Start rozwiń menu

Aktualności

Tynieckie Recitale Kameralne powracają

2025-07-01

Po entuzjastycznie przyjętej pierwszej edycji festiwal wraca z nowym programem, który ponownie połączy klasykę z nowoczesnością, prezentując mistrzowskie wykonania w kameralnej atmosferze – a wszystko to w wyjątkowym otoczeniu murów Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Koncerty festiwalowe odbywać się będą letnimi popołudniami – w soboty lub niedziele (o godz. 16.00) w lipcu i sierpniu.

Locum Cracovia 2.0 – międzynarodowe warsztaty i zawody taneczne

2025-07-03

Druga edycja wydarzenia Locum Cracovia powraca z jeszcze większą energią, międzynarodową kadrą i unikalnym połączeniem warsztatów tanecznych z interdyscyplinarnymi zawodami. W dniach 25–27 lipca VIII LO w Krakowie stanie się miejscem twórczej eksploracji ruchu i spotkań pasjonatów tańca z całej Polski i Europy.

Antonina Tosiek laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

2025-07-01

Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała najlepszą książkę poetycką wydaną w 2024 roku. Laureatką XIII edycji konkursu została Antonina Tosiek za tom „Żertwy” opublikowany przez Biuro Literackie. Ogłoszenie werdyktu nastąpiło podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 czerwca w Teatrze Bagatela. Laureatka otrzymała statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych, a pozostali nominowani – czeki na 8 tys. złotych.

15. edycja Krakowskich Miniatur Teatralnych

2025-06-30

Gośćmi 15. Krakowskich Miniatur Teatralnych będą teatry: Ateneum, Kamienica, Kwadrat, Polski i ROMA. Ich przedstawienia rozradują widzów, wzruszą i skłonią do refleksji, a także – co coraz bardziej potrzebne – zapewnią chwilę wytchnienia, pokrzepią i dodadzą otuchy.

Biblioteka Czartoryskich odzyska blask dzięki środkom unijnym

2025-06-30

Biblioteka Książąt Czartoryskich, jeden z najcenniejszych skarbów polskiego dziedzictwa narodowego, przechodzi gruntowną modernizację. Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) na lata 2021–2027 powstanie nowoczesna przestrzeń łącząca funkcje naukowe i kulturalne.

Lipcowe wydarzenia w Aptece Designu

2025-06-30

W rozmaitych dyskusjach często posługujemy się pojęciem narracji, ale czy to oznacza, że naprawdę wiemy wszystko o opowiadaniu historii? W lipcu wspólnie z Samuelem Nowakiem, założycielem Critico i rezydentem Apteki Designu, rozłożymy narrację na czynniki pierwsze i nauczymy się ją budować.

Poetyckie kolaże z wyobraźni – warsztaty dla dzieci i młodzieży

2025-07-01

Już 5 lipca, w godz. 12.00–15.00 w krakowskim Salonie Literackim SPP odbędą się warsztaty poetyckie dla dzieci i młodzieży. Inspirując się twórczością Wisławy Szymborskiej i Herty Müller, uczestnicy stworzą własne poetyckie kolaże pod okiem doświadczonych prowadzących.

Wakacyjny piknik w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema

2025-06-27

Już 6 lipca w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema odbędzie się piknik. W programie: warsztaty o naturze i technologii, geologiczne odkrycia, sadzenie roślin, przejażdżki w kuli Zorba.

XVIII

Rusza modernizacja dawnego kina Światowid

2025-06-27

W siedzibie Muzeum Nowej Huty odbyło się uroczyste podpisanie umowy na modernizację i rozbudowę dawnego kina Światowid na potrzeby Muzeum Nowej Huty – oddziału Muzeum Krakowa. W 2028 r. mieszkańcy Nowej Huty zyskają nowoczesne i wielofunkcyjne centrum kultury. To efekt długo wyczekiwanej inwestycji, której realizacja właśnie się rozpoczyna.

Kraków ambitny

Kraków ambitny – miasto wiedzy, biznesu i gościnności

2025-06-27

W minionym roku Kraków skutecznie łączył rozwój gospodarki opartej na wiedzy, innowacjach i kapitale ludzkim z dynamicznym wzrostem sektora turystycznego. Miasto przyciągało inwestorów, wspierało przedsiębiorców i budowało cyfrowe rozwiązania przyjazne biznesowi, jednocześnie pozostając jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Ponad 14 milionów turystów i rosnąca liczba centrów usług biznesowych potwierdzają, że Kraków to dziś nowoczesna metropolia, w której potencjał intelektualny idzie w parze z gościnnością i wysoką jakością życia.

Znajdź