Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zamek Królewski na Wawelu

Adres siedziby:
Zamek Wawel 5 , 31-001 Kraków
Kontakt e-mail:
Opis:

Zamek Królewski na Wawelu wraz z Katedrą i wawelskim wzgórzem to jedno z miejsce o  największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce.

Wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości, w roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowującym cenny zespół tkanin, obrazów, grafik, rzeźb, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli.

W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują znakomitą i największą w Europie kolekcję namiotów. Zbiory Zamku są prezentowane na kilku stałych ekspozycjach, przybliżających wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII: /Reprezentacyjne Komnaty Królewskie/, /Prywatne Apartamenty Królewskie/, /Skarbiec Koronny i Zbrojownia/, /Sztuka Wschodu,/ /Wawel Zaginiony/.

Od wiosny do wczesnej jesieni odwiedzający mogą ponadto zejść do Smoczej Jamy, wspiąć się na najwyższe poziomy baszty Sandomierskiej, a także wyruszyć z przewodnikiem w trasę plenerową, by poznać dzieje zabudowy wzgórza wawelskiego oraz zrekonstruowane ogrody. Muzeum organizuje również wystawy czasowe i pokazy dzieł sztuki.

Działania edukacyjne (lekcje muzealne, konkursy, warsztaty plastyczne,

wykłady) mają na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych z historią, sztuką i kulturą Zamku w kontekście historii miasta i kraju.

Wzgórze jest też miejscem koncertów muzyki symfonicznej i kameralnej oraz spektakli operowych.

Oferowane ulgi:

Wyszukiwarka ulg

Partnerzy