Pracownia Mistrza Twardowskiego-festiwal teatralny dla dzieci

Pracownia Mistrza Twardowskiego-festiwal teatralny dla dzieci
Fot. Centrum Kultury Podgórza

Trzymająca w napięciu opowieść o piratach-rozbitkach, Emmie i Chudym Joe i pouczająca historia niegrzecznego Janka zamienionego w niedźwiedzia. Do tego, pełna kolorów adaptacja „Pchły Szachrajki” oraz wyjątkowe widowisko ze Smoczkiem Obiboczkiem i Skrzacikiem Pomponikiem w rolach głównych. A na finał nietuzinkowe przygody Paluszka i ciekawski miś Leopold, odkrywający magię zwykłych przedmiotów. Serdecznie zapraszamy – w dniach 14-29 marca 2019 r. – na festiwal teatralny dla dzieci „Pracownia Mistrza Twardowskiego”, organizowany przez Centrum Kultury Podgórza. Spektakle będą wystawiane w siedzibie głównej CKP (ul. Sokolska 13) oraz w wybranych filiach.

Teatralną przygodę rozpoczniemy spektaklem „Zupka z blaszanego kubka” (14.03/czwartek, godz. 10.00, CKP – Dwór Czeczów) – opowieścią o piratach-rozbitkach, Emmie i Chudym Joe, którzy po zatonięciu ich statku trafiają na bezludną wyspę. Próbują za wszelką cenę nie tylko wydostać się stamtąd, ale również wytrzymać w swoim towarzystwie – co nie jest łatwe, bo nigdy za sobą nie przepadali. Chudy Joe wpada jednak na świetny pomysł, dzięki któremu udaje mu się wywołać uśmiech na twarzy Emmy. Wspólnie znajdują też tajemniczą butelkę, z jeszcze bardziej zagadkową zawartością.

Drugą festiwalową propozycją będzie przedstawienie „Przygody Janka i złej czarownicy” (23.03/sobota, godz. 11.00, CKP – Klub Kliny) – bajkowa historia o walce dobra ze złem, w której czynny udział biorą mali widzowie, pomagając głównemu bohaterowi dokonywać właściwych wyborów. Niegrzeczny Janek za karę zostaje zamieniony w niedźwiedzia. Na szczęście spotyka dobrą i piękną Małgosię, która sprawia, że chłopiec postanawia zmienić swoje postępowanie. Na drodze do pozytywnej przemiany staje jednak zła czarownica, która za wszelką cenę stara się pokrzyżować jego plany. Czy Janek pokona przeciwności, zmieni się w dobrego chłopca i zdobędzie serce Małgosi? Przekonajcie się sami!

W „Pracowni Mistrza Twardowskiego” nie zabraknie również wyjątkowej, pełnej kolorów adaptacji „Pchły Szachrajki” – jednej z najzabawniejszych bajek Jana Brzechwy (23.03/sobota, godz. 15.00, CKP – Klub Piaskownica). Mała, krnąbrna i uwielbiająca psoty Pchełka zabierze dzieci w niezwykłą podróż po świecie, a przemierzając lądy i morza dostarczy najmłodszym widzom wiele emocji i niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i scenografia oraz wesołe piosenki z pewnością sprawią, że dzięki Pchle Szachrajce dzieci pokochają teatr.

W programie festiwalu znalazło się również widowisko pod tajemniczym tytułem „Co mogą smoki, a czego nie zaraz dowiesz się!”, łączące elementy teatru żywego aktora i teatru kukiełkowo-lalkowego (25.03/poniedziałek, godz. 10.00, CKP – siedziba główna). Dwaj główni bohaterowie – przyjaciele Smoczek Obiboczek i Skrzacik Pomponik – muszą się zmierzyć z takimi wyzwaniami jak kultura osobista, dobre wychowanie, a w szczególności czytanie i poznawanie książek oraz tajemnicza biblioteka. W zmaganiach towarzyszą im m.in. Pan Anatol Bibliotekarz Znakomity, Waldemar Ojciec Smok i Nauczyciel Papug. W czasie trwania spektaklu dzieci występują na scenie – stają się bohaterami bajki – a po jego zakończeniu poznają kulisy teatru.

Na finał proponujemy spektakle „Paluszek“ (27.03/środa, godz. 10.00, CKP – Klub Iskierka) oraz „Miś Leopold“ (29.03/piątek, godz. 10.00, CKP – siedziba główna). Pierwszy z nich to kameralne, pełne pozytywnych emocji przedstawienie, którego tekst jest luźno inspirowany historią o Tomciu Paluszku. Główny bohater – wyjątkowy chłopiec – wyrusza na spotkanie z przygodą, starając się sprostać nieszablonowym wyzwaniom jakie stawiają mu rodzice. Musi uratować wielką dżdżownicę przed złym ptaszyskiem, później rozweselić smutną księżniczkę zamkniętą w zamku, a wreszcie uchronić przed złodziejem skarb królewski. Ważnym elementem przedstawienia są piosenki. Miś Leopold – tytułowy bohater drugiego ze spektakli – wygląda jak zwykły pluszak, ale nie dajmy się zwieść pozorom! Gdy w domu nikogo nie ma ciekawski niedźwiadek wyrusza na poszukiwanie przygód. Na swojej drodze spotyka radio, wazon, czajnik i inne przedmioty. Wszystkie zawierają
w sobie tajemnicę! Czy miś odkryje je wszystkie? Czy wraz z widzami przekona się, że zwykłe rzeczy mogą mieć magiczną moc? Akcja spektaklu skupia się na poznawaniu świata wszystkimi zmysłami. Miś Leopold patrzy, słucha, dotyka, wącha i smakuje. Spotkanie z każdym nowym przedmiotem jest okazją do kolejnego odkrycia. Przedstawienie rozwija dziecięcą wyobraźnię, wyostrza zmysły, rozbudza ciekawość świata i... jest świetną zabawą!

Bilety na festiwalowe spektakle można kupić online (szczegóły poniżej – PROGRAM) lub osobiście – w miejscu gdzie odbywa się dany spektakl oraz w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, Punkt Informacyjny, parter), na wszystkie przedstawienia.

UWAGA: liczba miejsc jest ograniczona; w przypadku grup konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Bilet normalny – 15 zł/osoba

Bilet grupowy (minimum 10 osób): 10 zł/osoba (opiekun grupy: wstęp bezpłatny)

Bilet dla posiadaczy Karty Juniora/karty Podgórze w Kulturze/Karty Seniora CKP: 10 zł/osoba

Szczegółowych informacji na temat festiwalu udziela Dział Organizacji Imprez i Edukacji

Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13), tel. 12 656 36 70 wew. 27.

Więcej na ckpodgorza.pl

 

Festiwal teatralny dla dzieci PRACOWNIA MISTRZA TWARDOWSKIEGO

14-29.03.2019 | PROGRAM

 • 14.03/czwartek, godz. 10.00 (ok. 50 min.)

„Zupka z blaszanego kubka” | Teatr Uszyty

Spektakl dla dzieci w wieku od 5 lat

Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – DWÓR CZECZÓW (ul. ks. J. Popiełuszki 36)

Kup/zarezerwuj bilet online: https://biletyna.pl/spektakl/Pracownia-Mistrza-Twardowskiego-Zupka-z-blaszanego-kubka

 • 23.03/sobota, godz. 11.00 (ok. 45 min.)

„Przygody Janka i złej czarownicy” | Teatr Lalek Pinokio

Spektakl dla dzieci w wieku od 3 lat

Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – KLUB KLINY (ul. Biskupa Albina Małysiaka 1)

Kup/zarezerwuj bilet online: https://biletyna.pl/spektakl/Pracownia-Mistrza-Twardowskiego-Przygody-Janka-i-Zlej-Czarownicy

 • 23.03/sobota, godz. 15.00 (ok. 50 min.)

„Pchła Szachrajka” | Teatr Żelazny

Spektakl dla dzieci w wieku od 3 lat

Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – KLUB PIASKOWNICA

(ul. Łużycka 55, pawilon handlowy, I piętro)

Kup/zarezerwuj bilet online: https://biletyna.pl/spektakl/Pracownia-Mistrza-Twardowskiego-Pchla-Szachrajka

 • 25.03/poniedziałek, godz. 10.00 (ok. 70 min.)

„Co mogą smoki, a czego nie zaraz dowiesz się!” | Teatr Otwarty TO

Spektakl dla dzieci w wieku 3-8 lat

Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – SIEDZIBA GŁÓWNA (ul. Sokolska 13)

Kup/zarezerwuj bilet online: https://biletyna.pl/spektakl/Pracownia-Mistrza-Twardowskiego-Co-moga-smoki-a-czego-nie-zaraz-dowiesz-sie

 • 27.03/środa, godz. 10.00 (ok. 50 min.)

„Paluszek” | Teatr Chrząszcz w Trzcinie

Spektakl dla dzieci w wieku 5-9 lat

Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – KLUB ISKIERKA (ul. Żywiecka 44)

Kup/zarezerwuj bilet online: https://biletyna.pl/spektakl/Pracownia-Mistrza-Twardowskiego-Paluszek

 • 29.03/piątek, godz. 10.00 (ok. 40 min.)

„Miś Leopold” | Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana

Spektakl dla dzieci w wieku do 5 lat

Miejsce: Centrum Kultury Podgórza – SIEDZIBA GŁÓWNA (ul. Sokolska 13)

Kup/zarezerwuj bilet online: https://biletyna.pl/spektakl/Pracownia-Mistrza-Twardowskiego-Mis-Leopold

 

Festiwal teatralny dla dzieci PRACOWNIA MISTRZA TWARDOWSKIEGO | WYKONAWCY

 • Teatr Uszyty – powstał z niczego, a właściwie ze wszystkiego co niezbędne: z miłości do teatru, lalek i pracy rzemieślniczej. Jest niezależnym projektem Katarzyny i Andrzeja Kopczyków – zawodowych aktorów, na co dzień pracujących w jednym z krakowskich teatrów. Tworzą go przy użyciu igły i nitki, młotka, śrubek, wiertarki, wyrzynarki i piły, a także humoru, ciekawych pomysłów, talentu i pozytywnej energii. Teatr Uszyty gra dla małych i dużych. Swoją działalność rozpoczął przedstawieniem „Kto tam?”, którego premiera miała miejsce 16.05.2014 r. w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
 • Teatr Lalek Pinokio – repertuar teatru to 17 spektakli dla dzieci o różnorodnej tematyce. Przedstawienia wzbogacane są piękną, ręcznie malowaną scenografią i kukiełkami własnej produkcji oraz muzyką nagraną studyjnie – z udziałem profesjonalnych aktorów, którzy na co dzień występują na deskach teatru.
 • Teatr Żelazny – założony w 2012 r. przez Piotra Wiśniewskiego, ma swoją siedzibę w Katowicach. Zrealizował osiem premier – zarówno spektakli dla dorosłych jak i dla dzieci. Na jego scenie goszczą znane osobistości polskiego teatru, takie jak: Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Artur Barciś i Krzysztof Globisz.
 • Teatr Otwarty TO – istnieje od listopada 1999 r. i wystawił już ponad 500 spektakli na terenie całego kraju. Tworzą go młodzi, profesjonalni aktorzy zaangażowani w pracę z dziećmi. Sami piszą scenariusze, przygotowują dekoracje, kostiumy i muzykę do przedstawień. W swoich projektach stawiają też na interaktywność – zachęcają dzieci do czynnego udziału w spektaklach, aby w ten sposób mogły poznać istotę teatru.
 • Teatr Chrząszcz w Trzcinie – teatr plastyczny, ukierunkowany na najmłodszych widzów, tworzony przez profesjonalistów: aktorów, lalkarzy, plastyków, muzyków i pedagogów. Jego spektakle są konsultowane z pedagogami edukacji przedszkolnej i psychologami, a przede wszystkim podążają za najnowszymi trendami w sztuce teatralnej dla dzieci. Wyróżnia je interaktywność – dialog z widzem w bliskim kontakcie, muzyka wykonywana na żywo oraz pieczołowity dobór tematyki i formuły do wieku odbiorców.  Nazwa teatru nawiązuje do wprawek dykcyjnych adeptów aktorstwa i świadczy o charakterze teatru, który oprócz dostarczania rozrywki stara się też uczyć. Teatr Chrząszcz w Trzcinie ma swoją siedzibę w Rabce-Zdroju, ale obszar jego działań obejmuje całą Polskę. Prowadzony jest przez członków Stowarzyszenia Lokomotywa.
 • Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – założony przez swojego patrona, artystycznie wykształconego nauczyciela, który w trudnej rzeczywistości powojennej Polski tworzył spektakle dla małych widzów, docierając do gmin i miasteczek Śląska i Zagłębia. Swoją działalność teatralną Dorman rozpoczął w 1945 r., prowadząc wraz z żoną Janiną, Międzyszkolny Teatr Dziecka w Sosnowcu, przekształcony później w Eksperymentalny Teatr Dzieci. Ostatecznie placówka przeniesiona została w 1950 r. do Będzina, a 1 kwietnia 1951 r. otrzymała dzisiejszą nazwę Teatru Dzieci Zagłębia, którym Dorman kierował nieprzerwanie do 1978 roku. W dziesiątą rocznicę jego śmierci w 1996 roku Teatr przyjął imię swojego założyciela. Artystyczny dorobek Jana Dormana to ponad czterdzieści lat pracy teatralnej, w roli nie tylko dyrektora teatru i reżysera, ale również scenografa, aktora i dramaturga. Jego autorskie spektakle, inspirowane rytuałem dziecięcej zabawy, odwołujące się do gry skojarzeń i wyobraźni dzieci, posługujące się w nowatorski sposób lalkami, maskami i znakiem plastycznym, rozwijające wrażliwość, percepcję i kreatywność małych odbiorców, stały się przełomowym krokiem w kierunku reformy teatru lalkowego. Dormanowskie eksperymenty sceniczne, połączone z głęboko podmiotowym traktowaniem dziecka, jako uczestnika przedstawienia i współtwórcy sztuki, wytyczyły kierunki dalszego rozwoju widowisk dziecięcych i wyznaczyły początek nowej estetyki teatru lalkowego w Polsce.

Pracownia Mistrza Twardowskiego - plakat.jpg

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Wyszukiwarka ulg
Partnerzy