górne tło

O plebiscycie

Plebiscyt pn. „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” to inicjatywa Gminy Miejskiej Kraków uruchomiona w 2019 roku w zakresie polityki rodzinnej. Plebiscyt jest realizowany w ramach kampanii „Kraków stawia na Rodzinę” objętej honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Celem Plebiscytu pn. „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” jest prezentacja, promocja oraz zwiększanie na terenie Miasta Krakowa liczby miejsc oferujących udogodnienia w zakresie przystosowania architektonicznego, atrakcyjnej oferty i przyjaznych, komfortowych, bezpiecznych, warunków pobytu rodziców z dziećmi w różnym wieku. Zależy nam, by dzięki takim miejscom rodziny z dziećmi miały możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa.

Ideą tej inicjatywy realizowanej przez Miasto jest wyróżnienie i spopularyzowanie miejsc na mapie Krakowa, które dedykowane są rodzinom z dziećmi w różnym wieku, a także docenienie podmiotów, które aktywnie podejmują działania na rzecz tworzenia udogodnień dla rodzin z dziećmi - w takich miejscach, z których korzystamy na co dzień typu: sklepy, urzędy, miejsca rozrywki i rekreacji, firmy usługowe, obiekty mieszkalne itp. Istotnym jest także fakt, że miejsca nie mogą statutowo być utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi, jak np. żłobki, przedszkola itp.

Do udziału w Plebiscycie Podmioty mogą zgłaszać się same lub mogą być zgłoszone przez osoby fizyczne (np. klientów / odbiorców usług). Regulamin Plebiscytu znajdziesz TU: POBIERZ

Pięć dotychczas przeprowadzonych edycji Plebiscytu cieszyło się bardzo dużą popularnością, każdorazowo do udziału zgłoszonych było ponad 65 firm i podmiotów, spośród których Kapituła wyłoniła w pierwszej edycji 26 laureatów, 38 w drugiej, w trzeciej 41, a w czwartej 46 laureatów, w piątej 51 laureatów - w pięciu kategoriach:

Od trzeciej edycji Plebiscytu przyznawany jest tytuł "Miejsce Wyjątkowo Przyjazne Rodzinom z Dziećmi" dla Laureatów, którzy po raz 3 z kolei zostali wyróżnieni certyfikatem. W 2021 roku takich miejsc było 8, w 2022 r. - 9, a w 2023 - 6.

W dniach od 30 kwietnia do 31 lipca 2024 roku trwa nabór zgłoszeń do VI edycji Plebiscytu.

Dowiedz się więcej TUTAJ