Święto Rodziny Krakowskiej, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalno-rodzinny krajobraz Krakowa. W tym roku została przygotowana X Jubileuszowa edycja Święta Rodziny Krakowskiej.
Wzorem ubiegłego roku zostało zorganizowane w trzydniowej formule, tj. w dniach 27-29 maja br., która została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców naszego miasta. Aktywności dla rodzin zostały zorganizowane, równolegle w różnych punktach Krakowa, w podmiotach miejskich i komercyjnych. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone podmioty miejskie i komercyjne, zwłaszcza instytucje prowadzące działania na rzecz krakowskich rodzin oraz podmioty dbające o ich zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój fizyczny.
W ciągu trzech dni rodziny mogły wziąć udział w piknikach, grach miejskich i plenerowych, konkursach, warsztatach, pokazach i wystawach przygotowanych przez Młodzieżowe Domy Kultury i Centra Kultury. Teatry i muzea w tych dniach zaprosiły krakowian na wystawy, warsztaty, spektakle i wycieczki. Do udziału w różnorodnych aktywnościach sportowych zapraszały kluby i centra sportowe np. fitness, aerobic, zajęcia na trampolinach, basenach oraz na rejsy po Wiśle i w parku linowym. W organizację wydarzeń związanych ze Świętem Rodziny Krakowskiej zaangażowało się ponad 90 podmiotów miejskich i instytucji komercyjnych.
Punktem kulminacyjnym Święta było niedzielne wydarzenie plenerowe zorganizowane w Parku Jordana, na parkingu przed TS Wisła od strony al. 3 Maja i na Krakowskich Błoniach. Tu zorganizowane zostały pokazy, konkursy, animacje, gry i zabawy dla wszystkich członków rodziny, zarówno tych najmłodszych jak i tych całkiem dużych.
Podczas tegorocznej X Jubileuszowej edycji Święta Rodziny Krakowskiej podkreślona została siła tkwiącą w rodzinie, wszystkie działania były organizowane pod hasłem „Rodzina to drużyna”. Niedzielne wydarzenie odbywało się jednocześnie w Parku Jordana, na parkingu przed TS Wisła oraz na Krakowskich Błoniach. W przestrzeni tej równocześnie zorganizowano ponad 60 stanowisk z aktywnościami dla rodzin, podzielonymi na 8 stref tematycznych:
- rodzina to drużyna w grach i zabawach tradycyjnych,
- rodzina to drużyna w aktywności sportowej,
- rodzina to drużyna w kulturze,
- rodzina to drużyna w rekreacji,
- rodzina to drużyna w mieście,
- rodzina to drużyna w ekologii,
- rodzina to drużyna w zdrowiu,
- rodzina to drużyna w bezpieczeństwie,
których dopełnieniem jest VI KSOS Family Run odbywający się w tym czasie na Krakowskich Błoniach wyjątkowa impreza rodzinną kierowaną do wszystkich kochających aktywnie spędzać czas. Podczas wydarzenia odbędzie się 5 biegów (bieg otwarty na 5 km, bieg mamy 2,5 km, bieg taty 2,5 km, bieg dzieci 300-2400 m i bieg boso ok. 1 km).
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Biblioteki Kraków i i Muzeum MOCAK zaprosiło do zwiedzenia mobilnej wystawy sztuki współczesnej „Muzeum u Ciebie” zaaranżowanej w autobusie MOCAK. A kropkę nad i radosnego Świętowania stanowiła strefa Drobnych Łakoci, w której swoje stanowiska miały firma Wawel i GoodLood.
Podczas tego wydarzenia przeprowadzona została sonda „Krakowianka challenge” polegająca na odróżnieniu krakowskiej wody z kranu od wody butelkowanej. Celem jej było pokazanie mieszkańcom, że krakowska woda prosto z kranu idealnie nadaje się do picia.
Miłośnicy aktywnego i sportowego stylu życia mogli wziąć udział w treningach, pokazach i rozgrywkach zarówno tych bardziej ekstremalnych jak np. akrobacje i tricki wykonywane na hulajnogach, deskorolkach i rowerach czy też spróbować swoich sił na mini torze ninja czy też w bardziej tradycyjnych grach jak siatkówka czy Bule. Zorganizowane zostały warsztaty jogi, pilates oraz różnych form tańca.
Atrakcją, nie tylko dla najmłodszych gości Święta były pokazy służb mundurowych w tym prezentacja:
• pojazdów i sprzętu gaśniczego straży pożarnej demonstrowane przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Szkoły Aspirantów Pożarnictwa,
• broni i sprzętu przeprowadzone przez żołnierzy z 11. Małopolskiego Batalionu Obrony Terytorialnej,
• specjalistycznego sprzętu w tym samochodu służbowego, kombinezonu pirotechnicznego, umundurowania specjalistycznego SG itp. oraz pokaz szkolenia psów służbowych prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej,
• na stanowisku Policji zaś wszyscy chętni mogli przekonać się jak reaguje organizm podczas kolizji drogowej i jak ważne są prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, ćwicząc w symulatorze dachowania i symulatorze zderzeniowym.
Dorośli uczestnicy nie tylko podziwiali sprzęt i wyszkolenie funkcjonariuszy, ale również zasięgali informacji i porad na konkretne, nierzadko bardzo specjalistyczne zagadnienia związane ze specyfiką służb mundurowych jak również na temat pracy i wymagań związanych z naborem do wybranych służb.
Pracownicy służby zdrowia prowadzili badania i porady min. dietetyczne, analizę składu ciała, badanie stóp w kierunku płaskostopia, pokazy ćwiczeń oddechowych. Krakowianie mieli możliwość, z której skwapliwie skorzystali, do podzielenia się bezcennym darem, oddania krwi w zbiórce prowadzonej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrano ponad 10 litrów krwi pełnej oraz do wsparcia Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt, przez przekazanie karmy i zabawek oraz datków do puszki w kwocie prawie 1 800 zł dla podopiecznych Schroniska oraz zapoznania się z niektórymi z podopiecznych i przemyślenia adopcji.
Jesteśmy pewni, że wspólne działania różnych instytucji i firm sprawiły, że tegoroczne Święto Krakowskiej Rodziny było dla mieszkańców Krakowa i gości integrującym, wielopokoleniowym, rodzinnym spotkaniem i pomogło odkryć bogatą oraz różnorodną ofertę aktywności sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych przygotowanych w naszym mieście. Jak również stanowiło będzie impuls i zachętę do dalszego rodzinnego i aktywnego spędzania czasu.
Wspólne świętowanie pokazało, że Kraków jest miastem przyjaznym rodzinie, atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pobytu, dbającym o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i gości.
Zapraszamy za rok!