górne tło

Nie wychodź na pole, siedź w domu

#ZostanwDomu, czyli po krakowsku nie wychodź na pole, siedź w domu !

W związku z epidemią koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19, zgodnie z zaleceniami lekarzy zostajemy w domu. Oczywiście są do odrobienia lekcje, można grać w planszówki, malować, rysować itp., ale chciałoby się więcej.

Marzy się nam wyjście do teatru, muzeum, a może domowa biblioteczka już przeczytana?

Naprzeciw tym pragnieniom wychodzą instytucje kultury udostępniając on-line, bezpłatnie swoje zbiory, specjalnie przygotowane spektakle, słuchowiska itp.:

- Gmach Główny MNK
- Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego
- Pałac Biskupa Erazma Ciołka
- Muzeum Dom Jana Matejki
- Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma"

Pozostając w domu mimowolnie zalewani jesteśmy ze wszystkich stron mnóstwem informacji które wywołują lęki i stan niepokoju. Dodatkowo przymusowe zamknięcie, oderwanie od „bezpiecznej” rutyny wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. Pamiętajmy nie jesteśmy sami, wsparcie psychologiczne zapewniają psycholodzy i terapeuci poprzez porady telefoniczne:

Zielony Domek

Krakowski Instytut Psychoterapii

Wspólne gotowanie to jeden z wielu sposobów zabawy z dziećmi, ale może się również pojawić tęsknota za wspólnym wypadem do restauracji... I tu pomocną dłoń wyciągają krakowscy restauratorzy dowożąc do domów gotowa dania. Ich listę z podziałem na dzielnice znajdziecie tutaj

Mimo trudności, ograniczeń i wątpliwości to może być czas bliskich spotkań z literaturą i sztuką, czas budowania relacji z dziećmi (małymi i dużymi) na zupełnie nowej płaszczyźnie.

Będziemy na bieżąco aktualizować spis wydarzeń by siedzenie w domu było milsze i łatwiejsze :)