górne tło

Gorący początek roku w Nowohuckim Centrum Kultury

Wędrówki przez Polskę-  Karkonoski Park Narodowy

Podczas styczniowego spotkania autor zaprezentuje walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Karkonoszy, opisze florę i faunę Karkonoskiego Parku Narodowego, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku, dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności związane z wielowiekowym rozwojem na tych terenach górnictwa i hutnictwa oraz architekturę sakralną regionu. Bazując na własnym doświadczeniu autor udostępnia szczegółowe informacje potrzebne każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Karkonoszy, dzieli się ze słuchaczami praktyczną wiedzą, opowiada ciekawostki, a także wspomina o przygodach, jakie spotkały go w trakcie dotychczasowych wypraw.

Prowadzenie: Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Dalekiej Północy.

bilety - 10 zł

Nowohucki Uniwersytet Dzieci -  Wydział Turystyki

Afryka bryka - spotkanie z podróżnikiem

Na warsztatach dzieci będą mieć okazję:

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.

bilety - 25 zł

 

65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA – koncerty jubileuszowe

Podczas dwóch jubileuszowych koncertów zaprezentowane zostaną pieśni i tańce z różnych regionów kraju w wykonaniu wszystkich grup zespołu, a także wychowanków. Jubileusz będzie szczególnym wydarzeniem dla tych wszystkich, którzy byli i są związani z Zespołem Pieśni i Tańca NOWA HUTA, ale także będzie świadectwem kultywowania wartości narodowych przez  młodych ludzi zrzeszonych w tym jednym z najstarszych amatorskich zespołów w Polsce.

Jubileusz Honorowym Patronatem objęli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA – ten wielce zasłużony zespół, od chwili powstania, nieprzerwanie służył mieszkańcom Krakowa, poprzez swoje liczne imprezy ale przede wszystkim zrzeszając w zespole dzieci, młodzież szkolną, studencką i pracującą. To w zespole prowadzona była i jest praca dydaktyczna w zakresie tańca, muzyki i śpiewu a także wychowawcza. Siedzibą zespołu jest Nowohuckie Centrum Kultury. Aktualnie zespół pracuje w trzech grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i zaawansowanej – zrzesza w sumie ponad 120 osób.

Zespół w przeciągu tych 65 minionych lat, reprezentował Kraków i Polskę na znaczących międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na europejskim, azjatyckim i afrykańskim kontynencie, wzbudzając zachwyt i szacunek do Polski. Historia tego zespołu to: ponad 1600 osób prezentujących swoje artystyczne zamiłowania, kultywujących polską kulturę ludową i narodową, to ponad 2100 koncertów, a także reprezentowanie Polski w 70 międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. W swoim dorobku Zespół zdobył szereg nagród, wyróżnień i odznaczeń. Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany m.in. Złotą Odznaką – Zasłużony dla Kombinatu Metalurgicznego (1987), Złotą Odznaką – Budowniczy Nowej Huty (1987), Złotą Odznaką – Za Prace Społeczną dla Miasta Krakowa (1988), Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki Za Upowszechnianie Kultury (1993), Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2002), Złotym Medalem – Kraków 2000 (2003), Odznaką „Honoris Gratia” dla szczególnie zasłużonych dla miasta Krakowa (2008), Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”(2008), Medalem Rady Miasta Krakowa (2013).

bilety – 20 zł

Noworoczny turniej Jiu - jitsu 

Pokaz połączony z prezentacją walk reżyserowanych.

Wystąpią adepci ośrodka dalekowschodnich sztuk walki SEIKEN.

bilety - 2 zł

94. Salon literacko muzyczny

Wieczór dziewięćdziesiąty czwarty

Stolik Literacki

„Wiersze ze świata” - wieczór autorski Anny Wojnarskiej-Maińskiej

Stolik Muzyczny

„Jak pięknie przemijać w rytmie walca” - recital Agnieszki Grochowicz

fortepian - Vitaliy Ivanov

Anna Wojnarska-Maińska - poetka, malarka, architekt (ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej); członkini krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; wydała dwanaście tomików wierszy, m. in. Przepychanki z Aniołem Stróżem (1997), Moja ciotka Ironia (1998), a także mikroopowiadań: Cała prawda o Funfulach (2010), Widzia(l)ne miasta (2012) oraz Cykliści (2016); często łączy obraz z tekstem; jest autorką wystaw malarskich indywidualnych i zbiorowych; urodziła się i mieszka w Krakowie, ale w wierszach podróżuje w czasie i przestrzeni, a dla bohaterów swoich poetyckich opowieści kreuje własne, pełne fantazji światy - nieco surrealistyczne, z lekka bajkowe.

Agnieszka Grochowicz  - wokalistka, autorka tekstów piosenek; współpracuje z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami - Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim, Ewą Kornecką, Januszem Grzywaczem, Jerzym Derflem, Mirkiem Czyżykiewiczem; laureatka wielu konkursów, za swoją działalność sceniczną nagrodzona także Stypendium Twórczym Prezydenta Miasta Krakowa; przez wiele lat związana z krakowską sceną Loch Camelot i współpracująca z Piwnicą pod Baranami; jej piosenki emitowane są na antenach regionalnych i ogólnopolskich stacji radiowych; artystka koncertuje na prestiżowych scenach całej Polski; obecnie podczas recitali prezentuje przedpremierowo autorskie piosenki z przygotowywanej właśnie płyty pt. Skąd Jestem.

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

bilety - 2 zł

koncert zespołów artystycznych NCK

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Celem tegorocznej zbiórki jest pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”

Po raz kolejny Nowohuckie Centrum Kultury włącza się w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Orkiestra pozyskane środki chce przeznaczyć na doposażenie oddziałów neonatologicznych w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

SZTAB - w Nowohuckim Centrum Kultury będzie działał sztab wolontariuszy pod kierunkiem Jerzego Kujawskiego „Szpinaka”, który będzie prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Orkiestry.

KIERMASZ - to miejsce, w którym harcerze, nowohuckie szkoły oraz osoby prywatne mogą organizować swoje stoiska, z których całkowity dochód zostaje przekazany na rzecz WOŚP. To tutaj w zamian za finansowe wsparcie można zdobyć unikalne przedmioty z kolekcji od naszych sponsorów i darczyńców, pyszne ciasta oraz samodzielnie przygotowane przez uczniów i harcerzy przedmioty.

KONCERT - tradycyjnie, jak co roku, zapraszamy także na uroczysty koncert z udziałem grup i zespołów artystycznych.

Liczymy, że będą Państwo z nami 14 stycznia i wspólnymi siłami wesprzemy 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagrajmy razem!

W godz. 12.00 – 16.00 zapraszamy również na kiermasz.

Bilet wstępu na koncert w postaci datku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

STANISŁAWA CELIŃSKA  „Atramentowo - Świątecznie” – koncert

Stanisława Celińska wciela się w swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która rozumie o czym śpiewa i wie jak zaczarować słuchacza swoim charyzmatycznym głosem, wykorzystując pełną paletę barw i emocji. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz, Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Na koncert składają się nie tylko tradycyjne kolędy i pastorałki, ale także świąteczne piosenki, skomponowane na tę okazję przez duet Celińska/Muraszko. Jednocześnie twórcy pozwolili sobie na odrobinę humoru, tak potrzebnego zarówno podczas świąt, jak i na co dzień.

bilety – 85 zł

XV Krakowski Konkurs Recytatorski     

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych do udziału w  XV Krakowskim  Konkursie Recytatorskim. Organizatorami Konkursu są cztery krakowskie ośrodki kultury: Nowohuckie Centrum Kultury, Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Centrum Kultury Podgórza.

Konkurs prowadzony jest w drodze trzystopniowych eliminacji: Etap Szkolny, Rejonowy (w siedzibach organizatorów konkursu – także w NCK), Finał Krakowski oraz uroczyste zakończenie – 6 lutego 2018 r. w Nowohuckim Centrum Kultury.          

bilety - 1 zł

Klub Podróżników Navigator            

Wietnam - Niezły Sajgon                

Relacja z wyprawy i autorski pokaz zdjęć Kasi Pustelny – Szewczyk  i Marka Szewczyka 

Wietnam od dawna był na liście naszych podróżniczych marzeń. Chyba każdy wraca z tego kraju zachwycony – krajobrazami, kuchnią i oczywiście ludźmi. Nas Wietnam też oczarował – znaleźliśmy tam  klimat dawnych Indochin. Często spotykaliśmy kobiety w tradycyjnych strojach a wielu mieszkańców nosi charakterystyczny kapelusz Non La. Na spotkaniu opowiemy o naszej podróży z północy na południe Wietnamu i przedstawimy wiele praktycznych informacji dla tych którzy planują odwiedziny w tej części Azji.

Kasia Pustelny-Szewczyk  i Marek Szewczyk – razem już ponad 12 lat, choć znają się od 18stu. Połączyły ich studia na Wydziale Fizyki UJ i wspólne pasje. Na początku podróżująca para, potem małżeństwo, a obecnie 3-osobowa rodzina. Od 2009 roku opisują swoje podróże na blogu Kasai.eu, starając się inspirować wszystkich do poznawania świata i siebie poprzez podróżowanie oraz udowadniając sobie i innym, że z dzieckiem   też się da wyruszyć w świat.

bilety - 2 zł

sajgon_MG_2394.jpg

spectral layers of movement

Interdyscyplinarny projekt łączący świat tańca, multimediów i dźwięku w wielowarstwowej instalacji interaktywnej, w której każdy z elementów jest równoznaczny. To spojrzenie na ruch przez pryzmat technologii i zabiegów technologicznych z muzyką i projekcjami interaktywnymi na żywo. Projekt stanowi osobliwe laboratorium zmieniając scenę w przestrzeń badań artystycznych. Motywem przewodnim jest ukazanie jakości ruchowych w warstwach projekcyjnych wypełnionych przetworzeniami, nawiązującymi swoim charakterem do różnych epok technologicznych, a w szczególności do kultury retro lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

spectral layers of movement

ruch / muzyka / wizualizacje

pomysł: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk

koncepcja: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk, Grupa Wokół Centrum – Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

choreografia/taniec: Grupa Wokół Centrum

bilety - 35/25 zł

WITEK – spektakl autorski w wykonaniu Teatru Ab Intra

 Czy nadmiar rodzicielskiej uwagi może być równie szkodliwy co jej brak?

Co się dzieje, gdy rodzina gnieździ się w ciasnym mieszkaniu, gdzie atmosfera jest gęsta niczym dym z kościelnego kadzidła, a relacje bardziej napięte niż sutanna brzuchatego księdza…

Odpowiedzi na te pytania, to dopiero początek szczerego dialogu, który dotyka naszych najintymniejszych miejsc. Miejsc, których wstydzimy się pokazywać. Historia dorastającego Witka pokazuje nam, jak bardzo pragniemy szczerości, jednocześnie bojąc się własnego obnażenia. Kontrowersyjne wątki byłyby tylko zabawnym banałem, gdyby nie fakt, że historia jest prawdziwa, boleśnie prawdziwa.

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Hanczakowski

Opieka artystyczna i reżyserska: Marlena Topolska

bilet - 20 zł

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilety - 2 zł

ALIBI OD ZARAZ – spektakl komediowy – Teatr Capitol z Warszawy

Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta jest tego niezbitym dowodem. Michel zaprasza do domu piękną, młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy. Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!

Obsada: Anna Korcz, Aleksandra Szwed, Wojciech Wysocki, Małgorzata Potocka Marcin Troński, Mateusz Banasiuk, Barbara Kurzaj

bilety – 80 zł

Alibi_TRONSKI_SZWED_ANT_m.jpg

Finał XV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego         

DZIEJBA LEŚNA wg Bolesława Leśmiana

Młodzieżowy Teatr Empiryk i Teatr Ab Intra

Gdzieś w zaświatach jest las, a w nim pogański grobowiec. Tam usytuowano granicę. By do niej dotrzeć wystarczy pogrążyć się we śnie. Wraz z Makarym wyruszymy w podróż po bezmiarach. Zatrzymamy się na moment między życiem a śmiercią. Staniemy się świadkami starcia równoważnych racji kształtowanych przez pogańskie siły natury i chrześcijańskie wartości. Rozważymy na ile człowiek zdolny jest przesunąć własne granice w obliczu pokusy, tuż przed przekroczeniem progu nieskończoności…

Reżyseria: Marlena Topolska

bilet - 20 zł

 

NCK wystawy - styczeń 2018 r.

11 stycznia – 4 marca, Foto-Galeria

wernisaż wystawy w czwartek 11 stycznia o g.18.00

wstęp wolny

12-31 stycznia, Czarna Galeria CENTRUM 

wernisaż wystawy malarstwa w piątek 12 stycznia o g.18.00

wstęp wolny

12-31 stycznia, Biała Galeria CENTRUM 

wernisaż w piątek 12 stycznia o g.19.00

wstęp wolny

stała wystawa prac

czynna:  wt.-sob.  w g. 11-19, nd. 12-19, pon. nieczynna. 

bilety - 10/8 zł

 

A JUŻ W LUTYM…

9 lutego, g. 19.00, Scena NCK

10 lutego, g. 17.00, Scena NCK

12-23 lutego

23 lutego g. 19.00, Scena NCK

25 lutego, g. 19.00, Scena NCK