Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla dzieci

W Krakowie można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciw grypie. Szczepienia realizowane są w szpitalu im. Żeromskiego. Program profilaktyki obejmuje dzieci od ukończenia 6. miesiąca do 5. roku życia. Z nieodpłatnych szczepień mogą także skorzystać dzieci obcokrajowców, w tym obywateli Ukrainy.

Odnotowujemy wzrost zachorowań na grypę, groźną chorobę zakaźną układu oddechowego. Spory odsetek chorujących stanowią dzieci.

Podstawową, bezpieczną i wysoce skuteczną metodą profilaktyki grypy są szczepienia - zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę i wystąpienia powikłań pogrypowych.

Eksperci medyczni zwracają uwagę, że – ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego – dzieci są najbardziej narażone na wirusa grypy i choroby grypopodobne. Ponadto, dzieci uważane są za wektory zakażenia w całej populacji, stąd zaszczepienie dziecka może uchronić pozostałych członków rodziny przed zachorowaniem.

Szczepienie dzieci przeciw grypie rekomenduje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak – pulmonolog, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy:

Warto szczepić od 6. miesiąca życia. Pół roku to jest zasób, które dziecko otrzymuje od matki, poprzez łożysko. Później trzeba stymulować odporność malucha. Szczepienie nie chroni przed zakażeniem, lecz chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami. Szczepionki przeciw grypie mają historię 90-letnią. To jest bezpieczne szczepienie.

W trosce o zdrowie najmłodszych Krakowian, miasto realizuje program bezpłatnych szczepień przeciw grypie.

Ze szczepień mogą skorzystać dzieci od ukończenia 6. miesiąca do 5 lat, zamieszkałe na terenie gminy miejskiej Kraków, w tym dzieci obcokrajowców, jak i obywateli Ukrainy, które posiadają numer PESEL oraz których rodzice/opiekunowie wyrażą zgodę na udział w szczepieniu.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat mogą przyjąć bezbolesną szczepionkę w formie aerozolu do nosa. Jeśli wystąpią przeciwwskazania do zastosowania takiej szczepionki lub w przypadku braku dostępności, zastosowana zostanie szczepionka iniekcyjna czterowalentna. Dzieci młodsze, do 23 miesiąca, mogą przyjąć wyłącznie szczepionkę iniekcyjną.

U dzieci wcześniej nieszczepionych będzie konieczne podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie czterech tygodni.

Przed szczepieniem dzieci zostaną zbadane przez lekarza.

Szczepienia realizuje Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66 (budynek H).

Rejestracja i informacje:

tel. 734 218 445 – od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-12.00

Przyjmowanie pacjentów:

  • poniedziałek: 14.00-20.00
  • wtorek: 14.00-20.00
  • środa: 14.00-20.00
  • czwartek: 8.00-20.00
  • piątek: 14.00-20.00
  • sobota: 8.00-11.00 (1 raz w miesiącu)

Więcej informacji o szczepieniach oraz rozmowa z ekspertem medycznym w broszurze.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Siwiec
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2022-12-29
Data aktualizacji: 2022-12-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź