Krakowska wyprawka dla nowo narodzonych krakowian

Krakowska wyprawka dla nowo narodzonych krakowian
Fot. Krakowska Karta Rodzinna

Miasto Kraków, witając swoich nowych obywateli i jednocześnie od pierwszych chwil budując więzi oraz zaszczepiając lokalny patriotyzm, dla krakowian urodzonych od 1 stycznia 2018 r., równocześnie z początkiem roku 2018 przygotowało Krakowską Wyprawkę. Zestaw zawiera body, czapeczkę, kocyk, grzechotkę, książeczkę, kartę biblioteczną i Informator Krakowskiej Rodziny.

Co zawiera Krakowska Wyprawka?

  • komplet tekstyliów – kocyk, body oraz czapeczka – materiały, które zostały użyte do przygotowania tych rzeczy, to certyfikowana bawełna (z niewielkim dodatkiem elastanu w wewnętrznej warstwie czapeczki). Zarówno tkanina, jak i pozostałe elementy (zapięcia, barwniki) zostały dobrane tak, by były bezpieczne dla dziecięcej skóry. Wszystko zostało opatrzone logotypami zgodnymi z nowym Systemem Identyfikacji Wizualnej i utrzymane w oficjalnych barwach Krakowa (białym oraz niebieskim) oraz grafikami tematycznie związanymi z miastem (lajkoniki, obwarzanki i smocze oczy);
  • grzechotka – nieodzowny gadżet każdego dziecka, nawiązuje do najsłynniejszej krakowskiej legendy, bo przybrał formę smoka z owieczką w brzuchu;
  • książka z wierszykami Michała Rusinka – specjalne wydanie Krakowskiego rynku dla chłopców i dziewczynek, opracowane w formacie najbardziej przyjaznym dla dzieci i na kartonowych stronach. Mali krakowianie oraz ich opiekunowie zaproszeni są do wspólnej lektury (w końcu Kraków to Miasto Literatury UNESCO) i zabawy. Książka ma atesty gwarantujące maluszkom bezpieczeństwo;
  • karta biblioteczna – słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”, stanowią najtrafniejszy komentarz do tej części Wyprawki. Pierwszym krokiem w niesamowity świat książek będzie Krakowski rynek, ale aby ułatwić stawianie dalszych oraz zakorzenienie miłości do czytania, w Krakowskiej Wyprawce znajdzie się Karta, z którą można się udać do wybranej filii Biblioteki Kraków;
  • Informator Krakowskiej Rodziny – kompendium wiedzy na tematy, które dotyczą krakowskich rodzin. Publikacja jest przewodnikiem po obszernej ofercie edukacyjnej, sportowej i zdrowotnej. Znajdują się tam informacje dotyczące załatwiania spraw urzędowych, wsparcia rodzin, możliwości ubiegania się o świadczenia, usługi świadczone przez placówki medyczne. Są też propozycje dotyczące spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie, a także wiele innych.

 

Jak można otrzymać Krakowską Wyprawkę?

Są następujące drogi postępowania:

1. Dla dzieci urodzonych i meldowanych na pobyt stały na terenie Miasta Krakowa dokument jest dostępny do wypełnienia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie (ul. Lubelska 29 lub os. Zgody 2)

  • Dokument należy czytelnie wypełnić w czasie rejestracji dziecka oraz zostawić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd Stanu Cywilnego potwierdza złożenie wypełnionego dokumentu poprzez adnotację na liście oraz na Zgodzie (nadanie kodu), a także wydaje potwierdzenie złożenia dokumentu z kodem dot. Krakowskiej Wyprawki.
  • Urząd Stanu Cywilnego przekaże dokument do Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa, który wyśle na wskazany adres zameldowania przesyłkę z Krakowską Wyprawką.

2. Dla dzieci urodzonych poza terenem Krakowa, ale meldowanych na pobyt stały
na terenie Miasta Krakowa dokument jest dostępny do wypełnienia w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa (al. Powstania Warszawskiego 10, p. 704 i 705).

  • Dokument należy czytelnie wypełnić oraz zostawić w Wydziale Spraw Administracyjnych. Wydział Spraw Administracyjnych potwierdza złożenie wypełnionego dokumentu poprzez adnotację na liście oraz na Zgodzie (nadanie kodu), a także wydaje potwierdzenie złożenia dokumentu z kodem dot. Krakowskiej Wyprawki.
  • Wydział Spraw Administracyjnych przekaże dokument do Wydziału Komunikacji Społecznej , który wyśle na wskazany adres zameldowania przesyłkę z Krakowską Wyprawką.

         3. W przypadku rejestracji elektronicznej dziecka lub w przypadku, gdy dokument nie został wypełniony przy rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie, należy zgłosić się do Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 w Krakowie (wg drogi postępowania opisanej w pkt. 2).

 

Uwaga!

Wyprawka Krakowska jest przeznaczona TYLKO dla dzieci, które zostały zameldowane na pobyt stały w Krakowie.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: krakowska.wyprawka@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 13 37, 12 616 60 51.

Regulamin Akcji Krakowska Wyprawka jest dostępny do wglądu w siedzibie Organizatora tj. Wydziale Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

 

Dane Kontaktowe

Urząd Stanu Cywilnego

os. Zgody 2

31-949 Kraków

pokój 326, III p.

tel. 12 616-88-56

Urząd Stanu Cywilnego

ul. Lubelska 29

30-003 Kraków

tel. 12 616-55-44

fax. 12 616-55-20

Urząd Miasta Krakowa

Wydział Spraw Administracyjnych

tel. 12-616-93-20

fax. 12-616-93-23

Urząd Miasta Krakowa

Wydział Komunikacji Społecznej

krakowska.wyprawka@um.krakow.pl

 

Media o Krakowskiej Wyprawce:

Tagi: rodzina, dzieci

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Zobacz także