górne tło

Muzeum Historyczne zaprasza na Noc Muzeów

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 18 maja na wyjątkową Noc Muzeów pod hasłem Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej.
 
PROGRAM:
 
PAŁAC KRZYSZTOFORY
Rynek Główny 35
Skrzydło zachodnie 
 
I piętro (sala audytoryjna Kupferhaus)
Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych spotkanie z Krzysztofem Jaraczewskim Czy łatwo być wnukiem „Dziadka”? zostało odwołane.
 
 
II piętro
 
WIEŻA RATUSZOWA
Rynek Główny 1
  
TRASA OBRONNOŚĆI: CELESTAT - MURY OBRONNE - BARBAKAN
Krakowskie Bractwo Kurkowe dla niepodległości Polski 
Wszystkim wydarzeniom podczas trwania Nocy Muzeów na Trasie Obronności będą towarzyszyć członkowie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie. 
 
CELESTAT
ul. Lubicz 16
 
BARBAKAN
ul. Basztowa
 
MURY OBRONNE
ul. Pijarska
  
KAMIENICA HIPOLITÓW
pl. Mariacki 3
 
STARA SYNAGOGA
ul. Szeroka 24
 
DOM ZWIERZYNIECKI
ul. Królowej Jadwigi 41
 
DZIEJE NOWEJ HUTY
os. Słoneczne 16
 
PODZIEMIA RYNKU
Rynek Główny 1
Od XIX w. narody Europy zaczęły wykorzystać dynamicznie rozwijające się nauki o przeszłości do dokumentowania swojej zasiedziałości oraz roszczeń terytorialnych. Kluczową rolę w tych badaniach odgrywała archeologia kształtująca w XIX w. swój nowoczesny aparat badawczy i współpracująca z historią oraz etnografią przy rekonstrukcji procesów dziejowych. W ramach wykładu przedstawione zostaną wybrane teorie oraz wykopaliska z terenu Polski i Europy Środkowej, które wykorzystywano (w sposób nieraz kontrowersyjny) w celu budowania i umacniania własnej tożsamości państwowej.
 
TRASA PAMIĘCI: FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA - ULICA POMORSKA - APTEKA POD ORŁEM 
 
FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA
ul. Lipowa 4
 
ULICA POMORSKA 
ul. Pomorska 2
Tadeusz Seweryn (pseud.: Białowąs, Boryna, Socha) po wybuchu I wojny światowej wstąpił do tworzących się Legionów Polskich. Jako ochotnik wziął udział w wojnie 1920 r. W okresie międzywojennym związał się z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W 1937 r. został jego dyrektorem, wprowadzając do tej placówki wiele istotnych na tamten czas nowości. Podczas okupacji niemieckiej w ramach Okręgowej Delegatury Rządu na Kraj w Krakowie pełnił m.in. funkcję kierownika Walki Cywilnej, prokuratora Cywilnych Sądów Specjalnych, członka Okręgowej Rady Pomocy Żydom w Krakowie (krypt. Żegota). Zorganizował radiostację o kryptonimie Wisła, był łącznikiem z Rządem Polskim w Londynie. Po wojnie wrócił do przerwanej pracy naukowej i zawodowej w Muzeum Etnograficznym.
 
APTEKA POD ORŁEM
pl. Bohaterów Getta 18
 
THESAURUS CRACOVIENSIS
ul. Księcia Józefa 337 (wejście od ul. W. Oszustowskiego)
 
MUZEUM PODGÓRZA
ul. Limanowskiego 51