Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii - #Rozmawiaj#Reaguj

Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych!

Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Skrzywdzone dziecko czuje strach i wstyd. A przecież to nie dzieci są winne. Winny jest sprawca, ale też każdy, kto wie - ale nie reaguje. Dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi szans na ratunek.

#Rozmawiaj#Reaguj - nie rozmawiałeś

Państwową Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15. roku życia, opracowała raport, z którego wynika, że ofiarami przemocy seksualnej padały najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat.

W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego - to dziecko samo ujawniło informację.

Istotą kampanii #Rozmawiaj#Reaguj jest rozbudzenie w dorosłych opiekunach świadomości i umiejętności właściwego podejścia do dziecka skrzywdzonego. Państwowej Komisji zależy na tym, aby w większym stopniu zwrócić uwagę na dziecko i płynące od niego sygnały. Celem jest jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone.

ROZMAWIAJ – nie lekceważ tego, co mówi dziecko; daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe; nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami; nie naciskaj.

SŁUCHAJ – dziecko potrzebuje Twojej uwagi - musi wiedzieć, że je wysłuchasz, szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego; nie pozostawiaj dziecka samego z jego lękami i pytaniami; daj dziecku przyzwolenie na ujawnianie trudnych uczuć.

UWIERZ – dopuść do siebie myśl, że dziecko spotkała krzywda i pamiętaj, że sprawca jest w stu procentach winny - dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje; stań po stronie dziecka - to właśnie teraz najbardziej Cię potrzebuje.

REAGUJ – jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka - reaguj; zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12; nie bój się prosić o wsparcie - podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie, dane znajdziesz na stronie www.pkdp.gov.pl.

Nie wybaczysz sobie, że nie uwierzyłeś. #RozmawiajReaguj

#Rozmawiaj#Reaguj - nie uwierzyłeś

Pomóż uświadomić innych

Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie. Jedno ze wskazań kampanii to: „Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj. #RozmawiajReaguj”

Więcej informacji: TUTAJ

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Siwiec
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2023-02-27
Data aktualizacji: 2023-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź