W BANKU POMYSŁÓW zebrane zostały dla Państwa propozycje zabaw, zajęć, rymowanek, porad itp., przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach do lat 3.
Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej strony oraz do dzielenia się z nami swoimi pomysłami na zabawy z dziećmi. Propozycje i zdjęcia można przesyłać na adres e-mail: zlobki@um.krakow.pl
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 27
os. Kazimierzowskie 28
Zabawa umuzykalniająca „Oto miś”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną
Pomoce dydaktyczne:
Misio patrzy
Misio słyszy
Misia wącha
Oto miś miły miś (pokazujemy na siebie)
Patrzą oczka dwa (pokazujemy na oczy)
Misio mruga cały czas (mrugamy oczami 2 razy)
Do zabawy woła nas (zapraszamy rączkami 2 razy)
Oto miś miły miś (pokazujemy na siebie)
Nos jak guzik ma (pokazujemy nos)
Wącha miodek cały czas (pociągamy nosek wąchając miodek 2 raz)
Wie jak pachnie piękny las (podnosimy rączki do góry i machamy naśladując drzewa 2 razy)
Wie jak pachnie miód i las (pociągamy noskiem)
Oto miś miły miś (pokazujemy na siebie)
Co ma uszka dwa (pokazujemy na uszka)
Nasłuchuje cały czas (pokazujemy na uszy 2 razy)
Słyszy pszczółki bzyk i Nas (przystawiamy rączkę do uszka 2 razy)
Oto miś miły miś (pokazujemy na siebie)
Słodki pyszczek ma (pokazujemy na buzię)
Śmieje się przez cały czas (uśmiechamy się szeroko 2 razy)
I pocieszy zawsze nas (tulimy się rączkami 2 razy)
Misio Tuli dzieci
Tuli tuli
Zabawa ruchowa „Idziemy z Kubusiem do lasu”
Cel zabawy: poprzez zabawy ruchowe rozwijamy motorykę dużą, koordynację wzrokowo ruchową, wzmacniamy mięśnie całego ciała
Pomoce dydaktyczne:
pluszowy miś
Dziecko razem ze swoim misiem idzie na spacer do lasu gdzie napotyka na różne przeszkody. Zadaniem malucha jest:
- przejść przez wysoką trawę (unosi wysoko nogi do góry)
- przeskoczyć przez kałużę (skacze)
- iść przez polną drogę (tupie nogami)
- w lesie wieje wiatr i porusza drzewami (podnosi ręce do góry i naśladuje wysokie drzewa machając rękami)
- po wejściu do lasu misiu odpoczywa (na dany sygnał siada na kocyku)
Zabawa plastyczna „Kubuś Puchatek”
Cel zabawy: podczas takich zabaw dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą oraz pobudza wyobraźnię, inwencję twórczą i pamięć wzrokową
Pomoce dydaktyczne:
Na żółtej kartce odrysowujemy dwa duże kółka, na głowę i brzuszek . Dwa mniejsze kółka odrysowane od zakrętek - na uszy oraz dwa kółka na rączki i nóżki, które przecinamy na połowę.
Z czerwonej kartki odrysowujemy jedno większe kółko, które przecinamy na pół. Z jednej połowy będzie ubranko misia. Tę połowę kółka nakleimy na żółte koło. Z dowolnego koloru odrysowujemy kółeczka na oczy. Można też je narysować.
Zabawa plastyczna „Śniadanie Puchatka”
Cel zabawy: ćwiczenie mięśni warg
Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo (czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo (czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodek. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie (wysuwamy język z buzi i poruszamy nim góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić (oblizuje językiem wargi). Misio poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął (chrapiemy).
DEGUSTACJA MIODU (dla chętnych):
Rodzic smaruje miodem kromeczkę chlebka lub wafelek . Podczas degustacji czyta dziecku wierszyk:
Pszczółko, pszczółko, dokąd lecisz?
Na łąkę, czy do lasu?
Zanim pyszny dasz nam miodek,
Minie dużo czasu.
Lubimy Cię bardzo,
a szczególnie wtedy,
kiedy smacznym miodkiem
chlebek smarujemy.
Zabawa plastyczna „Miodolina”
Cel zabawy: Miodolina jest jedną z twardszych mas - idealna dla dzieci poszukujących bodźców proporioceptywnych oraz do wyciszenia się.
Składniki na miodolinę:
Do ciepłej wody wsypujemy płaską łyżeczkę kurkumy i bardzo dokładnie mieszamy. Zabarwioną wodę dodajemy do kaszy i mieszamy. Po chwili dodajemy także miód. Następnie wszystko ugniatamy i wyrabiamy.
Ze względu na to, że masa zrobiona jest z naturalnych składników nadaje się także dla maluszków.
Zachęcamy, aby dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały miodolinę - będzie to nie tylko fantastyczna zabawa, ale i okazja doświadczenia faktury, struktury, właściwości i konsystencji składników.
Kiedy miodolina będzie gotowa bawcie się w ugniatanie, lepienie, budowanie, wykrawanie.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie z Integracyjnego Żłobka Samorządowego nr 20
„Pluszowy Miś”, ul. Okólna 6
Zabawa dydaktyczna „Zapoznanie ze ślimakiem”
Cel zabawy: rozwijanie wyobraźni dziecka
Pomoce dydaktyczne:
Zapraszamy dziecko do wspólnej zabawy. Pokazujemy dziecku obrazek i pytamy czy wie czyj to cień. Następnie pokazujemy kolorowy obrazek ślimaka. Omawiamy szczegóły, pokazujemy gdzie ślimak ma skorupę. Mówimy o tym, że to jest jego domek. Pokazujemy gdzie ma rogi, oczy. Mówimy o tym, że ma tylko jedną nogę, dzięki której się przemieszcza. Czytamy wiersz (możemy do tego zrobić „pokazywane” paluszkową wg własnego pomysłu). W następnej kolejności pokazujemy dziecku jak ślimak wychodzi ze swojego domu. Omawiamy co się dzieje np. tutaj ślimak jest schowany (wskazujemy palcem). Wystawia najpierw jeden róg, tu jest jego oko; sprawdza czy jest bezpiecznie i wychodzi ze swojego domku. Tutaj w ramach ciekawostki możemy dziecku pokazać jak je ślimak.
Zabawa ruchowa „Jak ślimak”
Cel zabawy: zaspokojenie potrzeby ruchu u dziecka
Pomoce dydaktyczne:
Wyścigi ślimaków:
Wyznaczamy linię startu oraz linię mety. Kładziemy się na podłodze na brzuchu. Na plecy kładziemy poduszkę. Kto pierwszy dotrze (doczołga się) do linii mety tak, by poduszka nie spadła z pleców wygrywa.
Podróż ślimaka:
Wyznaczamy trasę za pomocą taśmy malarskiej. Lub rozkładamy kilka jaśków na podłodze w różnych odległościach. Dziecko kładzie się na brzuchu. Układamy na jego plecach poduszkę, która jest jego muszlą. Zadaniem dziecka jest pokonanie wyznaczonej trasy tak, by „domek ślimaka” – poduszka nie spadła z pleców. Możemy ustalić wcześniej zasady co zrobimy gdy poduszka spadnie z placów, np. gdy poduszka spadnie, zaczynamy wyścig od początku - wracamy na linię startu. Warto ustalić zasady na początku zabawy po to, by uniknąć nieporozumień w trakcie.
Porada:
Zasady to ważny element w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza małego dziecka. My dorośli wiemy jak należy się zachowywać np. podczas rozmowy o pracę. Warto wyjaśnić dziecku jak ma się zachowywać podczas zabawy. Pomoże mu to w radzeniu sobie ze stresem (w przypadku tej zabawy stres może wywołać spadająca poduszka, żeby go uniknąć dziecko musi wiedzieć jak należy postąpić w sytuacji, gdy coś takiego się przytrafi). Dzieci bardzo lubią zasady i potrzebują ich. Zasady pomagają uniknąć nieporozumień. Dzięki nim łatwiej uporządkować dziecku świat. Zasady nie muszą być trudne, ważne by ich przestrzeganie obowiązywało każdego.
Zabawa manipulacyjna
Cel zabawy: rozwijanie wyobraźni u dziecka
Pomoce dydaktyczne:
Przygotowujemy plastelinę, rozcinamy wykałaczkę na połowę. Usuwamy ostre zakończenia; jeśli mamy zapałkę pozbywamy się części z siarką – zapałkę rozcinamy na połowę. Przekazujemy dziecku plastelinę i prosimy aby wałkując ją w dłoniach zrobiło tułów ślimaka. Prosimy, by z kolejnego koloru plasteliny dziecko zrobiło 2 kulki. Formułujemy razem tułów ślimaka. Do dużej makaronowej muszli przyklejamy plastelinowe wzory wg pomysłu dziecka. Układamy skorupkę z makarony na tułowiu ślimaka. W część, która ma być jego głową wbijamy wykałaczki, na ich końcach umieszczamy kulki z plasteliny. Przyklejamy ruchome oczka.
Źródło oraz zdjęcia poglądowe tutaj
Zabawa sensoryczna „Ślimak w piasku”
Cel zabawy: pobudzanie zmysłu dotyku
Pomoce dydaktyczne:
Wysypujemy kaszkę kukurydzianą na płaską tackę. Zadaniem dziecka jest rysowanie paluszkiem ślimaka.
Zabawa plastyczna „Wyklejany ślimak”
Cel zabawy: stymulowanie sfery małej motoryki
Pomoce dydaktyczne:
Z kremowej kartki A4 wycinamy półksiężyc (większy niż szerokość talerzyka) z zaokrąglonymi końcami – będzie on tułowiem ślimaka. Pozostałe kolorowe kartki tniemy na paski i nacinamy każdy z jednej strony tak, by ułatwić dziecku wydzieranie kwadracików. Do półksiężyca przyklejamy wspólnie talerzyk, tak by powstał ślimak. Z jednej strony będzie wystawał cienki ogon, a z drugiej głowa. Do głowy przyklejamy oczy lub rysujemy je markerem, zaznaczamy też buzię. Dziecko ma za zadanie wydzierać kawałki papieru i ozdabiać talerzyk, który będzie skorupą ślimaka.
Źródło tutaj
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 33,
ul. Żółkiewskiego 15
Zabawa dydaktyczna „Wiosenne kwiaty z cebulek”
Pomoce dydaktyczne:
Cel zabawy: wzbogacenie wiedzy o otaczającym świecie, doskonalenie umiejętności słuchania, umożliwienie dzieciom kontaktu ze światem przyrody: cebulkami-warzywami oraz cebulkami kwiatowymi.
Pomoce dydaktyczne :
Rodzic pokazuje dzieciom cebulę spożywczą pytając czy znają to warzywo. Jeśli nie nazywa je i prosi by powtórzyły nazwę.
Uwaga: Należy dzieciom wytłumaczyć, by po dotknięciu pokrojonej cebuli nie dotykały oczu.
Rodzic na jedną z tac ściąga łupiny, po przekrojeniu na ćwiartki rozwarstwia miąższ, kroi w kosteczkę lub piórka i zachęca dzieci do powąchania. Następnie pokazuje dzieciom pozostałe cebule spożywcze. Dzieci dokładnie oglądają, dotykają, wąchają każdą z nich.
Dorosły ponownie przekrawa cebule na części prosząc dzieci, by wykazały różnice i podobieństwa w ich wyglądzie i budowie. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę poznać smak wybranej cebuli może po odrobince wziąć do buzi. Prowadzący zaznacza, że cebula jest bardzo zdrowym warzywem. Rodzic odsuwa cebule spożywcze na bok i przysuwa tacę z cebulkami kwiatowymi. Dzieci oglądają je dokładnie, biorą do rąk wąchają - wykazują różnice i podobieństwa do cebuli-warzywa.
Dorosły wyjaśnia dlaczego z tą cebulą postępujemy inaczej i co z niej wyrośnie. Tłumaczy, że są cebulki, które musimy sadzić już jesienią, by wiosną cieszyć się z pięknych kwiatów. Są również takie, które należy sadzić teraz, a zakwitną późną wiosną albo w lecie. Rodzic uzmysławia dzieciom, że cebule kwiatowe mogą się różnić między sobą kształtem, kolorem, wielkością.
Zabawa umuzykalniająca „Świeci słoneczko”
Cel zabawy: rozwój wrażliwości swoją wrażliwość słuchowej, rytmicznej i muzycznej.
Pomoce dydaktyczne:
Kiedy świeci słoneczko
to na łące nad rzeczką
świerszcze stroją skrzypeczki
do wiosennej poleczki.
Dylu, dylu już grają
grube bąki śpiewają,
myszki tańczą poleczkę
sapią przy tym troszeczkę.
A trzy małe biedronki
nie chcą tańczyć tej polki
i czekają na walca,
aby tańczyć na palcach.
Rodzic śpiewa lub odtwarza piosenkę. Podczas słów „kiedy świeci słoneczko” wszyscy unoszą do góry ramiona, poruszając jednocześnie paluszkami, następnie robią skłony w bok, wymachując wzniesionymi do góry rękami. Przy następnym fragmencie dziecko maszeruje po pokoju i kołysze się w rytm muzyki.
Zabawa dydaktyczna „Cebula bywa uszczypliwa”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic czyta wiersz Hanny Łochockiej pt. „Cebula bywa uszczypliwa”
Spódniczek żółtych i fartuszków
cebula dużo ma na brzuszku:
siedem czy osiem albo dziewięć
tego dokładnie nie wiem.
Gdy żółtą ma suknię cebula,
jak kula wesoło się kula,
lecz kiedy jest biała, to bywa
zgryźliwa niby pokrzywa.
Niech tylko zrzuci swe spódnice,
od razu zmienia się w złośnicę-
kto ją przekroi, musi płakać
przez cebulowy zapach.
Po przeczytaniu rodzic pokazuje dziecku cebulkę i przechodzi do rozmowy na temat treści wiersza, opowiadania oraz zadawania pytań.
Zabawa plastyczna: „Widelczykowe tulipany”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic wspólnie z dzieckiem wymienia nazwy kwiatów, które wyrastają z cebul (np. hiacynt, krokus, narcyz, tulipan). Następnie proponuje namalowanie tulipana nietypowym „pędzlem”. Najpierw dziecko próbuje wyciąć z zielonego papieru paseczki (łodygi). Dorosły wycina listki ok. 5 sztuk. Jeżeli dziecko sobie nie radzi rodzic pomaga mu poprawiając chwyt nożyczek lub podtrzymując pod właściwym kątem arkusz papieru z którego wycina paseczki. Razem naklejają najpierw łodygi, a następnie liście tworząc zielony bukiet.
Rodzic nakłada na paletę lub talerzyk kleksy kolorowych farb. Dziecko moczy zewnętrzną część widelca w wybranej farbie, a następnie odbija wzór w górnej części łodygi - powstaje kielich tulipana. Czynność powtarza tyle razy ile jest łodyg ( może zmienić kolor farby). Jeżeli spodoba mu się „widelczykowe stempelkowanie” może nimi wypełnić kartkę w dowolnym miejscu . Do powstałych nadprogramowo kielichów może domalować łodygi pędzlem.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 19,
ul. Świtezianki 7
Zabawa pogadankowa „Zapoznanie z zebrą”
Pomoce dydaktyczne:
Zebra – ssak z rodziny koniowatych charakteryzujący się obecnością białych pasów na czarnej sierści. Zebry żyją w stadach na trawiastych terenach Afryki na południe od Sahary, zawsze w pobliżu wody. Zebra żywi się trawą, ziołami, liśćmi, korą drzew i roślinami kwitnącymi oraz wypija do 10 litrów wody dziennie. Potrafią szybko uciekać, biegnąc z
prędkością do 65 km/godzinę. Śpią na stojąco. Samice rozmnażają się co 1-2 lata, na świat przychodzi jedno źrebię, które już po 30 minutach wstaje na nogi, po godzinie zaczyna biegać, po tygodniu życia próbuje jeść trawę. Młode do 11 miesiąca swojego życia są
karmione mlekiem matki. Zebry dożywają 40 lat.
Rodzic pokazuje dziecku ilustracje, a następnie opowiada o zebrach, o ich wyglądzie, zwyczajach, sposobie żywienia itp.
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną.
Pomoce dydaktyczne:
To piosenka czarno - biała,
Cała w paski jest ubrana,
Są raz czarne, a raz białe,
I to bardzo jest ciekawe.
I to bardzo jest ciekawe.
Ref. Pani Ze, Ze, Ze,
Pani Bra, Bra, Bra,
Pani Ze, Pani Bra,
Pani Zebra paski ma. (2x)
W dzień jak konik zebra bryka,
W noc pojawia się i znika,
Swym pędzelkiem na ogonie,
Domaluje paski sobie.
Domaluje paski sobie.
Zebra żyje gdzieś w Afryce,
W ZOO ją także zobaczycie,
Może na ulicy leżeć,
Wtedy po niej przejść możecie.
Wtedy po niej przejść możecie.
Zabawa dydaktyczna „Gdzie jeszcze możemy spotkać zebrę?”
Pomoce dydaktyczne:
Zebra to inaczej przejście dla pieszych przez ulicę. Wszyscy wiemy jak bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych. Zachować je muszą nie tylko kierowcy, czy rowerzyści ale przede wszystkim piesi.
Dzisiaj przypomnimy sobie 5 podstawowych zasad przechodzenia przez ulicę:
1. Zatrzymać się na skraju jezdni
2. Spojrzeć w lewo
3. Spojrzeć w prawo
4. Spojrzeć jeszcze raz w lewo
5. Jeżeli jezdnia wolna - przechodzić śmiało lecz nie wolno biec.
Zasady te można wyrazić za pomocą krótkiego wiersza:
Na chodniku przystań bokiem,
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna, więc swobodnie
Mogą przez nią przejść przechodnie.
Rodzic opowiada o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez ulicę następnie czyta wierszyk. W ramach zabawy rodzic wraz z dzieckiem inscenizuje i ćwiczy próbę przejścia na drugą stronę ulicy stworzonej w pokoju :)
Zabawa plastyczna „Zebra z rączki”
Pomoce dydaktyczne:
Na kartce A4 obrysowujemy kontur rączki dziecka. Następnie kolorujemy powstały rysunek jak na załączonym zdjęciu. Na końcu wycinamy cienki pasek, malujemy na nim markerem czarne paski oraz doczepiamy ogonek zebry.
Zabawa dydaktyczna „Wierszyk o kolorach zebry”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic czyta wiersz oraz pokazuje dziecku ilustracje zwierząt. Po przeczytaniu rodzic przechodzi do rozmowy na temat treści wiersza, opowiadania oraz zadawania pytań.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 25,
ul. Ehrenberga 3
Zabawa plastyczna „Motyl z gąbeczki”
Cel zabawy: rozwijanie motoryki małej. Ćwiczenie wyobraźni i spostrzegania oraz koncentracji uwagi.
Pomoce dydaktyczne:
Gąbkę związujemy na środku gumką lub sznurkiem. Powstały w ten sposób kształt dziecko może pomalować farbkami za pomocą pędzla a następnie odbić na kartce. Po odbiciu kształtu skrzydełek motyla na kartce malujemy jeszcze czułki.
Filmik instruktażowy tutaj
Zabawa dydaktyczna - zagadka
Pomoce dydaktyczne:
Lata nad łąką piękny jak kwiat,
swoim kolorem zachwyca,
i zapomina w mig cały świat,
że wcześniej była to gąsienica.
Rodzic czyta zagadkę, pomaga dziecku w odgadnięciu oraz pokazuje ilustrację obrazującą motyla.
Zabawa umuzykalniająca „Zostać motylem”
Pomoce dydaktyczne:
Nikt nie ma tyle wdzięku co ja.
Nikt nie ma takich skrzydeł jak ja.
Nie ma piękniejszej istoty na świecie,
Jak mnie zobaczycie, sami to powiecie.
Skrzydełka jak tęcza malowana,
Złocisty połysk i różne wzory.
W lustrze godzinami przeglądam się od rana,
Bo najpiękniejsze mam kolory!
Bo wszystkich marzeniem,
To zostać motylem,
Być zwiewnym, powabnym
Chociaż na chwilę.
Z kwiatami pięknie się komponować
I szary świat barwami malować.
Nikt nie jest taki piękny jak ja.
Nikt nie jest taki subtelny jak ja.
Nikt nie ma takich cudownych warkoczy.
Mój blask i urok każdego zaskoczy.
Zabawa ruchowa „Taniec motyli”
Cel zabawy: rozwój motoryki dużej, kształtowanie postawy, wzmacnianie mięśni całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Dzieci poruszają się w rytm muzyki klasycznej, poruszają kolorową wstążką naśladując ruchy skrzydeł motyla.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 32,
ul. Wysłouchów 47
Zabawa dydaktyczna - nauka wierszyka „Bocian”
Cel zabawy: poszerzenie i utrwalenie wiedzy o odgłosach wydawanych przez ptaki. Zapoznanie z wyglądem bociana. Ćwiczenie mowy poprzez powtarzanie słów.
Pomoce dydaktyczne:
„Idzie bocian na spacerek
Gdzie słoneczko i wiaterek
Mówi bocian kle, kle, kle
Wszystkie żabki złapać chcę”
Pokazujemy dziecku ilustrację bociana. Czytamy głośno i wyraźnie wierszyk-rymowankę. Powtarzamy wierszyk kilka razy, naśladujemy klekot bociana. Chwalimy dziecko za powtarzane słowa wiersza.
Zabawa ruchowa „Bociany”
Cel zabawy: rozwój ruchowy - ćwiczenie mięśni rąk i nóg. Ćwiczenie aparatu mowy
Pokazujemy dziecku jak bocian stoi na jednej nodze. Zachęcamy, aby dziecko spróbowało stanąć na jednej nodze i utrzymało przez chwilę równowagę w tej pozycji. Dla ułatwienia po chwili zmieniamy nogę.
Wyciągamy proste ręce przed siebie nakładając jedną nad drugą i naśladujemy kłapanie dziobem bociana (kle, kle, kle), zachęcamy dziecko do naśladowania i powtarzania tych ruchów oraz wypowiadanych odgłosów bociana.
Wyprostowane ręce rozkładamy w bok i machając naśladujemy ruch skrzydeł bociana, zachęcamy dziecko do naśladowania i powtarzania tych ruchów.
Zabawa umuzykalniająca „Powitanie bociana”
Pomoce dydaktyczne:
Kle, kle boćku, kle, kle.
Witaj nam bocianie.
Łąka ci szykuje,
łąka ci szykuje
żabki na śniadanie. (bis)
Kle, kle boćku kle, kle.
Usiądź na stodole.
Chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili
gniazdo w starym kole. (bis)
Kle, kle boćku kle, kle.
Witamy cię radzi.
Gdy zza morza wracasz, gdy zza morza wracasz
wiosnę nam prowadzisz. (bis)
Zabawa plastyczna „Bocian z rączki”
Cel zabawy: rozwijanie motoryki małej. Ćwiczenie wyobraźni i spostrzegania oraz koncentracji uwagi.
Pomoce dydaktyczne:
Malujemy dłoń dziecka białą farbą, palce malujemy farbą czarną. Pomalowaną dłoń dziecka odbijamy na zielonej kartce papieru. Wspólnie z dzieckiem malujemy czerwoną farbą dziób i nogi bociana.
Zabawa dydaktyczna „Bocianie zagadki i ciekawostki”
Pomoce dydaktyczne:
Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale
Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć
Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa
Co to jest za pan i jak się nazywa?
Rozmowa z dziećmi na temat obrazków przedstawiających bociana zapoznanie z ich wyglądem, zwyczajami – migracje, sposób odżywiania:
- jak wygląda bocian,
- gdzie mieszkają bociany,
- czy bociany mieszkają u nas cały rok,
- gdzie i kiedy odlatują,
- kiedy wracają,
- czym się odżywiają.
Filmik edukacyjny o bocianach
Pomoce dydaktyczne:
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 2,
ul. Piastowska 47
Zabawa dydaktyczna „Smaczne owoce”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic rozmawia z dzieckiem o owocach pokazując mu plansze dydaktyczne. Następnie przechodzi do zadawania pytań:
Co to za owoc?
Jakiego jest koloru?
Czy jest kwaśny czy słodki?
Czy rośnie wysoko na drzewie czy nisko na krzaku?
Który z owoców ma pestki?
Co możemy zrobić z owoców?
Możemy powycinać owoce z plansz, rozłożyć je przed dzieckiem i poprosić by wybrało te które lubi i zrobić z nich sałatkę owocową. Proponuję także zrobić wspólnie z dzieckiem sałatkę owocową, którą będzie ono mogło zjeść na podwieczorek. Podczas wspólnego posiłku tłumaczymy dziecku jakie czynności wykonujemy po kolei.
Zabawa ruchowa „Koszyczek z owocami”
Pomoce dydaktyczne:
Razem z dziećmi robimy kulki z kolorowych bibuł. Umawiamy się z dziećmi, że czerwone kuleczki to np. jabłuszka lub truskawki, zielone to winogrona, żółte to banany. Rozkładamy w różnych miejscach nasze „owoce” (wyżej, niżej). Dajemy dziecku siateczkę lub mały koszyczek i włączamy muzykę. np. „Owocowa piosenka” Cały czas maszerujemy i szukamy owoców. Gdy muzyka ucichnie mówimy jakiego owocu szukamy i zbieramy do siateczki. Następnie znowu włączamy muzykę i powtarzamy zabawę do momentu aż pozbieramy wszystkie owoce.
Zabawa plastyczna „Owocowe talerzyki”
Pomoce dydaktyczne:
Źródło: tutaj
Zabawa dydaktyczna ,,Owocowe zagadki”
Pomoce dydaktyczne:
Soczyste kulki w gronach stłoczone,
pyszne z nich soki, wina cenione.(winogrona)
W żółtą skórkę ubrany,
podłużny owoc,
co przez małpy jest lubiany.(banan)
Zielona piłka, lecz nie do grania.
A do czego? Do skosztowania!
W środku soczysty miąższ czerwony,
pysznie smakuje latem krojony.(arbuz)
Plasterek w herbacie żółty pływa,
jak się owoc ten nazywa?(cytryna)
Kulista jest, pomarańczowa,
soczysta i bardzo zdrowa.
Z soków dobrze wszystkim znana,
do cytrusów zaliczana.(pomarańcza)
Z jakich owoców powidła się smaży,
o których to potem każdy sobie marzy?(śliwki)
Na drzewach rosną żółte, czerwone,
bywają także nawet zielone.
Bez nich szarlotka się nie obędzie,
gdy ją upieczesz, miej mnie na względzie.(jabłka)
Rodzic zadajemy dziecku zagadki i prosi by nazwało owoc, a także pokazało go na obrazku.
Zabawa paluszkowa „Fasolka i groszek”
Pomoce dydaktyczne:
Wspina się fasola na płotek, na płotek,
(rytmiczne przenoszenie pięści jedna nad drugą, coraz wyżej).
A za tą fasolą idzie w górę kotek.
Dzieci idą palcami wskazującymi obu rąk po nogach od bioder do kolan).
Po drewnianym płotku groszek w górę pnie się,
(rytmiczne przenoszenie pięści jedna nad drugą, coraz wyżej).
Za nim mały ślimak domek mały niesie.
(Dzieci kładą wyprostowane dłonie na udach i posuwają je do kolan ruchem „zwijającym”- palce przyklejone do ud, zwijają dłoń w pięść przez dosunięcie dolnej krawędzi dłoni – tej za nadgarstkami).
Źródło: tutaj
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 23,
ul. Słomiana 7
Zabawa dydaktyczna „Mieszkańcy lasu”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic czyta wiersz oraz pokazuje dziecku ilustracje zwierząt. Po przeczytaniu rodzic przechodzi do rozmowy na temat treści wiersza, opowiadania oraz zadawania pytań.
Zabawa sensoryczna „Ślady zwierząt”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic rozsypuje mąkę/piasek na tacy. Na wygładzonej powierzchni dziecko odciska różne ślady (swoje dłonie, palce, pojazdy, ślady zabawkowych zwierząt itp.). Rodzic rozmawia z dzieckiem zadając pytania co zaobserwowało podczas zabawy. Następnie pokazuje planszę ilustrującą ślady-tropy zwierząt leśnych. Rodzic opowiada że podczas spaceru po lesie, jeśli rozglądamy się uważnie, oglądamy ziemię, pnie oraz korony drzew możemy znaleźć ślady zwierząt, które były tutaj przed nami oraz poznać ich zwyczaje.
Zabawa ruchowo-naśladowcza „Leśne zwierzęta”
Pomoce dydaktyczne:
Stoimy z dzieckiem na dywanie. Naśladujemy poruszanie się i dźwięki wydawane przez poszczególne zwierzęta, np. żaby – kumkamy i skaczemy; niedźwiedzie – poruszamy się na czworakach; zające – skaczemy; dzięcioły – stukamy paluszkiem w szafę.
Zabawa dydaktyczna ,,Leśne zagadki”
Pomoce dydaktyczne:
W nim rosną drzewa,
w nim ptaki śpiewają.
W nim małe i duże
zwierzęta mieszkają. (las)
On jest dziki, on jest zły
On ma bardzo ostre kły.
Gdy go ktoś w lesie spotyka,
to na drzewo szybko zmyka. (dzik)
Podobno jest chytry, do kurników się wkrada
Codziennie rude futerko zakłada.
Ma pociągły pyszczek i puszysty ogonek
Podobny do pieska, lecz w lesie ma swój domek. (lis)
Jest zgrabna i płochliwa
W lesie je trawkę, liście zrywa.
Jest zwinna jak panna.
Kto to taki? To jest ...(sarna)
Mądre oczy, duża głowa
w nocy łowi w dzień się chowa.
Zgadniesz po tych paru słowach,
że ten ptak to … (sowa)
Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki, kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę. (wiewiórka)
Ma króciutkie nóżki,
i maleńki ryjek,
chociaż igły nosi,
nigdy nic nie szyje. (jeż)
Rodzic czyta zagadki, pomaga dziecku w odgadywaniu ich oraz pokazuje ilustracje obrazujące omawiane zwierzęta.
Źródło ilustracji: Pixabay
Zabawa logopedyczna ,,Jeż, wilk i wiewiórka”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic pokazuje dziecku ilustracje zwierząt, o których zaraz opowie oraz wręcza dziecku lusterko. Rodzic czyta opowiadanie i pokazuje kolejno wiewiórkę, jeża i wilka. Rodzica czyta opowiadanie a dziecko we wskazanych w tekście momentach obrazuje tekst ruchem języka i buzi.
Zabawa plastyczna „Muchomorek”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic wycina z papieru kolorowego kształt kapelusza i nóżki, a bibuły trawkę. Zadaniem dziecka jest ułożenie i przyklejenie wszystkich części tak, aby powstał muchomor.
Zabawa dydaktyczna „Leśne puzzle”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic drukuje obrazek przedstawiający leśne zwierzęta. Następnie przecina wzdłuż linii na kilka części. Zadaniem dziecka jest połączenie puzelków w całość. Szablon drukujemy podwójnie, aby dziecko układając puzzle miało przed sobą cały obrazek.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 12 „Bajkowy Domek”,
os. 2 Pułku Lotniczego 23
Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Grządki w ogródku”
Cel zabawy: rozwijanie sprawności ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic wykleja papierową taśmą malarską na podłodze różne linie, kształty i zygzaki, tworząc ścieżki. Informujemy dziecko, że pokój to ogródek, a przyklejona taśma to ścieżki w ogrodzie. Maluch porusza się tylko po wyznaczonych „dróżkach” z zachowaniem równowagi. Następna zabawa zaproponowana przez rodzica to „Omiń grządki”. Rodzic rozkłada na podłodze różne przedmioty znajdujące się w pokoju dziecka (tworzy tor przeszkód), a maluch sprawnie je omija.
Zabawa ruchowo-naśladowcza „W naszym ogródeczku”
Cel zabawy: doskonalenie koordynacji słuchowo - ruchowej oraz wzrokowo - słuchowej, rozwijanie sprawności i różnorodnych form ekspresji ruchowej.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic czyta tekst piosenki i demonstruje opisane w instrukcji ruchy. Następnie włączamy piosenkę i wspólnie z dzieckiem bawimy się w naśladowanie czynności w niej przedstawionych.
Zabawa plastyczna „Rosnący kwiatek”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic miesza składniki na rosnącą farbę (sól, mąka, woda w takich samych ilościach) tak, aby powstała jednolita masa. Następnie masę wlewamy do kilku miseczek i dodajemy różne kolory farb. Całość mieszamy i zaczynamy tworzyć naszego kwiatka. Dziecko samo maluje palcem lub patyczkiem na przygotowanym szablonie. Gotowy obrazek pieczemy w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku. W tym czasie farba rośnie i obrazek wygląda na 3D. Dziecko jest zachwycone, chce dotykać swoje dzieło, spłaszczać - pozwólcie mu na to.
Zabawa ta wpływa na rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia, poznawanie różnych technik plastycznych, rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej.
Zabawa paluszkowa „Słonko zaświeciło”
Cel zabawy: pogłębienie więzi emocjonalnej między rodzicem, a dzieckiem, doskonalenie czynności ruchowych, ćwiczenie małej motoryki, wzbogacanie słownictwa malca i umiejętności koncentrowania się na danej czynności.
Pomoce dydaktyczne:
Podczas prowadzenia zabawy, wypowiadanym słowom towarzyszy cicha muzyka relaksacyjna.
Zabawa tematyczna „Mały ogrodnik”
Cel zabawy: nauka ról społecznych, wzbogacenie słownika dziecka, rozwój wyobraźni, doskonalenie umiejętności motorycznych.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic proponuje dziecku wyhodowanie małej roślinki. Opowiada, co należy zrobić, żeby założyć uprawę. Wcześniej pokazujemy ilustracje przedstawiające pracę w ogródku oraz narzędzia ogrodnicze: grabki, łopatka, wiaderko, konewka. Razem z maluchem omawiacie wygląd narzędzi oraz do czego służą. Demonstrujemy, jak wsypujemy ziemię do doniczki. Teraz poproś malucha, aby sam napełnił doniczkę i wsadził cebulkę lekko wciskając ją w ziemię. Następnie pozwól mu uklepać ziemię i podlać. Doniczkę należy postawić na parapecie. Przez kolejne dni podlewamy naszą cebulkę. Czekamy i obserwujemy, co się będzie działo.
Dodatek specjalny
Zalety zabaw paluszkowych i wpływ na rozwój dziecka tutaj
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 31,
ul. Sanocka 2
Zabawa umuzykalniająca „Planety”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną.
Pomoce dydaktyczne:
Dookoła Słońca Planety biegają.
Kręcąc się wesoło, Ciągle się ścigają.
Ref. Merkury, Wenus, Ziemia, Mars,
Po swoich orbitach biegają na czas.
Jowisz, Saturn, Uran chcą wyprzedzić je,
Neptun choć na końcu, także ściga się. (2x)
Która z planet pierwsza,
Dobiegnie do mety,
Tego nikt powiedzieć,
Nie może niestety.
Ref. Merkury, Wenus, Ziemia, Mars,
Po swoich orbitach biegają na czas.
Jowisz, Saturn, Uran chcą wyprzedzić je,
Neptun choć na końcu, także ściga się. (2x)
Zabawa dydaktyczna „Planety”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic czyta wiersz. Po przeczytaniu rodzic przechodzi do rozmowy na temat treści wiersza, opowiadania oraz zadawania pytań:
- Jak nazywa się miejsce, w którym znajdują się słońce i planety?
- Czym jest słońce?
- Co robią planety w stosunku do słońca?
- Jak nazywa się tor po którym poruszają się planety?
- Ile planet krąży wokoło słońca?
- Którą planetą z kolei od słońca jest ziemia?- trzecią
- Która planeta jest największa, a która najmniejsza?
- W jaki sposób można udać się w kosmos i kto może tego dokonać?
Zabawa plastyczna „Kosmos w słoiku”
Pomoce dydaktyczne:
Do pustych słoików wkładamy jedną warstwę waty, obsypujemy ją odrobiną brokatu i wlewamy wodę zabarwioną wybranym barwnikiem. Czynność powtarzamy do momentu, w którym zapełnimy słoik watą, brokatem i woda z barwnikami i będziemy zadowoleni z powstałego efektu.
Zabawa ruchowo-naśladowcza „Lecimy w kosmos”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic czyta opowiadanie i wspólnie z dzieckiem bawi się w naśladowanie czynności w nim przedstawionych.
Zabawa relaksacyjna – masażyk „List do cioci Halinki”
Pomoce dydaktyczne:
„Do cioci Halinki! – pisanie palcem po plecach dziecka
Posyłam Ci malinki” – kontynuujemy pisanie
Maliny kłują, – lekko kłujemy palcami
drapią – drapiemy
spadają – przesuwamy palce z góry na dół
I się rozgniatają – naciskamy dłońmi
Pakujemy maliny do pudełka, – krzyżujemy ręce i nogi dziecka
naklejamy taśmę – przesuwamy dłonią kilka razy po jego ciele
znaczek, – dotykamy czoła dziecka płasko ułożoną dłonią
przybijamy pieczątkę – lekko stukamy pięścią w plecy
i… wysyłamy. – popychamy dziecko na boki (robiąc kołyskę)
wg M. Bogdanowicz: Rymowanki, przytulanki, Wydawnictwo Fokus, Gdańsk 2002)
Zabawa plastyczna „Ziemia”
Pomoce dydaktyczne:
Drukujemy szablon Ziemi. Farbę nakładamy patyczkiem i rozsmarowujemy na kartce pędzlem lub palcem. Jeśli chcemy zachować rysy Ziemi to przyda się bardziej precyzyjne narzędzie do nakładania masy. Naszą planetę wkładamy do mikrofali, opcjonalnie można też wypiekać w pierniku nagrzanym do około 180 stopni przez kilka minut. Praca po wypieczeniu zyska piękną strukturę i efekt planety 3D. Białą farbą malujemy atmosferę, a na koniec dodajemy czarne tło.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 21,
ul. Lekarska 3
Zabawa plastyczna „Pszczeli ul”
Pomoce dydaktyczne:
Z folii wycinamy dowolny kształt – kółko, owal, plaster miodu. W talerzyku z farbą dziecko macza kawałek folii (może też go wymalować za pomącą rączek, pędzelka) a następnie odbija na kartce papieru tworząc ul. Kolejny krok do odciśnięcie kciuka w kilku miejscach obok niego. Jak odciski wyschną dorysowujemy za pomocą flamastra pszczele paski oraz skrzydełka.
Źródło: tutaj
Zabawa ruchowa „Kropki biedronki”
Cel zabawy: rozwój motoryki dużej, kształtowanie postawy, wzmacnianie mięśni całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Podczas słuchania piosenki dziecko naśladuje biedroneczkę fruwającą po łące. W rączkach trzyma chusteczki i macha nimi jak skrzydełkami. Na refrenie tu kropeczka tam kropeczka zatrzymujemy się i paluszkami „liczymy kropeczki” na ciele. Najpierw rodzic dziecku a potem zmiana. Takie gilgotki dodatkowo dodadzą dużo śmiechu do zabawy. Można potraktować tę zabawę jak grę w berka – dziecko ucieka a gdy zostanie złapane i rodzic „przeliczy mu kropeczki” następuje zamiana.
Zabawa dydaktyczna „Puzzle - owady”
Pomoce dydaktyczne:
Szablony należy wyciąć oraz rozciąć wzdłuż linii. Zadaniem dziecka będzie odtworzyć z kawałków cały spójny obrazek motylka czy pszczółki. Zadanie ćwiczy koordynację ręka-oko, małą motorykę, uczy logicznego myślenia i spostrzegawczości.
Zabawa plastyczna „Symetryczny motylek”
Pomoce dydaktyczne:
Malujemy lub drukujemy szablon motylka, następnie składamy kartkę na pół. Dziecko maluje farbkami tylko jedną połowę motylka. Teraz składamy do środka kartkę tak, żeby wzór odbił się na drugiej połowie.
Źródło: tutaj
Zabawa ruchowa ,,My jesteśmy żabki”
Cel zabawy: rozwój motoryki dużej, kształtowanie postawy, wzmacnianie mięśni całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Rozkładamy na podłodze kawałki materiałów, najlepiej niebieskie, udające kałuże. Dzieci przeskakują po kałużach, tak jak w tekście piosenki – raz w bok, raz w przód, raz w tył, albo tak jak im się uda :) Celem ćwiczenia jest nauczenie się i opanowanie wcale nie tak prostej sztuki podskakiwania obunóż.
Zabawa masażyk „Ślimak, ślimak…”
Pomoce dydaktyczne:
Ślimak, ślimak wystaw rogi
(rysujemy palcem na plecach dziecka spiralę)
dam ci sera na pierogi
(stukamy palcami wskazującymi w plecy dziecka)
Jak nie sera to kapusty
(wewnętrzną stroną dłoni zataczamy coraz większe koła na całych plecach)
Od kapusty będziesz
(wewnętrzną stroną drugiej dłoni zataczamy coraz większe koła na całych plecach)
tłusty
(energicznie kładziemy całe dłonie na plecach dziecka)
Rodzic masuje plecy dziecka podczas wypowiadania wierszyka. Dziecko uczy się wierszyka, następnie może zamienić się rolą z rodzicem i wykonać masażyk na jego plecach.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 7,
os. Zielone 28
oraz Panie ze Żłobków Re-Re Kum-Kum
Zabawa umuzykalniająca „Znam kolory”
Pomoce dydaktyczne:
Słoneczko jest żółte, pomidor czerwony
Niebo jest niebieskie, ogórek zielony
Ref. Żółty, czerwony - znam kolory,
znam kolory - niebieski, zielony
Kurczaczek jest żółty, truskawka czerwona
Morze jest niebieskie a trawa zielona
Ref. Żółty, czerwony - znam kolory,
znam kolory - niebieski, zielony
Zabawa sensoryczna ,,Wir mleczny”
Cel zabawy: rozwój motoryki dużej, kształtowanie postawy, wzmacnianie mięśni całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Na talerz wlewamy mleko i dodajemy wodę zabarwioną farbą lub rozpuszczony barwnik.
Stopniowo wkraplamy barwnik lub farbki na powierzchnię mleka. Obserwujemy tworzące się zjawisko. Gdy na talerzu mamy już kilka kolorów namaczamy patyczek do uszu w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Barwniki powinny pod wpływem płynu samoistnie się mieszać.
Zabawa dydaktyczna „Kolory”
Pomoce dydaktyczne:
Opowiadamy dziecku, że każdy przedmiot ma swój kolor. Pokazujemy kartki (z kolorowego papieru) w kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski i nazywamy je. Następnie pokazujemy obrazki na kartce w kolorze żółtym i nazywamy obrazki na niej się znajdujące np. to jest żółta kaczka, a to żółta cytryna. Z każdym obrazkiem postępujemy podobnie.
Aby nauczyć dziecko rozróżniania kolorów zaczynamy od dwóch różniących się znacznie od siebie o kolorów np. czerwieni i zieleni. Znajdujemy dziecku przedmioty o takich samych barwach (samochodzik, klocki, plastikowe kubeczki itp.) i kładziemy na kartce takiego samego koloru. Powtarzamy: czerwony samochodzik kładziemy na czerwonej kartce, zielony klocek na zielonej. Kiedy dziecko nazywa już, lub pokazuje kolory szukamy ich na innych przedmiotach wokół siebie np. czerwona czapeczka, zielony listek. Gdy dziecko umie wskazywać te kolory wprowadzamy kolejne dwa, wciąż przypominając poprzednie.
Plansze pochodzą ze strony: tutaj
Zabawa ruchowa „Kolorowa łąka”
Cel zabawy: rozpoznawanie i nazywanie barw sygnalizatora świetlnego, utrwalenie zasad prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, ćwiczenie mowy czynnej i biernej, rozwój koncentracji i wyobraźni.
Pomoce dydaktyczne:
Kolorowe kartki rozkładamy na podłodze. Opowiadamy dziecku historię, że jest motylkiem, który lata po łące. Kolorowe kartki to kolorowe kwiaty na których motylek odpoczywa. Włączamy muzykę - motylek lata wokół „kwiatów’’ poruszając „skrzydełkami”. Na hasło „motylek odpoczywa na żółtym kwiatku’’ dziecko kuca na kwiatku w tym kolorze. Na hasło „motylek lata” dziecko znów swobodnie lata-tańczy, macha rączkami, obraca się w koło. Zabawę powtarzamy ze wszystkimi kolorami.
Zabawa dydaktyczna „Nauka kolorów, sortowanie”
Pomoce dydaktyczne:
Malujemy środki wytłoczek po jajkach na kolory opowiadające pomponom. Dziecko używając szczypców stara się dopasować kolor i wrzucić pompon do właściwej wytłoczki.
Zabawa ruchowa „Rzucanie do celu”
Pomoce dydaktyczne:
Na podłodze stawiamy miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Można do tego celu wykorzystać również papierowe talerzyki. Wycinamy z nich środek, możemy je najpierw pomalować kolorową farbą, kredkami. Następnie rolkę po ręczniku papierowym mocujemy np. taśmą na podłodze i rzucamy talerzykami do celu.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 22,
os. Tysiąclecia 14
Zabawa ruchowa z ćwiczeniem ortofonicznym „Samochody”
Pomoce dydaktyczne:
Dzieci otrzymują przedmiot przypominający kierownicę. Zadaniem dziecka jest poruszanie się w rytm muzyki. Podczas pauzy (kiedy milknie muzyka) dzieci z uwagą patrzą na prowadzącego zajęcia, który pokazuje kolor sygnalizacji poprzez podniesione do góry wycięte z papieru kółko - zielone lub czerwone. Zadaniem dzieci podczas pauzy jest:
- gdy zobaczą kolor czerwony, czyli światło czerwone stać i wydawać dźwięk brr..., brr..., brr..., czyli stojącego na światłach samochodu, naśladując silnik, który podczas postoju cały czas pracuje;
- gdy zobaczą kolor zielony, światło zielone maszerują, wydając z siebie dźwięk ti-tit..., ti-tit..., symulujące dźwięk klaksonu i trąbienia samochodu.
Zabawa ruchowa ,,Kto potrafi tak jak ja”
Cel zabawy: rozwój motoryki dużej, kształtowanie postawy, wzmacnianie mięśni całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
rysowanie na podłodze kółka palcami stóp
stanie na jednej nodze jak bocian
podnoszenie kolana i przekładanie pod nim woreczka
stanie na jednej nodze i próba klaśnięcia nad głową
chodzenie z woreczkiem na głowie
chodzenie z woreczkiem na stopie
obracanie się dookoła i stanie na jednej nodze
stanie na jednej nodze i klaskanie nad głową
chodzenie z zamkniętymi oczami w przód, a następnie w tył
Dzieci próbują utrzymać równowagę podczas naśladowania czynności pokazywane przez prowadzącego zajęcia
Zabawa dydaktyczna „Zwierzęta na wycieczce”
Cel zabawy: rozpoznawanie i nazywanie barw sygnalizatora świetlnego, utrwalenie zasad prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, ćwiczenie mowy czynnej i biernej, rozwój koncentracji i wyobraźni.
Pomoce dydaktyczne:
"Zwierzęta na wycieczce" E. Piechny-Pietrzyk
W ZOO dziś dzień uroczysty
na wycieczkę idą wszyscy
Jest żyrafa, są dwa słonie
Małpki dwie i cztery konie
Idzie gruby hipopotam
Stąpa ciężko chlapie błotem
Aż oburza się Pan zebra
– Czemu Pan o innych nie dba?
Nagle zgrzyt i huk świst
Na chodniku słychać pisk
Mały bocian z żółwiem małym
Przez ulicę przebiec chciał
– Jak to można? – krzyczą słonie
– Przecież światło jest czerwone!
Zaskrzeczała więc papuga
– Gdy czerwone oczkiem mruga
musisz stać i czekać moment
żeby przejść na drugą stronę
potem zmiana – możesz iść
bo zielone jest jak liść
przez ulicę przechodź raźnie
nie ociągaj się! Odważnie!
Rodzic czyta wiersz. Po przeczytaniu rodzic przechodzi do rozmowy na temat treści wiersza i zadawania pytań :
Kto wybrał się na wycieczkę?
Gdzie poszły zwierzęta?
Co się zdarzyło na jezdni?
Co zrobili mały żółw i mały bocian?
Jakie światło musi się palić żeby można było przejść przez jezdnię?
A jeśli świeci się czerwone to, co ?
Jak można przechodzić przez jezdnię?
Gdzie można przejść przez jezdnię?
Jak wygląda miejsce do przejścia dla pieszych?
A co trzeba zrobić jak nie ma świateł, a chcemy przejść na drugą stronę jezdni?
Kolejną częścią naszej zabawy będzie pokazanie dziecku sygnalizacji świetlnej, której rysunek znajduje się poniżej. Patrząc na rysunek objaśniamy dzieciom co oznaczają poszczególne kolory wyświetlane przez sygnalizator (zielony,żółty i czerwony,) oraz opowiadamy o sygnalizacji dla pieszych (dwa światła – czerwony, zielony).
Zabawa plastyczna „Sygnalizacja świetlna”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną. Ponadto uczy się poruszać w przestrzeni.
Pomoce dydaktyczne:
Na początek tniemy paski bibuły i robimy małe kuleczki, gotowe kulki umieszczamy w trzech pojemnikach, każdy kolor osobno tak, aby dziecku było łatwiej wyciągać dany kolor. Jeśli to mamy już przygotowane, przystępujemy do posmarowania klejem kółek narysowanych na kartce. Kolejnym krokiem jest wyklejanie naszej sygnalizacji przygotowanymi kulkami z bibuły. Dbamy o to, aby nasza pociecha wykonała to w odpowiedniej kolejności i zachęcamy dziecko do wyklejania całego okręgu. Po wypełnieniu trzech kółek, resztę białej kartki, można pokolorować na czarno. Po przygotowaniu naszej sygnalizacji, jeszcze raz możemy przypomnieć wspólnie co oznacza dany kolor w sygnalizacji świetlnej.
Filmik edukacyjny „Jak przechodzić przez ulicę?”
Pomoce dydaktyczne:
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 28,
ul. Kurczaba 21
Zabawy plastyczna „Bocian i Żabka”
Cel zabawy: dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą oraz pobudza wyobraźnię, inwencję twórczą i pamięć wzrokową.
Pomoce dydaktyczne:
Wycinamy kółeczka różnej wielkości. Następnie kilka zielonych kółeczek zginamy (zrobimy z nich łapki i głowę dla żabki). Pomagamy dziecku przykleić wycięte kółeczka na kartce wg wzoru (pokazując i zachęcając dziecko do samodzielnej pracy). Dla bociana wycinamy nóżki i nos i przyklejamy (rodzic pomaga poprzez pokazanie). Na końcu rysujemy bocianowi oczko i skrzydła oraz oczy żabki pisakiem lub kredką.
Zabawa ruchowa „Wiosenne zabawy”
Cel zabawy: Rozwijanie wyobraźni oraz sprawności ruchowej dziecka
Pomoce dydaktyczne:
Zieloniutkie żabki, żabki,
myły w stawie łapki, łapki,
gdy bociana zobaczyły
pod wodę się skryły,
gdy bociana zobaczyły
pod wodę się skryły
Rozkładamy ze sznurka staw na podłodze. Rodzic czyta rymowankę,a dziecko udając żabkę skacze po dywanie w różnych kierunkach dookoła stawu. Jedno uderzenie w bębenek sygnalizuje nadejście bociana. Przestraszona żabka jak najszybciej wskakuje do stawu. Dwa uderzenia w bębenek sygnalizują odejście bociana, żabka może ponownie skakać po całym pomieszczeniu :)
Źródło rymowanki: tutaj
Zabawa ruchowa „Kolory”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic bierze jedną piłkę, a drugą podaje dziecku. Tłumaczy w jakie kolory będą się bawić i jakie ćwiczenia będą wykonywać po wypowiedzeniu odpowiedniego koloru. Po zmianie koloru rodzic stara się pokazywać dziecku jakie ćwiczenie ma wykonać i zachęca dziecko do jego wykonania.
czerwony — nie łapiemy piłki
biały — obracamy się z piłką wokół własnej osi
zielony — podskok z piłką
żółty — podrzucenie i złapanie piłki
niebieski — kozłowanie piłką (pierwsze próby kozłowania)
Zabawa umuzykalniająca „Zielona Wiosna”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną. Ponadto uczy się poruszać w przestrzeni.
Pomoce dydaktyczne:
Śpiewamy razem z dzieckiem piosenkę, a w czasie refrenu klaszczemy. Zachęcamy dziecko do powtarzania wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Zabawa dydaktyczna „Wiosenna łąka – zabawa w kolory”
Cel zabawy: ćwiczenie mowy czynnej i biernej, dziecko uczy się naśladować ruchy rodzica, rozwija koncentrację oraz wyobraźnię.
Pomoce dydaktyczne:
„Wiosenna Łąka” Zbigniew Baryła
Wiosenna łąka w promieniach słońca
cała zielona jest i kwitnąca.
Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
a w trawie świerszcze koncerty grają. Rosną na łące białe stokrotki,
wierzby nad rzeką pokryły kotki.
Żaby rechoczą, śpiewają ptaki,
do gniazd dla piskląt znoszą robaki. Żółte kaczeńce na łące kwitną,
niebo ma barwę jasnobłękitną.
Wśród kwiatów pszczoły pilnie pracują,
zbierają nektar, miód produkują. Słoneczko grzeje, stopniały śniegi,
na noskach dzieci są pierwsze piegi.
Cieszą się dzieci i ziemia cała,
że wiosna do nas już zawitała.
Wiosna zaskakuje nas feerią barw, więc podczas spaceru poszukajcie z dziećmi wiosennych kolorów. Jeżeli dziecko nie zna jeszcze dobrze ich nazw, niech stara się odnaleźć w otoczeniu taki sam odcień jaki mają jego buciki, spodenki lub kurteczka. Zabawa ta pomoże dziecku doskonalić umiejętność analizowania i koncentracji, a przede wszystkim nazw kolorów. Na podstawie wiersza wyszukajcie elementów wiosny i kolory zwierząt, roślin jakie możemy spotkać podczas wiosennych spacerów.
Do pokolorowania obrazków wykorzystajcie kolory, które zawarte są w wierszu – żółte słoneczko i kaczeńce, zielona łąka, białe stokrotki, błękitne niebo itd.
Zabawa konstrukcyjna „Gdzie to powinno leżeć?”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną. Ponadto uczy się poruszać w przestrzeni.
Pomoce dydaktyczne:
Ustalamy miejsce zabawy, dzielimy kartkę taśmą na dwie części. Rodzic układa kompozycję z przedmiotów po jednej stronie kartki. Zadanie polega na odwzorowaniu ułożenia przedmiotów przez dziecko. W następnej kolejności można odwzorować położenie przedmiotów jak poprzez odbicie lustrzane.
Zabawa ruchowa „Rozwijający się kwiat”
Cel zabawy: rozwój motoryki dużej, kształtowanie postawy, wzmacnianie mięśni całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic włącza muzykę, a dziecko zamienia się w rosnący kwiat - w pozycji kucanej, mając głowę schowaną. Następnie dziecko powoli podnosi się i rozprostowuje swoje ręce i tułów, wyciągając ramiona w górę, przechodząc kilka kroków i znów wracając do pozycji kucanej. Można też dziecku wręczyć kolorową chustkę i pozwolić mu działać.
Zabawa ta przynosi wiele radości i uśmiechu, usprawnia motorykę dużą oraz kreatywność.
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie z Integracyjnego Żłobka Samorządowego nr 20
„Pluszowy Miś”, ul. Okólna 6
Zabawa dydaktyczna „Zwierzęta z zagrody”
Cel zabawy: Poszerzenie i utrwalenie wiedzy dziecka
Pomoce dydaktyczne:
Opowiadamy dzieciom o zwierzętach mieszkających na wsi. Pokazujemy obrazki zwierząt, tłumaczymy jakie produkty otrzymujemy z hodowli tych zwierząt
Zabawa ruchowa „Tor przeszkód”
Cel zabawy: nauka piosenki połączona z ruchem
Pomoce dydaktyczne:
Robimy tor przeszkód, na trasie ustawiamy zwierzątka. Dziecko mówi co widzi i śpiewa adekwatną do obrazka piosenkę. Na pierwszym zdjęciu widzimy świnki – możemy więc zaśpiewać piosenkę „W chlewiku mieszka świnka”. Na następnym zdjęciu widzimy krówkę, możemy zaśpiewać piosenkę „Krówka Mu”. Gdy widzimy kurę, śpiewamy „Gdacze kura KO, KO, KO”. Na końcu toru mamy konia – śpiewamy więc piosenkę o koniku . Do wszystkich piosenek wykonujemy ruchy ciałem, zgodne ze słowami piosenek.
Zabawa sensoryczno-manipulacyjna
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną. Ponadto uczy się poruszać w przestrzeni.
Pomoce dydaktyczne:
Rysujemy krowę, bądź wycinamy ją z kolorowanki, można ją zalaminować lub okleić taśmą klejącą. Wkładamy zalaminowaną krówkę do woreczka strunowego, jeżeli nie jest usztywniona kładziemy ją pod woreczek, w którym jest żel z brokatem i kulkami. Zadaniem dziecka będzie nakierowywanie żelu i kuleczki poprzez nacisk paluszka tak, by trafiła ona w odpowiednie miejsca.
Zabawa plastyczna „Ogródek Królika”
Pomoce dydaktyczne:
Przygotowujemy wszystkie pomoce i zapraszamy dzieci do stołów. Jeden z talerzy przecinamy na pół. Jedną z połówek smarujemy dokładnie klejem i obsypujemy ziemią. Drugi talerz malujemy na niebiesko (może być do połowy). Kiedy farba wyschnie a ziemia będzie się już dobrze trzymała zszywamy talerzyki w kilku miejscach (tak by brzegi stykały się ze sobą). Na brystolu rysujemy ołówkiem kształt marchewki, pietruszki, selera (oczywiście mogą to być także inne warzywa, np. burak, por, cebula. itd.), wycinamy. Bibułę nacinamy w kilku miejscach tak aby tworzyła fajną natkę i przyklejamy od spodu warzyw za pomocą dwustronnej taśmy lub kleju. Gotowe warzywa wkładamy pomiędzy talerzyki.
Źródło: tutaj
Zabawa umuzykalniająca „Wiosna Vivaldiego”
Cel zabawy: kształcenie słuchu muzycznego u dzieci, rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia
Pomoce dydaktyczne:
Zapraszamy dziecko do wspólnej zabawy. Włączamy piosenkę, zapoznajemy dziecko z melodią, a następnie wprowadzamy go w opowieść. Znajdujemy się na łące, gdzie odpoczywamy. Kładziemy się na podłodze, zamykamy oczy. Następnie słychać śpiew ptaków- dziecko wstaje, zamienia się w ptaka, motylka, kotka, żabkę. Naśladujemy drzewa ruszające gałęziami. Pokazujemy deszcz, wiatr itp.
Zabawa dydaktyczna „Deszcz”
Cel: Rozwijanie mowy biernej i czynnej u dzieci podczas zabawy
Pomoce dydaktyczne:
Zapraszamy dziecko do zabawy. Sadzamy je na dywanie, przodem do nas. Czytamy wiersz D. Gellner pt: "Deszcz". Rozmawiamy z dziećmi o tym, że wiosenny deszcz jest bardzo potrzebny, żeby kwiaty, owoce i warzywa, miały co pić i rosły zdrowe, kolorowe i pyszne. Woda potrzebna jest ludziom, zwierzętom i roślinom. Zadajemy dzieciom pytania:
− Do czego potrzebna jest woda?
− Jak się ubieramy gdy pada deszcz?
− Do czego służy parasol?
− Czy lubią gdy pada deszcz?
− Czy lubią skakać w kałużach?
− Do czego nalewamy wodę, żeby podlać kwiaty na balkonie?
Dzisiaj do zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 13,
os. Centrum A 12
Zabawa konstrukcyjna: „Podświetlane akwarium”
Cel zabawy : Stymulacja sfery sensomotoryki. Poznawanie różnych faktur. Wzmacnianie mięśni dłoni i palców.
Pomoce dydaktyczne:
Koszulkę przecinamy wzdłuż dziurek tak, aby można było ją otworzyć z dłuższej strony. Następnie rysujemy markerami obrazek na koszulce (jaki chcemy), wkładamy czarną kartkę do środka koszulki. Wycinamy szablon latarki i kolorujemy go. Teraz już można podświetlać swój obrazek :)
Zabawa dydaktyczno-ruchowa „Syrenka”
Cel zabawy: rozwijamy u dziecka motorykę dużą, koordynację wzrokowo - ruchową, wzmacniamy mięśnie całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Raz pewna syrenka w sukience z róż (dzieci pokazują na swoje ubranie)
Nauczyć się tańczyć chciała i już. (kręcimy bioderkami)
Tańczyła w przód, tańczyła w tył, (krok w przód i krok w tył)
Tańczyła, tańczyła aż brakło sił. (kręcimy się w kółeczko)
Plątały się nóżki, mylił się rytm, (trzymając się z rodzicem za rączki kręcimy się w kółeczko)
A małej syrence aż było wstyd. (robimy wstydliwą minę)
Tańczyła syrenka przez cały dzień, (ruchu dowolne dziecka)
Aż słońce za morzem schowało się. (przed sobą rączką robimy okrąg
Czytając wierszyk ilustrujemy go ruchem zgodnie ze wskazanymi instrukcjami.
Zabawa plastyczna „Rak”
Cel zabawy: dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą oraz pobudza wyobraźnię, inwencję twórczą i pamięć wzrokową.
Pomoce dydaktyczne:
Talerzyk przecinamy na pół i malujemy jedną połówkę na czerwono. Z czerwonej kartki wycinamy szczypce raka. Do pomalowanego talerzyka doklejamy oczka, sznurek i szczypce.
Raczek gotowy :)
Zabawa umuzykalniająca „Wieloryb”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną. Ponadto uczy się poruszać w przestrzeni.
Pomoce dydaktyczne:
- Dodatek specjalny -
Filmik edukacyjny „Podwodny świat zwierząt”
Porada dla rodziców
1. Poświęcaj swojemu dziecku jak najwięcej czasu. Pokaż dziecku ile dla Ciebie znaczy – miej czas dla niego na wspólne zabawy, przytulanie, naukę nowych rzeczy.
2. Bądź konsekwentny – Ucz dziecko, że nie zawsze będzie tak jak ono chce. Wyznacz odpowiednie granice i zasady, dziecko musi się nauczyć ich przestrzegać.
3. ZAPOMNIJ O PODEJŚCIU „WYGRANY − PRZEGRANY” Negocjacje i wzajemne ustępstwa mogą pomóc znaleźć rozwiązanie, które będzie do przyjęcia zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka.
4. NIE POLEGAJ WYŁĄCZNIE NA NAGRODACH I KARACH. W miarę jak dzieci będą dorastały, będziesz miał/a nad nimi coraz mniejszą władzę i coraz trudniej będzie Ci wymyślić nagrody i kary, które byłyby skuteczne. Dużo lepiej jest wyjaśnić dziecku swój sposób myślenia.
5. Rozmawiaj i słuchaj dziecka.
6. Ciesz się razem z dzieckiem.
7. Bądź spokojny i stanowczy.
8. Pomagaj dziecku odpowiednio dorastać
Dzisiaj do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 27,
os. Kazimierzowskie 28
Zabawa plastyczno-sensoryczna „Deszczowa wiosenna chmurka”
Cel zabawy : Stymulacja sfery sensomotoryki. Poznawanie różnych faktur. Wzmacnianie mięśni dłoni i palców.
Pomoce dydaktyczne:
Na dużej kartce, np. przyklejonej do okna przyczepiamy u góry bibułę. Możemy poprzyklejać różne odcienie niebieskiego lub po prostu jeden odcień.
W taki sposób powstaje nam chmurka, którą wyklejamy watą. Na samym końcu, dziecko spryskuje chmurkę wodą i obserwuje, jak bibuła barwi na niebiesko naszą watę. Tworzy się piękny niebieski kłębek chmurki, z której spływają strugi deszczu.
Filmik poglądowy tutaj
Fot. Creazilla
Zabawa ruchowa „Na łące”
Cel zabawy: rozwijamy u dziecka motorykę dużą, koordynację wzrokowo - ruchową, wzmacniamy mięśnie całego ciała.
Pomoce dydaktyczne:
Pewnego dnia, wczesnym rankiem, dzieci wybrały się na spacer na łąkę. Słoneczko powoli wstawało, a wokoło zapanowała zupełna cisza. Dzieci chodziły cichutko na paluszkach. Łąka powoli budziła się do życia: najpierw dzieci usłyszały bzykanie pracowitych pszczółek: „bzz, bzz, bzz” i delikatne cykanie świerszczy „cyk, cyk, cyk”. Później zobaczyły kolorowe motyle fruwające na kwiatami. Dzieci wąchały wielobarwne kwiaty i dmuchały na dmuchawce, których nasiona wirowały wesoło nad łąką. Nagle dzieci usłyszały głośne „rech, rech, rech”. To hałaśliwe żaby zakłócały spokój łąki. Wtem niespodziewanie pojawił się bocian, krocząc dostojnie. Swoim „kle, kle, kle” wystraszył żaby. Gdy nie znalazł ani jednej, rozwinął skrzydła i odleciał.
Czytając opowiadanie ilustrujemy je ruchem: spacerujemy, pokazujemy jak wstaje słoneczko, chodzimy cichutko na paluszkach i tak dalej oraz ćwiczymy aparat mowy poprzez dmuchanie, wąchanie i naśladowanie odgłosów zwierząt.
Zabawa umuzykalniająca „Świeci słoneczko”
Cel zabawy: podczas zabaw umuzykalniających dziecko rozwija swoją wrażliwość słuchową, rytmiczną i muzyczną. Ponadto uczy się poruszać w przestrzeni.
Pomoce dydaktyczne:
Świeci słoneczko złote, wyciągamy ręce do góry i machamy paluszkami
wieje wiosenny wiatr machamy rękami
i każdy ma ochotę wędrować sobie w świat. maszerujemy
i każdy ma ochotę wędrować sobie w świat. maszerujemy
Grzeje słoneczko jasne, trzymamy się za ramiona
pada wiosenny deszcz. wyciągamy ręce do góry i machamy paluszkami coraz niżej
Urosną śliczne kwiatki, my urośniemy też. kucamy, pokazujemy rączkami jak rosną kwiatki coraz wyżej, następnie podskakujemy z rękoma nad głową
Urosną śliczne kwiatki, my urośniemy też. kucamy, pokazujemy rączkami jak rosną kwiatki coraz wyżej, następnie podskakujemy z rękoma nad głową.
Stajemy z dzieckiem naprzeciw i śpiewamy piosenkę, pokazując tekst piosenki.
Zabawa dydaktyczno-naśladowcza „Pobudka”
Cel zabawy: ćwiczenie mowy czynnej i biernej, dziecko uczy się naśladować ruchy rodzica, rozwija koncentrację oraz wyobraźnię.
Pomoce dydaktyczne:
Wiosna wreszcie zawitała
i zielona ziemia cała.
(rozchylamy ręce na boki i witamy wiosnę)
Kwiaty stroją pięknie łąki.
(szybciutko wstajemy i stoimy nieruchomo)
Brzęczą pszczoły, osy, bąki.
(latamy rozkładamy ręce na boki i naprzemiennie cicho i głośno bzyczymy )
I śpiewają pięknie ptaki,
budząc śpiące gdzieś zwierzaki:
(zaczynamy świergotać jak ptaszki ćwir ćwir)
,,Śpiochy szybko już wstawajcie,
(kładziemy się na podłodze i wstajemy przeciągamy mocno i przecieramy ze snu oczy)
wiosnę wszyscy przywitajcie.’’
(witamy jeszcze raz wiosnę)
Siadamy razem z dzieckiem na podłodze i czytamy wiersz . Wiersz powtarzamy zatrzymując się przy wersach pokazując dziecku aby naśladowało rodzica w wykonywanych czynnościach.
Zabawy plastyczne: „Wiosenna łąka” i „Kolorowy motylek”
Cel zabawy: dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą oraz pobudza wyobraźnię, inwencję twórczą i pamięć wzrokową.
Pomoce dydaktyczne:
Na kartce A4 lub większej malujemy farbami plakatowymi (pędzelkiem lub rękami) zieloną trawę. Doklejamy kolorowe kwiatki, motylki (wycięte z kolorowych kartek lub bibuły). Kwiatki możemy też stworzyć robiąc stempelki zanurzonymi w farbie plastikowymi nakrętkami.
Fot. praca plastyczna.pl
Zabawa ortofoniczna „Marsz dla wiosny”
Cel zabawy: ćwiczenie mięśni narządów mowy, rozwijanie wyobraźni dziecka
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic prezentuje wiersz i pyta dziecko: jakie zwierzęta chciały przywitać wiosnę? Następnie dziecko powtarza jakie odgłosy wydają poszczególne zwierzątka: gąska, kogut, kotka.
Dzisiaj do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 24,
ul. Opolska 11
Zabawa ruchowa: „Zajączek szuka norki”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic rozkłada na podłodze kartki papieru „norki” (może być to także kocyk, poduszka, papierowy talerzyk itp.)
Dziecko siada w „norce” Na hasło rodzica: „zajączek spaceruje" dziecko porusza się na czworakach lub skokiem zajączka pomiędzy norkami. Na hasło: „zajączek do domu!" dziecko wraca do najbliższej norki.
Użyta ilustracja pochodzi z witryny tutaj.
Zabawa paluszkowa: „Zajączki”
Pomoce dydaktyczne:
Pięć zajączków małych kica na polanie. (Dziecko trzyma otwartą dłoń i porusza wszystkimi palcami)
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie? (Palcami drugiej dłoni zamyka palec pierwszy, pozostałe trzyma wyprostowane)
Pięć zajączków małych kica na polanie, (Ponownie porusza palcami, tym razem zamyka 2 palce)
gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie (Ponownie porusza palcami,tym razem zmyka 3 palce)
gdy się trzy schowają. Ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie (Porusza wszystkimi palcami)
gdy odejdą cztery. Ile tu zostanie? (Zamyka cztery palce)
Pięć zajączków małych kica na polanie. (Porusza wszystkimi paluszkami)
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie? (Zamyka i przytrzymuje wszystkie palce)
Pięć zajączków małych już do mamy kica. (Ponownie porusza wszystkimi paluszkami)
Kocha je ogromnie mama zajęczyca. (Zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.)
Rodzic odczytuje głośno wierszyk prezentując dziecku wskazane powyżej ruchy. Następnie zachęca by pokazywało wspólnie z nim.
Zabawa plastyczna: Kurczątko z papieru
Cel zabawy: rozwijanie zdolności manualnych palców oraz rozwijanie zmysłów, głównie dotyku i wzroku.
Pomoce dydaktyczne:
Z żółtego papieru wycinamy półkole oraz 3 mniejsze elementy w kształcie łezki, które stworzą ogonek. Z kartki papieru w kolorze pomarańczowym wycinamy skrzydełka w kształcie serca i dziób. Na końcu z czerwonego papieru wycinamy grzebyk kurczątka.
Zabawa masażyk: „Baranek”
Cel zabawy: nauka orientacji dziecka w schemacie własnego ciała, doznanie różnego rodzaju bodźców dotykowych, dające poczucie odprężenia, wyciszenia
Pomoce dydaktyczne:
Baranki białe jak obłoczki – palcami obu rąk kreślimy chmurki na plecach dziecka
mają futerka całe w loczki. – rysujemy małe spirale na powierzchni całych pleców
W słoneczne poranki – otwartą dłonią zataczamy koła na plecach dziecka
biegają po łące baranki – wszystkimi palcami przebiegamy po plecach dziecka
Co smakuje barankom? – palcami kreślimy duży znak zapytania na plecach dziecka
Na pewno trawka i sianko – palcami delikatnie skubiemy plecy
A kiedy baranek to wszystko zje
Radośnie beczy: be, be, be – beczymy jak baranek
Zabawa ruchowo-umuzykalniająca: Idą kaczuszki
Pomoce dydaktyczna:
Wcześniej możemy przećwiczyć z dzieckiem bez melodii by wskazało: „Gdzie ma brzuszek? A gdzie mama ma brzuszek? Gdzie są nogi, ręce, głowa, biodra.”
Rodzic masuje plecy dziecka podczas wypowiadania wierszyka. Dziecko uczy się wierszyka, następnie może zamienić się rolą z rodzicem i wykonać masażyk na jego plecach.
Dzisiaj do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 5,
os. Willowe 2
oraz Panie ze Żłobka Samorządowego nr 14, ul. Sienkiewicza 24
Zabawa dydaktyczna: „Przygody wielkanocnego zająca”
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic opowiada dziecku przygodę o wielkanocnym zajączku. Pokazując na ekranie monitora obrazki sytuacyjne rodzic mówi, co się na nich znajduje. Po zakończeniu opowieści, ponownie pokazuje ilustracje i nawiązuje z dzieckiem rozmowę. Zadaje pytania sprawdzające na ile dziecko zapamiętało treść opowiadania. Dopytuje: Dlaczego zając oblał wodą kolegę? Czy w lany poniedziałek można oblewać innych zimną wodą z wiadra? Dlaczego nie powinno się tego robić? Dlaczego zając trzymający marchewki ma spuszczone uszy i smutną minę? Rodzic zadaje również pytania dotyczące stanu zdrowia zajączka: Dlaczego zając leży w łóżku? Co spowodowało, że się rozchorował? O co trzeba zadbać, aby zabawa w oblewanie wodą dla wszystkich była przyjemna? Na koniec rodzic pokazuje ostatnią ilustrację i wyjaśnia, że zajączki na szczęście się pogodziły i znalazły sposób na bezpieczną zabawę, oraz przypomina, aby w lany poniedziałek pamiętać o bezpieczeństwie
Zabawa ruchowa: „Przygotowania zajączków do świąt” - rymowana gimnastyka
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic recytuje rymowanki, demonstrując ćwiczenia a dziecko powtarza za nim tekst i wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją. Każde ćwiczenie można wykonać kilka razy.
- Zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko wraz z rodzicem spaceruje po pokoju. Na znak rodzica wspina się na palcach i unosi ręce:
„Gdy Święta Wielkanocne się zbliżają, zajączki w domu kurze wycierają”
- Ćwiczenia tułowia- skręty. Dziecko siada na dywanie w siadzie skrzyżnym. Prawą rączką pociera lewą część ciała, a następnie lewą- prawą część, udając czyszczenie futerka:
„Następnie czyszczą swoje futerka, w prawo i w lewo każdy zając zerka”
- Ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko pochyla się do przodu, ugina kolana i udaje dźwiganie ciężkich siatek. Następnie prostuje się i powtarza ćwiczenie:
„Od rana ze sklepu z zakupami wracają, ciężkie siatki w łapkach dźwigają”
- Ćwiczenia mięśni grzbietu. Dziecko leży na brzuchu naprzeciwko rodzica. Unosi głowę oraz ręce i stara się turlać piłkę (pisankę) posyłając ją do rodzica:
„W koszyczku jeszcze nie wszystko mają, pisanki do siebie żwawo turlają”
- Ćwiczenia skoczne. Dziecko podskakuje wraz z rodzicem:
„Kiedy już wszystko przygotowały, skakały wesoło przez dzień cały”
- Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej - skłony. Dziecko wraz z rodzicem wykonuje ukłony z niskim pochyleniem tułowia:
„Co chwilę goście przybywają, zajączki w pas im się kłaniają”
Zabawa plastyczna: Zajączek z rolki po papierze
Cel zabawy: rozwijanie zdolności manualnych palców oraz rozwijanie zmysłów, głównie dotyku i wzroku.
Pomoce dydaktyczne:
Dziecko obkleja rolkę papierem kolorowym lub maluje farbą no kolor wybrany przez siebie. Przykleja oczy a następnie buzię zrobiona z plasteliny lub narysowaną flamastrem. Mocuje nosek i wąsiki wycięte przez rodzica z papieru kolorowego lub z kolorowych drucików .Na koniec przykleja uszy wycięte przez rodzica.
Fot.mamotoja.pl
Zabawa muzyczno-ruchowa: „Wiosenne podmuchy”
Cel zabawy: kształtowanie słuchu oraz poczucia rytmu u dziecka.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic wraz dzieckiem tańczą w rytm wiosennej piosenki machając chusteczką. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i kładą sobie chusteczkę twarzy (lub rodzic kładzie chusteczkę na twarzy dziecka) i próbują ją zdmuchnąć. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.
Zabawa dydaktyczno-ruchowa: „Pracowity wiatr”
Cel zabawy: rozwój wyobraźni, kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, reagowanie na instrukcje słowne, ćwiczenie uwagi i koncentracji.
Pomoce dydaktyczne:
Przebieg zabawy:
Rodzic odczytuje głośno wiersz i zachęca dziecko by wspólnie z nim pokazywało co robił wiosenny wiatr.
Wiatr poruszył gałęziami unosimy ręce do góry i machamy
Duży balon porwał Ani rysujemy dłońmi duże koło w powietrzu
Porozganiał wszystkie chmury unosimy ręce do góry i machamy
Poszybował hen do góry wyskok w górę z uniesionymi rękoma
Porozmawiał ze słoneczkiem unosimy ręce do góry i kręcimy dłońmi
Potem ogrzał się troszeczkę obejmujemy się dłońmi i pocieramy ramiona
Gwizdał, świstał o tym wszędzie
Jak to wiosnę witać będzie machamy dłońmi na przywitanie
Dzisiaj do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 6
os. Piastów 42, Kraków
Zabawa plastyczno - sensoryczna: „Pisanka”
Cel zabawy: rozwijanie zdolności manualnych oraz rozwijanie zmysłów, głównie dotyku i wzroku.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic wycina z bristolu lub papierowego kartonu duże jajo i wykleja środek jajka taśmą dwustronną. Następnie gotowe jajko kładzie przed dzieckiem. Do miseczek wsypuje: kolorowy makaron, watę, kaszę, ryż, guziki. Zadaniem dziecka jest udekorować pisankę według własnego pomysłu.
Rodzic przez cały czas obserwuje i nadzoruje wykonywaną pracę. W razie potrzeby pomaga, a po skończonej pracy chwali dziecko oklaskami.
Fot. dzieciakiwdomu.pl
Zabawa muzyczna: „Kłótnia w koszyku”
Cel zabawy: kształtowanie słuchu oraz poczucia rytmu u dziecka.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic odtwarza nagranie piosenki pt. „Kłótnia w koszyku” i słucha jej razem z dzieckiem. Następnie zachęca dziecko do tańca.
Układ taneczny
Zwrotki: rodzic trzyma dziecko za obie ręce i tańczy wkoło.
Refren: kołyszemy się na boki, na każde: „pi, pi, pi”, „be, be, be” oraz „kic, kic, kic” podskakujemy w miejscu. Na słowa: „pisanki wesoło śmieją się” kręcimy się dookoła własnej osi z rękami rozłożonymi na boki.
Taniec powtarzamy przynajmniej trzy razy.
Zabawa dydaktyczna: „Święta Wielkanocne”
Cel zabawy: wzbogacanie wiedzy dziecka na temat Świąt Wielkanocnych oraz poszerzanie słownictwa.
Pomoce dydaktyczne:
Kładziemy przed dzieckiem obrazek przedstawiający koszyczek wielkanocny. Opowiadamy co znajduje się na obrazku pokazując każdy przedmiot palcem. Obrazek pozostawiamy przed dzieckiem, w miejscu gdzie będzie dobrze dla niego widoczny, a obok kładziemy drugi obrazek przedstawiający pisankę. Pytamy dziecko czy wie co znajduje się na ilustracji i tłumaczymy czym jest pisanka i jak się ją robi. Następnie opowiadamy o Świętach Wielkanocnych, Niedzieli Palmowej, święconce, malowaniu pisanek, śmigusie dyngusie oraz rodzinnych tradycjach.
Na koniec razem z dzieckiem przygotowujemy Wielkanocny koszyczek z przygotowanych wcześniej produktów.
Użyte ilustracje pochodzą z witryny Pixabay.com
Zabawa ruchowa: „Kurczątko”
Cel zabawy: rozwijanie spostrzegawczości oraz orientacji w przestrzeni, wzmacnianie mięśni kończyn dolnych.
Pomoce dydaktyczne:
Rodzic ukrywa w pokoju kolorowe pisanki wycięte z bloku technicznego np. pod krzesłem, na kanapie, w kącie pokoju. Zadaniem jest znaleźć je wszystkie. Dziecko szukając pisanek musi udawać małe kurczątko – ugięte nogi w kolanach, zgięte ręce w łokciach (jak skrzydełka kurczaczka), wydaje odgłosy „pi, pi, pi”. Zabawa kończy się gdy wszystkie pisanki zostaną znalezione. Rodzic chwali dziecko za dobrze wykonane zadanie. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zabawa dydaktyczna – „Wielkanocny Zajączek”
Cel zabawy: rozwijanie myślenia obrazowego oraz rozwijanie umiejętności celowości działania.
Pomoce dydaktyczne:
Pokazujemy dziecku obrazek przedstawiający wielkanocnego zajączka i kładziemy go przed dzieckiem tak, aby go dobrze widziało. Na obrazku wskazujemy i nazywamy oczy, głowę, uszy, nóżki, nosek, wąsy – zadajemy dziecku pytanie gdzie zajączek ma oczy, głowę, uszy itp. Dziecko ma za zadanie wskazać palcem odpowiednie części ciała zwierzątka. Możemy dodatkowo pokazać dziecku maskotkę i zachęcić dziecko do dotknięcia futerka, mówiąc jakie mięciutkie zajączek ma futerko.
Następnie przecinamy dodatkowy obrazek kurczątka na 2 części (jedno cięcie nożyczek) i zachęcamy dziecko, aby ułożyło cały obrazek wzorując się na obrazku leżącym przed nim. Rodzic może jako pierwszy ułożyć puzzlowy rysunek, żeby zademonstrować dziecku na czym polega zadanie. W razie potrzeby pomagamy dziecku, a po skończonej pracy nagradzamy brawami.
Użyta ilustracja pochodzi z witryny Pixabay.com
- Dodatek specjalny -
Filmik z propozycjami wiosennych zabaw i prac plastycznych przygotowany przez Panie ze Żłobka Samorządowego nr 18, ul. Mazowiecka 30a
wzór drzewka tutaj
Dzisiaj do wspólnej zabawy zapraszają Panie z Niepublicznego Żłobka „Pod Magnolią”
ul. Lipska 75, Kraków
Zabawa plastyczna „Bocian”
Pomoce dydaktyczne:
Krok 1. Dla ułatwienia maluchom pracy wytnij z białego papieru szyję dla bociana, a z czerwonego- jego dzióbek i nóżki.
Krok 2. Bibułę podrzyj na mniejsze kawałki. Posłużą nam jako upierzenie naszego bociana.
Krok 3. Przetnij talerzyk na pół - to będzie brzuch bociana. Z drugiej połowy wytnij wypukłą część - ona posłuży nam jako skrzydełko.
Krok 4. Razem z dzieckiem przyklej elementy do siebie: dziób, szyję, brzuch i nogi. Staraj się dać mu szansę, by to ono wykonało pracę. Możesz wskazać odpowiednie miejsce, w którym dana część powinna się znajdować, np.: nakładając na nie klej.
Zabawa edukacyjna „Rozpoznajemy wiosenne kwiaty”
Pomoce dydaktyczne:
Wraz z wiosną na łąkach pojawiają się kwiaty – czas, żeby dzieci je poznały! Powyżej znajdziecie Państwo zdjęcia wiosennych kwiatów, które można wydrukować, pokazać dzieciom ucząc ich nazw poszczególnych roślin – warto do nich wracać, aby utrwalać nazwy.
Zabawa ruchowa z piosenką „Dmucha wiatr”
Pomoce dydaktyczne:
Dmucha wiatr /dmuchamy/
Szumią drzewa /machamy rękami w rytm wiatru/
Idzie burza /klaszczemy w dłonie/
I ulewa /kręcimy młynka dłońmi/
A ja w domu schowam się /robimy nad głową daszek/
Deszcz nie zmoczy mnie /pokazujemy gest „nie”/
Kap, kap, kap, kap, kap, kap /pokazujemy w powietrzu paluszkami jak spadają krople deszczu/
Deszcz nie zmoczy mnie Kap, kap, kap, kap, kap, kap,
Deszcz nie zmoczy mnie.
Zabawa plastyczna „Kropeczkowe mimozy”
Pomoce dydaktyczne:
Na początku przygotowujemy wszystkie potrzebne nam materiały. Patyczki kosmetyczne związujemy taśmą klejącą lub gumką recepturką (ok. 5 sztuk razem). Najpierw malujemy łodygi za pomocą pędzelka i farby. Następnie maczamy nasze patyczki kosmetyczne w farbie i robimy nimi razem z dzieckiem malutkie kropeczki na łodygach. W ten sposób powstają nam drobne kolorowe kwiaty. W przedstawionym pomyśle są to mimozy.
Zabawa ruchowa „Omiń kałużę”
Pomoce dydaktyczne:
Z kolorowego papieru wycinamy kałuże, rozkładamy je przed sobą mniej więcej w podobnych odległościach . Dzieci maszerują pomiędzy nimi, w rytm muzyki. Na hasło „kałuża” – przeskakujemy. Zabawa usprawnia koordynację ruchową i równowagę .
Zabawa dydaktyczna „Kolory Pani Wiosny”
Pomoce dydaktyczne:
Rozłóż na podłodze dowolne, kolorowe przedmioty. Włącz muzykę, a następnie poproś dziecko, by poruszało się w dowolnych kierunkach po pokoju. Podczas przerwy w muzyce, dziecko wykonuje polecenia rodzica, np.: -wyszukaj trzy przedmioty w kolorze niebieskim, -wskaż czerwony przedmiot, -wyszukaj dwa żółte przedmioty i jeden zielony. Możesz mieszać kolory i ilość przedmiotów, co skłoni twoje dziecko do wyższej koncentracji i większej efektywności wykonywanych zadań. Na koniec usiądźcie wspólnie i powtórzcie razem nazwy kolorów oraz policzcie ile przedmiotów w danych kolorach udało wam się zebrać.
Dzień Babci i Dziadka
Praca plastyczna – tęczowe serce
Pomoce: płaska gąbka, masa szpachlowa (gipsowa), kawałki starych płyt CD, ew. koraliki lub guziki, pędzel, nożyczki
Opis zabawy: z gąbki rodzic wycina kształt serca, dzieci za pomocą pędzla nakładają na wycięte z gąbki serduszka masę szpachlową, a następnie na mokrej masie układają kawałki płyt CD. udekorowane serduszka należy odłożyć do wyschnięcia
Dokładny przebieg pracy można zobaczyć tutaj
Źródło www.mojedziecikreatywnie.pl
Praca plastyczna - serce na patyku
Pomoce: kartonik wycięty w kształcie serca, czerwona kartka podarta na drobne kawałki, bibułka czerwona, klej, ołówek, patyczek do szaszłyków, wstążeczka, a w wersji dla starszych dzieci płatki osikowe lub materiałowe, farba brokatowa oraz podstawka z drewna lub mała doniczka wypełniona plasteliną.
Opis zabawy: do wyciętego z kartonu serduszka, posmarowanego klejem dziecko przylepia czerwone kawałki kartki; w wersji trudniejszej kawałeczki bibuły skręca na ołówku i takie zwinięte ruloniki za pomocą kleju mocuje do szablonu serduszka. Większe dzieci lub bardziej sprawne manualnie mogą wykleić takie serduszko płatkami osikowymi lub materiałowymi. Serduszko z pomocą rodzica mocowane jest na patyczku do szaszłyków klejem lub taśmą, a następnie patyczek umieszczamy w podstawce. Można na patyczku zawiązać kolorową wstążeczkę.
Dokładny przebieg pracy można zobaczyć tutaj
Źródło: www.kreatywniewdomu.pl
Piosenki dla babci i dziadka tutaj
Zimowe zabawy w domu i nie tylko
Praca plastyczna – śnieżynka z wacików
Pomoce: kartka niebieskiego lub szarego papieru, kłębuszki waty (waciki kosmetyczne), klej
Opis zabawy: na kartce kolorowego papieru klejem rysujemy śnieżynkę, a dziecko na miejscach posmarowanych klejem umieszcza kłębuszki waty. Jeżeli nie mamy gotowych wacików w kłębuszkach możemy razem z dzieckiem przygotować je z porwanej na kawałki waty (zwijanie w kuleczki to doskonałe ćwiczenie paluszków malucha).
Cel zabawy: ćwiczenie motoryki małej i koncentracji, rozwój spostrzegawczości.
Źródło: www.notimeforflashcards.com
Zabawa – domowa bitwa na śnieżki
Pomoce: małe lekkie piłeczki, kartki „zwykłego” papieru, pudełko lub wiaderko, wstążka lub pasek
Opis zabawy: pudełko lub wiaderko ustawiamy w miarę możliwości na środku pokoju do którego dzieci starają się trafić piłeczkami lub zgniecionymi w kulkę kartkami papieru, wstążką lub paskiem możemy wyznaczyć miejsce z którego należy celować. W miarę rozwoju zabawy można linię rzutu oddalać od celu. Warto zwrócić uwagę dzieci na różnice jak leci piłka a jak kartka papieru zgnieciona niezbyt mocno.
Cel zabawy: koordynacji ruchowej ręka-oko
Zabawa spacer pingwina
Pomoce: mała poduszeczka lub woreczek wypełniony kaszą, ilustracje lub film o pingwinach
Opis zabawy: opowiadamy dzieciom jak chodzą pingwiny i namawiamy je do naśladowania ich chodu trzymając poduszeczkę lub woreczek na głowie. Możemy wyznaczyć linię startu i mety, kto przejdzie wyznaczony dystans nie gubiąc poduszeczki zwycięża. Zabawę można utrudnić przez dodanie przeszkód do pokonania np. przekroczenie zrolowanego koca. Możemy również uatrakcyjnić zabawę przez puszczenie piosenki o pingwinach i poruszając się w takt melodii tutaj
Praca plastyczna - zima w kubeczku
Pomoce: kubek plastikowy przeźroczysty, kartka białego i czarnego lub brązowego papieru, oraz kawałki srebrnej folii, klej, nożyczki.
Opis zabawy: Na początek z czarnego papieru wycinamy konar drzewa i przyklejamy go do białej kartki zaginając stopkę drzewa. Tniemy białą kartkę na drobne kwadraciki. Część kwadracików przyklejamy do ścian kubeczka, resztę wsypujemy do środka. Smarujemy brzegi kubka klejem i nakładamy białą kartkę z drzewem na kubek, tak aby drzewo znalazło się na środku. Czekamy aż wyschnie i obracamy kubek. Następnie obcinamy zbędne fragmenty białego papieru (biały papier można zastąpić bibułą białą i srebrną).
Źródło: www.pracaplastyczna.pl9
Piosenka Ulepmy bałwana - Zbigniew Zamachowski, Edyta Jungowska tutaj
Język komunikacji z dziećmi i nie tylko
Jesienne zabawy
Zabawa plastyczna - maska z liści
Pomoce: liście zebrane podczas spaceru, twardy papier, nożyczki, gumkę lub tasiemkę do przymocowania maski na głowie, klej typu wikol albo kropelka, ewentualnie zszywacz i zszywki oraz szablon maski.
Dla chętnych dodatkowo: farby, kredki i wszystko, czym jeszcze można pomalować maskę.
Opis zabawy: Rodzic przygotowuje szablon maski rysując samodzielnie lub za pomocą szablonu,można ściągnąć np. taki, należy pamiętać o zrobieniu dziurek do przewleczenia gumki lub tasiemki.
Tak przygotowany szablon dziecko koloruje w dowolny sposób,a następnie układa kompozycję z liści, które rodzic mocuje najlepiej klejem typu Wikol lub Kropelka.
Źródło: Miastodzieci.pl
Zabawa plastyczna – jesienne drzewo
Pomoce: duża kartka papieru, kredki lub pisaki, farby w kolorach jesieni (żółte, pomarańczowe, brązowe, ciemno zielone)
Opis zabawy: Na dużej kartce papieru rysujemy konar drzewa wraz z gałęziami. Następnie przy użyciu farby w jesiennych kolorach smarujemy rączki i odbijamy je na gałęziach tworząc liście.
Celem tej zabawy: jest pobudzanie wrażeń sensorycznych, rozwój i wspomaganie motoryki małej, stymulowanie dzieci do poznawania i odkrywania świata.
Zabawa: Rzucanie do celu
Pomoce: kasztany, żołędzie lub szyszki, 3 miski, wstążka
Opis zabawy: Rozmieszczamy trzy nieduże miski w pewnej odległości od siebie. Ze wstążki przygotowujemy linię startu, za którą siada lub staje dziecko. Jego zadaniem jest celowanie szyszką lub orzechem, kasztanem, żołędziem do celu. Miski i wstążkę możemy zastąpić narysowanymi patykiem na ziemi liniami lub linie te ułożyć z liści.
Cel zabawy: Ćwiczenie motoryki, układ optyczny, koncentrację na danej czynności i przedmiocie. Dziecko uczy się dostrzegać kolory, kształty i rozmiary w odniesieniu do otoczenia.
Zabawa: Segregowanie
Pomoce: kasztany, żołędzie, szyszki i liście
Opis zabawy: Zebrane podczas spaceru liście, kasztany, żołędzie i szyszki dzielimy wg. rodzaju. Pokazujemy dziecku różnice. Można również zachęcić je do ułożenia od największych do najmniejszych. Podobnie można układać zebrane w czasie spaceru liście, omawiając ich kształt, rozmiar i kolor. Jeżeli przyniesiony ze spaceru zbiór pozwala możemy razem z dzieckiem dopasować owoce do liści.
Cel: ćwiczenie spostrzegawczości, poznawanie nazw roślin i ich owoców.
Piosenka - Tańcowała jesień
słowa do pobrania tutaj
Żłobek Samorządowy nr 31
ul. Sanocka 2, Kraków
Ziemniak – bardzo popularne warzywo nazywane gwarowo: kartoflem, pyrą, pyrka lub grula
Ziemniaki jemy tłuczone, puree, frytki, pieczone w piekarniku, robimy z nich placki lub kuleczki, różne zapiekanki, pyszne są też pieczone w ognisku
Zabawa – „Ziemniaczane stempelki”
Pomoce: wierszyk tutaj, surowe ziemniaki (umyte), farby, nożyk, foremki do wycinania ciasteczek
Opis zabawy: Aby zrobić kolorowe stemple na papierze z wykorzystaniem tego warzywa, przetnij ziemniaka na pół. Za pomocą metalowych foremek do ciasta i noża wytnij wybrane kształty.
Zamocz w farbie i stempluj do woli. Maluch na pewno będzie zachwycony. W ten sposób możecie ozdobić prezenty, ściereczki kuchenne czy ubrania dla maskotek lub lalek.
Ilustracja zabawy tutaj
Zabawa plastyczno-sensoryczna – Jeż z ziemniaka
Pomoce: surowy, umyty ziemniak, wykałaczki lub zapałki, 2 ziarenka pieprzu, 1 ziarenko ziela angielskiego
Opis zabawy: dziecko wbija ciasno obok siebie wykałaczki, rodzic pomaga umieścić oczka i nosek z ziarenek
Uwaga: Jest to zabawa dla dzieci które wiedzą, że jeż ma ostre igły i trzeba na nie uważać. Jeżeli spróbujemy zobaczymy, że to świetne ćwiczenie rączek dla naszych dzieci. Skąd możemy wiedzieć czy nasze dziecko jest na tyle duże aby wypróbować jakąś zabawę. Może warto spróbować, a jeżeli okaże się, że jest za małe. To nic. Spróbujmy za jakiś czas.
Bajka – O Wróbelku Elemelku fragment tutaj i wersja audio
Bajki o ziemniaku i jego historia
Częstujcie się - Ziemniak tutaj
Bajka o ziemniakach - Tajemnicza Kuchnia tutaj
Zabawa masażyki dla dzieci - Odkurzacz
Szuru szu, szuru szu, (przesuwamy dłoń swobodnym ruchem po ciele dziecka)
pan odkurzacz poszedł w ruch.
Jeździ w koło po podłodze,
warczy przy tym bardzo srodze.
Szuru szu, szuru szu,
wjeżdża wszędzie w zakamarki, (wsuwamy dłoń pod pachę, za kołnierz, we włosy itp.)
czyści też najmniejsze szparki.
Wszystkie brudy migiem wciąga (naśladujemy palcami zbieranie okruszków)
i dokładnie pokój sprząta.
Kiedy skończy, zobaczycie,
cały pokój zacznie lśnić, (głaszczmy dziecko po całym ciele)
a odkurzacz w ciemnym kącie
o sprzątaniu będzie śnić. (głaszczmy dziecko po głowie, przytulamy się do niego)
Zabawa edukacyjno-sensoryczna – Co to jest?
Pomoce:różne warzywa i owoce, które akurat znajdziemy w domu, szalik lub worek.
Opis zabawy: Wkładamy przygotowane warzywa i owoce do worka lub przykrywamy szalikiem. Dziecko próbuje odgadnąć co to za warzywo lub owoc.
Zabawa ruchowa w „Ziemniaka”
Pomoce: rymowanka
Mój ziemniaku, mój malutki
Rośnij duży okrąglutki
Ziemniak urósł że aż strach
Więc go zjemy, no i bach!
Opis zabawy: Recytujemy wierszyk o ziemniaku, chodzimy dookoła pokoju. Na słowo bach padamy na podłogę. Następnie na pleckach kręcimy się w lewo i prawo.
Dodatek specjalny
Właściwości odżywcze ziemniaków i przepisy na dania dla dzieci z ziemniakiem w roli głównej
tutaj
Żłobek Samorządowy nr 1,
Ul. Podzamcze 1, Kraków
Zabawa „Na straganie”
Pomoce: Drewniane łyżki (mogą być także rurki do napojów lub patyczki do szaszłyków), wycięte i pokolorowane szablony warzyw tutaj taśma klejąca, nożyczki, wiersz J. Brzechwy „Na straganie” słowa tutaj i piosenka tutaj
Opis zabawy: Wydrukowanie, pokolorowanie, wycięcie szablonów warzyw, przymocowanie szablonów do łyżek, najlepiej za pomocą taśmy klejącej. Podczas czytania wiersza lub odsłuchiwania nagrania pokazujemy dziecku odpowiednie warzywa przedstawiając teatrzyk zgodny z fabułą wiersza.
Cel zabawy: zapoznanie dzieci z wierszami, rozwój wyobraźni, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
Ilustracja zabawy tutaj
Zabawa plastyczna „Kolorowe warzywa”
Pomoce: szablon warzyw tutaj farby, koszulka foliowa, taśma klejąca, nożyczki.
Opis zabawy: Wydrukować dowolne szablony warzyw. Na obrazku rozprowadzić kleksami farbę o odpowiednim kolorze. Kartkę włożyć do koszulki foliowej, uważając aby nie rozetrzeć farby. Dół koszulki zakleić taśmą klejącą. Tak przygotowany szablon wręczyć dziecku do pomalowania. Zadaniem dziecka jest rozprowadzić przez folię palcem farbę według szablonu warzywa.
Cel zabawy: Rozwój kreatywności dzieci. Usprawnianie motoryki małej.
Ilustracja zabawy tutaj
Zabawa edukacyjna, plastyczno-ruchowa „Żuk”
Pomoce: papier (żółty, czerwony), nożyczki, nitka bądź włóczka, pisaki, klej, wiersz „Żuk” J. Brzechwy tutaj
Opis zabawy: Z dwóch kwadratowych kartek składamy żuka i biedronkę według załączonych zdjęć tutaj. Gotowe owady zawieszamy na nitce oraz zakładamy na oparciu krzesła lub rączce od mebli (tak, aby nić mogła się przemieszczać, brzegi zagiętych kartek przyklejamy do tyłu robaka). Pociągając za nitki powodujemy ruch owadów w górę. W trakcie przygotowywania zabawy zapoznajemy dziecko z wierszem „Żuk” J. Brzechwy. Na koniec urządzamy wyścigi owadów.
Cel zabawy: Rozwój koordynacji ruchowej. Zapoznanie dzieci z twórczością J. Brzechwy
Ilustracja zabawy tutaj
Zachęcamy do słuchania piosenek o zwierzątkach według Jana Brzechwy tutaj
oraz piosenki do tekstu Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach” tutaj
Dodatek specjalny
przygotowany przez Żłobek Samorządowy nr 18
ul. Mazowiecka 30, Kraków
Dzień dziecka – propozycje zabaw tutaj
Porady dla Rodziców
– znaczenie muzyki w rozwoju dziecka – artykuł tutaj
Komentarz:Często słyszy się, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma puszczanie mu odpowiedniej muzyki. Jednak korzyści płynące z tej aktywności bywają niedoceniane. Muzyka ma istotny wpływ na rozwój języka, także języków obcych, przyspiesza umiejętności poznawcze dziecka. Słuch jest jednym z pierwszych zmysłów, jakie wykształca mały człowiek. Już w łonie matki do dziecka docierają dźwięki, na które może reagować. Spokojna muzyka uspakaja maluszka, podobnie jak brzmienie głosu mamy. Przytoczony artykuł omawia w jaki sposób muzyka wpływa na dziecko na każdym etapie rozwojowym.
- jak wiele znaczy kochać własne dziecko – artykuł tutaj
Komentarz: Każdy rodzic kocha swoje dziecko. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że troska i czułość bezpośrednio wpływają na prawidłowy rozwój maluszka. Otaczając dziecko miłością, rodzic daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. To z kolei przekłada się na lepsze zdrowie, wiarę we własne możliwości i na późniejsze osiągnięcia naszej pociechy. Temat ten jest znacznie bardziej złożony niż można przypuszczać. W przytoczonym artykule omówiono jak wiele znaczy kochać własne dziecko.
- dlaczego przy rodzicach dzieci pozwala sobie na najwięcej – artykuł tutaj
Komentarz: Opieka nad dzieckiem bywa trudna, męcząca i pod wieloma względami obciążająca. Nic więc dziwnego, że rodzice mogą czuć się rozgoryczeni, słysząc od znajomych i bliskich, że ich dziecko jest grzeczne, podczas gdy w domu sytuacja wygląda nieco inaczej. Nikt nie zna dziecka lepiej niż jego rodzice. Są przy nim w najlepszych i najgorszych chwilach. Ale z czego to wynika, że to właśnie przy mamie dziecko pozwala sobie na najwięcej? Nie jest to kwestia przypadku. Autorka bloga, w przytoczonym wpisie szeroko omawia przyczyny takich zachowań.
- jak zachęcić dziecko do jedzenia i poznawania nowych smaków – artykuł tutaj
Komentarz: Okres rozszerzania diety u dziecka, to niewątpliwie okres pełen zmartwień dla rodzica. Tym bardziej jeśli ich pociecha nie chce próbować nowych smaków, bądź w ogóle odmawia jedzenia proponowanych mu rzeczy. Niepokojące może się wydawać to ile nasz maluch zje, a także czy jego dieta będzie odpowiednio zróżnicowana. Można wtedy zadawać sobie pytania, czy dostarczamy dziecku odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów, czy to co podajemy zapewnia mu prawidłowy rozwój i czy doda małemu niejadkowi siły. W bardzo przystępny sposób kwestię tę porusza Alicja - autorka cytowanego artykułu. Podpowiada jak zachęcić dziecko do jedzenia, motywuje rodziców do nie poddawania się i cierpliwości przy zachęcaniu dziecka do próbowania nowych rzeczy.
- znaczenie różnicy wieku między rodzeństwem – artykuł tutaj
Komentarz: Rodzice jedynaków często zastanawiają się, kiedy będzie najlepszy moment na powiększenie rodziny. Jeśli pierwsze dziecko nie sprawiało dużo kłopotów, może wydawać się że drugi dzidziuś nie będzie aż takim wyzwaniem. Niestety, ile dzieci, tyle różnych charakterów. To co sprawiało trudności przy pierwszym dziecku, niekoniecznie musi trapić rodziców przy drugim, lecz mogą pojawić się zupełnie nowe. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw, ale przede wszystkim bez względu na obrany czas - oboje rodzice muszą czuć się gotowi na tak ważny krok. Istotne jest również wcześniejsze przygotowanie starszaka na pojawienie się rodzeństwa. Cytowany artykuł, punkt po punkcie, nakreśla najczęściej występujące wady i zalety małej i dużej różnicy wieku między rodzeństwem. Zawiera także szereg trafnych uwag, mogących ułatwić rodzicom pojęcie najwłaściwszej dla nich decyzji.
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 22
os. Tysiąclecia 14, Kraków
Pomoce: głęboki talerz, mleko, barwniki spożywcze lub farbki, patyczki do uszu lub wykałaczki, płyn do naczyń
Opis zabawy: Do talerza wlewamy trochę mleka, następnie rozrobiony wcześniej barwnik lub rozwodnioną farbę. Najlepiej powoli wlewać różne kolory, można użyć do tego zakraplacza. Wykałaczka/patyczek będą służyły do rysowania i łączenia kolorów. Dla lepszego efektu, możemy zamoczyć patyczek w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykać powstałego malowidła. Farby tworzą niesamowite malowidła i sprawiają wrażenie ruchomych obrazów.
Ilustracja zabawy tutaj
Pomoce: kartki papieru najlepiej w formacie A4, farbki w trzech podstawowych barwach (żółty, zielony i czerwony).
Opis zabawy: opiekun przygotowuje kartki i farby, objaśnia że każdą kartkę należy pomalować tylko jednym kolorem. W czasie malowania objaśnia jaki kolor jest malowany (żółty, czerwony i zielony). Dzieci powtarzają za opiekunem nazwę koloru.
Po zakończeniu opiekun pokazuje zamalowane kartki i pyta jaki to kolor.
Pomoce: Pomalowane kartki papieru z poprzedniej zabawy, komendy słowne opiekuna, wierszyk o zachowaniu na drodze
Opis zabawy: Opiekun czyta wiersz tutaj i objaśnia znaczenie kolorów.
Druga część zabawy to wykorzystanie pomalowanych kartek
Opiekun ustawia dzieci na jednym końcu sali. Następnie pokazuje kartkę pomalowaną na zielono - dzieci idą w jego kierunku. Po chwili pokazuje kartę pomalowaną na żółto - dzieci się zatrzymują, a na kartę pomalowaną na czerwono - zatrzymują się i kucają.
Pomoce: Duże pudełko z wyciętymi okrągłymi otworami, pisaki w podstawowych kolorach, piłeczki w podstawowych kolorach.
Opis Zabawy: Otwory w pudełku należy pomalować kolorową otoczką w barwach podstawowych. Na podłodze należy rozrzucić kolorowe piłeczki w takich kolorach. Zadanie dziecka będzie polegało na dopasowaniu koloru piłki do odpowiedniego otworu w pudełku (odpowiedni kolor otoczki). Dzięki takim zajęciom kształtujemy percepcję wzrokową i logiczne myślenie.
W małych grupach możemy dodatkowo wprowadzić metody konkurencji polegającej na liczeniu ilości prawidłowych przyporządkowań w określonym czasie.
W takim rozwiązaniu należy wydzielić w pudełku osobne przestrzenie dla każdego otworu
Pomoce: Wiersz, obrazki poglądowe tutaj
Opis zabawy: Nawiązując do treści wiersza, wspomagając się obrazkami, opowiedz dziecku do czego służą poszczególne przybory i jak się nazywają. Naucz dziecko posługiwania się nimi. Nauka higieny to nie jest tylko kształcenie odpowiednich nawyków: że nos należy wytrzeć w chusteczkę i potem umyć ręce, a zęby myje się trzy minuty. To tak naprawdę budowanie samodzielności i pewności dziecka
Cel zabawy: wyrabianie umiejętności dbania o swój wygląd, prawidłowo nazywa przybory toaletowe, ćwiczenie umiejętności posługiwania się grzebieniem, potrafi powiedzieć o czym był wiersz.
Zabawa logopedyczna: „Kran”
Pomoce: Wiersz „Kran” tutaj
Opis zabawy: Rodzic czyta wiersz, gdy dojdzie do momentu „ kap, kap, kap” , prosi dziecko o jego powtórzenie. Zwróćmy uwagę na wymowę dziecka, ma być wolna i dokładna.
Cel zabawy: usprawnianie narządów mowy poprzez wykonywanie ćwiczeń artykulacyjnych, ćwiczenie mięśni buzi i języka, naśladowanie słów: kap, kap.
Dodatek specjalny
Piosenka: Szczotka, pasta, kubek ciepła woda – Fasolki
Porada dla rodziców: - jak zachęcić dzieci do mycia zębów
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 7
os. Zielone 28, Kraków
Pomoce: kolorowa bibuła, rolka papieru toaletowego, nożyczki, klej, farbki, kartka papieru
Wykonanie:
Szablon i ilustracja wykonania tutaj
Cel zabawy: Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej.
Pomoce: krzesełko, piłka, piłeczka do ping ponga, kijek
Opis zabawy:
Cel zabawy: ćwiczenie koordynacji ruchowej
Pomoce: szklanka, sól gruboziarnista, klej, opcjonalnie brokat
Wykonanie: Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy smarujemy klejem szklankę, następnie mieszamy sól z brokatem i posypujemy nią posmarowaną klejem szklankę. Po zakończeniu obsypywania odstawiamy do wyschnięcia.
Ponieważ sól przed wyschnięciem bardzo łatwo odpada, nie należy dotykać miejsc nią obsypanych, dlatego też konieczna jest tu pomoc osoby dorosłej i delikatne odstawienie gotowego lampionu do wyschnięcia.
Ilustracje wykonania tutaj
Pomoce: piosenka tutaj
tekst piosenki tutaj
Opis zabawy: Jest to zabawa, w której dzieci poruszają się w rytm muzyki, jednocześnie wykonując gesty do słów piosenki. Zapraszamy do niej dzieci wspólnie z domownikami.
Dodatek specjalny
O budowaniu poczucia własnej wartości u dziecka tutaj
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 31
ul. Sanocka 2, Kraków
Dużo mamie mówić chciałem,
ale biegnąc zapomniałem,
więc Mamusiu nadstaw uszka
i zapytaj się serduszka,
niech ci powie jego bicie,
że ja kocham cię nad życie.
Pomoce: wierszyki tutaj
Cel: rozwijanie i pogłębianie więzi rodzinnych, okazywanie szacunku i miłości dla swojej Mamy, wzbogacenie słownika dziecka, ćwiczenie pamięci.
Zabawa paluszkowa
Opis zabawy: recytujemy wierszyk pokazując kolejne palce
Ten paluszek to jest dziadziuś, – kciuk
A ten obok to babunia. – wskazujący
Ten paluszek to jest tatuś, - środkowy
A ten obok to mamunia. – serdeczny
A ten to dziecinka mała….. – Mały palec – tu pada imię dziecka
I jest rodzinka cała! – zamykamy rączkę dziecka w piąstkę
Pomoce: miska do wyrabiania masy, szklanka mąki, szklanka soli, ½ szklanki gorącej wody, kolorowe farbki, pędzle, nasze rączki
Opis zabawy: W misce wymieszaj mąkę z solą a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Ugniataj do uzyskania jednolitej, gładkiej i elastycznej masy. Po wyrobieniu rozwałkuj ciasto, możesz je uformować w kształcie serca lub kółka. Teraz przyszła pora na odbijanie rączek J Kiedy wzór będzie gotowy, wstaw masę do rozgrzanego piekarnika na 180C i piecz przez ok. 1 godzinę (musisz kontrolować ciasto, aż będzie twarde). Jeżeli masa będzie gotowa, wyjmij ją i odczekaj aż ostygnie. W końcu możesz zabrać się za ozdabianie, pędzle i farby w ruch!
Wskazówka: Aby urozmaicić zabawę, masę solną podczas wyrabiania można zabarwić barwnikiem spożywczym albo przyprawami – np. po dodaniu kurkumy masa będzie zabarwiona na żółto.
Cel zabawy: ćwiczenie mięśni dłoni i palców, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, dostarczanie wrażeń wzrokowych i dotykowych, rozwijanie zdolności i wyobraźni.
Ilustracja zabawy tutaj
Cel zabawy: rozbudzenie zamiłowania do muzyki, kształcenie poczucia rytmu, kształcenie percepcji słuchowej.
Zabawa plastyczna - ,,Uśmiechnięte słoneczko’’.
Pomoce: tekturowy żółty talerzyk (jeśli posiadamy biały pomalujmy go żółtą farbą), -flamaster ,klej, pomarszczona żółta bibuła.
Opis zabawy: Na żółtym talerzyku rysujemy oczka i uśmiechniętą buzię, a następnie żółtą pomarszczoną bibułą obklejamy wkoło talerzyk. Teraz gdy słoneczko tak ładnie się uśmiecha pamiętajmy o posprzątaniu po skończonej pracy i odłożeniu wszystkich rzeczy na miejsce.
Ilustracja wykonania tutaj
Robimy „pralkę” – mocno wydymamy policzki.
Otwieramy szeroko usta.
Dotykamy językiem na przemian górnej wargi i górnych dziąseł.
zaciskamy mocno wargi.
Ułożony na górnej wardze język wsuwamy do buzi, przesuwając nim po wardze, zębach i dziąsłach.
Wykonujemy językiem kółka w szeroko otwartej buzi.
Przesuwamy czubek języka od jednego kącika ust do drugiego.
Wykonując szybkie ruchy, próbujemy sięgnąć językiem do brody i do nosa.
Otwierając szeroko buzie dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei.
Otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei.
Przesuwamy językiem po podniebieniu, górnych i dolnych zębach
Pomoce: kolorowe chustki i piosenka ,,Pomogę mamusi’’ tutaj
Opis zabawy: Tańczymy do rytmu piosenki i wykonujemy gesty naśladujące: zamiatanie podłogi, zmywanie naczyń, usypianie braciszka w kołysce
Do sprzątania rączki dwie (pokazujemy rączki)
Jedna z drugą sprzątać chce (machamy kolejno rączkami)
Najpierw ścieram kurze (zataczamy koła)
Teraz myję okno duże (skłony na boki)
Pozamiatam podłogę (udajemy, że zamiatamy)
Uff, już więcej nie mogę (skłon do podłogi)
Pomoce: piórka i słomka
Opis zabawy: dmuchając przez słomkę usiłujemy wprawić piórka w ruch
Cel zabawy: oddziałuje na prawidłowe ukształtowanie oraz motorykę aparatu artykulacyjnego. Dobre oddychanie wpływa na właściwe mówienie.
Ilustracja zabawy: tutaj
Lektura dla Rodzica:
,,Zabawy z rocznym dzieckiem- czyli jak wspierać rozwój dziecka’’ (artykuł p. Kamili Lenart.) tutaj
Dodatek specjalny
kartka okolicznościowa do samodzielnego przygotowania - nadesłała pani Paulina
tutaj i tutaj
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 5
os. Willowe 2, Kraków
Pomoce: krzesło, tekst rymowanki tutaj
Opis zabawy: Czytamy dziecku rymowankę i wykonujemy gesty sugerowane w załączonym tekście. Następnie zadajemy pytania na temat przeczytanego tekstu, np. Kogo Zosia spotkała w ogródku?, Komu krasnoludek pomagał?
Cel zabawy: Ćwiczenie uważności, ćwiczenie koncentracji
Pomoce: czapka lub worek, max. 4 przedmioty do ukrycia pod czapką (np. samochodzik, klocki, piórko, piłka, miś, lalka itp…).
Opis zabawy: Rodzic omawia wcześniej z dziećmi zgromadzone przedmioty, a następnie chowa jeden pod czapką, a dziecko odgaduje co zostało zakryte przez rodzica pod czapką. Rodzic mówi:
CO ZGINĘŁO POD KRASNALA CZAPKĄ? CZAPKA NIEWIDKA CHOĆ NIE JEST ŁADNA, ALE TEŻ NIEBRZYDKA. ZASŁONI, ZAKRYJE COŚ, JEŚLI WIESZ CO TO SIĘ ZGŁOŚ.
Cel zabawy: ćwiczenie koncentracji i pamięci wzrokowej
Pomoce: tekst piosenki tutaj, melodia do piosenki tutaj
Opis zabawy: Jest to zabawa, w której dzieci poruszają się w rytm muzyki, jednocześnie wykonując gesty do słów piosenki. Zapraszamy do niej dzieci wspólnie z domownikami.
Pomoce: żółta kartka papieru A4, zielona kartka w kształcie trójkąta, biała farba, klej wikol, pędzelek, nożyczki, czarny pisak, czerwony guzik lub czerwona plastelina
Opis zabawy: Praca przy pomocy rodzica. Zadaniem dziecka jest odbicie raczki na kartce papieru . Gdy farba wyschnie , obracamy kartkę do góry nogami tzn. ( palce mają być broda naszego krasnoludka). Na górze przyklejamy czapkę. Czarnym pisakiem można dorysować oczy i nakleić czerwony guzik w miejsce nosa lub zrobić nos z czerwonej plasteliny.
Cel zabawy: Dziecko rozwija zdolność wyobraźni i twórczego myślenia. Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej. Doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami plastycznymi . Rozwijanie twórczej inicjatywy dziecka, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły.
Pomoce: tekst rymowanki tutaj
Masażyk relaksacyjny możemy wykonać przed snem dziecka. Jest to najlepszy czas na pełen relaks i bliskość z dzieckiem.
Opis zabawy: recytujemy rymowankę i wykonujemy sugerowane ruchy
Cel zabawy: Małe dziecko poznaje świat i uczy się go spontanicznie – poprzez dotyk i ruch. Te dwa zmysły są dla niego źródłem wiedzy o świecie.
Dodatek specjalny
zapraszamy do wspólnego przygotowania lodów
tutaj
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr
oś. Kazimierzowskie 28, Kraków
Zabawa dydaktyczna - Balonik.
Pomoce: wiersz D. Gellner pt. „Balonik” tutaj
Opis zabawy: Czytamy dziecku wiersz, a następnie możemy zapytać dziecko „Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?”
Cel zabawy: Ćwiczenie pamięci i uważności
Zabawa dydaktyczna - Gdzie jest balon?
Pomoce: balon
Opis zabawy: dzieci kładą balonik: za sobą, przed sobą, z przodu, z tyłu, z jednego boku, z drugiego boku, podnoszą do góry, opuszczają na dół.
Cel zabawy: kształtowanie mowy czynnej i biernej, wzbogacamy słownik dziecka, rozwijamy kreatywność i wyobraźnie.
Zabawa ruchowa - wyścigi z balonem
Pomoce: balon (tyle ile domowników), kawałek sznurka lub taśmy
Opis zabawy: Balony pompujemy tak aby dziecko mogło je włożyć między kolana. Zabawa polega na przemieszczaniu się z punktu A do punktu B po prostej linii lub slalomem. Linie możemy wyznaczyć sznurkiem lub taśmą. Rodzic i dziecko mając balony między kolankami przemieszczają się według trasy kto pierwszy dotrze z punktu A do punktu B.
Zabawa ruchowa – balonik w ruchu
Pomoce: balon (tyle ile domowników)
Opis zabawy: zataczamy balonikiem kółeczka małe i duże, raz prawą ręką, raz lewą; kołyszemy balonik na rękach jakby był naszym dzieckiem; podskakujemy wesoło z nogi na nogę; obracamy się wokół własnej osi; machamy balonikiem; turlamy go po podłodze itd.
Nie ma znaczenia w jakiej kolejności, to ma być improwizacja. Ważne, żeby dobrze się bawić.
Cel zabaw ruchowych: Aktywność ruchowa jest dziecku niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, motorycznego i społecznego. Zabawy takie ćwiczą koordynację ruchową i wzrokowo - ruchową, zapobiegają wadom postawy, ćwiczą siłę, wytrzymałość, szybkość. Wspólna aktywność uczy rywalizacji i radzenia sobie z porażką.
Zabawy logopedyczne - Balon
Opis zabawy: Zamieniamy naszą buzię w balonik. Najpierw spróbujcie nadmuchać policzki tak, żeby wyglądały jak porządnie nadmuchany balonik; spróbujcie przesunąć zgromadzone w buzi powietrze z jednego policzka do drugiego; na końcu wypuszczamy powietrze, i wciągamy policzki do środka, aby tworzyły widoczne wklęśnięcie (robimy „dziubek”).
Cel zabawy: pogłębienie oddechu. Doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych.
Zabawa paluszkowa
Opis zabawy: Klaśnij w dłonie - klaszczemy w dłonie (po klaśnięciu rozłączamy dłonie) i je złącz - stykamy dłonie ze sobą palec jeden, drugi, trzeci, czwarty, piąty - stykamy ze sobą kolejne opuszki palców – powstaje szczelina i dmuchamy! dmuchamy w szczelinę układając dłonie w kulisty kształt I już balon w niebo leci. złożone dłonie unosimy powoli do góry.
Cel zabaw paluszkowych: poprawiają sprawność manualną, pomagają się zrelaksować i skoncentrować na konkretnej czynności, co małym dzieciom często przychodzi z trudem.
Zabawa twórcza - Balonikowy ludek
Pomoce: balonik, flamaster, bibuła, wstążka, kolorowy papier, klej
Opis zabawy: Dmuchamy balonik. Rodzic pokazuje dziecku jak można ozdobić balonik. Rysujemy z dzieckiem buzię balonikowi, przyozdabiamy go bibułą, wstążką, itp. Tak możemy zrobić z dzieckiem całą rodzinkę balonikową.
Cele zabawy: kształtowanie sprawności manualnej. Rozwój wyobraźni.
Zabawa plastyczna - Balonowe stempelki
Pomoce: kilka różnokolorowych balonów, gumka do zawiązania, woda, kartka, talerzyk plastikowy
Opis zabawy: Rodzic do różnokolorowych baloników nalewa wodę (wystarczy tyle, żeby je obciążyć), może dać dziecku nalać, w ten sposób powstaną nasze stempelki. Rodzic przygotowuje kilka kolorów farb na talerzyku i można rozpocząć zabawę. Balonowe stempelki są miękkie i elastyczne przelewająca się w środku woda przyciąga uwagę i sprawia, że dobrze leżą one w rączkach. Jak malować balonami?; trzymamy balonika i zamaczamy w farbie na talerzyku, następnie (rodzic pokazuje) dziecko patrzy i stara się naśladować, a teraz razem odbijamy pieczątki, używać jak szerokiego pędzla albo toczymy po papierze jak piłkę.
Cel zabawy: dziecko doskonali chwyty, ćwiczy precyzję ruchów, koordynację wzrokowo - ruchową, a także uczy się cierpliwości i wytrwałości.
Ilustracja zabawy - tutaj
Zabawy sensoryczne - Gniotek z balona
Pomoce: trzy balony, mąka ziemniaczana, ryż, grysik
Opis zabawy: Przez lejek wsypujemy łyżeczką lub rękami do jednego balona mąkę ziemniaczaną, do drugiego ryż a do trzeciego grysik. Zawiązujemy balony i powstaje nam gniotek do ćwiczeń chwytu o różnych konsystencjach. Możemy nim rzucać do siebie i łapać oraz gnieść w rękach.
Cel zabawy: Zabawy sensoryczne pozwalają rozwijać jego kreatywne myślenie, motorykę małą, uczą koncentracji, a najważniejsze wspomagają stymulację dotykową oraz uaktywniają receptory czuciowe. Dziecko ma okazję poznać różne konsystencje.
Zabawa umuzykalniająca - Mydło lubi zabawę
Pomoce: piosenka tutaj
Opis zabawy: Dziecko z rodzicem porusza się w rytm muzyki, na refren dziecko naśladuje mycie poszczególnych części ciała.
Cel zabaw umuzykalniających: rozwój motoryki dużej oraz koordynacji ruchowej dziecka. Zabawa ta rozwija również wrażliwość i wyobraźnię muzyczną dziecka.
Dodatek specjalny
Przygotowany przez Żłobek Samorządowy nr 1
samodzielne przygotowanie książeczki „Jak powstaje miód” tutaj
Do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 12 "Bajkowy Domek",
os. 2 Pułku lotniczego 23, Kraków
Dodatek specjalny
Co wspiera naturalny proces uczenia się? tutaj
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 30, ul. J. Majora 18, Kraków
„Powitajmy się jak kotki: miau, miau, miau
Powitajmy się jak pieski: hau, hau, hau
Powitajmy się jak kozy: me, me, me
Ja witam Ciebie, Ty witasz mnie” x2
Zabawa – zagadka: Co to jest?
Kochani mamy dla Was niespodziankę. Żeby się dowiedzieć o czym dzisiaj będziemy mówić, musicie odpowiedzieć na nasze zagadki.
Ma okładkę kolorową, w środku kartki z obrazkami oraz bajki,
które mama Tobie czyta wieczorami?
Nie furtka, a wszyscy ją otwierają, nie ogród a piękna jak kwiat w maju,
nie zamek a mieszkają w niej księżniczki i królowie nie człowiek, a bajkę Ci opowie?
Grzbietu swego nie wypina, nie bodzie rogami,
Opowiada piękne bajki, szeleszcząc kartkami,
Lubisz wiersze i bajeczki to zaglądaj do ………………...
Gratulujemy odgadnięcia zagadki, tematem dzisiejszych zajęć będzie „Książka”
Zabawa: Jak powstaje książka
Opis zabawy: Opowiadamy dziecku jak powstaje książka
Zabawa: Moja ulubiona książka
Pomoce: Książeczki dziecka
Opis zabawy: Pytamy dziecko: Jaka jest Twoja ulubiona książka? A może masz ich wiele i nie możesz się zdecydować na jeden tytuł tak jak dziewczynka na obrazku? Ojej to chyba znaczy, że jesteś molem książkowym J tłumaczymy kto to taki. Prosimy również by dziecko powiedziało dlaczego lubi tą/te książeczki.
Zabawa orientacyjno-porządkowa: ,,Książki na miejsce!’’
Pomoce: Książka
Dziecko zajmuje dowolne miejsce na dywanie, kładzie się na boku z nogami podkurczonymi. Na hasło: ,,Książka się otwiera’’, dziecko przechodzi do leżenia na wznak, wyciąga na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: ,,Książka się zamyka’’ dziecko wraca do pozycji wyjściowej, leżenie na boku ,nogi podkurczone. Na hasło: ,,Książka stoi na regale’’ dziecko stoi na baczność.
Zachęcamy do odwiedzenia strony do której link jest poniżej, znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji zabaw.
Zabawa plastyczna okładka na książkę - Książeczki szybko się niszczą, Ty możesz zadbać o swoje robiąc okładkę na książkę
Pomoce: prostokąt z materiału (możesz wykorzystać stare ubrania) dłuższy i szerszy od rozłożonej książki. Szerszy o jakieś 6 cm z każdej strony, a dłuższy o jakieś 10 cm z każdej strony, taśma dwustronna lub klej do materiału (igła z nitką), nożyczki, elementy z tkanin jak i z papieru, np. nadruki z t-shirtów
Opis zabawy: Odmierzamy prostokąt, musimy tylko pamiętać, żeby zaginając już boki, zrobić to na zamkniętej książce, a nie otwartej – różnica jest minimalna, ale ważna. Dzięki temu okładka będzie się dobrze układała. Dłuższe krawędzie podwijamy pod okładkę (a nie między okładkę i kartki ), a następnie wsuwamy tak powstałe tunele w boki książki. Można zacząć od mocowania na taśmę dwustronną lub klejem. Możesz okładkę zszyć i wykorzystywać ją wielokrotnie. Na okładkę możemy nakleić zarówno elementy z tkanin jak i z papieru. Możemy wyciąć ulubionych bohaterów, zabawne teksty, nadruki z t-shirtów. Możemy kreować naszą własną kolekcję okładek.
Zabawa plastyczna: książka własnoręcznie wykonana
Pomoce: blok lub inny materiał z którego chcesz zrobić książkę, nożyczki, klej, tasiemkę lub wstążkę, kredki,
Źródło oraz link pod którym znajdziesz i pobierzesz gotowe szablony do druku tutaj
Opis zabawy: Na początek należy narysować wzór jak zdjęciu. Aby było łatwiej można wydrukować dzieciom gotową jedną ze STRON TYTUŁOWYCH . Gdy już mamy narysowane, wydrukowane dajemy je dzieciom oraz dodatkowo kilka białych kartek. Należy je położyć na odwróconą stronę tytułową, a następnie złożyć na pół. Wycinamy zaznaczone fragmenty tak jak to widać na zdjęciach. Teraz należy związać książeczkę, tak by się nie rozpadała. Robimy to w następujący sposób:
Rozkładamy książeczkę, a następnie przez środkową dziurkę przekładamy wstążkę i przeciągamy przez dolny róg. Pamiętajmy, że musimy zostawić kawałek wstążki. Następnie ciągniemy wstążkę wzdłuż przerywanej linii na samą górę i wkładamy do środka. Następnie środkową dziurką przekładamy wstążkę na grzbiet książeczki i związujemy na kokardkę tak by złapać dodatkowo ten kawałek wstążki, który idzie wzdłuż przerywanej linii. Gotowe. Teraz dzieci mogą wykonać ilustracje do swojej książeczki.
Ilustracja wykonania książki: tutaj
Dodatek specjalny
Śpiewające brzdące – Alfabet - tutaj
Na świąteczny weekend majowy do wspólnej zabawy zapraszają Panie ze Żłobka Samorządowego nr 18
„Barwy ojczyste” Cz. Janczarski
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Filmik okolicznościowy przygotowany przez Panie ze ze Żłobka Samorządowego nr 18 - tutaj
Na nim znajdziecie Państwo następujące zabawy wraz z opisem realizacji:
Zabawa: Robimy chorągiewkę z Sylwią
Pomoce: kartka papieru, linijka, farbka czerwona, pędzel, patyczek
Wierszyk: Polak Mały
Opowieść o symbolach narodowych: godło, flaga, hymn.
Piosenka: To Polska, to Polska, to Polska
Praca plastyczna: Orzeł biały
Pomoce: biała kartka papieru, szablon orła tutaj, czerwona farba, gąbka
Piosenka: Krakowiaczek jeden
Zabawa: Wycinanki – ubieranki – poznajemy stroje krakowskie
Pomoce: karty pracy tutaj i tutaj
Słodka zabawa: Patriotyczne babeczki Misi
Pomoce: galaretka truskawkowa (lub inna czerwona), 350 ml wody, 400g serka homogenizowanego, 200 ml wody, 3 łyżeczki żelatyny, silikonowe foremki do babeczek lub tortownica
Dodatek specjalny
Lekcja rytmiki – Jestem Polakiem – film
Zachęcamy do podzielenia się z nami zdjęciami jak wspólnie z dziećmi szykujecie się na obchody Święta 3 Maja. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres zlobki@um.krakow.pl
Najciekawsze nagrodzimy drobnymi upominkami.
Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 31, ul. Sanocka 2, Kraków
Pszczoła to owad, który zbiera pyłek i nektar (z którego robi się miód). Większość dzieci lubi miód, który jest bardzo zdrowy. Dom pszczół to ul – omawiamy z dzieckiem miejsca w których mieszkają pszczoły. Wyjaśniamy również, kto to jest pszczelarz, czym się zajmuje i dlaczego nosi specjalny strój.
Pomoce: książka z ilustracjami
Dla młodszych dzieci: tutaj
Dla starszych dzieci: tutaj
Pomoce: piosenka-film: tutaj
Opis zabawy: oglądając film tańczymy do rytmu, podnosimy do góry rączki i kręcimy się jak pszczółki
Zabawa plastyczna: Pszczółka
Wersja 1
Pomoce: 3 kółka żółte, 2 kółka czarne,1 kółko białe, ruchome oczy lub wycięte z papieru, czerwony flamaster, wyciorek lub kawałek papieru na czułki
Opis zabawy: Przyklejamy kółeczka naprzemiennie, przy drugim kółeczku żółtym warto przykleić skrzydełka. Na końcu przyklejamy oczka i czułka.
Wersja 2
Pomoce: rolka po papierze toaletowym, żółta farba, 3 paski czarne, wycięte skrzydełka z białego papieru, jasne kółko (buzia), wycięte z czarnego papieru czółki
Opis zabawy: Rolkę papieru dziecko maluje na żółto, czekamy aż wyschnie. Do tego przyklejamy 3 paski koloru czarnego w odpowiednich ostępach. Zanim przykleimy twarz, zróbmy oczka, uśmiech pszczółki i doklejmy czułka. Na końcu przyklejmy skrzydełka. j
Cel zabaw plastycznych: rozwój dziecka, a zwłaszcza motoryki małej ręki. Dziecko, które nie wyćwiczy ręki później ma duże trudności w pisaniu
Dodatek specjalny:
Poidełko dla pszczół – jak zrobić tutaj
Miodowe ciasteczka owsiane – przepis tutaj
Motoryka małej ręki tutaj
Dzisiaj do zabawy zaprasza Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 Pluszowy Miś, ul. Okólna 6, Kraków
Pomoce: książeczka z ilustracjami zwierząt lub zdjęcia zwierząt z Internetu:
małpa tutaj
żyrafa tutaj
lew tutaj
hipopotam tutaj
flaming tutaj
ryba tutaj
opcjonalne tropy tutaj lub tutaj
Opis zabawy: W różnych miejscach pokoju lub mieszkania chowamy/przyklejamy obrazki zwierząt, układamy je tak aby częściowo były widoczne. Można wykorzystać powyższe obrazki lub inne. Ważne, by zwierzęta przedstawiały te mieszkające w Ogrodzie Zoologicznym. Opcjonalnie drukujemy, wycinamy i rozmieszczamy tropy tak, by doprowadziły do ukrytych zwierząt. Starszemu dziecku można narysować mapę. Zapraszamy dziecko na spacer po mieszkaniu w poszukiwaniu ukrytych zwierzątek. Możemy przypomnieć dziecku o ostatniej wizycie w Ogrodzie Zoologicznym jeśli byliśmy. Jeżeli nie to prowadzimy zabawę tak aby pobudzić u dziecka wyobraźnię. Opowiadamy mu, że właśnie jesteśmy na spacerze w ogrodzie zoologicznym i możemy tam spotkać różne zwierzęta.
Zadajemy pytania:
- jakie zwierzę udało Ci się odnaleźć?
- kto się tutaj chowa?
O każdym zwierzęciu opowiadamy krótko zawieramy najważniejsze informacje np: to jest lew – można go spotkać w Zoo. Na wolności lew żyje w Afryce. Ma on gęste, grube futro i długą grzywę. Gdy już odnajdziemy wszystkie ukryte w pokoju zwierzęta siadamy razem na podłogę i sprawdzamy udało się dziecku zapamiętać.
*Jeżeli wydrukowaliśmy podwójnie obrazki teraz możemy je wykorzystać:
a. obrazki rozcięte na połowę: rozkładamy po dwa obrazki z różnymi zwierzętami uprzednio rozcięte na połowę i prosimy dziecko alby znalazło obydwie części zwierzątka i je ułożyło.
b. obrazki rozcięte na 4 – kładziemy przed dzieckiem obrazek rozcięty na 4 części, a obok wzór. Prosimy, by dziecko łożyło obrazek. Jeśli jest to dla dziecka trudne, można poprosić, aby układało obrazek na wzorze.
Cel zabawy: poznawczy, ćwiczenie pamięci i koncentracji
Pomoce: obrazki z wizerunkami zwierząt
Opis zabawy: Jeśli wykorzystujemy wydrukowane obrazki – rozcinamy je tak, aby każda karta była oddzielnie. Układamy je jak talię kart jedna na drugiej, obrazkiem do dołu. Na przemian zabieramy kartę z kupki kart. Osoba, która wylosowała daną kartę – wykonuje opisane na niej zadanie, ale wszyscy po niej powtarzają.
Jeśli korzystamy z wyobraźni – zadania wyznaczamy sobie na wzajem czyli np. Tata daje zadanie dziecku – idź jak bocian. Dziecko wykonuje zadanie. Teraz dziecko wymyśla zadanie dla mamy – skacz jak zając. Mama wykonuje zadanie i wymyśla następne.
Źródło: tutaj
Pomoce: Piosenka: tutaj
Opis zabawy: Słuchamy wraz z dzieckiem piosenki o pingwinku, staramy się śpiewać i pokazujemy ruchy do słów piosenki. Zachęcamy do wspólnego tańca.
Pomoce: Piosenka tutaj
Opis zabawy: Słuchając piosenki, powtarzamy słowa i wykonujemy ruchy do rytmu.
Pomoce: woreczki strunowe, przezroczysty żel do włosów lub gęsty przezroczysty żel pod prysznic, łyżka, małe najlepiej płaskie zwierzątka wodne jeżeli nie mamy zwierzątek można użyć koralików lub płaskich guzików, marker, taśma (opcjonalnie).
Opis zabawy: Na woreczku strunowym rysujemy koło - jedno lub dwa (jeśli dwa do jedno wyżej drugie niżej w znacznych odstępach od siebie. Do woreczka łyżką przekładamy żel do włosów lub przelewamy żel pod prysznic wypełniamy około 1/3 woreczka. Wkładamy płaskie wodne zwierzątka lub koraliki. Staramy się pozbyć nadmiaru powietrza, zamykamy szczelnie woreczek można zamknięcie zakleić taśmą. Zadaniem dziecka jest przesuwając palcem po woreczku przemieścić zwierzątko z domku do domku lub przesunąć koralik z jednego miejsca do drugiego. Woreczek sensoryczny można przykleić na szybę na wygodnej dla dziecka wysokości.
Przebieg zabawy można zobaczyć tutaj
Pomoce: sznurek lub tasiemka, makaron z dziurką (kolanko, pióra), bibuła lub barwnik spożywczy.
Przebieg: Makaron barwimy kilka minut używając barwnika spożywczego, który wsypujemy do kubeczka z ciepłą wodą. Jeśli nie mamy barwnika można do ciepłej wody dodać pociętą bibułę. Kiedy woda się zabarwi wkładamy makaron na kilka minut. Po zabarwieniu wykładamy makaron aby wyschnął. Kolorowy makaron wysypujemy dziecku. Rodzic pokazuje dziecku jak nawlekać makaron na sznureczek. Po nawleczeniu odpowiedniej ilości rodzic zawiązuje sznureczek. W ten sam sposób można wykonać także bransoletkę.
Cel zabawy: Rozwój małej motoryki
Pomoce: taśma malarska
Opis zabawy: Na podłodze wyklejamy za pomocą taśmy malarskiej trasę, która będzie do pokonania. Zadaniem dziecka jest pokonanie trasy stawiając nogę za nogą.
Pomoce: taśma malarska
Opis zabawy: Na podłodze wyklejamy za pomocą taśmy malarskiej kwadraty/prostokąty. Powinny być one od siebie oddalone
o około 10-15 centymetrów.
1. Dziecko próbuje obunóż przeskakiwać między wyznaczonymi punktami, tak aby nie ominąć żadnego. Może skakać także jak żabka.
2. Dziecko zamienia się w skradającego się kota (na podłodze są stopy i obie dłonie). Wyznaczamy punkt startowy i metę. Zadaniem dziecka jest przejść wyznaczoną trasę jak kotek, stawiając stopy
i ręce tylko w wyznaczonych miejscach.
3. Tę samą trasę dziecko może przejść jak rak, czyli plecy są skierowane do ziemi, ręce i stopy oparte o podłogę, pupa uniesiona.
Dodatek specjalny – piosenka tutaj
Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Publiczny Re-Re Kum-Kum, ul. Wizjonerów 4/177, Kraków
Pomoce: szklanka, woda, karteczka (lepsza sztywniejsza), miska
Opis zabawy: Napełniamy szklankę wodą do pełna , przykrywamy go karteczką i przyciskając do szklanki , odwracamy do góry dnem. Kartka utrzymuje się w miejscu , a woda nie wylewa się.
Co się dzieje? Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to kartka i woda powinny pozostać na miejscu. Bez względu na to, że szklanka z wodą została odwrócona, woda się nie wylewa, podważając prawo grawitacji. Dlaczego więc tak się dzieje? Kiedy w szklance nie ma powietrza, ciśnienie wody znajdującej się w środku okazuje się mniejsze od ciśnienia powietrza na zewnątrz. Większe ciśnienie powietrza (czyli ciśnienie atmosferyczne) jest na tyle silne, że utrzymuje kartkę (ciśnienie na nią), a także wodę w szklance.
Należy także zauważyć, że oprócz ciśnienia atmosferycznego, w tym eksperymencie odgrywa pewną rolę również napięcie powierzchniowe wody. Powierzchnia każdej cieczy zawiera cząsteczki, które dążą do połączenia ze sobą i tworzą cieniutką warstwę. Napięcie powierzchniowe łączy wodę z kartką, pomagając jej z kolei ustabilizować swą pozycję.
Ilustracja jak to zrobić tutaj
To prosta zabawa, która z pewnością zainteresuje nasze maluchy i sprawi im przyjemność. Choć z pozoru banalna czynność dla nas, dla dzieci to ogromna frajda, która ćwiczy umiejętności motoryczne oraz koordynację ręka-oko.
Pomoce: kilka kubeczków i dzbanek z wodą, tacka na której postawimy kubeczki(zabezpieczy przed rozlaniem wody poza stół).
Daj dziecku dzbanek z wodą oraz kubeczki i pozwól aby wlało wodę z dzbanka do kubków, a później z kubka do kubka.
Powyższe zabawy z woda mogą być zachętą do jej picia wody – np. w szklance powstał magiczny napój, który z niej nie ucieka, ale mały skrzacik może go wypić ;)
Samodzielnie nalana do szklaneczki woda smakuje lepiej ;)
Świetnym pomysłem na zmienienie nieco smaku wody jest dodanie do niej świeżych owoców. Tak zrobiona woda cytrynowa, arbuzowa, czy truskawkowa jest nie tylko kolorowa i bardziej zachęcająca, ale również ma już pewien zapach i delikatnie inny smak. Jednak nadal jest świetne źródło nawodnienia dla dzieci. A w odróżnieniu od gotowych sprzedawanych wód smakowych nie zawiera substancji słodzących i innych szkodliwych dodatków.
Pomoce: woda, olej, barwnik, tabletki musujące (np. wapno rozpuszczalne)
Opis i ilustracja zabawy tutaj
Pomoce: wytłaczanki po jajkach, nożyczek, kleju do papieru, kawałek czerwonej kartki, czarny mazak, kolorowe farbki i trochę wody (do nadania koloru naszym ozdobom - ja w tym celu użyłam kredki, gdyż nie miałam farbek).
Ilustracja jak to zrobić tutaj
JAJKA zawierają w sobie bardzo dużo właściwości odżywczych:
13 witamin i minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Są źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu, dodatkowo są niskokaloryczne. Zjedzone rano jajko dostarcza organizmowi niezbędnych wartościowych składników odżywczych na cały dzień.
Źródło: http://www.farmio.com/7-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-jajka
Pomoce: kawałek tektury, sznurek, wstążka lub sznurowadło, makaron Penne, klej, farbki
Opis zabawy:
Cel zabawy: poprawa koncentracji dziecka oraz poznawanie/utrwalanie nazw kolorów.
Pomoce: stary, kolorowy dywanik-bieżnik bawełniany, puzzle piankowe; kolorowe pompony; klej na gorąco i pistolet do kleju, zakrętki plastikowe i metalowe po mleku, po sokach i musach, po wodzie, filcowe podkładki pod meble z taśmą, gumowa podkładka do auta, kolorowe koraliki, plastikowe uchwyty, laminator, marker, przyssawki, plastikowe przegródki, mini puzzle piankowe, gładkie kamyczki.
Przygotowanie: Dywanik/bieżnik rozkładamy na podłodze, a następnie przyklejamy do niego klejem na gorąco poszczególne elementy. Można dodać bądź zamienić swoje przedmioty- to zależy od Waszej wyobraźni (pamiętajcie, aby nie wybierać przedmiotów z twardymi i ostrymi zakończeniami aby po zetknięciu stópki z przedmiotem nie bolało).
Zachęcamy dziecko do chodzenia i biegania po macie bosymi stópkami, dodatkowo możemy włączyć rytmiczną muzykę dla urozmaicenia zabawy np., tutaj
Cel zabawy: Podczas tej zabawy dziecko rozwija swoje zmysły stąpając po różnych fakturach (miękkich oraz twardych), a także ćwiczy równowagę stąpając po nierównym podłożu.
Pomoce: dmuchany basen dziecięcy lub duże naczynie; przedmioty do stworzenia statków (Tutaj niech nas poniesie inwencja twórcza. Im bardziej dziwna rzecz tym ciekawszy statek). Mogą to być zakrętki od butelek, pudełko po zużytym serku, talerzyk papierowy, a za żagle mogą nam służyć chusteczki lub kawałki butelki plastikowej.
Nasze łódki warto od spodu owinąć folią aluminiową, by były bardziej wytrzymałe. Udekorujmy je z naszymi pociechami. Pamiętajmy o tym, że statki muszą mieć swoich kapitanów, więc weźmy do tego ulubione figurki. Urządźmy wyścigi i dmuchając w żagle, przekonajmy się, który statek będzie pierwszy.
Cel: rozbudzenie kreatywności i wyobraźni dziecka, oraz ćwiczenie mięśni ust i policzków (dmuchanie)
Dodatek specjalny
Piosenka Ocean nam niestraszny – Śpiewające brzdące - tutaj
Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 12, os. 2 Pułku Lotniczego 23, Kraków
Pomoce: Piosenka do posłuchania tutaj
Opis zabawy: Zaśpiewajcie wspólnie piosenkę wykonując wskazane poniższe ruchy.
Cele zabawy: rozwijanie poczucia rytmu oraz słuchu muzycznego, ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej.
Pomoce: Wiersz z obrazkami tęczy tutaj
Słowa wiersza do pobrania tutaj
Opis zabawy: Podczas wspólnego czytania pokazujemy dziecku tęczę z wybranej książeczki lub drukujemy ze strony: tutaj. Opowiadamy o jej przepięknych kolorach.
Cel zabawy: Zapoznanie z tęczą oraz jej kolorami, rozwój wyobraźni.
Pomoce: wierszyk do pobrania tutaj
Opis zabawy: Zabawa polega na masowaniu pleców podczas wypowiadania wierszyka, możecie masować dzieci po plecach, a potem zamieńcie się, wspólnie ucząc się wierszy. Masażyki i zabawy paluszkowe posiadają bardzo dużą wartość dla rozwoju każdego dziecka.
Cel zabawy: Poznanie różnych bodźców dotykowych, orientacja we własnym ciele, odprężenie i uspokojenie. Dostarczając doznań dotykowych wpływamy na poznanie własnego ciała, własnej odrębności. W istotny sposób pomagają one nawiązać pozytywne relacje z drugą osobą. Dotyk to świetna stymulacja procesów poznawczych.
Pomoce: Stare gazety
Opis zabawy: Zaproście dzieci do wspólnej zabawy ze starymi gazetami, które pomogą nam lepiej poznać wiosenną pogodę. Wspólnie wykonujcie po kolei poniższe ruchy:
Leżenie na kocyku – połóżcie się na gazetach i udawajcie, że wygrzewacie się na wiosennym słońcu.
Wiatr – dmuchamy w gazety umieszczone na podłodze, próbując je przesunąć.
Ulewa – szeleścimy gazetami, robiąc przy tym dużo hałasu.
Parasolki – gazety unosimy nad głowami i udajemy, że to nasze parasolki w deszcz.
Pelerynki – okrywamy się gazetami, które zamieniają się w peleryny przeciwdeszczowe i spacerujemy po mieszkaniu.
Cel zabawy: Rozwój wyobraźni, ćwiczenie koordynacji ruchowej.
Pomoce: Kolorowe karki papieru, pudełko/kosz.
Opis zabawy: Zaprezentujcie dzieciom kolorowe karki papieru, zwracając uwagę na poszczególne kolory każdej, poproście o powtórzenie ich nazw. Następnie zaproście do zrobienia kulek z papieru – kolorowych kropelek deszczu. Kiedy wszystkie kropelki będą już gotowe, wrzucamy je po kolei do kosza/ pojemnika, nazywając kolory.
Cel zabawy: Poznanie i utrwalenie nazw kolorów, ćwiczenie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Pomoce: Karki papieru, nożyczki, kredki.
Przebieg zabawy: Rodzic z papieru wycina 8 równych kwadratów, za pomocą kredek na każdych dwóch kwadratach rodzic maluje oznaki wiosennej pogody 2 x słońce, 2 x deszcz, 2 x tęczę, 2 x grzmot (jeśli dzieci są w stanie już malować zaproście dzieci do malowania), podczas malowania opowiedzcie dzieciom co malujecie, rozbudzicie ich wyobraźnie.
Gdy wasze karty memory będą gotowe zabawcie w się w odnajdywanie ich par.
Cel zabawy: Rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i pamięci.
Pomoce: Szeroki pędzel lub wałek do malowania dłoni, klej/ taśma klejąca, duży brystol lub kilka mniejszych kartek sklejonych ze sobą, farby w kolorach tęczy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowym. Jeśli nie macie w domu takich kolorów, spokojnie wykorzystajcie jakie aktualnie posiadacie, ołówek.
Opis zabawy: Rodzic na papierze rysuje ołówkiem 7 pasów na kształt tęczy, następnie malujemy dłonie dziecka i odbijamy wzdłuż każdego kręgu tęczy (każdy krąg ma inny kolor). Wspólnie stworzycie piękną tęczę. Praca wspaniale ozdobi wasze mieszkania, wprowadzając radosny nastój.
Cel zabawy: Odkrywanie świata zmysłów: wzroku i dotyku, rozwijanie wyobraźni przestrzennej dziecka oraz zdolności plastycznych.
Tutaj możecie zobaczyć jak wygląda tak namalowana tęcza
Pomysł na deszczową chmurę w domowym zaciszu tutaj
Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 27, os. Kazimierzowskie, Kraków
Pomoce: słowa piosenki do pobrania tutaj
piosenka Leśne Duszki tutaj
Opis zabawy: Dziecko z rodzicem słucha piosenki imitując ją ruchem
Cel zabawy: Śpiewając z dzieckiem piosenki z pokazywaniem rozwijamy u nich pamięć ruchową i słuchową oraz rytmiczność
Opis zabawy: Dzieci chodzą swobodnie po pokoju w różnych kierunkach. Na słowa: Śmieciu, precz!, schylają się, udając podnoszenie śmiecia z podłogi i podskakują, próbując wrzucić go do kosza na śmieci.
Cel zabawy: zabawy ruchowe mają na celu rozwój motoryki dużej oraz małej, ćwiczenie chwytu, rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Opis zabawy: Dzieci stoją swobodnie w rozsypce. Rodzic mówi, że wszyscy będziemy kierowcami śmieciarki i jedziemy po śmieci. Najpierw wsiadamy do śmieciarki i uruchamiamy silnik: brum, brum, brum. Teraz jedziemy po śmieci. Zatrzymujemy się i wysiadamy z auta. Bierzemy śmietnik i wyrzucamy jego zawartość. Odstawiamy śmietnik na miejsce. Wsiadamy do śmieciarki. Na koniec docieramy do wysypiska i tam oddajemy wszystkie śmieci. Dzieci naśladują wszystkie czynności.
Pomoce: pudełka, gazety, butelki, torebki foliowe
Opis zabawy: Na podłodze rozłożone są różne pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp. oraz pojemniki z napisami: makulatura, plastik, szkło. Rodzic pokazuje dzieciom pojemniki na odpady i wspólnie z dziećmi ustala, co powinno się znaleźć się w każdym koszu.
Cel zabawy: zabawy te stymulują poznawczą aktywność dziecka, wyzwalają ciekawość i edukują ekologicznie.
Pomoce: chmurki wycięte z bloku kolorowego niebieska i granatowa
Opis zabawy: Każde dziecko otrzymuje dwie chmurki: jasną i ciemną. Na słowa: Brudne powietrze – dzieci dmuchają w ciemną chmurkę. Na słowa: Czyste powietrze – dmuchają w jasną chmurkę
Cel zabawy: ćwiczenie mięśni twarzy i kontrola oddechu
Pomoce: papierowy talerz lub wycięte koło z bloku, farbka zielona, niebieska, czerwona, - gąbka, pędzel, klej
Opis zabawy: Dziecko maluje papierowy talerz tworząc Ziemię - maczając gąbkę w farbie niebieskiej i zielonej. Następnie nakleja ją na kartkę A4. Rodzic maluje dziecku rączkę, a dziecko odbija ją na kartce.
Cel zabawy: zajęcia plastyczne są doskonałą okazją do rozwijania motoryki małej, kształtują kreatywność dziecka oraz rozwijają jego wrażliwość artystyczną.
Pomoce: cebulka kwiatka, ziemia, doniczka, konewka (cebulkę kwiatowa można zastąpić nasionkami lub wspólnym przesadzaniem roślin domowych – wiosna to najlepszy na to czas)
Opis zabawy: Możemy wspólnie z dzieckiem zasadzić kwiatka. Ważne, aby nazywać przygotowane rzeczy: ziemię, doniczkę, konewkę z wodą, cebulkę rośliny oraz czynności, które po kolei wykonujemy: wsypujemy ziemię do doniczki, wsadzamy cebulkę, lekko uklepujemy ziemię, podlewamy. Pytamy dziecko, gdzie powinniśmy postawić doniczkę z cebulką. Jeżeli dziecko odpowie właściwie, pytamy, dlaczego akurat tam, na parapecie okna. Stawiamy doniczkę na parapecie okna i zachęcamy dziecko do pielęgnowania kwiatka i obserwowania, jak się rozwija.
Cel zabawy: jest to zachęcanie dziecka do poznawania otaczającego go świata, wzbudzenie ciekawości dziecka. Odbieranie świata za pomocą dotyku wspiera rozwój umysłowy dziecka. Dziecko za pomocą dotyku doświadcza co oznaczają takie słowa jak: suchy, mokry, twardy, miękki, szorstki, gładki, zimny, ciepły. Uczy się odróżniać od siebie te cechy i odpowiednio je przyporządkowywać.
Dodatek: ilustracje edukacyjne – jak rośnie roślina do pobrania tutaj i tutaj
Nasza planeta - Śpiewające brzdące - tutaj
Planeta w naszych rękach – praca plastyczna tutaj
Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 19, ul. Świtezianki 7, Kraków
Pomoce: szeroka taśma lub wstążka, piosenka „O figurach” DrobNutki do pobrania tutaj
Opis zabawy: Układamy na podłodze z szerokiej taśmy lub wstążki różne figury np. kółko, kwadrat, prostokąt lub trójkąt. Pokazujemy dziecku jak chodzić po taśmie lub wstążce, najlepiej wziąć dziecko za rękę i poprowadzić je po krawędziach figury mówiąc lub śpiewając o figurach. Można podczas zabawy słuchać piosenki o figurach geometrycznych, która dodatkowo uatrakcyjni tą zabawę.
Cel zabawy: poznawanie kształtów
Pomoce: pudła, różne przedmioty w kształcie figur (kółka, kwadratu, prostokąta i trójkąta), nożyczki.
Opis zabawy: znajdź kilka pudełek różnej wielkości, zachęć dziecko, aby wrzucało różne przedmioty do dużego pudła i wyjmowało je z powrotem; z pudełek możemy zbudować piramidę; w wieku dużego pudła wytnij otwory w kształcie kółka , kwadratu, prostokąta i trójkąta, daj dziecku zabawki w tym kształcie i zachęć do dopasowywania.
Pomoce: Filmowa animacja pt. „Niesamowite kształty” słowa i muzyka tutaj
Opis zabawy: Zachęcam do wspólnego obejrzenia z dzieckiem filmowej animacji pt. Niesamowite kształty”.
Cel zabawy: Piosenka bawi i uczy podstawowych kształtów, rozrywka w najlepszym wydaniu. Dziecko ma dobrą pamięć i jest dobrym wzrokowcem wiec na pewno zapamięta kształty.
Pomoce: karty pracy - kształty figur do pobrania tutaj
Opis zabawy: Wspólnie z dzieckiem oglądamy obrazki i nazywamy kształty figur, a następnie dziecko może je pokolorować.
Cel zabawy: Ułatwienie zapamiętywania i utrwalenie kształtów figur
Źródło: pixabay, miasto Dzieci.pl
Pomoce: kartka papieru i kredka.
Opis zabawy: Narysuj na kartce papieru w dwóch rzędach kilka podstawowych figur geometrycznych (kółko, trójkąt, kwadrat, prostokąt) w różnej kolejności np. trójkąt – kwadrat, kwadrat – kółko, kółko - prostokąt, prostokąt – trójkąt. Następnie poproś dziecko niech połączy figury geometryczne w pary o tym samym kształcie. Można także wykorzystać figury geometryczne dołączone do poprzedniej zabawy. Należy je wyciąć i rozsypać po stole. Zadaniem dziecka będzie znalezienie wszystkich figur w takim samym kształcie.
Pomoce: szablon figury do pobrania tutaj, nożyczki,
Opis zabawy: Jedna karta służy jako podstawa gry, z drugiej wycinamy kształty. Zadaniem dziecka jest ułożenie wyciętych kształtów w odpowiednie miejsca na pierwszej karcie. Bardzo pomocne jest zalaminowanie wszystkiego, wtedy gra będzie gościć u nas dłużej.
Cel zabawy: poznanie i utrwalenie kształtu figur – przebieg zabawy można zobaczyć tutaj
Źródło: https://dzieciakiwdomu.pl/
Dla dzieci: zwłaszcza tych mających rodzeństwo, zapraszamy do wspólnej zabawy!
Piosenka tutaj
Porady dla rodziców:
Koncentracja i cierpliwość tutaj
Apel Twojego dziecka – Janusz Korczak tutaj
Dzisiaj do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 14, ul. Sienkiewicza 24, Kraków
Pomoce: Wiersz B. Szelągowska „Hopsasa” do pobrania tutaj
Cel zabawy: pobudzenie do dalszej aktywności, kształtowanie uważnego słuchania, kształtowanie umiejętności powtarzania zaprezentowanych czynności
Pomoce: wiersz M. Jankowiak „Motyl” do pobrania tutaj
ilustracje owadów
Opis zabawy: przeczytaj dziecku wiersz i zapytaj o kim jest mowa w wierszu. Opisz motyla, powiedz, że najpierw jest on gąsienicą i pokaż dziecku jego ilustracje jeśli posiadasz i poproś by wskazało motylka.
Cel zabawy: poznanie wyglądu motyla, kształtowanie aktywnego słuchania, kształtowanie spostrzegawczości
Opis zabawy: poproś dziecko by powtarzało twoje ruchy. Usiądź na dywanie i złącz podeszwy stóp. Podciągaj i opuszczaj kolana tak by były skrzydłami. Powtarzaj „Motylku, motylku lecimy”. Unieś ramiona nad głowę i machaj nimi w czasie gdy będziesz poruszać kolanami. Powiedz „Motylku lądujemy” i połóż ręce na kolanach by odpoczęły.
Cel zabawy: kształtowanie koordynacji ruchowej, nauka uważnego słuchania.
Pomoce: chusteczka higieniczna
Opis zabawy: daj dziecku chusteczkę higieniczną (jak najcieńszą warstwę) i powiedz, że teraz chusteczkę zaczarujemy i zamienimy w motylka. Czarując powiedz wierszyk:
Czarujemy dziś chusteczkę by
zmieniła się w motylka
by skrzydełka jej wyrosły
i by w górę pofrunęła.
A ja dmuchając w chusteczkę
poruszę motylka troszeczkę.
(wiersz autorski Izabela Kapcia)
Następnie:
Motyl siadł na stoliku: połóż chusteczkę przed dzieckiem na stoliku i poproś by nabrało głęboko powietrza i w nią dmuchnęło.
Motyl usiadł na dłoni: połóż chusteczkę na dłoni dziecka i poproś by ją zdmuchnęło.
Złapałem motyla w dłonie: poproś dziecko by wzięło chusteczkę za dwa rogi i dmuchało tak by chusteczka się unosiła
Motyl usiadł na nosie: połóż chusteczkę na buzi, tak by zakrywała nos oraz usta dziecka i poproś by postarało się zdmuchnąć ją z twarzy.
Cel zabawy: ćwiczenie oddechu, ćwiczenie aparatu mowy, wyciszenie.
Opis zabawy: Przypomnij dziecku, że najpierw zanim motyl stał się pięknym owadem wcześniej był gąsienicą. Zachęć dziecko by razem z tobą zamieniło się w taką gąsienicę. Pokaż dziecku jak porusza się gąsienica – połóż się na brzuchu przeczołgaj się po podłodze jak gąsienica. Następnie z dzieckiem pełzając mów wierszyk:
Pełznie sobie gąsienica
wcale mnie to nie zachwyca
w stronę krzesła brnie mozolnie
ja jej lepiej miejsca zwolnię.
Czołgajcie się w kierunku krzesła, a następnie zmieniaj trzecie wers np. w stronę ściany, w stronę kuchni, w stronę taty itp. Wcześniej możesz zapytać dziecko Dokąd pani idzie gąsieniczko? Aby dziecko samo wybrało do czego chce pełznąć.
Cel zabawy: kształtowanie koordynacji ruchowej, rozwój wyobraźni.
Pomoce: wiersz B. Forma Gąsienica tutaj
Opis zabawy: dzieci zajmują miejsca przed tobą. Przeczytaj głośno wiersz i Odpowiednimi ruchami obrazuj jego treść.
Cel zabawy: kształtowanie orientacji we własnym ciele, wyciszenie.
Pomoce: kartka biała z bloku technicznego, plastelina, farbki, klej, guziki, drewniana klamerka, szablon do wycięcia motyla (tutaj)
Opis zabawy: wytnij kształt motyla z kartki (szablon poniżej) i ozdób go razem z dzieckiem dostępnymi materiałami plastycznymi. Na środku jeżeli posiadasz możesz nakleić klejem lub taśmą dwustronną klamerkę drewnianą jako odwłok i pomalować ją farbami. Z takim odwłokiem będziecie mogli przyczepić skończonego motyla do firanki. Na skrzydła dziecko może nakleić guziki, cekiny itp. lub wykleić go plasteliną lub pomalować farbami.
Jeżeli nie posiadacie klamerki możecie do wykonania odwłoku wykorzystać rolkę z papieru toaletowego.
Tutaj możecie zobaczyć jak wygląda tak wykonany motyl.
Pomoce: Wykonany wcześniej motylek, sznurek lub drążek/patyk
Opis zabawy: rodzic biega po dywanie z przygotowanym rekwizytem. Motyl fruwa w powietrzu, a dziecko próbuje go złapać.
Cel zabawy: rozładowanie energii, kształtowanie orientacji.
Materiały źródłowe:
1. J. Silberg Gry i zabawy z dziećmi
2. M. Cieśla, M. Słojewska Świat trzylatka. Zbiór zabaw ruchowych
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 5, os. Willowe 2, Kraków
"Jaka to złocista,
świetlista kula,
kiedy wcześnie wstaje,
dzień nastaje.
Kiedy zaś zachodzi,
to noc do nas przychodzi.
Gdy się chowa w chmury,
świat staje się ponury.
A weselej na świecie,
kiedy śmieje się z góry."
zagadka ze strony: Zagadki dla dzieci
Zabawy proponuje Żłobek Samorządowy nr 23, ul. Słomiana 7, Kraków
POZNAJEMY KOLORY I EMOCJE
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy nr 24 ul. Opolska 11, Kraków
Do zabawy zaprasza Żłobek nr 28 ul. Kurczaba 21, Kraków
Do zabawy zaprasza Żłobek Samorządowy Nr 21, Kraków, ul. Lekarska 3
Zabawę proponuje Żłobek Samorządowy nr 13 w Krakowie, os. Centrum A 12
Zabawę proponuje Żłobek Samorządowy nr 1, ul Podzamcze 1, 31-003 Kraków