Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza
Fot. Krakowska Karta Rodzinna

Dwór Czeczów, będący placówką kulturalną w strukturach Domu Kultury „Podgórze”, znajduje się w Starym Bieżanowie. Jest to zabytkowy obiekt, którego najstarsze zachowane fragmenty datowane są na XV wiek. W swojej ofercie na bardzo wysokiej pozycji lokuje odbiorców, jakimi są dzieci w różnym wieku. Jest to podyktowane zdiagnozowanymi potrzebami naszej społeczności lokalnej w Starym Bieżanowie, w oparciu o które budujemy nasze propozycje programowe. Wśród oczekiwań stawianych nam znajdują się zajęcia z zakresu szeroko pojętej edukacji kulturalnej. Obejmują one zróżnicowane pod względem tematycznym warsztaty, m.in.  taneczne, artystyczne, plastyczne,  muzyczne, teatralne, spotkania z autorami książek dla dzieci i in.

Uściślając, w ofercie naszego Domu Kultury znajdują się oprócz zajęć adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym także zajęcia adresowane do tych najmłodszych odbiorców (począwszy od dzieci kilkumiesięcznych) oraz ich rodziców. Od kilku lat funkcjonuje Klub Malucha, do którego uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Spotkania są kilka razy w tygodniu i pozwalają najmłodszym na spędzenie czasu w gronie rówieśników pod opieką wykwalifikowanej kadry dbającej o stronę edukacyjną zajęć. Służą one adaptacji dzieci w grupie, ich uspołecznieniu oraz mają charakter ogólnorozwojowy, co pozwala na łatwiejsze i pełniejsze wdrożenie się w późniejszym czasie do zajęć w przedszkolu. Równolegle do zajęć w Klubie Malucha prowadzone są spotkania w Klubie Rodziców, w których biorą udział rodzice, opiekunowie wraz z dziećmi w wieku od 0 do 2,5 lat. Celem tych zajęć jest nie tylko stworzenie przestrzeni pozwalającej na spędzenie wolnego czasu, ale również na integrację rodzin, wymianę doświadczeń, eliminację poczucia osamotnienia i opuszczenia towarzyszącego bardzo często mamom opiekującym się swoimi pociechami, w końcu na podniesienie kompetencji rodzicielskich dzięki oferowanym zajęciom tematycznym.

Na rzecz integracji rodzin poprzez wspólne spędzanie czasu proponujemy także warsztaty plastyczne i ceramiczne w naszej otwartej pracowni plastycznej, na które mogą przyjść rodzice ze swoim potomstwem i wspólnie podjąć działania o charakterze artystycznym. Podobny charakter mają również zajęcia ruchowe, zwłaszcza z capoeiry.

Warto nadmienić, że z oferty Dworu Czeczów korzystają całe rodziny – choć niekoniecznie z tych samych zajęć.

 

HARMONOGRAM KLUBU RODZICÓW

Czerwiec 2017 r.

1, 8, 29.06 (czwartki)

  • godz. 9.30 – 10.30 – grupa I (od 0 do 18 miesięcy)
  • godz. 10.30 – 11.30 – grupa II (od 19 miesięcy do 3 lat)

Zajęcia animacyjne dla dzieci wraz z rodzicami, prowadzący Anika Sztaba

Celem spotkań jest adaptacja maluchów do wspólnej, twórczej zabawy, nauka samodzielności, cierpliwości, odwagi, radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz kształtowanie dobrych nawyków i  nowych umiejętności. Spotkania są okazją do nawiązania kontaktów z innymi rodzicami, wymiany doświadczeń. Rodzice uczestniczą w zabawie razem ze swoimi dziećmi, poznają ich zdolności, obserwują rozwój.

2, 9, 23, 30.06 (piątki)

  • godz. 9.30 – 10.30 – grupa I (od 0 do 18 miesięcy)
  • godz. 10.30 – 11.30 – grupa II (od 19 miesięcy do 3 lat)

Zajęcia umuzykalniające wg metody prof. E.E. Gordona, prowadzący Monika Madej Zajęcia polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka. Głównym narzędziem osoby prowadzącej jest głos wspomagany także instrumentami orffowskimi (grzechotki, kastaniety, tamburyny, dzwonki). We wspólnej zabawie wykorzystywane są również takie akcesoria jak chusta Klanzy, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane. Zajęcia pokazują, ile radości można czerpać z improwizacji, jak można się bawić muzyka i z muzyką.

Umuzykalnianie metodą prof. Gordona we wczesnym okresie życia dziecka wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki, ułatwia tworzenie oraz improwizowanie, stymuluje wszechstronny rozwój i pobudza zdolność komunikowania się. Dzięki nim dzieci zyskują także większą płynność mowy i lepszą dykcję. Ponadto pojawiają się i inne zalety, przede wszystkim większa zdolność koncentracji, co z kolei ma niebotyczny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. 

5, 12, 26.06 (poniedziałki), godz. 10.00

Fitness dla mam z dziećmi, prowadzący Wiktoria Walenista

Programy treningowe, których głównym celem jest stopniowy powrót mamy do formy lub też poprawa ogólnej kondycji fizycznej poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń ze swoim dzieckiem. Program jest stworzony w taki sposób, aby mama mogła wzmacniać i modelować sylwetkę, jednocześnie bawiąc się ze swoim szkrabem. Dzięki połączeniu bliskości rodzicielskiej z dobroczynnym działaniem aktywności fizycznej korzyści z udziału w tych zajęciach czerpie zarówno mama jak i dziecko.

7.06 (środa) godz. 10.00

Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Rodziców, prowadzenie: Dawid Gręda

Warsztat praktyczny dotyczący udzielania pierwszej pomocy noworodkowi i niemowlęciu w sytuacji zadławienia, bezdechu itd.

Zajęcia dla rodziców z dziećmi

19.06 (poniedziałki), godz. 10.00

Fitness z wózkami, prowadzenie: Szkoła Rodzenia Picolino

Gimnastyka z wózkami to trening, który odbywa się na świeżym powietrzu i opiera się o ćwiczenia: aerobowe, wzmacniające, kształtujące i rozciągające. Wyjście z dzieckiem na spacer nie musi być nudnym okrążeniem osiedla lub zajechania do sklepu spożywczego. Na zajęciach panuje pozytywna atmosfera. Mamy mogą poznać się nawzajem, a przez to rozerwać się trochę i spędzić czas w gronie innych Mam. Regularna aktywność fizyczna pomaga przywrócić smukłą sylwetkę, poprawia samopoczucie i stan zdrowia. Oprócz pięknej figury możemy także dostarczyć sobie dawkę delikatnej opalenizny oraz dużo uśmiechu i zabawy! Trening skierowany do mam z dziećmi, które korzystają z wózka tradycyjnego, bądź spacerowego. Ćwiczenia wykonywane są z wózkiem, obecnością dziecka w nim pod okiem specjalnego instruktora. Nie jest wymagany specjalny wózek.

 

Na wszystkie zajęcia obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł dla osób dorosłych.

 

KONTAKT:

Dwór Czeczów - Centrum Kultury Podgórza

adres: ul. ks. Popiełuszki 36, 30-898 Kraków

telefon:12 651 39 13, 509 590 322

biuro@dworczeczow.pl

www.dworczeczow.pl

Adres:
ul.Księdza Popiełuszki 36, Kraków
mapa
Tagi: dzieci, rodzina

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR