Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

Adres siedziby:
ul. Lipowa 3 , 30-702 Kraków
Telefon:
Kontakt e-mail:
Opis:

Centrum Szkła i Ceramiki, należące do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, to placówka pełniąca funkcje naukowe, kulturalne i edukacyjne w zakresie szkła i ceramiki. Składa się na nią galeria szkła i ceramiki współczesnej Galeria Lipowa 3 (na parterze budynku od strony ulicy Lipowej), stała wystawa prezentująca historię i technologię szklarstwa (na I piętrze), pokazy ręcznego formowania szkła (w hali produkcyjnej) oraz centrum dydaktyczne, prowadzące zajęcia dla studentów. Produkowane są tu również materiały do konserwacji zabytków, przede wszystkim cement romański, wykorzystywany do renowacji architektury z przełomu XIX i XX w.

POKAZY RĘCZNEGO FORMOWANIA SZKŁA

Największą atrakcję Lipowej 3 stanowi pokaz ręcznego formowania szkła, który odbywa się w hali produkcyjnej obok galerii. Na oczach widzów hutnicy formują wazoniki, przyciski, kwiaty i zwierzęta. Chętni spróbowania, jak ciężko opanować szklaną materię, mogą samodzielnie wydmuchać bańkę szklaną.

WYSTAWA „SZKŁO W KRAKOWIE. PRZEMYSŁ I SZTUKA. 1931-1998”

Prezentowane są tu kolekcje tradycyjnych narzędzi szklarskich, zabytkowych szkieł z XIX i początku XX wieku oraz kolekcję „szkieł krakowskich”, powstałych w Instytucie w latach 1969-1998. Zwiedzający mogą tutaj, poza historią i technologią wytwarzania szkła, poznać również historię huty przy Lipowej 3, jej właścicieli i pracowników. Całość wystawy - oryginalne eksponaty, liczne fotografie i archiwalia uzupełniają multimedia. Jest to jedyna tego typu ekspozycja w Krakowie, która w tak szczegółowy sposób ukazuje historię zakładu przemysłowego i produktu w nim wytwarzanego.

GALERIA LIPOWA 3

W Galerii Lipowa 3 odbywają się cykliczne wystawy współczesnych artystów szkła i ceramiki. Obok galerii mieści się sklep, gdzie można zakupić zarówno wyroby powstające obecnie na Lipowej, jak i prace artystów z całej Polski – figurki, patery, misy, filiżanki, wazony, biżuterię, itp.

Partnerzy
Newsletter
Zapisz się