kółeczka małe i duże, raz prawą ręką, raz lewą; kołyszemy balonik na rękach jakby był naszym dzieckiem; podskakujemy wesoło z nogi na nogę; obracamy się wokół własnej osi; machamy balonikiem; turlamy go po podłodze itd.

Nie ma znaczenia w jakiej kolejności, to ma być improwizacja. Ważne, żeby dobrze się bawić.

Cel zabaw ruchowych: Aktywność ruchowa jest dziecku niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, motorycznego i społecznego. Zabawy takie ćwiczą koordynację ruchową i wzrokowo - ruchową, zapobiegają wadom postawy, ćwiczą siłę, wytrzymałość, szybkość. Wspólna aktywność uczy rywalizacji i radzenia sobie z porażką.

 

Zabawy logopedyczne - Balon

Opis zabawy: Zamieniamy naszą buzię w balonik. Najpierw spróbujcie nadmuchać policzki tak, żeby wyglądały jak porządnie nadmuchany balonik; spróbujcie przesunąć zgromadzone w buzi powietrze z jednego policzka do drugiego; na końcu wypuszczamy powietrze, i wciągamy policzki do środka, aby tworzyły widoczne wklęśnięcie (robimy „dziubek”).
Cel zabawy: pogłębienie oddechu. Doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych.

 

Zabawa paluszkowa

Opis zabawy: Klaśnij w dłonie - klaszczemy w dłonie (po klaśnięciu rozłączamy dłonie) i je złącz  - stykamy dłonie ze sobą palec jeden, drugi, trzeci, czwarty, piąty - stykamy ze sobą kolejne opuszki palcówpowstaje szczelina i dmuchamy! dmuchamy w szczelinę układając dłonie w kulisty kształt I już balon w niebo leci. złożone dłonie unosimy powoli do góry.
Cel zabaw paluszkowych:
poprawiają sprawność manualną, pomagają się zrelaksować i skoncentrować na konkretnej czynności, co małym dzieciom często przychodzi z trudem.

 

Zabawa twórcza - Balonikowy ludek

Pomoce: balonik, flamaster, bibuła, wstążka, kolorowy papier, klej
Opis zabawy: Dmuchamy balonik. Rodzic pokazuje dziecku jak można ozdobić balonik. Rysujemy z dzieckiem buzię balonikowi, przyozdabiamy go bibułą, wstążką, itp. Tak możemy zrobić z dzieckiem całą rodzinkę balonikową.
Cele zabawy: kształtowanie sprawności manualnej. Rozwój wyobraźni.

 

Zabawa plastyczna  - Balonowe stempelki

Pomoce: kilka różnokolorowych balonów, gumka do zawiązania, woda, kartka, talerzyk plastikowy
Opis zabawy: Rodzic do różnokolorowych baloników nalewa wodę (wystarczy tyle, żeby je obciążyć), może dać dziecku nalać, w ten sposób powstaną nasze stempelki. Rodzic przygotowuje kilka kolorów farb na talerzyku i można rozpocząć zabawę. Balonowe stempelki są miękkie i elastyczne przelewająca się w środku woda przyciąga uwagę i sprawia, że dobrze leżą one w rączkach. Jak malować balonami?; trzymamy balonika i zamaczamy w farbie na talerzyku, następnie (rodzic pokazuje) dziecko patrzy i stara się naśladować, a teraz razem odbijamy pieczątki, używać jak szerokiego pędzla albo toczymy po papierze jak piłkę.
Cel zabawy: dziecko doskonali chwyty, ćwiczy precyzję ruchów, koordynację wzrokowo - ruchową, a także uczy się cierpliwości i wytrwałości.
Ilustracja zabawy - tutaj

 

Zabawy sensoryczne - Gniotek z balona

Pomoce: trzy balony, mąka ziemniaczana, ryż, grysik
Opis zabawy: Przez lejek wsypujemy łyżeczką lub rękami do jednego balona mąkę ziemniaczaną, do drugiego ryż a do trzeciego grysik. Zawiązujemy balony i powstaje nam gniotek do ćwiczeń chwytu o różnych konsystencjach. Możemy nim rzucać do siebie i łapać oraz gnieść w rękach.
Cel zabawy: Zabawy sensoryczne pozwalają rozwijać jego kreatywne myślenie, motorykę małą, uczą koncentracji, a najważniejsze wspomagają stymulację dotykową oraz uaktywniają receptory czuciowe. Dziecko ma okazję poznać różne konsystencje.

 

Zabawa umuzykalniająca - Mydło lubi zabawę

Pomoce: piosenka tutaj
Opis zabawy: Dziecko z rodzicem porusza się w rytm muzyki, na refren dziecko naśladuje mycie poszczególnych części ciała.
Cel zabaw umuzykalniających: rozwój motoryki dużej oraz koordynacji ruchowej dziecka. Zabawa ta rozwija również wrażliwość i wyobraźnię muzyczną dziecka.

 

Dodatek specjalny

Przygotowany przez Żłobek Samorządowy nr 1
samodzielne przygotowanie książeczki „Jak powstaje miód” tutaj

 

 

 Do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 12 "Bajkowy Domek",
os. 2 Pułku lotniczego 23, Kraków

 

 • Zabawa muzyczna: „Jedzie pociąg z daleka”
  Pomoce: Piosenka tutaj
  Słowa piosenki tutaj
  Opis zabawy: Rodzicu, wspólnie z dzieckiem obejrzycie i zaśpiewajcie piosenkę. Zwróćcie uwagę na wygląd ciuchci, opowiedzcie dziecku o poszczególnych cechach charakterystycznych w wyglądzie lokomotywy (koła, wagony, komin itd.). Dziecko w czasie słuchania, uczy się tekstu piosenki, którą możecie śpiewać podczas jazdy po pokoju połączeni ze sobą w wagoniki.
  Cel zabawy: rozwijanie poczucia rytmu, rozwijanie słuchu muzycznego, kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
   
 • Zabawa dydaktyczna: wiersz pt. „Lokomotywa” Juliana Tuwima
  Pomoce: wiersz dostępny tutaj, obraz lokomotywy i wagonów dostępny tutaj
  Opis zabawy: Drogi Rodzicu, wspólnie z dzieckiem przeczytajcie wiersz, zwracając uwagę na poszczególne wagony. Zatrzymajcie się przy każdym wagonie i opowiedzcie dziecku, co dokładnie się w nim znajduje. Możecie do tego wykorzystać obrazek, który dołączyliśmy do zabawy. Gdy napotkacie wagon ze zwierzętami zwróćcie uwagę na wygląd, dźwięki jakie wydają. Rodzic poprzez opowiadanie rozwija wyobraźnię dziecka.
  Cel zabawy: zapoznanie z pojazdem szynowym – lokomotywa, rozwój wyobraźni dziecka, rozwój słuchu oraz mowy, ćwiczenie cierpliwości i uważności w czasie czytania wiersza.
   
 • Zabawa ruchowa „Wesołe wagoniki”
  Opis zabawy: Rodzicu, zaproście dziecko do wspólnej zabawy ruchowej oraz wszystkich domowników, będziemy udawać, że zamieniamy się w wagoniki. Wszyscy łączymy się w wagoniki (łapiemy się za ramiona lub trzymamy się za biodra). Jedna osoba prowadzi zabawę i kolejno opowiada, że teraz ciuchcia:
  Startuje – ruszamy
  Jedzie powoli – ponosimy wysoko nogi do góry – powoli
  Zjeżdża z górki – biegniemy szybko
  Jedzie przez tunel – kucamy i idziemy
  Stop – koniec trasy – zatrzymujemy się
  Cel zabawy: rozwój wyobraźni, ćwiczenie koordynacji ruchowej, rozwój sprawności całego ciała
 • Masażyki i zabawy paluszkowe
  Pomoce: Tekst masażyków pt.: „Pociąg”
  Opis zabawy: Masażyki to zabawy oparte na dotyku. Rodzic wykonuje na plecach dziecka masażyk według instrukcji:

  Do pociągu zapraszamy (wykonujemy okrężne ruchy na łopatkach)
  Wagoniki doczepiamy (klepiemy rękami z dołu do góry i odwrotnie)
  Każdy trzyma się dokładnie (podszczypujemy plecy z góry do dołu)
  Nikt z pociągu nie wypadnie -ciuch, ciuch! (łaskoczemy dziecko po szyi)

  Cel zabawy: nauka orientacji dziecka w schemacie własnego ciała, doznanie różnego rodzaju bodźców dotykowych, dające      poczucie odprężenia, wyciszenia
  Źródło: tutaj

 

 • Zabawa ruchowa  - „Jedzie pociąg”
  Pomoce: Słowa rymowanki K. Kulikowskiej – „Jedzie pociąg” tutaj
  Opis zabawy: Zaproście dzieci do wspólnej zabawy, powtórzcie kilka razy poniższe słowa, pozwoli to na zapamiętanie dzieciom rymowanki. Po czym wspólnie wykonajcie przejazd pociągiem, czynności do wykonania poniżej.
  Cel zabawy: rozwój ruchowy, nauka reagowania na bodźce słuchowe, kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

 

 • Zabawa manipulacyjno-plastyczna – „Pociąg”
  Pomoce: nożyczki, pędzel, farbki, sznurek, karton, rolki z papieru toaletowego, nakrętki plastikowe.
  Opis zabawy: Dzieci z pomocą rodziców wykonują pracę plastyczną pt. „Pociąg”. Na samym początku malujemy rolki z papieru toaletowego (ilość dowolna, będą to nasze wagony) na różne kolory farbami, pozwalamy by rolki nam wyschły. Następnie wykonujemy koła pociągu za pomocą plastikowych nakrętek, które możemy przykleić taśmą, klejem lub plasteliną. Rodzic w wagonach robi malutkie dziurki, przez które dziecko przewleka sznurek, który połączy nasze wagony. Rodzic zawiązuje sznurek. Z kartonu wspólnie możecie stworzyć inne części pociągu tj.; okna, drzwi itd.
  Cel zabawy: rozwijanie wyobraźni przestrzennej, kształtowanie zdolności plastycznych, rozwijanie motoryki małej
  Ilustracja tutaj

 

 • Zabawa z puzzlami – „Pociąg”
  Pomoce: puzzle pociągu do pobrania tutaj, karton, kartka z bloku technicznego
  Opis zabawy: Z szablonu wycinamy puzzle i przyklejamy na sztywnej kartce najlepiej z bloku technicznego , przecinamy w wyznaczonym miejscu i dajemy dziecku do złożenia puzzle pociągu.
  Cel zabawy: ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości dziecka, ćwiczenie koncentracji i uwagi dziecka


Dodatek specjalny

Co wspiera naturalny proces uczenia się? tutaj

 

 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 30, ul. J. Majora 18, Kraków

 

„Powitajmy się jak kotki: miau, miau, miau

Powitajmy się jak pieski: hau, hau, hau

Powitajmy się jak kozy: me, me, me

Ja witam Ciebie, Ty witasz mnie” x2

Zabawa – zagadka: Co to jest?

Kochani mamy dla Was niespodziankę. Żeby się dowiedzieć o czym dzisiaj będziemy mówić, musicie odpowiedzieć na nasze zagadki.

Ma okładkę kolorową, w środku kartki z obrazkami oraz bajki,
które mama Tobie czyta wieczorami?

Nie furtka, a wszyscy ją otwierają, nie ogród a piękna jak kwiat w maju,
nie zamek a mieszkają w niej księżniczki i królowie nie człowiek, a bajkę Ci opowie?

Grzbietu swego nie wypina, nie bodzie rogami,
Opowiada piękne bajki, szeleszcząc kartkami,

Lubisz wiersze i bajeczki to zaglądaj do ………………...

Gratulujemy odgadnięcia zagadki, tematem dzisiejszych zajęć będzie „Książka”

 

Zabawa: Jak powstaje książka

Opis zabawy: Opowiadamy dziecku jak powstaje książka

 1. Na początku autor książki pisze jej tekst, a następnie wysyła go do wydawnictwa.
 2. Wydawnictwo zleca grafikowi, czyli panu lub pani, którzy potrafią rysować, stworzenie ilustracji do książki. Ilustracje to rysunki np. Kubusia Puchatka, Reksia, Świnki Peppy czy Psiego patrolu.
 3. Gdy wszystko jest już gotowe. Tekst i obrazki trafiają do drukarni. Czas na ich wydruk.
 4. W niektórych drukarniach książki skleja się ręcznie, to zadanie należy do introligatora. Okładkę książki łączymy z kartkami, jest to zajęcie które wymaga skupienia i precyzji.
 5. Kiedy książki są już gotowe trafiają do księgarni na półki, gdzie możemy je kupić.
 6. Książki można również wypożyczyć w bibliotece

 

Zabawa: Moja ulubiona książka

Pomoce: Książeczki dziecka

Opis zabawy: Pytamy dziecko: Jaka jest Twoja ulubiona książka? A może masz ich wiele i nie możesz się zdecydować na jeden tytuł tak jak dziewczynka na obrazku? Ojej to chyba znaczy, że jesteś molem książkowym J tłumaczymy kto to taki. Prosimy również by dziecko powiedziało dlaczego lubi tą/te książeczki.

 

Zabawa orientacyjno-porządkowa: ,,Książki na miejsce!’’

Pomoce: Książka

Dziecko zajmuje dowolne miejsce na dywanie, kładzie się na boku z nogami podkurczonymi. Na hasło: ,,Książka się otwiera’’, dziecko przechodzi do leżenia na wznak, wyciąga na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: ,,Książka się zamyka’’ dziecko wraca do pozycji wyjściowej, leżenie na boku ,nogi podkurczone. Na hasło: ,,Książka stoi na regale’’ dziecko stoi na baczność.

Zachęcamy do odwiedzenia strony do której link jest poniżej, znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji zabaw.

 

Zabawa plastyczna okładka na książkę  - Książeczki szybko się niszczą, Ty możesz zadbać o swoje robiąc okładkę na książkę

Pomoce: prostokąt z materiału (możesz wykorzystać stare ubrania) dłuższy i szerszy od rozłożonej książki. Szerszy o jakieś 6 cm z każdej strony, a dłuższy o jakieś 10 cm z każdej strony, taśma dwustronna lub klej do materiału (igła z nitką), nożyczki, elementy z tkanin jak i z papieru, np. nadruki z t-shirtów

Opis zabawy: Odmierzamy prostokąt, musimy tylko pamiętać, żeby zaginając już boki, zrobić to na zamkniętej książce, a nie otwartej – różnica jest minimalna, ale ważna. Dzięki temu okładka będzie się dobrze układała. Dłuższe krawędzie podwijamy pod okładkę (a nie między okładkę i kartki ), a następnie wsuwamy tak powstałe tunele w boki książki. Można zacząć od mocowania na taśmę dwustronną lub klejem. Możesz okładkę zszyć i wykorzystywać ją wielokrotnie. Na okładkę możemy nakleić zarówno elementy z tkanin jak i z papieru. Możemy wyciąć ulubionych bohaterów, zabawne teksty, nadruki z t-shirtów. Możemy kreować naszą własną kolekcję okładek.

 

Zabawa plastyczna: książka własnoręcznie wykonana

Pomoce: blok lub inny materiał z którego chcesz zrobić książkę, nożyczki, klej, tasiemkę lub wstążkę, kredki,

Źródło oraz link pod którym znajdziesz i pobierzesz gotowe szablony do druku tutaj

Opis zabawy: Na początek należy narysować wzór jak zdjęciu. Aby było łatwiej można wydrukować dzieciom gotową jedną ze STRON TYTUŁOWYCH . Gdy już mamy narysowane, wydrukowane dajemy je dzieciom oraz dodatkowo kilka białych kartek. Należy je położyć na odwróconą stronę tytułową, a następnie złożyć na pół. Wycinamy zaznaczone fragmenty tak jak to widać na zdjęciach. Teraz należy związać książeczkę, tak by się nie rozpadała. Robimy to w następujący sposób:

Rozkładamy książeczkę, a następnie przez środkową dziurkę przekładamy wstążkę i przeciągamy przez dolny róg. Pamiętajmy, że musimy zostawić kawałek wstążki. Następnie ciągniemy wstążkę wzdłuż przerywanej linii na samą górę i wkładamy do środka. Następnie środkową dziurką przekładamy wstążkę na grzbiet książeczki i związujemy na kokardkę tak by złapać dodatkowo ten kawałek wstążki, który idzie wzdłuż przerywanej linii. Gotowe. Teraz dzieci mogą wykonać ilustracje do swojej książeczki.

Ilustracja wykonania książki: tutaj

 

Dodatek specjalny

Śpiewające brzdące – Alfabet - tutaj

 

Na świąteczny weekend majowy do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 18

„Barwy ojczyste” Cz. Janczarski

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Filmik okolicznościowy przygotowany przez Panie ze ze Żłobka Samorządowego nr 18 - tutaj

Na nim znajdziecie Państwo następujące zabawy wraz z opisem realizacji:

Zabawa: Robimy chorągiewkę z Sylwią

Pomoce: kartka papieru, linijka, farbka czerwona, pędzel, patyczek

Wierszyk: Polak Mały

Opowieść o symbolach narodowych: godło, flaga, hymn.

Piosenka: To Polska, to Polska, to Polska

Praca plastyczna: Orzeł biały

Pomoce: biała kartka papieru, szablon orła tutaj, czerwona farba, gąbka

Piosenka: Krakowiaczek jeden

Zabawa: Wycinanki – ubieranki – poznajemy stroje krakowskie

Pomoce: karty pracy tutaj i tutaj

Słodka zabawa: Patriotyczne babeczki Misi

Pomoce: galaretka truskawkowa (lub inna czerwona), 350 ml wody, 400g serka homogenizowanego, 200 ml wody, 3 łyżeczki żelatyny, silikonowe foremki do babeczek lub tortownica

 

Dodatek specjalny

Lekcja rytmiki – Jestem Polakiem – film

tutaj

Zachęcamy do podzielenia się z nami zdjęciami jak wspólnie z dziećmi szykujecie się na obchody Święta 3 Maja. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres zlobki@um.krakow.pl

Najciekawsze nagrodzimy drobnymi upominkami.

 

Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 31, ul. Sanocka 2, Kraków

Pszczoła to owad, który zbiera pyłek i nektar (z którego robi się miód). Większość dzieci lubi miód, który jest bardzo zdrowy. Dom pszczół to ul – omawiamy z dzieckiem miejsca w których mieszkają pszczoły. Wyjaśniamy również, kto to jest pszczelarz, czym się zajmuje i dlaczego nosi specjalny strój.

Pomoce: książka z ilustracjami

 • Zabawa: oglądamy film o pszczołach

Dla młodszych dzieci: tutaj

Dla starszych dzieci: tutaj

 • Zabawa ruchowo – muzyczna: tańczymy z pszczółką Mają

Pomoce: piosenka-film: tutaj

Opis zabawy: oglądając film tańczymy do rytmu, podnosimy do góry rączki i kręcimy się jak pszczółki

Zabawa plastyczna: Pszczółka

Wersja 1

Pomoce: 3 kółka żółte, 2 kółka czarne,1 kółko białe, ruchome oczy lub wycięte z papieru, czerwony flamaster, wyciorek lub kawałek papieru na czułki

Opis zabawy: Przyklejamy kółeczka naprzemiennie, przy drugim kółeczku żółtym warto przykleić skrzydełka. Na końcu przyklejamy oczka i czułka.

Wersja 2

Pomoce: rolka po papierze toaletowym, żółta farba, 3 paski czarne, wycięte skrzydełka z białego papieru, jasne kółko (buzia), wycięte z czarnego papieru czółki

Opis zabawy: Rolkę papieru dziecko maluje na żółto, czekamy aż wyschnie. Do tego przyklejamy 3 paski koloru czarnego w odpowiednich ostępach. Zanim przykleimy twarz, zróbmy oczka, uśmiech pszczółki i doklejmy czułka. Na końcu przyklejmy skrzydełka. j

Cel zabaw plastycznych: rozwój dziecka, a zwłaszcza motoryki małej ręki. Dziecko, które nie wyćwiczy ręki później ma duże trudności w pisaniu

Dodatek specjalny:

Poidełko dla pszczół – jak zrobić tutaj

Miodowe ciasteczka owsiane – przepis tutaj

Motoryka małej ręki tutaj

 

Dzisiaj do zabawy zaprasza Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 Pluszowy Miś, ul. Okólna 6, Kraków

 • Zabawa dydaktyczna: Zwierzęta z Zoo

Pomoce: książeczka z ilustracjami zwierząt lub zdjęcia zwierząt z Internetu:

małpa tutaj

żyrafa tutaj

lew tutaj

hipopotam tutaj

flaming tutaj

ryba tutaj

opcjonalne tropy tutaj lub tutaj

Opis zabawy: W różnych miejscach pokoju lub mieszkania chowamy/przyklejamy obrazki zwierząt, układamy je tak aby częściowo były widoczne. Można wykorzystać powyższe obrazki lub inne. Ważne, by zwierzęta przedstawiały te mieszkające w Ogrodzie Zoologicznym. Opcjonalnie drukujemy, wycinamy i rozmieszczamy tropy tak, by doprowadziły do ukrytych zwierząt. Starszemu dziecku można narysować mapę. Zapraszamy dziecko na spacer po mieszkaniu w poszukiwaniu ukrytych zwierzątek. Możemy przypomnieć dziecku o ostatniej wizycie w Ogrodzie Zoologicznym jeśli byliśmy. Jeżeli nie to prowadzimy zabawę tak aby pobudzić u dziecka wyobraźnię. Opowiadamy mu, że właśnie jesteśmy na spacerze w ogrodzie zoologicznym i możemy tam spotkać różne zwierzęta.

Zadajemy pytania:

- jakie zwierzę udało Ci się odnaleźć?

- kto się tutaj chowa?

O każdym zwierzęciu opowiadamy krótko zawieramy najważniejsze informacje np: to jest lew – można go spotkać w Zoo. Na wolności lew żyje w Afryce. Ma on gęste, grube futro i długą grzywę. Gdy już odnajdziemy wszystkie ukryte w pokoju zwierzęta siadamy razem na podłogę i sprawdzamy  udało się dziecku zapamiętać.

*Jeżeli wydrukowaliśmy podwójnie obrazki teraz możemy je wykorzystać:

a. obrazki rozcięte na połowę: rozkładamy po dwa obrazki z różnymi zwierzętami uprzednio rozcięte na połowę i prosimy dziecko alby znalazło obydwie części zwierzątka i je ułożyło.

b. obrazki rozcięte na 4 – kładziemy przed dzieckiem obrazek rozcięty na 4 części, a obok wzór. Prosimy, by dziecko łożyło obrazek. Jeśli jest to dla dziecka trudne, można poprosić, aby układało obrazek na wzorze.

Cel zabawy: poznawczy, ćwiczenie pamięci i koncentracji

 • Zabawa ruchowa: tak robią zwierzęta

Pomoce: obrazki z wizerunkami zwierząt

Opis zabawy: Jeśli wykorzystujemy wydrukowane obrazki – rozcinamy je tak, aby każda karta była oddzielnie. Układamy je jak talię kart jedna na drugiej, obrazkiem do dołu. Na przemian zabieramy kartę z kupki kart. Osoba, która wylosowała daną kartę – wykonuje opisane na niej zadanie, ale wszyscy po niej powtarzają.

Jeśli korzystamy z wyobraźni – zadania wyznaczamy sobie na wzajem czyli np. Tata daje zadanie dziecku – idź jak bocian. Dziecko wykonuje zadanie. Teraz dziecko wymyśla zadanie dla mamy – skacz jak zając. Mama wykonuje zadanie i wymyśla następne.

Źródło: tutaj

 • Zabawa umuzykalniająca: Pingwinek

Pomoce: Piosenka: tutaj

Opis zabawy: Słuchamy wraz z dzieckiem piosenki o pingwinku, staramy się śpiewać i pokazujemy ruchy do słów piosenki. Zachęcamy do wspólnego tańca.

 • Zabawa umuzykalniająca Idziemy do Zoo

Pomoce: Piosenka tutaj

Opis zabawy: Słuchając piosenki, powtarzamy słowa i wykonujemy ruchy do rytmu.

 • Zabawa sensoryczna: Zaprowadź zwierzątko do domku

Pomoce: woreczki strunowe, przezroczysty żel do włosów lub gęsty przezroczysty żel pod prysznic, łyżka, małe najlepiej płaskie zwierzątka wodne jeżeli nie mamy zwierzątek można użyć koralików lub płaskich guzików, marker, taśma (opcjonalnie).

Opis zabawy: Na woreczku strunowym rysujemy koło - jedno lub dwa (jeśli dwa do jedno wyżej drugie niżej w znacznych odstępach od siebie. Do woreczka łyżką przekładamy żel do włosów lub przelewamy żel pod prysznic wypełniamy około 1/3 woreczka. Wkładamy płaskie wodne zwierzątka lub koraliki. Staramy się pozbyć nadmiaru powietrza, zamykamy szczelnie woreczek można zamknięcie zakleić taśmą. Zadaniem dziecka jest przesuwając palcem po woreczku przemieścić zwierzątko z domku do domku lub przesunąć koralik z jednego miejsca do drugiego. Woreczek sensoryczny można przykleić na szybę na wygodnej dla dziecka wysokości.

Przebieg zabawy można zobaczyć tutaj

 • Zabawa motoryczna: Naszyjnik z makaronu

Pomoce: sznurek lub tasiemka, makaron z dziurką (kolanko, pióra), bibuła lub barwnik spożywczy.

Przebieg: Makaron barwimy kilka minut używając barwnika spożywczego, który wsypujemy do kubeczka z ciepłą wodą. Jeśli nie mamy barwnika można do ciepłej wody dodać pociętą bibułę. Kiedy woda się zabarwi wkładamy makaron na kilka minut. Po zabarwieniu wykładamy makaron aby wyschnął. Kolorowy makaron wysypujemy dziecku. Rodzic pokazuje dziecku jak nawlekać makaron na sznureczek. Po nawleczeniu odpowiedniej ilości rodzic zawiązuje sznureczek. W ten sam sposób można wykonać także bransoletkę.

Cel zabawy: Rozwój małej motoryki

 • Zabawa ruchowa: Noga za nogą

Pomoce: taśma malarska

Opis zabawy: Na podłodze wyklejamy za pomocą taśmy malarskiej trasę, która będzie do pokonania. Zadaniem dziecka jest pokonanie trasy stawiając nogę za nogą.

 • Zabawa ruchowa: Ruszamy się jak zwierzątka

Pomoce: taśma malarska

Opis zabawy: Na podłodze wyklejamy za pomocą taśmy malarskiej kwadraty/prostokąty. Powinny być one od siebie oddalone

o około 10-15 centymetrów.

1. Dziecko próbuje obunóż przeskakiwać między wyznaczonymi punktami, tak aby nie ominąć żadnego. Może skakać także jak żabka.

2. Dziecko zamienia się w skradającego się kota (na podłodze są stopy i obie dłonie). Wyznaczamy punkt startowy i metę. Zadaniem dziecka jest przejść wyznaczoną trasę jak kotek, stawiając stopy
i ręce tylko w wyznaczonych miejscach.

3. Tę samą trasę dziecko może przejść jak rak, czyli plecy są skierowane do ziemi, ręce i stopy oparte o podłogę, pupa uniesiona.

Dodatek specjalny – piosenka tutaj

 

Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Publiczny Re-Re Kum-Kum, ul. Wizjonerów 4/177, Kraków

 • Zabawa: Eksperyment z wodą i szklanką

Pomoce: szklanka, woda, karteczka (lepsza sztywniejsza), miska

Opis zabawy: Napełniamy szklankę wodą do pełna , przykrywamy go karteczką i przyciskając do szklanki , odwracamy do góry dnem. Kartka utrzymuje się w miejscu , a woda nie wylewa się.

Co się dzieje? Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to kartka i woda powinny pozostać na miejscu. Bez względu na to, że szklanka z wodą została odwrócona, woda się nie wylewa, podważając prawo grawitacji. Dlaczego więc tak się dzieje? Kiedy w szklance nie ma powietrza, ciśnienie wody znajdującej się w środku okazuje się mniejsze od ciśnienia powietrza na zewnątrz. Większe ciśnienie powietrza (czyli ciśnienie atmosferyczne) jest na tyle silne, że utrzymuje kartkę (ciśnienie na nią), a także wodę w szklance.

Należy także zauważyć, że oprócz ciśnienia atmosferycznego, w tym eksperymencie odgrywa pewną rolę również napięcie powierzchniowe wody. Powierzchnia każdej cieczy zawiera cząsteczki, które dążą do połączenia ze sobą i tworzą cieniutką warstwę. Napięcie powierzchniowe łączy wodę z kartką, pomagając jej z kolei ustabilizować swą pozycję.

Ilustracja jak to zrobić tutaj

 • Zabawa: Przelewanie wody

To prosta zabawa, która z pewnością zainteresuje nasze maluchy i sprawi im przyjemność. Choć z pozoru banalna czynność dla nas, dla dzieci to ogromna frajda, która ćwiczy umiejętności motoryczne oraz koordynację ręka-oko.

Pomoce: kilka kubeczków i dzbanek z wodą, tacka na której postawimy kubeczki(zabezpieczy przed rozlaniem wody poza stół).

Daj dziecku dzbanek z wodą oraz kubeczki i pozwól aby wlało wodę z dzbanka do kubków, a później z kubka do kubka.

 • Porada: Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Powyższe zabawy z woda mogą być zachętą do jej picia wody – np. w szklance powstał magiczny napój, który z niej nie ucieka, ale mały skrzacik może go wypić ;)

Samodzielnie nalana do szklaneczki woda smakuje lepiej ;)

 • Woda smakowa własnej produkcji

Świetnym pomysłem na zmienienie nieco smaku wody jest dodanie do niej świeżych owoców. Tak zrobiona woda cytrynowa, arbuzowa, czy truskawkowa jest nie tylko kolorowa i bardziej zachęcająca, ale również ma już pewien zapach i delikatnie inny smak. Jednak nadal jest świetne źródło nawodnienia dla dzieci. A w odróżnieniu od gotowych sprzedawanych wód smakowych nie zawiera substancji słodzących i innych szkodliwych dodatków.

 • Eksperyment: Lampa Lava

Pomoce: woda, olej, barwnik, tabletki musujące (np. wapno rozpuszczalne)

Opis i ilustracja zabawy tutaj

 • Zabawa plastyczna robimy kieliszek do jajek - kurka z wytłaczanki

Pomoce: wytłaczanki po jajkach, nożyczek, kleju do papieru, kawałek czerwonej kartki, czarny mazak, kolorowe farbki i trochę wody (do nadania koloru naszym ozdobom - ja w tym celu użyłam kredki, gdyż nie miałam farbek).

Ilustracja jak to zrobić tutaj

 • Podpowiedź: Czemu warto jeść jajka

JAJKA zawierają w sobie bardzo dużo właściwości odżywczych: 

13 witamin i minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Są źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu, dodatkowo są niskokaloryczne. Zjedzone rano jajko dostarcza organizmowi niezbędnych wartościowych składników odżywczych na cały dzień.

Źródło: http://www.farmio.com/7-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-jajka

 • Zabawa: Makaronowy labirynt

Pomoce: kawałek tektury, sznurek, wstążka lub sznurowadło, makaron Penne, klej, farbki

Opis zabawy:

 1. Malujemy farbkami makaron na trzy dowolne kolory i czekamy aż wyschną
 2. Przyklejamy kolorowy makaron do tektury, jak na załączonym zdjęciu tutaj
 3. Dajemy dziecku sznurek i prosimy by przewlekło go przez makaron w wybranym kolorze, przykład tutaj
 4. Zabawę możemy dowolnie modyfikować.

Cel zabawy: poprawa koncentracji dziecka oraz poznawanie/utrwalanie nazw kolorów.

 • Zabawa: Domowa mata sensoryczna

Pomoce: stary, kolorowy dywanik-bieżnik bawełniany, puzzle piankowe; kolorowe pompony; klej na gorąco i pistolet do kleju, zakrętki plastikowe i metalowe po mleku, po sokach i musach, po wodzie, filcowe podkładki pod meble z taśmą, gumowa podkładka do auta, kolorowe koraliki, plastikowe uchwyty, laminator, marker, przyssawki, plastikowe przegródki, mini puzzle piankowe, gładkie kamyczki.

Przygotowanie: Dywanik/bieżnik rozkładamy na podłodze, a następnie przyklejamy do niego klejem na gorąco poszczególne elementy. Można dodać bądź zamienić swoje przedmioty- to zależy od Waszej wyobraźni (pamiętajcie, aby nie wybierać przedmiotów z twardymi i ostrymi zakończeniami aby po zetknięciu stópki z przedmiotem nie bolało).

Zachęcamy dziecko do chodzenia i biegania po macie bosymi stópkami, dodatkowo możemy włączyć rytmiczną muzykę dla urozmaicenia zabawy np., tutaj

Cel zabawy: Podczas tej zabawy dziecko rozwija swoje zmysły stąpając po różnych fakturach (miękkich oraz twardych), a także ćwiczy równowagę stąpając po nierównym podłożu.

 • Zabawa: Statki na wodzie

Pomoce: dmuchany basen dziecięcy lub duże naczynie; przedmioty do stworzenia statków (Tutaj niech nas poniesie inwencja twórcza. Im bardziej dziwna rzecz tym ciekawszy statek). Mogą to być zakrętki od butelek, pudełko po zużytym serku, talerzyk papierowy, a za żagle mogą nam służyć chusteczki lub kawałki butelki plastikowej.

Nasze łódki warto od spodu owinąć folią aluminiową, by były bardziej wytrzymałe. Udekorujmy je z naszymi pociechami. Pamiętajmy o tym, że statki muszą mieć swoich kapitanów, więc weźmy do tego ulubione figurki. Urządźmy wyścigi i dmuchając w żagle, przekonajmy się, który statek będzie pierwszy.

Cel: rozbudzenie kreatywności i wyobraźni dziecka, oraz ćwiczenie mięśni ust i policzków (dmuchanie)

Dodatek specjalny

Piosenka Ocean nam niestraszny – Śpiewające brzdące - tutaj

Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 12, os. 2 Pułku Lotniczego 23, Kraków

 • Zabawa muzyczna: „Tęcza”

Pomoce: Piosenka do posłuchania tutaj

Opis zabawy: Zaśpiewajcie wspólnie piosenkę wykonując wskazane poniższe ruchy.

Cele zabawy: rozwijanie poczucia rytmu oraz słuchu muzycznego, ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej.

 • Zabawa dydaktyczna: wiersz pt. „Tęcza” Marii Konopnickiej.

Pomoce: Wiersz z obrazkami tęczy tutaj

Słowa wiersza do pobrania tutaj

Opis zabawy: Podczas wspólnego czytania pokazujemy dziecku tęczę z wybranej książeczki lub drukujemy ze strony: tutaj. Opowiadamy o jej przepięknych kolorach.

Cel zabawy: Zapoznanie z tęczą oraz jej kolorami, rozwój wyobraźni.

 • Zabawy paluszkowe i masażyki

Pomoce: wierszyk do pobrania tutaj

Opis zabawy: Zabawa polega na masowaniu pleców podczas wypowiadania wierszyka, możecie masować dzieci po plecach, a potem zamieńcie się, wspólnie ucząc się wierszy. Masażyki i zabawy paluszkowe posiadają bardzo dużą wartość dla rozwoju każdego dziecka.

Cel zabawy: Poznanie różnych bodźców dotykowych, orientacja we własnym ciele, odprężenie i uspokojenie. Dostarczając doznań dotykowych wpływamy na poznanie własnego ciała, własnej odrębności. W istotny sposób pomagają one nawiązać pozytywne relacje z drugą osobą. Dotyk to świetna stymulacja procesów poznawczych.

 • Zabawa ruchowo – sensoryczna: „Pogoda z gazet”

Pomoce: Stare gazety

Opis zabawy: Zaproście dzieci do wspólnej zabawy ze starymi gazetami, które pomogą nam lepiej poznać wiosenną pogodę. Wspólnie wykonujcie po kolei poniższe ruchy:

Leżenie na kocyku – połóżcie się na gazetach i udawajcie, że wygrzewacie się na wiosennym słońcu.

Wiatr – dmuchamy w gazety umieszczone na podłodze, próbując je przesunąć.

Ulewa – szeleścimy gazetami, robiąc przy tym dużo hałasu.

Parasolki – gazety unosimy nad głowami i udajemy, że to nasze parasolki w deszcz.

Pelerynki – okrywamy się gazetami, które zamieniają się w peleryny przeciwdeszczowe i spacerujemy po mieszkaniu.

Cel zabawy: Rozwój wyobraźni, ćwiczenie koordynacji ruchowej.

 • Zabawa manipulacyjno – ruchowa: „Kolorowy deszcz”

Pomoce: Kolorowe karki papieru, pudełko/kosz.

Opis zabawy: Zaprezentujcie dzieciom kolorowe karki papieru, zwracając uwagę na poszczególne kolory każdej, poproście o powtórzenie ich nazw. Następnie zaproście do zrobienia kulek z papieru – kolorowych kropelek deszczu. Kiedy wszystkie kropelki będą już gotowe, wrzucamy je po kolei do kosza/ pojemnika, nazywając kolory.

Cel zabawy: Poznanie i utrwalenie nazw kolorów, ćwiczenie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo – ruchowej.

 • Zabawa „Memory Pogodowe”

Pomoce: Karki papieru, nożyczki, kredki.

Przebieg zabawy: Rodzic z papieru wycina 8 równych kwadratów, za pomocą kredek na każdych dwóch kwadratach rodzic maluje oznaki wiosennej pogody 2 x słońce, 2 x deszcz, 2 x tęczę, 2 x grzmot (jeśli dzieci są w stanie już malować zaproście dzieci do malowania), podczas malowania opowiedzcie dzieciom co malujecie, rozbudzicie ich wyobraźnie.

Gdy wasze karty memory będą gotowe zabawcie w się w odnajdywanie ich par.

Cel zabawy: Rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i pamięci.

 • Zabawa sensoryczno – plastyczna „Wiosenna tęcza”

Pomoce: Szeroki pędzel lub wałek do malowania dłoni, klej/ taśma klejąca, duży brystol lub kilka mniejszych kartek sklejonych ze sobą, farby w kolorach tęczy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowym. Jeśli nie macie w domu takich kolorów, spokojnie wykorzystajcie jakie aktualnie posiadacie, ołówek.

Opis zabawy: Rodzic na papierze rysuje ołówkiem 7 pasów na kształt tęczy, następnie malujemy dłonie dziecka i odbijamy wzdłuż każdego kręgu tęczy (każdy krąg ma inny kolor). Wspólnie stworzycie piękną tęczę. Praca wspaniale ozdobi wasze mieszkania, wprowadzając radosny nastój.

Cel zabawy: Odkrywanie świata zmysłów: wzroku i dotyku, rozwijanie wyobraźni przestrzennej dziecka oraz zdolności plastycznych.

Tutaj możecie zobaczyć jak wygląda tak namalowana tęcza

 • Dodatek specjalny:

Pomysł na deszczową chmurę w domowym zaciszu tutaj

Dzisiaj do  zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 27, os. Kazimierzowskie, Kraków

 • Zabawa umuzykalniająca: Leśne duszki

Pomoce: słowa piosenki do pobrania tutaj

piosenka Leśne Duszki tutaj

Opis zabawy: Dziecko z rodzicem słucha piosenki imitując ją ruchem

Cel zabawy: Śpiewając z dzieckiem piosenki z pokazywaniem rozwijamy u nich pamięć ruchową i słuchową oraz rytmiczność

 • Zabawa ruchowa: śmieciu precz

Opis zabawy: Dzieci chodzą swobodnie po pokoju w różnych kierunkach. Na słowa: Śmieciu, precz!, schylają się, udając podnoszenie śmiecia z podłogi i podskakują, próbując wrzucić go do kosza na śmieci.

Cel zabawy: zabawy ruchowe mają na celu rozwój motoryki dużej oraz małej, ćwiczenie chwytu, rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.

 • Zabawa ruchowo-naśladowcza: Temat: Śmieciarka

Opis zabawy: Dzieci stoją swobodnie w rozsypce. Rodzic mówi, że wszyscy będziemy kierowcami śmieciarki i jedziemy po śmieci. Najpierw wsiadamy do śmieciarki i uruchamiamy silnik: brum, brum, brum. Teraz jedziemy po śmieci. Zatrzymujemy się i wysiadamy z auta. Bierzemy śmietnik i wyrzucamy jego zawartość. Odstawiamy śmietnik na miejsce. Wsiadamy do śmieciarki. Na koniec docieramy do wysypiska i tam oddajemy wszystkie śmieci. Dzieci naśladują wszystkie czynności.

 • Zabawa dydaktyczna: Sprzątamy las

Pomoce: pudełka, gazety, butelki, torebki foliowe

Opis zabawy: Na podłodze rozłożone są różne pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp. oraz pojemniki z napisami: makulatura, plastik, szkło. Rodzic pokazuje dzieciom pojemniki na odpady i wspólnie z dziećmi ustala, co powinno się znaleźć się w każdym koszu.

Cel zabawy: zabawy te stymulują poznawczą aktywność dziecka, wyzwalają ciekawość i edukują ekologicznie.

 • Ćwiczenia oddechowe: Czyste powietrze

Pomoce: chmurki wycięte z bloku kolorowego niebieska i granatowa

Opis zabawy: Każde dziecko otrzymuje dwie chmurki: jasną i ciemną. Na słowa: Brudne powietrze – dzieci dmuchają w ciemną chmurkę. Na słowa: Czyste powietrze – dmuchają w jasną chmurkę

Cel zabawy: ćwiczenie mięśni twarzy i kontrola oddechu

 • Zabawa plastyczna: Jestem przyjacielem ziemi

Pomoce: papierowy talerz lub wycięte koło z bloku, farbka zielona, niebieska, czerwona, - gąbka, pędzel, klej 

Opis zabawy: Dziecko maluje papierowy talerz tworząc Ziemię - maczając gąbkę w farbie niebieskiej i zielonej. Następnie nakleja ją na kartkę A4. Rodzic maluje dziecku rączkę, a dziecko odbija ją na kartce.

Cel zabawy: zajęcia plastyczne są doskonałą okazją do rozwijania motoryki małej, kształtują kreatywność dziecka oraz rozwijają jego wrażliwość artystyczną.

 • Zabawa sensoryczna: Sadzimy kwiatki

Pomoce: cebulka kwiatka, ziemia, doniczka, konewka (cebulkę kwiatowa można zastąpić nasionkami lub wspólnym przesadzaniem roślin domowych – wiosna to najlepszy na to czas)

Opis zabawy: Możemy wspólnie z dzieckiem zasadzić kwiatka. Ważne, aby nazywać przygotowane rzeczy: ziemię, doniczkę, konewkę z wodą, cebulkę rośliny oraz czynności, które po kolei wykonujemy: wsypujemy ziemię do doniczki, wsadzamy cebulkę, lekko uklepujemy ziemię, podlewamy. Pytamy dziecko, gdzie powinniśmy postawić doniczkę z cebulką. Jeżeli dziecko odpowie właściwie, pytamy, dlaczego akurat tam, na parapecie okna. Stawiamy doniczkę na parapecie okna i zachęcamy dziecko do pielęgnowania kwiatka  i obserwowania, jak się rozwija.

Cel zabawy: jest to zachęcanie dziecka do poznawania otaczającego go świata, wzbudzenie ciekawości dziecka. Odbieranie świata za pomocą dotyku wspiera rozwój umysłowy dziecka. Dziecko za pomocą dotyku doświadcza co oznaczają takie słowa jak: suchy, mokry, twardy, miękki, szorstki, gładki, zimny, ciepły. Uczy się odróżniać od siebie te cechy i odpowiednio je przyporządkowywać.

Dodatek: ilustracje edukacyjne – jak rośnie roślina do pobrania tutaj i tutaj

 • Dodatek specjalny

Nasza planeta - Śpiewające brzdące - tutaj

Planeta w naszych rękach – praca plastyczna tutaj

 

Dzisiaj do  zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 19, ul. Świtezianki 7, Kraków

 • Zabawa ruchowo – muzyczna chodzenie po figurach

Pomoce: szeroka taśma lub wstążka, piosenka „O figurach” DrobNutki do pobrania tutaj 

Opis zabawy: Układamy na podłodze z szerokiej taśmy lub wstążki różne figury np. kółko, kwadrat, prostokąt lub trójkąt. Pokazujemy dziecku jak chodzić po taśmie lub wstążce, najlepiej wziąć dziecko za rękę i poprowadzić je po krawędziach figury mówiąc lub śpiewając o figurach. Można podczas zabawy słuchać piosenki o figurach geometrycznych, która dodatkowo uatrakcyjni tą zabawę.

Cel zabawy: poznawanie kształtów

 • Zabawa pudłami

Pomoce: pudła, różne przedmioty w kształcie figur (kółka, kwadratu, prostokąta i trójkąta), nożyczki.

Opis zabawy: znajdź kilka pudełek różnej wielkości, zachęć dziecko, aby wrzucało różne przedmioty do dużego pudła i wyjmowało je z powrotem; z pudełek możemy zbudować piramidę; w wieku dużego pudła wytnij otwory w kształcie kółka , kwadratu, prostokąta i trójkąta, daj dziecku zabawki w tym kształcie i zachęć do dopasowywania.

 • Zabawa obrazkowa i muzyczna, poznawanie kształtów – piosenka pt. „Niesamowite kształty”

Pomoce: Filmowa animacja pt. „Niesamowite kształty” słowa i muzyka tutaj

Opis zabawy: Zachęcam do wspólnego obejrzenia z dzieckiem filmowej animacji pt. Niesamowite kształty”.

Cel zabawy: Piosenka bawi i uczy podstawowych kształtów, rozrywka w najlepszym wydaniu. Dziecko ma dobrą pamięć i jest dobrym wzrokowcem wiec na pewno zapamięta kształty.

 • Zabawa obrazkowa

Pomoce: karty pracy - kształty figur do pobrania tutaj

Opis zabawy: Wspólnie z dzieckiem oglądamy obrazki i nazywamy kształty figur, a następnie dziecko może je pokolorować.

Cel zabawy: Ułatwienie zapamiętywania i utrwalenie kształtów figur

Źródło: pixabay, miasto Dzieci.pl

 • Zabawa - łączenie figur w pary

Pomoce: kartka papieru i kredka.

Opis zabawy: Narysuj na kartce papieru w dwóch rzędach kilka podstawowych figur geometrycznych (kółko, trójkąt, kwadrat, prostokąt) w różnej kolejności np. trójkąt – kwadrat, kwadrat – kółko, kółko - prostokąt, prostokąt – trójkąt. Następnie poproś dziecko niech połączy figury geometryczne w pary o tym samym kształcie. Można także wykorzystać figury geometryczne dołączone do poprzedniej zabawy. Należy je wyciąć i rozsypać po stole. Zadaniem dziecka będzie znalezienie wszystkich figur w takim samym kształcie.

 • Zabawa – dopasowywanie kształtów

Pomoce: szablon figury do pobrania tutaj, nożyczki,

Opis zabawy: Jedna karta służy jako podstawa gry, z drugiej wycinamy kształty. Zadaniem dziecka jest ułożenie wyciętych kształtów w odpowiednie miejsca na pierwszej karcie. Bardzo pomocne jest zalaminowanie wszystkiego, wtedy gra będzie gościć u nas dłużej.

Cel zabawy: poznanie i utrwalenie kształtu figur – przebieg zabawy można zobaczyć tutaj

Źródło: https://dzieciakiwdomu.pl/

 • Dodatek specjalny

Dla dzieci: zwłaszcza tych mających rodzeństwo, zapraszamy do wspólnej zabawy!

Piosenka tutaj

Porady dla rodziców:

Koncentracja i cierpliwość tutaj

Apel Twojego dziecka – Janusz Korczak tutaj

Dzisiaj do  zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 14, ul. Sienkiewicza 24, Kraków

 • Zabawa ruchowa „Hopsasa”

Pomoce: Wiersz B. Szelągowska „Hopsasa” do pobrania tutaj
Cel zabawy: pobudzenie do dalszej aktywności, kształtowanie uważnego słuchania, kształtowanie umiejętności powtarzania zaprezentowanych czynności

 • Zabawa dydaktyczna „Motylek”

Pomoce: wiersz M. Jankowiak „Motyl” do pobrania tutaj
ilustracje owadów
Opis zabawy: przeczytaj dziecku wiersz i zapytaj o kim jest mowa w wierszu.  Opisz motyla, powiedz, że najpierw jest on gąsienicą i pokaż dziecku jego ilustracje jeśli posiadasz i poproś by wskazało motylka.
Cel zabawy: poznanie wyglądu motyla, kształtowanie aktywnego słuchania, kształtowanie spostrzegawczości

 • Zabawa ruchowa „Motylku lądujemy”

Opis zabawy: poproś dziecko by powtarzało twoje ruchy. Usiądź na dywanie i złącz podeszwy stóp. Podciągaj i opuszczaj kolana tak by były skrzydłami. Powtarzaj „Motylku, motylku lecimy”. Unieś ramiona nad głowę i machaj nimi w czasie gdy będziesz poruszać kolanami. Powiedz „Motylku lądujemy” i połóż ręce na kolanach by odpoczęły.
Cel zabawy: kształtowanie koordynacji ruchowej, nauka uważnego słuchania.

 • Zabawa oddechowa „Fruwający motylek”

Pomoce: chusteczka higieniczna
Opis zabawy: daj dziecku chusteczkę higieniczną (jak najcieńszą warstwę) i powiedz, że teraz chusteczkę zaczarujemy i zamienimy w motylka. Czarując powiedz wierszyk:
Czarujemy dziś chusteczkę by
zmieniła się w motylka
by skrzydełka jej wyrosły
i by w górę pofrunęła.
A ja dmuchając w chusteczkę
poruszę motylka troszeczkę.

(wiersz autorski Izabela Kapcia)
Następnie:
Motyl siadł na stoliku: połóż chusteczkę przed dzieckiem na stoliku i poproś by nabrało głęboko powietrza i w nią dmuchnęło.
Motyl usiadł na dłoni: połóż chusteczkę na dłoni dziecka i poproś by ją zdmuchnęło.
Złapałem motyla w dłonie: poproś dziecko by wzięło chusteczkę za dwa rogi i dmuchało tak by chusteczka się unosiła
Motyl usiadł na nosie: połóż chusteczkę na buzi, tak by zakrywała nos oraz usta dziecka i poproś by postarało się zdmuchnąć ją z twarzy.
Cel zabawy: ćwiczenie oddechu, ćwiczenie aparatu mowy, wyciszenie.

 • Zabawa ruchowa „Pełzająca gąsienica”

Opis zabawy: Przypomnij dziecku, że najpierw zanim motyl stał się pięknym owadem wcześniej był gąsienicą. Zachęć dziecko by razem z tobą zamieniło się w taką gąsienicę. Pokaż dziecku jak porusza się gąsienica – połóż się na brzuchu przeczołgaj się po podłodze jak gąsienica. Następnie z dzieckiem pełzając mów wierszyk:
Pełznie sobie gąsienica
wcale mnie to nie zachwyca
w stronę krzesła brnie mozolnie
ja jej lepiej miejsca zwolnię.

Czołgajcie się w kierunku krzesła, a następnie zmieniaj trzecie wers np. w stronę ściany, w stronę kuchni, w stronę taty itp. Wcześniej możesz zapytać dziecko Dokąd pani idzie gąsieniczko? Aby dziecko samo wybrało do czego chce pełznąć.
Cel zabawy: kształtowanie koordynacji ruchowej, rozwój wyobraźni.

 • Zabawa paluszkowa „Gąsienica”

Pomoce: wiersz B. Forma Gąsienica tutaj
Opis zabawy: dzieci zajmują miejsca przed tobą. Przeczytaj głośno wiersz i Odpowiednimi ruchami obrazuj jego treść.
Cel zabawy: kształtowanie orientacji we własnym ciele, wyciszenie.

 • Zabawa plastyczna „Kolorowe motyle”

Pomoce: kartka biała z bloku technicznego, plastelina, farbki, klej, guziki, drewniana klamerka, szablon do wycięcia motyla (tutaj)
Opis zabawy: wytnij kształt motyla z kartki (szablon poniżej) i ozdób go razem z dzieckiem dostępnymi materiałami plastycznymi. Na środku jeżeli posiadasz możesz nakleić klejem lub taśmą dwustronną klamerkę drewnianą jako odwłok i pomalować ją farbami. Z takim odwłokiem będziecie mogli przyczepić skończonego motyla do firanki. Na skrzydła dziecko może nakleić guziki, cekiny itp. lub wykleić go plasteliną lub pomalować farbami.
Jeżeli nie posiadacie klamerki możecie do wykonania odwłoku wykorzystać rolkę z papieru toaletowego.
Tutaj możecie zobaczyć jak wygląda tak wykonany motyl.

 • Zabawa ruchowa „Złap motylka”

Pomoce: Wykonany wcześniej motylek, sznurek lub drążek/patyk
Opis zabawy: rodzic biega po dywanie z przygotowanym rekwizytem. Motyl fruwa w powietrzu, a dziecko próbuje go złapać.
Cel zabawy: rozładowanie energii, kształtowanie orientacji.
Materiały źródłowe:
1. J. Silberg Gry i zabawy z dziećmi
2. M. Cieśla, M. Słojewska Świat trzylatka. Zbiór zabaw ruchowych

 • Dodatek specjalny: Jak rozmawiać z dziećmi o pandemii – ważne informacje podane w przystępnej dla malucha formie przygotowane przez  Żłobek Samorządowy nr 18: tutaj oraz przez Portal Lilitulisie - bajka dla dzieci o wirusach: tutaj. Wskazówki dla rodziców jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie: tutaj

Do  zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 5, os. Willowe 2, Kraków

 • Zabawa muzyczno-ruchowa z piosenką „Słoneczko nasze późno wstało”
  Pomoce: słowa piosenki tutaj
  Piosenka pt. "Słoneczko" do wspólnego śpiewania tutaj
  Opis zabawy: przy pierwszej i drugiej części dziecko siedzi lub leży na dywanie, przeciąga się i udaje ziewanie. Przy trzeciej i czwartej części dziecko wstaje i wraz z rodzicem zaczyna tańczyć w koło poruszając się krokiem dostawnym w jedną stronę.
  Cel zabawy: Pomoże nam wraz z dzieckiem rozpocząć dobrze dzień. Kiedy nasze dziecko dąsa się i chmurzy możemy go ze słonkiem porównać. Piosenka jest dobra na wszystko, jest lekarstwem na wszelkie złe chwile. Wywołuje uśmiech na buziach dzieci i dorosłych. Nawet słoneczko po usłyszeniu piosenki postanowiło wyjrzeć zza chmur!
 • Zabawa sensoryczna „Wyjmij rzeczy żółte jak Słońce!”
  Pomoce: duży ażurowy kosz (z dziurkami do przewleczenia włóczki, lub sznurka) np. na pranie, włóczka lub sznurek do przewleczenia przez otwory w ażurowym koszu, kilka rzeczy znalezionych w domu w kolorze żółtym i czerwonym np. żółta skarpetka, czerwona zakrętka od butelki, żółty spinacz do bielizny, czerwony kubek, gumowa żółta kaczka, czerwony i żółty klocek, żółta gąbka, czerwona czapka, żółta rękawiczka, czerwony samochodzik, żółta piłka, czerwona łyżeczka; małe dzwoneczki.
  Opis zabawy: Do ażurowego kosza np. na pranie wrzucamy rzeczy lub zabawki znalezione w domu w kolorze żółtym i czerwonym wymienione j.w. przykładowo w pomocach (jeżeli, ktoś chce można zamienić kolor czerwony na inny np. niebieski, czy zielony jeśli mamy więcej rzeczy lub zabawek w tym kolorze). Chodzi o to, by dziecko wyjmowało z kosza zabawki tylko w kolorze żółtym jak słońce. Następnie przewlekamy przez dziurki kosza sznurek, lub włóczkę (przez otwory w koszu tworzymy coś w rodzaju pajęczyny) i prosimy dziecko o wyjmowanie rzeczy w kolorze żółtym po kolei, tak by nie zahaczało nimi o sznurek. Dla sprytniejszych dzieci możemy wrzucić do kosza rzeczy lub zabawki w trzech kolorach dla utrudnienia, natomiast prosimy by wyciągało zabawki tylko jednego koloru. Dla ożywienia zabawy można do sznurka, lub włóczki przyczepić drobne dzwoneczki, które zasygnalizują dotknięcie sznurka. Podczas zabawy Rodzic powinien motywować dziecko do działania i udzielić pochwały po skończonej zabawie (Brawo! Super! Świetnie Ci poszło!).
  Cel zabawy: kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej; kształtowanie sprawności manualnej- ćwiczenie małej motoryki; kształtowanie procesów poznawczych-uwagi, myślenia, spostrzeżeń, wyobraźni; dostarczenie wrażeń wzrokowych i dotykowych; nauka rozróżniania kolorów.
 • Zabawa: Przeczytaj mi mamo, przeczytaj mi tato... wiersz pt. „Słońce”
  Pomoce: tekst wiersza do czytania tutaj, obrazki słońca z dowolnej książeczki lub do wydruku tutaj
  Opis zabawy: w trakcie czytania wiersza pokazujemy dziecku na obrazku lub za oknem słońce i wykonujemy kolejne gesty opisane w wierszu.
 • Zabawa orientacyjno -porządkowa „Gdzie jest żółty?”
  Pomoce: wstążka żółtego koloru, klocki w różnych kolorach np. żółty i zielony,
  Piosenka do wspólnego śpiewania pt. „Maszerują dzieci” tutaj
  Opis zabawy: w pokoju rozmieszczamy żółte i zielone klocki (wersja dla starszych można dodać jeszcze dwa inne kolory). Obok rodzica położona jest żółta szarfa w kształcie koła wykonana np. ze wstążki. Podczas muzyki dzieci poruszają się między zabawkami. Z chwilą zatrzymania nagrania, rodzic prosi dziecko, aby znalazło żółty klocek (każde dziecko po jednym klocku) i włożyło go do szarfy. Rodzic kontroluje poprawność zadania. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
  Cel zabawy: utrwalanie uważnego słuchania poleceń, rozwijanie sprawności ruchowej, poznawanie koloru żółtego.
 • Zabawa plastyczna „Żółte słoneczko”
  Pomoce: szablon słoneczka do wydruku tutaj, sól, żółta, czerwona, niebieska kreda, klej magic lub wikol, do pracy można również wykorzystać kaszę kukurydzianą lub kuskus o żółtym kolorze.
  Opis zabawy: porcję soli wysypujemy na talerzyk i z pomocą kredy barwimy ją na kolor żółty, czerwony i niebieski. Opis barwienia soli tutaj
  Wydrukowany szablon słoneczka pokrywamy klejem (pracę smarujemy klejem małymi partiami) Następnie dziecko zachęcane przez rodzica posypuje solą poklejoną część rysunku. Postępujemy tak do wypełnienia całego słoneczka. Pracę odkładamy na kilkanaście minut (do wyschnięcia kleju), a następnie usuwamy nadmiar soli. Prace warto położyć w widocznym miejscu ,tak aby dziecko poczuło się docenione.
 • Dodatek specjalny: zagadka dla dzieci co to jest? Pierwsze rysunkowe rozwiązanie zagadki zostanie nagrodzone drobnym upominkiem. Zdjęcie rysunku proszę przesłać na adres email: zlobki@um.krakow.pl
  do dnia 17.04.2020 r.

"Jaka to złocista,
świetlista kula,
kiedy wcześnie wstaje,
dzień nastaje.
Kiedy zaś zachodzi,
to noc do nas przychodzi.
Gdy się chowa w chmury,
świat staje się ponury.
A weselej na świecie,
kiedy śmieje się z góry."

zagadka ze strony: Zagadki dla dzieci

 

Zabawy proponuje Żłobek Samorządowy nr 23, ul. Słomiana 7, Kraków

POZNAJEMY KOLORY I EMOCJE

 • Zabawa dydaktyczna „Poznajemy kolory”
  Pomoce: kolorowe klocki (mogą to być również kolorowe piłeczki, karteczki, patyczki, lub inne kolorowe przedmioty, które mamy w domu), kolorowe koszyczki, pudełeczka lub wiaderka (najlepiej, by były w tych samych kolorach, co klocki).
  Opis zabawy: prosimy dziecko, aby posegregowało (wrzucało) klocki do odpowiednich pudełek (do pudełek w tym samym kolorze, co dany klocek). W nauce kolorów pomaga porównywanie barwy do przedmiotu, która się z nim kojarzy, np. czerwony jak pomidor, żółty jak słonce, zielony jak trawa, niebieski jak niebo itp.
 • Piosenka „Znam kolory” do wspólnego śpiewania tutaj
  Wysłuchanie wraz z dzieckiem piosenki „Znam kolory”, próba wspólnego śpiewania
 • Zabawa ruchowa: „Kolorowa drabinka”
  Pomoce: papier kolorowy (jeśli nie mamy kolorowego, możemy wcześniej pokolorować kartki na różne kolory), nożyczki
  Opis zabawy: tworzymy drabinkę. Z papieru wycinamy szczebelki czyli ok. 5 cm paski. Następnie układamy je na dywanie na wzór drabiny. Zadanie dziecka polega na sprawnym pokonywaniu kolejnych szczebelków z uwzględnieniem koloru, który podaje rodzic. Najpierw może to być powolne wchodzenie do góry, potem szybkie schodzenie w dół, przeskakiwanie po kolejnych szczeblach, wychodzenie po drabinie z omijaniem niektórych szczebelków itp. Ważne, aby dziecko starało się stanąć na szczebelku o kolorze, który podaje rodzic.
 • Zabawa manipulacyjna: „Łowimy kolorowe rybki”
  Pomoce: słomki do picia, klocki (muszą być takie, które mają otwory, może to być też np. kolorowy makaron), małe wiaderko (może być pudełko, miseczka itp.)
  Opis zabawy: rozsypujemy klocki np. na stole będzie to nasze „akwarium”. Dajemy dziecku do ręki rurkę do picia i zadaniem dziecka będzie „złowienie” na rurkę jak największej ilości „rybek w odpowiednim kolorze. Złowione rybki wkładamy do wiaderka i po skończonej zabawie liczymy razem z dzieckiem ile rybek i w jakim kolorze udało mu się złowić. Można również zrobić zawody w łowieniu ryb.
  Cel zabawy: rozwój motoryki małej i poznawanie kolorów.
 • Zabawa logopedyczna: „Bąbelki”
  Pomoce: szklanka napełniona wodą, rurki do picia
  Opis zabawy: napełniamy szklankę do połowy wodą. Do szklanki wkładamy rurkę i dmuchamy w nią powietrze tworząc większe lub mniejsze bąbelki. Dmuchamy na zmianę długo – krótko, słabo – mocno
  Cel zabawy: Jest to jedno z wielu ćwiczeń oddechowych usprawniających aparat artykulacyjny a przy okazji daje dzieciom wiele radości.
 • Zabawa dydaktyczna: "Emocje"
  Pomoce: 4 kartki papieru A4, maski uczuć i sylwetki do dorysowania emocji – do pobrania tutaj
  tekst wiersza pt. "Jak się zmieniam" do pobrania tutaj, maski po wydrukowaniu na sztywnym papierze wystarczy wyciąć i przykleić do patyczków (ołówków), przedstawiają 6 emocji: radość, smutek, krzyk, nastrój “głupkowaty”, irytacja oraz złość.
  Opis zabawy: czytamy wiersz i rozmawiamy z dziećmi na temat „Co oznacza taka mina”. Podczas zabawy z maskami, można również pobawić się w gimnastykę buzi i języka. To doskonałe ćwiczenie logopedyczne.
  Kolejny etap zabawy - zabawa mimiczna „Jestem wesoły – jestem smutny”, a następnie pokazywanie określonego wyrazu twarzy przy ponownym słuchaniu wiersza. Wspólne strojenie min wprawia też w doskonały nastrój.
 • Zabawa ruchowa „Podróż do krainy: złości, radości i smutku”.
  Opis zabawy: dziecko wraz z rodzicem, rodzeństwem ustawiają się w pociąg i jadą do krainy złości: tutaj ludzie chodzą obrażeni, są źli i zagniewani, tupią nogami, zaciskają dłonie w pięści i krzyczą. Następnie pociąg rusza dalej i zatrzymuje się w krainie: smutku, tutaj ludzie chodzą markotni, płaczą. Na końcu pociąg rusza do krainy radości: gdzie ludzie są zawsze uśmiechnięci, życzliwi i pomocni wobec siebie, witają się z nami serdecznie.
 • Zabawa plastyczna: rysujemy emocje
  Pomoce: szablony z sylwetkami, kredki
  Opis zabawy: wybieramy sylwetkę i losujemy minę (wcześniej przygotowaną na patyczku), następnie dziecko dorysowuje wybranej sylwetce minę.
  Cel zabawy: To świetna możliwość nauki rysowania dla dziecka i jednoczesnej rozmowy o uczuciach. Przy okazji pokazywania różnych masek możemy z dzieckiem porozmawiać, kiedy czujemy się szczęśliwi, co sprawia nam radość… Co powoduje, że czujemy smutek, dlaczego go odczuwamy… Jakie sytuacje budzą w nas złość?  Jak się zachowujemy, gdy jesteśmy źli? Jak wygląda wtedy nasza twarz, nasze ręce, co się dzieje z naszym głosem? Co możemy zrobić, gdy odczuwamy złość?
  Możemy dziecku również zadawać pytania i prosić o pokazanie lub nazwanie, które z uczuć towarzyszy mu gdy:
  - dostanie niespodziankę,
  - ktoś się z niego śmieje,
  - przewróci się lub uderzy i coś go boli,
  - gdy rodzice nie pozwalają oglądać dłużej bajki,
  -  jest głody,
  - rodzice go chwalą,
  - gdy wygra w konkursie,
  - gdy się czegoś boi.
  Kontynuując zabawę, warto opowiedzieć co sprawia, że czujemy się szczęśliwi oraz zapytać co dziecku sprawia radość. Taka zabawa umożliwia oswoić różne uczucia, ale również buduje więź dziecka z rodzicem, pozwalając na lepsze ,,nauczenie się” siebie nawzajem.
 • Piosenka Jesteśmy dziećmi – Śpiewające brzdące tutaj
   
 • Dodatek specjalny - wskazówki wychowawcze:
  Język żyrafy – czyli porozumienie bez przemocy tutaj
  Ustalamy zasady tutaj
  Zabawa jako źródło porozumiewania się tutaj

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 24 ul. Opolska 11, Kraków

 • Zabawa dydaktyczna: "Jak wygląda bocian?"
  Pomoce: Obrazek bociana i żaby do pobrania: bocian i żaba
  Opis zabawy: Rodzic opisuje dziecku wygląd bociana i żaby, a następnie prosi, aby dziecko określiło kolor piór, dzioba i kończyn, a następnie prosi aby maluch pokazał u bociana dziób, ogon, skrzydła głowę, kończyny. 
  W dalszej kolejności rodzic pokazuje żabkę i także ją opisuje i prosi dziecko o określenie koloru żabki. Dobrze, jeśli rodzic wyjaśni dziecku różnice między zwierzątkami dotyczącą ich wielkości np. że żabka jest mała a bocian względnie duży.
  grafiki: www.pixabay.com
 • Zabawa ruchowa: "Co robi bocian?"
  Opis zabawy: Dziecko wraz z rodzicem spacerują po podłodze, wysoko unosząc nogi – bocian chodzi po łące. Potem, poruszając rękami jak skrzydełkami, biegają po pokoju – bocian fruwa. Następnie stają na jednej nodze (przez chwilkę) z rękami wyciągniętymi w bok – bocian wypatruje pożywienia.
 • Zabawa ruchowa do wiersza Marii Konopnickiej pt. „Bocian”
  Pomoce: wiersz do pobrania tutaj
  Opis zabawy: Rodzic czyta wiersz stojąc naprzeciw dziecka, jednocześnie wykonuje gesty do naśladowania których zachęca dziecko.
 • Nauka piosenki „Była sobie żabka mała”
  Pomoce: piosenka do wspólnego śpiewania tutaj
  Tekst piosenki do pobrania tutaj
 • Zabawa plastyczna: "Bocian"
  Pomoce: kartka papieru, najlepiej zielona lub niebieska; biała, czarna i pomarańczowa lub czerwona farbka; opcjonalnie do wieku pędzelek.
  Opis zabawy: Rodzic maluje dziecku dłoń: śródręcze i kciuk białą farbką, natomiast pozostałe 4 paluszki czarną farbką. Następnie odbijają dłoń na kolorowej kartce. Starsze dzieci, które potrafią już posługiwać się pędzelkiem, mogą dorysować nim brakujący dziobek i kończyny bociana. Mniejszym dzieciom można zanurzyć paluszek w pomarańczowej/czerwonej farbce i pokazać jak dorysować to czego brakuje. Warto czasem pozwolić dziecku na inwencję twórczą. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy aby Picasso nie podzielił się talentem z Waszym dzieckiem ;)
  Przebieg zabawy można zobaczyć tutaj
 • Zabawy paluszkowe dla każdego: „Sroczka”
  Pomoce: wierszyk do recytacji:
  "Sroczka kaszkę warzyła.
  Dzieci swoje karmiła.
  Temu dała na łyżeczce.
  Temu dała na miseczce.
  Temu dała na spodeczku.
  Temu dała w garnuszeczku.
  A dla tego? Nic nie miała!
  Po główce go pogłaskała.
  Frrr! i po więcej poleciała."
  Opis zabawy: W trakcie tej zabawy, recytując wierszyk, po kolei łapiemy za paluszki dziecka zaczynając od najmniejszego palca, przy kciuku nasza dłoń, imitując sroczkę, odfruwa.
  pomysł na zabawę: tutaj
 • Zabawa plastyczno-motoryczna dla najmłodszych: "Rączki"
  Pomoce: biała kartka papieru, farby, woda, pędzel opcjonalnie
  Opis zabawy: wewnętrzną stronę dłoni malujemy farbą i odciskamy na białej kartce papieru, następnie w/w czynność powtarzamy z dłonią dziecka, zaprośmy do zabawy innych członków rodziny.
  Celem zabawy jest rozwój: sensomotoryki, koncentracji i naśladownictwa. Ponadto odbicie małej rączki dziecka i rąk rodziców może być cenną rodzinną pamiątką, którą można oprawić w ramkę i powiesić na ścianie.
  Zdjęcia ilustrujące przebieg zabawy tutaj
 • Dodatek specjalny: pomysł na zdrowy deser: "Herbatnikowe żabki" tutaj
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy 18, ul. Mazowiecka 30, Kraków
 
Na Święta Wielkanocne Panie ze Żłobka Samorządowego nr 18 przygotowały kilka filmów zapraszających do wspólnej zabawy - szczegółowe opisy zabaw, piosenek i ćwiczeń, wskazanych poniżej, znajdują się w załączonych filmach.
 
 • Film 1 "Kurczaczek"  tutaj
  Zabawa plastyczna: Wielkanocny kurczak
  Pomoce: plastikowa (przeźroczysta) butelka z nakrętką, bibuła żółta (paski o szer. ok. 1 cm), papier kolorowy biały i czerwony, klej lub dwustronna taśma klejąca, nożyczki
  - Zabawa paluszkowa z P. Sylwią – "10 palców" krótki wierszyk z gestykulacją
  - Zabawa wierszyk „Kurczątko” W. Szymanówny recytuje Zuzia
  wiersze do pobrania tutaj
  Opis zabawy: staramy się naśladować gesty P. Sylwii
   
 • Film 2 "Baranek" tutaj
  - Zabawa do słów piosenki: "Baranek - Śpiewanki" zachęcamy dziecko do wykonywania ruchów w rytm piosenki, opis ruchów na filmie.
  - Zabawa plastyczna: "Baranek"
  Pomoce: papier rysunkowy niebieski lub zielony, czarny kartonik z którego wytniemy główkę i nóżki, patyczki kosmetyczne, gumka lub sznureczek, biała farbka, kokardka lub tasiemka, klej, ruchome oczy lub farba czarna.
  - Zabawa ćwicząca percepcję wzrokowo ruchową oraz małą motorykę: Poznajemy kolory owoców i warzyw
  Pomoce: klamerka do prania i karty do pracy, które można pobrać tutaj: karta owoce i karta warzyw
  Cel zabawy: poznanie nazw warzyw i owoców oraz ich kolorów
  - Zabawa "Labirynt- Zaprowadź baranka na trawkę"
  Pomoce: rysunek labirynt do pobrania tutaj
  Opis zabawy: dziecko paluszkiem lub kredką pokazuje drogę jaką baranek musi przejść by dotrzeć do trawki. Małym dzieciom najpierw rodzic pokazuje drogę, a następnie dziecko samodzielnie próbuje odtworzyć tą sam ścieżkę.
   
 • Film 3 "Zając" tutaj
  - Zabawa do słów piosenki: "Skacze zając – Śpiewające Brzdące" zachęcamy dziecko do wykonywania ruchów w rytm piosenki.
  - Zabawa plastyczna: Zajączek
  Pomoce: rolka po papierze toaletowym, kartki – białą, czarna, różowa, klej, oczka, nosek, farba popielata, pędzel.
  - Zabawa - nauka liczenia: Głodny zajączek
  Pomoce: marchewka (umyta, obrana i pokrojona w talarki), pudełko po chusteczkach higienicznych, nożyczki, rysunek zajączka tutaj
  - Zabawa sensoryczno-ruchowa: Marchewkowa fantazja z niespodzianką dla mamusi
  Pomoce: kilka ugotowanych marchewek, ok. 1 kg mąki ziemniaczanej.
   
 • Film 4 "Pisanki" tutaj
  - Zabawa manipulacyjna z P. Sylwią
  Pomoce: Jajko w skorupce ugotowane na twardo, 3 kubeczki papierowe lub plastikowe, duża łyżka, chusta
  Piosenka: Kurka i pisanki – Śpiewające Brzdące
  - Zabawa plastyczna „Pisanki”
  Pomoce: surowy ziemniak, nóż, pędzel i różnokolorowe farby, kartka
  - Zabawa: Zagadka Zuzi
   
 • Film 5 "Koszyczek wielkanocny i Śmigus Dyngus" tutaj
  - Bajka o zajączkach
  - Zabawa plastyczna: Koszyczek wielkanocny
  Pomoce: kurczaczek, zajączek, baranek, pisanki (kupne lub wykonane przez dzieci), koszyk wiklinowy i serwetka lub butelka po 5l wodzie mineralnej, biała bibuła, kolorowy blok techniczny
  - Zabawa kompletowanie koszyka
  Pomoce: karty dydaktyczne: karta 1 i karta 2
  Piosenka "Śmigus Dyngus"
   
 • Dodatek specjalny – przepisy nie tylko na Święta dla niejadków i łakomoczuszków.
  Keks bakaliowy tutaj
  Mazurek owsiany tutaj
  Pieczone polędwiczki tutaj

Do zabawy zaprasza Żłobek nr 28 ul. Kurczaba 21, Kraków

 • Zabawa dydaktyczna: "Wielkanocny koszyczek"
  Pomoce: ilustracja przedstawiająca wielkanocny koszyczek oraz koszyczek wilkinowy, baranek, zajączek, kurczaczek, jajko w skorupceugotowane na twardo i inne produkty.
  Tradycyjny koszyk wielkanocny tutaj
  Opis zabawy: na ilustracji pokazuj dziecku gdzie znajdują się: baranek, zajączek, kurczaczek, jajeczka wielkanocne, kiełbaska, pisanki. Zachęć, aby powtarzało za Tobą. Następnie pytaj się gdzie jest np.: kurczaczek, kiełbaska, czy pisanka wielkanocna itd. Następnie możecie razem naszykować swój własny koszyczek.
  Cel zabawy: Dziecko ćwiczy koncentrację i poznaje nowe słowa i zwyczaje.
   
 • Zabawa ruchowa: "Przeprawa przez rzekę"
  Pomoce: kilka poduszek, dywaniki lub inne kawałki materiału.
  Opis zabawy: wraz z dzieckiem połóż na podłodze poduszki i dywaniki lub inne kawałki materiału, jeden za drugim, w miarę możliwości kilkucentymetrowych odstępach, tak aby utworzyć drogę. Możesz pokazać dziecku jak należy przejść przez „ścieżkę”. Następnie trzymając malca za rękę prowadź go, po „kamieniach”. Ta zabawa, daje wiele radości dziecku, kiedy udaje mu się przejść przez „rzekę”.
  Cel zabawy: pozwala doskonalić ogólną sprawność fizyczną dziecka, zapobiega płaskostopiu.
   
 • Zabawa plastyczna: "Kurczaczek wielkanocny"
  Pomoce: wydrukowana kartka z kurczaczkiem, pastelowa żółta kredka lub farbka plakatowa, żółte piórka, klej „magic”.
  szablon rysunku: tutaj
  Opis zabawy: dziecko koloruje całego kurczaka, następnie z pomocą rodzica przykleja piórka na kolorowance. Możecie poobserwować jak piórka poruszają się pod wpływem ruchu powietrza.
  Cel zabawy: dziecko rozwija swoją wyobraźnię oraz ćwiczy chwyt pęsetowy.
   
 • Zabawa ruchowa: "Kto szybciej pozbiera jajeczka"
  Pomoce: plastikowe lub styropianowe jajeczka, albo piłeczki, koszyk lub wiaderko.
  Opis zabawy: rodzic rozsypuje na podłodze plastikowe lub ze styropianu jajeczka, mogą być też piłeczki. Następnie pokazuje dziecku jak zbiera się jajeczka do koszyka lub wiadereczka. Można zachęcić dziecko, aby robiło to jak najszybciej. Gdy wspólnie jajka zostaną już pozbierane, zabawę można powtórzyć rozsypując ponownie jajeczka lub piłeczki.
  Cel zabawy: Rozładowanie energii dziecka, wprowadzenie w dobry nastrój, ćwiczenie równowagi.
   
 • Zabawa plastyczna: "Kolorowe jajeczko"
  Pomoce: farby plakatowe różne kolory, biała kartka z naszkicowanym jajkiem, pocięta na kawałki gąbka lub małe pomponiki, talerzyk plastikowy lub tekturowy, spinacze do bielizny (opcjonalnie).
  Opis zabawy: na talerzyk nalewamy różne kolory farb. Podajemy kawałek pociętej gąbki/pomponiki, następnie dziecko macza gąbeczkę w farbie i ozdabia jajeczko. Wymieniamy gąbkę/pomponik kiedy zmieniamy kolor farby.
  Cel zabawy: ćwiczenie małej motoryki oraz sprawności dłoni i palców.
  Link do zabawy: tutaj
   
 • Rada dla Rodziców: zawsze należy pamiętać, aby malucha nagrodzić oklaskami i pochwałą. To niezwykle motywuje i pokazuje dziecku, że rodzic akceptuje  i cieszy się z tego, co wykonało dziecko.
   
 • Zabawa ruchowo – umuzykalniająca: "Idą kaczuszki"
  Pomoce: tekst piosenki tutaj
  Link do wspólnego śpiewania: tutaj
  Opis zabawy: przed wspólnym śpiewaniem rodzic może przeczytać dziecku tekst piosenki i poprosić  by wskazało: „gdzie ma brzuszek? A gdzie mama ma brzuszek? Gdzie są nogi, ręce, głowa, biodra.
  Cel zabawy: wprowadzenie dziecka w dobry nastrój, wyrobienie poczucia rytmu, rozwój ruchowy, kształtowanie mowy, poznawanie części ciała.
 • Dodatek specjalny: Wielkanocna babka piaskowa – przepis tutaj
  Najpiękniejsze wielkanocne kurczaki - jak zrobić tutaj
 

Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy Nr 21, Kraków, ul. Lekarska 3

 • Zabawa muzyczna:  „Wielkanocne powitanie”
  Pomoce: tekst piosenki i opis ruchów  tutaj
  Opis zabawy: Zaśpiewajcie wspólnie piosenkę na melodię „Kółko graniaste” i zatańczcie wesoło, wykonując wskazane w tekście ruchy.
  melodia karaoke: kółko graniaste tutaj
   
 • Zabawa dydaktyczna: „Zajączki”
  Pomoce: Zajączek (ulubiona maskotka), krzesło (stolik)
  Opis zabawy: Przed rozpoczęciem zabawy przygotowujemy sobie pluszowego zajączka, ale może być to również inna maskotka, oraz krzesło. Zabawę tą możemy urozmaicić sobie włączeniem dowolnej muzyki np. piosenki o skakaniu z zajączkiem tutaj. Następnie na polecenie rodzica dziecko sadza „zajączka” przed krzesłem, za krzesłem itd., dziecko z zajączkiem może też skakać przed krzesłem, za krzesłem itd.
  Cel zabawy: utrwalenie pojęć: przed, za, pod, na
   
 • Zabawa ruchowa: „Kicamy”
  Pomoce: skakanka lub sznurek
  Opis zabawy: Układamy ze skakanki lub linki wielkie koło na podłodze- jest to nasza polana. Dziecko zamienia się w zajączka, kica swobodnie i wesoło po „polanie”. Do momentu kiedy „wilk” na nią wkracza. Kiedy zobaczy, że przekraczasz linie polany, musi prędko zmykać.
   
 • Zabawa ruchowa: „Wyścig zajączków”
  Opis zabawy: Rodzic wyznacza linię mety i startu w dwóch różnych końcach pokoju. Dziecko zakłada opaski z uszami i ustawia się na linii startu. Na sygnał Rodzica skacze obunóż do linii mety. Zabawę powtarzamy kilka razy.
  Szablon uszów królika: tutaj
   
 • Zabawa dydaktyczna: „Siejemy rzeżuchę”
  Pomoce: wata lub płatki kosmetyczne, rzeżucha, woda, miseczka, (lub kubeczek, talerzyk)
  Opis zabawy: Dziecko układa w miseczce warstwę waty (mogą być również płatki kosmetyczne). Kolejnym krokiem jest zwilżenie waty wodą, dziecko może polewać watę nabierając wodę na łyżeczkę. Na końcu dziecko dokładnie posypuje całą powierzchnie ziarenkami rzeżuchy. Zanim ziarenka wykiełkują można przykryć naczynko przeźroczystym kloszem lub miską. Należy pamiętać o codziennym podlewaniu.
  Zdjęcia ilustrujące proces siania rżeżuchy  tutaj (zdj. żłobek nr 21)
   
 • Zabawa muzyczna przy piosence: "Wielkanocne zajączki"
  Cel zabawy: rozwijanie zdolności muzycznych, poczucia rytmu, słuchu muzycznego, rozwijanie aktywności muzyczno – werbalnej, koordynacja wzrokowo-słuchowa, kształtowanie słuchu muzycznego, kształtowanie wyobraźni.
   
 • Dodatek specjalny: Jak zrobić zajączka wielkanocnego!
 

Zabawę proponuje Żłobek Samorządowy nr 13 w Krakowie, os. Centrum A 12

 • Zabawa: „Lustereczko, lustereczko…”
  Pomoce: lusterko, krzesło lub mata do leżenia
  Cel: Ćwiczenie mięśni twarzy, pomagające w rozwoju mowy dziecka.
  Opis zabawy: Dzieci lubią się przeglądać w lustrze naśladując rodzica i robiąc śmieszne minki, dzióbki i uśmiechy. Pobawmy się razem z dzieckiem: najpierw rodzic robi np. śmieszną minę, następnie prosi, aby dziecko zrobiło taką samą i zobaczyło to w lusterku itp.
   
 • Zabawa plastyczno-ruchowa „Kolorowe stopy”
  Pomoce: kartki białe, nożyczki, kredki lub farbki plakatowe, ołówek
  Opis zabawy: dziecko staje nóżką na białej kartce, a rodzic ją odrysowuje kilkukrotnie na różnych kartkach. Każdą parę odcisków dziecko koloruje innymi kolorami (para odcisków - prawa i lewa stopa). Następnie rodzic wycina pokolorowane stopki i wspólnie z dzieckiem układa nich tor, który można zmienić po chwili tak, aby dziecko się nim szybko nie znudziło. Stopy w tym samym kolorze stawiamy obok siebie. Zabawa polega na przejściu toru stawiając kolejno dwie nóżki na wyciętych stopach tego samego koloru. Następnie przechodzimy na kolejne odciski postępując tak samo jak w przypadku poprzednich.
  Tor ze stópek może być samodzielną zabawą, a można go też połączyć z zabawą „Własny tor przeszkód”
   
 • Zabawa ruchowa: „Własny tor przeszkód”
  Pomoce: pudła, krzesła, poduszki, piłka, pudełko, sznurek
  Cel: rozwój sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i równowagi oraz rozładowanie energii
  Opis zabawy: układamy tor przeszkód budując tunel z koca i krzeseł, przechodzimy po poduszkach różnej wielkości ułożonych na podłodze, wrzucamy piłkę do pudełka, przeskakujemy „kałużę” z ułożonego ręcznika itp.
  Podpowiedzi jak to zrobić: tutaj  i   tutaj
   
 • Piosenka: "Żabie kroki"
  Do rytmu piosenki możemy pokonywać tor przeszkód.
  wspólne śpiewanie: tutaj
  tekst piosenki do pobrania tutaj
   
 • Zabawa motoryczna „Kręgle”
  Pomoce: kilka butelek plastikowych, woda + kolorowe barwniki lub piasek, piłka jako kula do kręgli
  Opis zabawy: Do butelek wlewamy trochę wody z barwnikiem lub wsypujemy piasek. Uwaga: mocno zakręcamy! Ustawiamy nasze kręgle i pokazujemy dziecku jak grać. Gdy tylko pokażemy dziecku na czym polega zabawa, z pewnością będzie chciał jak najszybciej spróbować samodzielnie strącić wszystkie kręgle za pomocą piłki.
  plik źródłowy
   
 • Porada dla Rodziców: tutaj
   
 • Dodatek specjalny: Ćwicz z Lulisią i Lulitulisiami - trening fitness dla dzieci część 1
 

Zabawę proponuje Żłobek Samorządowy nr 1, ul Podzamcze 1, 31-003 Kraków

 • Zabawa: "Drugie śniadanko z pluszowym misiem"
  Pomoce: pluszowy miś, II śniadanie (np. jabłko, gruszka)
  Krótki wiersz:
  „Ja pluszowy gruby miś
  bardzo grzeczny byłem dziś.
  Wszystko zjadłem na śniadanie
  i czyściutkie mam ubranie”
  Opis zabawy: dziecko zjada jabłko, a my recytujemy wierszyk, po zjedzeniu śniadania próbujemy nauczyć dziecko wiersza i wspólnie recytujemy, możemy też wymyślić do niego dowolną melodię.
   
 • Zabawa ruchowa: "Gimnastyka poranna z misiem"
  Opis zabawy: dziecko maszeruje na palcach z misiem, uniesionym wysoko nad głową.Następnie biega wokół misia siedzącego na podłodze. Potem siad prosty i unoszenie misia z prawej na lewą stronę i na odwrót. Na koniec przekładanie misia pod uniesionymi kolanami.
  Cel: Zaspokojenie potrzeby ruchu. Ćwiczenie równowagi.
   
 • Zabawa dydaktyczna:"Znajdź misia"
  Opis zabawy: wybieramy razem z dzieckiem zabawkę/ pluszaka, z którą pobawimy się w chowanego. Dziecko wychodzi z pokoju i staje za zamkniętymi drzwiami, w tym czasie rodzic ukrywa zabawkę ,,na", ,,pod", ,,w", ,,obok" itd w wybranej części pokoju.Następnie zaprasza dziecko, aby weszło i znalazło zabawkę (podpowiadamy dziecku:słowami zimno/ ciepło). Mobilizujemy przy tym dziecko, aby po odnalezieniu zguby opowiedziało gdzie znajdowała się zabawka.
  cel zabawy: wdrażanie dzieci do wypowiedzi krótkimi zdaniami. Zabawa rozwijająca percepcję wzrokową.
   
 • ĆWICZENIA RUCHOWE wg W. SHERBORNE ,,MAŁY MIŚ"
  Można do tej zabawy włączyć muzykę (spokojną, relaksującą).
  Opis zabawy: Rodzic siada w rozkroku (udaje niedźwiedzia), a dziecko między jego nogami (mały miś). Zaczynamy kołysanie misia przez rodzica-niedźwiedzia, do przodu, bardzo lekko i delikatnie. Następnie rodzic przyjmuje pozycję klęku podpartego, a dziecko (niedźwiadek) przechodzi pod, między rękami, przed, dookoła.
  Na  koniec rodzic zwija się w kłębek/ ewentualnie dziecko (naśladując śpiącego misia), a druga osoba stara się go obudzić pociągając lekko za nogi, za ręce.
  Cel: Wzbogacanie więzi emocjonalnej między rodzicem, a dzieckiem.
   
 • Zabawa umuzykalniająca (śpiewamy na melodię ,,Mam chusteczkę")
  "Jedna łapka, druga łapka (podnoszę prawą, potem lewą rękę)
  ja jestem niedźwiadek (pokazuję na siebie)
  Trzecia łapka, czwarta łapka (pokazuję prawa, lewa noga)
  A to jest mój zadek (klepię się po pupie)
  Lubię miodek, kocham miodek ( masuję brzuszek prawą, lewą ręką)
  Wybieram go pszczółkom (pokazuję wybieranie miodu)
  Jedną łapką, drugą łapką (podnoszę prawą, lewą rękę)
  Albo piję rurką (naśladuję picie z rurki).
  cel zabawy: próby pokazywania prawej, lewej ręki. Ćwiczenie poczucia rytmu.
  tekst piosenki do wydruku tutaj
  piosenka do wspólnego śpiewania pt. "Ja jestem niedźwiadek"

  Dodatek specjalny: piosenka do obiadku (do wspólnego śpiewania) "Misio mniam mniam"
  tekst piosenki tutaj
 
 • Zabawę proponuje Żłobek Samorządowy nr 22: pomarańczowy „Dzień Marchewki"

  Jeżeli jest to możliwe proponujemy ubrać się na pomarańczowo i wspólnie dobrze się bawić.Celem dzisiejszych zabaw jest zachęcenie dzieci jak i dorosłych do spożywania tego bogatego w witaminy warzywa. Marchewkę możemy ugotować, zjeść na surowo lub wycisnąć z niej sok. Zawsze wzmocni naszą odporność, poprawi wzrok, sprawi że nasza skóra uzyska ładny, zdrowy wygląd. Zapraszamy więc do marchewkowej zabawy!

  - Zabawa plastyczna: „Malowanie marchewki”
  Pomoce: wydrukowany rysunek marchewki (do pobrania tutaj), farby: pomarańczowa i zielona, pojemniczki na farbę i wodę np. plastikowe talerzyki lub inne płaskie pojemniczki, nieduży kawałek gąbki, szablon marchewki, który znajduje się wyżej do druku lub rodzic samodzielnie może narysować warzywo, cerata lub gazeta do zabezpieczenia stolika, jeżeli nie macie w domu farb można pomalować rysunek kredkami.
  Opis zabawy: Zabezpieczamy stolik przed zabrudzeniem, następnie do pojemniczków nalewamy farbę. Jeżeli jest zbyt gęsta, rozcieńczamy niewielką ilością wody. Dziecko moczy gąbkę w farbie pomarańczowej, następnie przenosi ją na rysunek zapełniając kontury marchewki. Kiedy kolor pomarańczowy wypełni rysunek dziecko za pomocą farby zielonej i gąbki maluje natkę warzywa.
  Cel zabawy: Zabawy plastyczne już u najmłodszych dzieci sprawiają że dziecko jest wesołe, radosne, rozwijają wyobraźnie i kreatywność u malucha, sprawność manualną, rozwija współpracę ręki i oka, udoskonalają pracę rąk, ćwiczą chwyt dziecka.

  - Zabawa poznawcza: „Gdzie ukryła się marchewka?”
  Pomoce: warzywa i owoce jakie posiadamy w domu w tym bohaterka dnia marchewka (ziemniak, pietruszka, jabłko, banan itp.) lub plastikowe warzywa jeśli dziecko takie posiada w domu.
  Opis zabawy: Warzywa i owoce kładziemy na stoliku pozwalamy dziecku dotknąć każdego z nich opisując jak wygląda i jak się nazywa np. to jest jabłko, jest okrągłe i czerwone, ładnie pachnie lub to jest marchewka ma pomarańczowy kolor, jest długa i prosta. Warzyw i owoców nie powinno być dużo (3-4), a opis krótki i zrozumiały dla dziecka. Po zapoznaniu się z przedmiotami prosimy dziecko aby wyszukało marchewkę z pośród pozostałych warzyw i wzięło ją do rączki.
  Druga część zabawy polega na chowaniu marchewki w pomieszczeniu w którym teraz przebywamy i prośba aby dziecko odszukało warzywo. Należy podawać krótkie podpowiedzi np. marchewka jest pod stolikiem lub marchewka znajduje się pod poduszką itp. Jeżeli ta zabawa spodobała się dziecku i dobrze sobie radzi możemy ją utrudnić chowając marchewkę w innych pomieszczeniach w całym domu.
  Cel zabawy: rozwój procesów poznawczych, kształtowanie uwagi, ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości u małego dziecka.

  - Zabawa muzyczno-ruchowa „Jarzynowa gimnastyka”
  Piosenka pt. "Jarzynowa gimnastyka" tutaj
  tekst piosenki do pobrania tutaj
  Opis zabawy: Rodzic z dzieckiem tańczy w kółeczko do słów piosenki wykonuje polecenia z refrenu kręcimy się, skaczemy do góry, robimy przysiady, maszerujemy. Można wymyślać dowolne ruchy najważniejsze żeby dobrze się bawić.
  Cel zabawy: Kształtowanie sprawności fizycznej, rozwój motoryki dużej ,zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchowej dziecka, odreagowuje emocje, uwrażliwia na muzykę.

  - Zabawa  „Poznawanie smaków”
  Jeśli nadszedł czas na drugie śniadanie zachęcamy do podania dziecku marchewki na kilka sposobów (surowa, pieczona i gotowana) np.: tarta, surowa marchewka, pocięta w słupki, surowa marchewka do chrupania, pieczona marchewka w piekarniku, gotowana marchewka pokrojona w kosteczkę, ugotowana marchewka w całości. Posiłek też może być zabawą a przy okazji świetną nauką dla naszych milusińskich. Podajcie Państwo dziecku na osobnych talerzykach, każdą z tych marchewek, poproście żeby powąchało każdą z nich, następnie dotknęło i na końcu spróbowało. Która marchewka posmakowała najbardziej dziecku, a która Rodzicowi?
  Cel zabawy: nauka i poznawanie świata przez dziecko za pomocą zmysłów: wzroku, smaku i zapachu i dotyku.
  Drodzy Rodzice!
  Warto zaprosić dziecko do przygotowywania wspólnych dań czy przekąsek – nawet niejadek chętnie spróbuje czegoś nowego, jeśli sam weźmie udział w przygotowaniach. Pozwólcie dziecku przesypywać, przelewać mieszać, zmywać, smakować – oczywiście wszystko pod Państwa czujnym okiem.
  Dodatek specjalny: przepis na zupę marchewkową dla całej rodziny.
  ZUPA MARCHEWKOWA – LEKKOSTRAWNY OBIAD – delikatna, lekka zupa, słodka od marchewki, idealnie nadaje się dla dzieci i sprawdza się jako lekkostrawne danie. Polecamy! przepis tutaj pochodzi ze strony przepisy Joli

 

 • Zabawę proponuje Żłobek Samorządowy nr 30 - Ciocie z grupy "Kaszubskiej"

  - Zabawa dydaktyczna  pt. "Witaj Wiosno"
  Pomoce: książeczki z ilustracjami wiosennymi i wiersz Jana Brzechwy „Wiosenne porządki” tutaj
  Muzyka: Zwiastuny wiosny - rozpoznajemy wiosenne kwiaty/ Wiosna - Antonio Vivaldi
  Opis zabawy: w trakcie czytania wiersza/słuchania muzyki  pokazujemy dziecku na obrazku lub na filmie oznaki wiosny. Jeżeli macie Państwo możliwość wyjść do własnego ogródka to sprawdźcie czy Pani Wiosna już przyszła można to też zrobić stając na balkonie lub wyglądając przez okno. Szukamy pierwszych oznak wiosny: słońce mocniej świeci, trawa się zieleni, pojawiają się na niej pierwsze kwiatki, zwierzęta budzą się ze snu itp.

  - Zabawa orientacyjno–porządkowa pt. "Kolorowo nam"
  Pomoce: karteczki w kolorze: czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym (ćwiczymy utrwalanie podstawowych kolorów)
  Opis zabawy: Rodzic pokazuje dziecku karteczkę z kolorem np. zielonym, dziecko ma za zadanie odszukać w domu jak najwięcej przedmiotów w tym kolorze, następnie pokazujemy karteczkę z innym kolorem i zabawę powtarzamy.

  - Zabawa logopedyczna  pt."Wiosenny wietrzyk”
  Opis zabawy: Dziecko nadmuchuje policzki, zatrzymując w nich powietrze. Następnie naciskając policzki palcami wskazującymi wolno wypuszcza powietrze z jednoczesnym prychnięciem ustami (ćwiczymy mięśnie policzków i usta).

  - Zabawa umuzykalniająco - ruchowa  pt. „Maszeruje Wiosna"
  Zapraszamy do zabawy przy piosence pt. „Maszeruje Wiosna”  tekst piosenki wraz z opisem ruchów: tutaj

  - Zabawa plastyczna pt. „Tulipanowe pieczątki”
  Pomoce: blok techniczny, ziemniaki, farby plakatowe, pędzel, nożyk
  Opis zabawy: Rodzic przecina ziemniak na pół, na obu częściach przy pomocy nożyka wycina kształt główki tulipana, następnie dzieci zamaczają stempel ziemniaka w farbie i odbijają jak pieczątki  na kartce, łodygę malujemy pędzelkiem lub palcem. Obrazek wieszamy w widocznym miejscu by dziecko poczuło się docenione.
  Materiał źródłowy: Crafty Mornings
   
 • Zabawę proponuje Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 "Pluszowy Miś"

  - Zabawa "Biedronka na łące"
  Pomoce: książeczka o biedronce lub jej zdjęcia i dowolny wiersz o biedronce. Czytając dziecku wiersz czy książeczkę należy jak „pokazywać”  treść tekstu, odgrywać role postaci, modulować głos, naśladować dźwięki opisane w utworze, spróbować zmienić opowiadanie w mini teatrzyk, jak najbardziej angażując do tego dziecko.
  Dokładny opis zabawy i wiersz  tutaj
  Dodatkowy  tekst do zabawy: wiersz J. Brzechwy o biedronce tutaj
  Podobnie można się bawić z dzieckiem wybierając inne zwierzątko, znaleźć w internecie wiersz z nim związany lub wziąć książeczkę, zdjęcia i spróbować  odegrać rolę zwierzątka i pokazać  ruchem i gestami to co się dzieje w tekście.

  - Zabawa ruchowa: "Zagubione kropki biedronki"
  Pomoce: czarne: piłki lub kropki wycięte z papieru lub duże czarne guziki lub inny dowolny materiał przypominający kropki biedronki, koszyczek, pojemnik lub pudełko niewielkich rozmiarów, obrazek z biedronką.
  Opis zabawy: czytamy dziecku zamieszczony w pliku wierszyk lub opowiadamy krótką historię biedronki, która spacerowała po liściu potknęła się i zgubiła swoje czarne kropki. Opis zabawy i wiersz do np. wydruku tutaj

  - Zabawa ruchowa: "Zbieranie kropek biedronki"
  Pomoce: szczypce kuchenne lub zabawkowe, pojemnik, czarne kulki z papieru optymalnie z bibuły.
  Opis zabawy: zadaniem dziecka jest za pomocą szczypiec zebrać wcześniej rozsypane na podłodze kulki z bibuły (zagubione kropki biedronki) i umieścić je w pojemniku. Zabawę można powtórzyć kilkukrotnie. Można dołożyć drugi pojemnik, dziecko może przekładać szczypcami kulki z jednego pojemnika do drugiego. Młodsze dziecko może zbierać kulki z podłogi dwoma palcami, przesypywać je z pojemnika do pojemnika, mieszać, dmuchać, podrzucać.

  - Zabawa plastyczna: "Wyklejanie biedronki" – biedronka z papierowych talerzyków
  Pomoce: kółka z czarnego papieru/filcu, paski z czarnego papieru, wycinki koła – które będą głową biedronki, ruchome oczka (można je nakleić od razu na głowę biedronki) lub małe białe kółka z papieru.
  Opis zabawy: dziecko dokładnie maluje talerzyk, po wyschnięciu farby nakleja głowę, następnie pionowy pasek oddzielający skrzydła biedronki oraz kropki i oczy jeśli nie zostały naklejone wcześniej. Warto powiesić obrazek w widocznym miejscu, tak aby dziecko poczuło się docenione.

  - Rodzinne malowanie, świetna zabawa dla wszystkich: jak szybko i łatwo namalować obrazek „Biedronki na łące” tutaj
  Dodatek specjalny:  Ptaszek  - Lulitulisiowa piosenka dla dzieci

pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Nowińska
Podmiot publikujący: KKR
Zobacz także
Wyszukiwarka ulg
Partnerzy