Start rozwiń menu

Opinie, stanowiska, polemiki

Czy jest za co skarżyć Kraków? Kilka faktów o finansowaniu krakowskiej oświaty

2021-09-10

7 września 2021 r. na łamach krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej” ukazała się rozmowa pt. „Będzie skarga na Kraków?”. W rozmowie przeprowadzonej przez red. Angelikę Pitoń z Piotrem Pawłowskim, współtwórcą mapy pokazującej koszty religii w szkołach, padają słowa, że informacja o wydatkach na realizację zajęć religii w Krakowie jest „tajna i trudna do wyliczenia”. Odnosząc się do tych słów oraz chcąc przedstawić bliżej kilka faktów związanych z finansowaniem zadań oświatowych w Krakowie, przedstawiamy poniższą polemikę.

Oświadczenie w sprawie czynności CBA

2021-09-09

W związku z zatrzymaniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz byłych pracowników urzędu, pracujących w pionie nadzorowanym przez byłą zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa informujemy, że Urząd Miasta Krakowa nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji.

„Nie przymykam oczu na nieprawidłowości” – polemika

2021-08-12

11 sierpnia 2021 r. na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” ukazał się wywiad z Barbarą Nowak, Małopolskim Kuratorem Oświaty. Odnosząc się do poruszonych w przywołanej rozmowie kwestii dotyczących arkuszy organizacji szkół i przedszkoli na rok szkolny 2021/2022, Urząd Miasta Krakowa przekazuje niniejszą polemikę.

Upał coraz większy, a konie dorożkarskie mimo to na Rynku Głównym – polemika z artykułem „Gazety Krakowskiej”

2021-08-09

Szanowny Pan
Wojciech Mucha
Redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”

W nawiązaniu do artykułu autorstwa Pana Piotra Ogórka, który zamieszczony został 28 lipca 2021 r. na portalu informacyjnym krakow.naszemiasto.pl i dotyczył upałów i koni dorożkarskich na Rynku Głównym, Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa wyjaśnia:

Pomnik Bohdana Smolenia – wyjaśnienia Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2021-07-19

W nawiązaniu do informacji na temat inicjatywy wzniesienia pomnika Bohdana Smolenia na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich przy Domu Studenckim „Bratniak”, Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyjaśnia, że wskazana lokalizacja znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Wyjaśnienia w sprawie zalania terenu budowy linii KST do Górki Narodowej

2021-07-19

W związku z trwającymi od wielu dni intensywnymi opadami deszczu i lokalnymi podtopieniami okolic Górki Narodowej, w wyniku których w zeszłym tygodniu ucierpiał plac budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju i okoliczne nieruchomości, wyjaśniamy:

Sprostowanie artykułu w gazetach Polska Press

2021-07-14

Sprostowania informacji zawartej w artykule redaktora Piotra Ogórka, pt. Plany placu Grzegórzeckiego. Mieszkańcy mają obawy, domagają się konsultacji, który ukazał się 10–11 lipca 2021 r. w wydaniach „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.

Nieprawdziwe jest zdanie, które brzmi: „Tak, zwariował pan, mogę pana umówić na wizytę do specjalisty”. Cytat ten nie znajduje odzwierciedlenia w wypowiedzianych przeze mnie słowach. Słowa te zostały mi przypisane przez red. Piotra Ogórka.

Liczę na wydrukowanie sprostowania, choć wiem, że redakcja odrzuca podobne prośby.

Andrzej Kulig
zastępca prezydenta miasta Krakowa

Budowa linii KST do Górki Narodowej: polemika z artykułem w Dzienniku Polskim

2021-07-06

Pierwsza rocznica budowy linii KST do Górki Narodowej i wizyta na placu budowy zorganizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich stała się okazją do publikacji w Dzienniku Polskim artykułu autorstwa Piotra Tymczaka „Końcowa pętla została zaplanowana na skażonej ziemi”. Oprócz opisu samej inwestycji i stanu po roku budowy, w materiale znalazły się niestety nieprawdziwe tezy i wypowiedzi, które wymagają rzetelnego wyjaśnienia.

PESEL dla cudzoziemców – wyjaśnienia

2021-06-02

Sprostowanie do reportażu w wieczornym wydaniu „Kroniki Krakowskiej” z 1 czerwca br.

Miejsc dla uczniów nie zabraknie – polemika z artykułem „Gazety Wyborczej”

2021-05-11

Odnosząc się do artykułu „Nie będzie nowej szkoły” autorstwa Angeliki Pitoń i Olgi Szpunar, który ukazał się 10 maja 2021 r. na łamach krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”, należy podkreślić, że Urząd Miasta Krakowa na bieżąco analizuje sytuację dzieci uczęszczających do samorządowych oraz niesamorządowych szkół i przedszkoli w całym mieście. Analizy zaspokojenia potrzeb edukacyjnych, prowadzone także w odniesieniu do konkretnego rejonu miasta, są prowadzone w perspektywie krótko-, jak i długofalowej, przy uwzględnieniu aktualnych danych demograficznych.

Znajdź