Teatr Ludowy
T.L. jest jedną z najmłodszych scen krakowskich, został otwarty 3 grudnia 1955 roku.
Proponowany obecnie przez Teatr repertuar to współczesna dramaturgia europejska i amerykańska (Gavran, Kolada, Schimmelphennig, Rapp, Bogosian) prezentowana na małej Scenie Pod Ratuszem, a na Dużej Scenie pozycje przeznaczone dla młodych widzów oraz współcześnie interpretowana klasyka: Szekspir, Gozzi, a także dobrze skrojona komedia: Chapman, Freeman, Zelenka.
Ogromne sukcesy osiąga też Teatr u najmłodszych widzów. Nasze spektakle to kolorowe, rozśpiewane widowiska. Przedstawienia kierujemy zarówno do przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych („Królowa śniegu”, Pyza na polskich dróżkach”, „Pyza za Wielka Wodą”, „Niezwykły Dom Pana A”), jak i dla starszych: gimnazjalistów („Skrzydlak”, „Błysk rekina”). Chętnie gościmy też całe rodziny, bo są to propozycje uniwersalne.
Od 2000 roku Teatr rozpoczął też organizację międzynarodowego festiwalu sztuki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej "Festiwal Radości i Uśmiechu Lajkonik", który odbywa się cyklicznie w I połowie czerwca. Współorganizatorem jest działająca przy Teatrze „Fundacja Teatru Ludowego”, która swoim działaniem aktywizuje młodzież nowohucką, proponując im takie projekty jak: „Ukryte skrzydła”, czy „Mobilna Szkoła”
Od października 2001 teatr prowadzi warsztaty dramoterapii dla pedagogów pod nazwą „Studium Terapii przez Sztukę”.