Muzeum Etnograficzne im.S.Udzieli w Krakowie
Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało z pasji i szacunku dla kultur. Dla kultury chłopskiej. Dla kultur europejskich. Dla kultur z odległych kontynentów. To uderzający rys tej najstarszej i największej kolekcji etnograficznej w Polsce. Swoje powstanie w 1911 roku zawdzięcza wysiłkom Seweryna Udzieli. Widział on w muzeum etnograficznym warsztat nauki, gdzie „zasiada się do pracy i robi studya nad historią i stanem obecnym kultury narodów" (1904). Dziś, ponad sto lat od powstania, Muzeum rozwija tę samą myśl: dokumentuje i interpretuje współczesne sposoby życia.
Poprzez dialog z tymi, dla których pracuje, Muzeum Etnograficzne w Krakowie tworzy przestrzeń do rozmowy. Zależy nam, aby nasze zbiory prowokowały do zadawania pytań i stanowiły punkt wyjścia dla nowego odczytania dawnych znaczeń, do głębszego poznania samego siebie i świata wokół nas. Interesują nas jednocześnie zjawiska współczesne, uważnie przyglądamy się przemianom, które zachodzą w świecie i w nas samych.
Chcemy, by udział w wystawach i zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum był czasem uważnego przyglądania się światu, szukania odpowiedzi na istotne pytania, twórczych działań i podejmowania nowych wyzwań. Zależy nam na rozwijaniu etnograficznej ciekawości i wrażliwości.
Tworzymy zespół doświadczonych edukatorów, animatorów kultury, arteterapeutów, ilustratorów, muzyków, etnobotaników, etnografów.