Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto Rodziny Krakowskiej - sprawozdanie

W dniu 27 maja 2018 r.odbyła się siódma edycja „Święta Rodziny Krakowskiej”, która po raz pierwszy została zorganizowana w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie. Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenie odbywało się w ramach kampanii pn. „Kraków stawia na Rodzinę”, objętej honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, który osobiście uczestniczył w imprezie.

W imprezie wzięło udział około 16 tysięcy osób. Wydarzenie to na stałe wpisało się już w kulturalny krajobraz Krakowa wychodząc naprzeciw potrzebom krakowskich rodzin. Stanowi ono pozytywny przykład udanej współpracy miasta z podmiotami komercyjnymi. Corocznie w organizację Święta zaangażowanych jest wiele instytucji i przedsiębiorstw, wśród których są zarówno miejskie jednostki organizacyjne, młodzieżowe domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, centra medyczne oraz podmioty prywatne.

VII edycja Święta odbywała się po raz pierwszy w nowej formule i w nowym miejscu – Parku im. Henryka Jordana, stanowiącym tradycyjne miejsce spotkań rodzinnych dla mieszkańców Krakowa. W ramach tej edycji powstało wielkie miasteczko rodzinne podzielone na 7 stref tematycznych:

  1. Strefę Zdrowia i Profilaktyki, w której przeprowadzane były bezpłatne badania medyczne oraz konsultacje i poradnictwo.
  2. Strefę Czytelnika – promującą czytelnictwo i literaturę oraz „Drugie Życie Książki”.
  3. Strefę Sportu i Rekreacji – zachęcającą do ruchu i dająca możliwość udziału w różnego rodzaju konkurencjach, zabawach i rozgrywkach sportowych.
  4. Strefę Sztuk muzyczno–plastycznych - w której znalazł się otwarty parkiet taneczny, muzyka na żywo, potańcówki oraz warsztaty plastyczne i edukacyjne.
  5. Strefę Ekologii i Zdrowego Stylu Życia – promującą m.in. zieleń, działania antysmogowe, zdrowe odżywianie, warsztaty kulinarne i wszelkiego rodzaju działania edukacyjno-informacyjne. 
  6. Strefę Bezpieczeństwa – uczącą bezpiecznych zachowań w życiu codziennym oraz zasad ruchu drogowego.
  7. Strefę Rodzinną – w której znalazły się m.in. Kluby Rodziców, Centra Aktywności Seniora, stanowisko Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem i inne.

Wszystkie atrakcje były rozłożone na terenie całego Parku, aby każdy zainteresowany miał dogodny dostęp do różnego typu animacji i działań. Dla uczestników wydarzenia przygotowano 2000 litrów wody pitnej wraz z plastikowymi kubeczkami dostarczonej przez MPWiK a także zainstalowano dodatkowe pitniki, które przy upalnej pogodzie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oprócz wymienionych siedmiu stref tematycznych, mieszkańcy Krakowa i goście Święta Rodziny Krakowskiej mieli możliwość skorzystania ze stanowisk cateringowych oraz przygotowanego ogródka gastronomicznego promującego Pikniki Krakowskie..

W miasteczku rodzinnym, mieszkańcy Krakowa przez cały dzień mogli oglądać występy artystyczne na parkiecie tanecznym, na którym prezentowały się formacje taneczne z krakowskich ośrodków i centrów kultury a także zespoły muzyczne, grające na żywo i zapewniające oprawę muzyczną dla szkół tańca, realizujących pokazy i warsztaty taneczne. Finałowym akcentem Święta Rodziny Krakowskiej był koncert zespołu Boba Jazz Band i potańcówka.

Ogromne zainteresowanie wzbudzała Strefa Zdrowia i Profikatyki, gdzie na kilkunastu stanowiskach partnerów medycznych przeprowadzono ponad 2000 badań i konsultacji medyczno-informacyjnych, między innymi z zakresu porad stomatologicznych, dietetycznych, dermatologicznych, logopedycznych, pierwszej pomocy, pomiarów ciśnienia, poziomu glukozy we krwi, przesiewowych badań ostrości wzroku a także badań diagnostycznych wad postawy oraz porad rehabilitacyjnych. Warto w tym miejscu podkreślić udział Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, gdzie przez cały dzień trwały konsultacje z terapeutami uzależnień, z psychologami z Punktu konsultacyjnego dla osób z problemem alkoholowym i rodzin, oraz dyżur prawników. Z porad skorzystało  wielu rodziców nastolatków zaniepokojonych ich zachowaniem, ale także dorosłych krakowian.

Miłośnicy książek mogli odwiedzić Strefę Czytelnika, gdzie tworzyli wspólnie historię rodzinną, zamkniętą w książce i brali udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych ilustratorów. Najmłodsi mogli posłuchać bajek napisanych przez najstarszych i wykonać do nich ilustracje oraz wziąć udział w konkursie komiksowym przygotowanym przez Stowarzyszenie Daleko Więcej. Biblioteka Kraków zaprosiła do świata komiksu, w trakcie warsztatów prowadzonych przez specjalistów i fanów komiksu, gdzie zdobywano wiedzę o jego powstawaniu. Z pracownikami Biblioteki można także było porozmawiać o czytelniczych trendach i wydawniczych nowościach. Teatr Groteska zorganizował warsztaty teatralne, podczas których można było się zapoznać m.in. z animacją lalki, grą aktorską w masce, zadaniami aktorskimi, plastyką ruchu, emisją głosu. Warsztaty były prowadzone przez aktorów Teatru Groteska.

Podczas Święta Krakowskie Biuro Festiwalowe organizowało znane wszystkim wydarzenie pn. Drugie Życie Książki, czyli bezpłatną akcję wymiany książek. Każda książka mogła znaleźć nowego właściciela!

Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się także liczne zajęcia i zmagania sportowe, W strefie sportu można było m.in. zagrać w siatkówkę, badmintona, piłkę nożną, bule, wziąć udział w zajęciach karate, fechtunku, sprawdzić swoje możliwości na ergometrze wioślarskim, podszkolić się w jeździe na rolkach, wspinaczce czy nawet zapoznać się ze sprzętem jachtowym. Na osobną uwagę zasługują organizowane przez MDK „Dom Harcerza” z ul. Reymonta przejażdżki konne, które pozwalały na obcowanie ze zwierzętami i były nie lada gratką dla wszystkich dzieci.

Natomiast w Strefie Sztuk Plastycznych odbywały się przez cały czas trwania imprezy warsztaty rękodzieła, zdobienia szkła, robienia origami i kirigami czy nawet plener malarski.

Nie można pominąć Strefy Ekologii i Zdrowego stylu życia. Tutaj podczas całego dnia rozdano ponad 2000 sadzonek roślin absorbujących zanieczyszczenia z powietrza, udzielano informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów czy prowadzono warsztaty z zakresu zdrowego odzywania.

Do Strefy Bezpieczeństwa zaprosiła uczestników Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz krakowska Straż Miejska, które przygotowały m.in. pokaz samochodów pożarniczych, pojazdów Policji oraz Straży Miejskiej, zabawy dla dzieci, konkursy ze znakami drogowymi i wiele innych atrakcji.

Podczas Święta prezentowana było również wystawa dotycząca budżetu obywatelskiego zorganizowana przez pracowników Wydziału Promocji i Turystyki.

Niewątpliwie najbardziej rozbudowaną częścią Święta Rodziny Kralkowskiej była Strefa Rodzinna, na którą składały się 22 stanowiska jednostek miejskich i partnerów prywatnych. Dzieci w towarzystwie rodziców mogły skorzystać z malowania twarzy, nauczyć się puszczania małych i wielkich baniek mydlanych, wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami, spróbować waty cukrowej, zdobyć kolorowe baloniki. Zaś dorośli mieli między innymi szansę uzyskać cenne informacje na temat Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, Klubów Rodzica czy projektu Mecenas Dziecięcych Talentów.

Podsumowanie w liczbach :

  • udział wzięło 70 partnerów prowadzących działania w ponad 100 namiotach
  • wykonano ponad 2000 badań medycznych i konsultacji
  • wydano ponad 2000 sadzonek
  • rozdano 2000 ulotek informacyjnych
  • rozdysponowano 2000 litrów wody pitnej
  • przeprowadzono setki animacji i konsultacji oraz zorganizowano dziesiątki konkursów dla dzieci i młodzieży
  • ilość uczestników imprezy można szacować na około 16 000 osób, z których większość brała udział w animacjach lub aktywnościach przygotowanych przez partnerów Święta

 

ORGANIZATOR:

  • Gmina Miejska Kraków

PATRONI MEDIALNI

  • RMF FM
  • LoveKrakow.pl
  • TVP Kraków
  • dwutygodnik KRAKOW.PL
  • Fakt
  • TVP Kraków
  • KRK.NEWS.PL
  • CzasDzieci.pl

PARTNERZY

  1. KOMENDA MIEJSKA POLICJI W KRAKOWIE
  2. STRAŻ MIEJSKA MIASTA KRAKOWA
  3. KOMENDA MIEJSKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W KRAKOWIE
  4. NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA
  5. MIEJSKIE CENTRUM PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ
  6. SZPITAL DZIECIĘCY IM. ŚW. LUDWIKA W KRAKOWIE
  7. SCANMED
  8. FALCK
  9. CENTRUM MEDYCZNE UJASTEK
  10. SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA DZIECI I MŁODZIEŻY MEDDIM
  11. KRAKOWSKI OŚRODEK DIAGNOSTYKI KRĘGOSŁUPA
  12. MEDICINA
  13. FUNDACJA DKMS
  14. FUNDACJA PROVITALIS
  15. KRAKOWSKI SZKOLNY OŚRODEK SPORTOWY
  16. SALTROM
  17. STAROMIEJSKIE CENTRUM KULTURY MŁODZIEŻY
  18. CENTRUM KULTURY PODGÓRZA
  19. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY IM. ANDRZEJA BURSY
  20. DOM HARCERZA IM. KAMIEŃSKIEGO
  21. KRAINA ZABAW DZIECIĘCYCH ANIKINO
  22. WILLA DECJUSZA
  23. MUZEUM SZTUKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
  24. DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI
  25. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY „DOM HARCERZA”
  26. KRAKOWSKI KLUB KARATE TRADYCYJNEGO
  27. AKADEMIA PIŁKARSKA DIAMENT KRAKÓW
  28. MIĘDZYSZKOLNY OŚRODEK SPORTOWY KRAKÓW-ZACHÓD
  29. KRAKOWSKI KLUB KAJAKOWY „KOLNA”
  30. CENTRUM WSPINACZKOWE „FORTECA”
  31. YACHT KLUB POLSKI KRAKÓW
  32. CENTRUM MŁODZIEŻY IM. DR. H. JORDANA
  33. GOJUMP KRAKÓW
  34. AKADEMIA SPORTU FUTURE 4
  35. CENTRUM AKTYWOŚCI SENIORÓW
  36. WYDZIAŁ SPRAW SPOŁECZNYCH
  37. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY 29 LISTOPADA
  38. NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY
  39. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY IM. J. KORCZAKA
  40. STOWARZYSZENIE KULTURA I EDUKACJA
  41. STOWARZYSZENIE DALEKO WIĘCEJ I KOŚCIÓŁ DLA MIASTA KRAKOWA
  42. BIURO DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
  43. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY GRUNWALDZKA
  44. OŚRODEK KULTURY IM C. K. NORWIDA
  45. OŚRODEK KULTURY KRAKÓW-NOWA HUTA
  46. MATPLANETA
  47. MIĘDZYSZKOLNY OŚRODEK SPORTOWY KRAKÓW-WSCHÓD
  48. INFINITY FITNESS
  49. WYDZIAŁ KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA
  50. WYDZIAŁ DS. JAKOŚCI POWIETRZA
  51. MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W KRAKOWIE
  52. ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W KRAKOWIE
  53. BANK ŻYWNOŚCI W KRAKOWIE
  54. WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W KRAKOWIE
  55. MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA SP. Z O.O.
  56. STOWARZYSZENIE DALEKO WIĘCEJ
  57. KOŚCIÓŁ DLA MIASTA KRAKOWA
  58. KRAKOWSKIE BIURO FESTIWALOWE
  59. BIBLIOTEKA KRAKÓW
  60. KRAKOWSKIE FORUM KULTURY
  61. TEATR GROTESKA
  62. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO
  63. MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY „DOM HARCERZA” IM. A. KAMIŃSKIEGO
  64. MIEJSKI OŚRODEK WSPIERANIA INICJATYW SPOŁECZNYCH
  65. MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI S.A.
  66. ZARZĄD INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ I TRANSPORTU W KRAKOWIE
  67. MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACYJNE S.A. W KRAKOWIE
  68. WYDZIAŁ SPRAW SPOŁECZNYCH
  69. WYDZIAŁ PROMOCJI I TURYSTYKI
pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2018-07-06
Data aktualizacji: 2018-07-06
Powrót