Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie,

Adres siedziby:
ul. Św. Wawrzyńca 15 , 31-060 Kraków
Telefon:
12 421 – 12 – 42 wew. 100
Faks:
12 421 12 42 wew.130
Kontakt e-mail:
muzeum@mimk.com.pl
WWW
http://www.mimk.com.pl
Opis:

Muzeum Inżynierii Miejskiej mieści się w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego z przełomu XIX/XX wieku. Jest to jedna z najmłodszych placówek muzealnych w Krakowie, założona przez Gminę Miasta Kraków w 1998 r. Podstawowe cele Muzeum to: gromadzenie, opracowywanie, dokumentacja i upowszechnianie zabytków techniki, przemysłu i inżynierii miejskiej.

Zbiory obejmują obiekty związane z inżynierią miejską, historią transportu publicznego w Krakowie, rozwojem przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz przemysłem i rzemiosłem.

Obecnie na ekspozycjach stałych prezentowane są m.in. najstarsze pojazdy krakowskiej komunikacji zbiorowej, tj. tramwaj konny (1882 r.), imitacja krakowskiego omnibusu konnego, tramwaje elektryczne i wozy techniczne, maszyny oraz akcesoria ukazujące bogatą historię krakowskiego drukarstwa, jak również jedna z większych w kraju kolekcji polskich samochodów i motocykli.

Stałe wystawy prezentowane w Muzeum:

„Historia motoryzacji polskiej” – wystawa zawiera reprezentatywny zbiór motocykli i samochodów osobowych wyprodukowanych w Polsce w okresie od 1936 do 2009 r.

„Krakowskie drukarstwo XV – XX w.” – zbiór historycznych urządzeń, maszyn drukarskich i introligatorskich od XIX do XX wieku. Wystawa prezentuje dzieje drukarstwa w Krakowie.

„Tramwaje na Wawrzyńca” – w hali zabytkowej zajezdni prezentowane są historyczne wozy tramwajowe, w sezonie wyjeżdżające na ulice Krakowa.

„Wokół koła” – interaktywna ekspozycja złożona z ok. 35. modeli, których celem jest nauka poprzez zabawę w trakcie wykonywania prostych doświadczeń na stanowiskach typu hands–on. Ekspozycja dostarcza szerokiej wiedzy na temat powstania i wykorzystania koła w działalności człowieka.

Muzeum prowadzi ponadto zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, jak również uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Zajęcia te przybierają formę lekcji muzealnych lub warsztatów, na których uczniowie poznają prawa fizyki, sposoby działania maszyn, którymi posługuje się człowiek na co dzień.

Muzeum dysponuje również miejscem (hala F), które ze względu na swą powierzchnię (514 m kw) doskonale nadaje się na organizację przyjeć biznesowych, konferencji, koncertów. Od kilku lat w budynku tym Krakowskie Biuro Festiwalowe organizuje festiwal Sacrum Profanum.

Wyszukiwarka ulg

Partnerzy