górne tło

Podgórska Jesień Kulturalna oraz Święto ulicy Sokolskiej

PODGÓRSKA JESIEŃ KULTURALNA (15-17.09.2017)

Detektywistyczna gra terenowa, nietuzinkowe spotkanie literackie, artystyczny performance i animacje dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych w programie tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, organizowanej przez Centrum Kultury Podgórza. Wyjątkowy będzie również finał imprezy gwiazdy estrady, m.in. Urszula i Felicjan Andrzejczak zaśpiewają największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej skomponowane przez Romualda Lipko. Nie zabraknie takich szlagierów jak: „Jolka, Jolka, pamiętasz?”, „Dmuchawce, latawce wiatr”, „Wszystko czego dziś chcę”, „Aleja Gwiazd” czy „Malinowy król”.

Podgórska Jesień Kulturalna to największa cykliczna impreza organizowana przez Centrum Kultury Podgórza i jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu odbywających się w prawobrzeżnej części Krakowa. Wierzę, że program tegorocznej edycji nie zawiedzie ani oddanych fanów projektu, ani tych, którzy po raz pierwszy zdecydują się przywitać z nami jesień – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Trzydniowe kulturalne święto rozpoczniemy interaktywną grą terenową („Tajemnice Pana Bednarskiego“) dla uczniów podgórskich szkół. Jej uczestnicy − wcielając się w rolę detektywów − będą odkrywać sekrety historii malowniczej dzielnicy Krakowa. Tego samego dnia wieczorem zaprosimy krakowian na wyjątkowe spotkanie literackie wokół nowej książki Michała Zabłockiego „Janowska”, dedykowanej
w całości matce autora, Alinie Janowskiej. Ukazuje ona życie gwiazdy w zdrowiu i w chorobie. Jest to opowieść biograficzna i poetycka zarazem. Jej nietypowa formuła z pewnością zainteresuje miłośników obydwu tych gatunków literackich.

Drugi dzień Podgórskiej Jesieni Kulturalnej (16 września) upłynie pod hasłem „Święta Ulicy Sokolskiej” − malowniczo położonej uliczki, znajdującej się między plantami im. F. Nowackiego a zabytkowymi schodami prowadzącymi w stronę mostu Piłsudskiego. To właśnie przy niej ma swoją siedzibę Centrum Kultury Podgórza. Tego dnia mieszkańcy będą mogli szczegółowo zapoznać się z ofertą Centrum w nowym roku kulturalno-oświatowym 2017/2018 – zaplanowano prezentacje najciekawszych zajęć i warsztatów organizowanych przez CKP. W programie znalazły się również animacje dla dzieci i dorosłych − będzie można m.in. obejrzeć pokaz puszczania baniek mydlanych, wziąć udział w konkursach z nagrodami i zrelaksować się na wygodnych leżakach.

Na parkingu przy siedzibie Centrum Kultury Podgórza pojawi się także stylowy autobus, który stanie się głównym elementem artystycznego performancu w wykonaniu Piotra Lutyńskiego i Grupy Rdzeń oraz zaproszonych gości („Projekt KR736EJ Dziadobus“). Dach pojazdu zamieni się w scenę, z której na przemian będzie rozbrzmiewać grana na żywo, porywająca muzyka − od jazzu, przez bluesa i rocka, aż po folk i awangardę – oraz poezja Miłosza Biedrzyckiego, recytowana przez autora. Ideą „Projektu KR736EJ Dziadobus“ jest nawiązanie do wozu teatralnego, kina objazdowego oraz muzycznego taboru.

Ostatniego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej (17 września) centrum muzycznych wydarzeń stanie się Rynek Podgórski. Na scenie najpierw zaprezentują się najlepsze zespoły i soliści Centrum Kultury Podgórza. Po południu koncert da Krystyna Giżowska z zespołem, a wieczorem wystąpi Mateusz Mijal. Mocnym finałowym akcentem będzie koncert „ROMUALD LIPKO – ZŁOTE PRZEBOJE”. − Usłyszycie Państwo kilkadziesiąt muzycznych hitów, które miałem przyjemność skomponować dla znanych polskich artystów. Wykonają je gwiazdy estrady Urszula i Felicjan Andrzejczak oraz wspaniali młodzi wokaliści Grzegorz Wilk, Marta Świątek-Stanienda i Ewa Szlachcic. Będzie radośnie, młodo i przyjaźnie. Serdecznie zapraszam – zachęca Romuald Lipko. Nie zabraknie m.in. takich szlagierów jak: „Tyle samo prawd ile kłamstw“, „Wszystko czego dziś chcę“, „Jolka, Jolka pamiętasz?“, „Piąty bieg“, „Bal Wszystkich Świętych“, „Takie tango“, „Latawce, dmuchawce, wiatr“, „Nic nie może przecież wiecznie trwać“, „Aleja Gwiazd“, „Malinowy Król“ czy „Za ostatni grosz“.

Udział we wszystkich aktywnościach odbywających się w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej jest bezpłatny. Więcej na ckpodgorza.pl.

Organizator: Centrum Kultury Podgórza.

Współfinansowanie: Dzielnica XIII Podgórze.

Partnerzy: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Krakowie, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Cieplne SA w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie.

Patroni medialni: TVP3 Kraków, portal kraków.pl oraz Dwutygodnik Miejski Kraków.pl.

 

PROGRAM PODGÓRSKIEJ JESIENI KULTURALNEJ (15-17.09.2017)

15 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

- godz. 10.00-10.30 – rejestracja uczestników (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13)

- godz. 10.30 – Rozpoczęcie gry

- godz. 12.30 – Zakończenie rywalizacji (Park im. Wojciecha Bednarskiego)

- godz. 13.00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i upominków

Spotkanie wokół książki „Janowska" (Czuły Barbarzyńca Press 2017) z udziałem autora Michała Zabłockiego.

(Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, sala kominkowa)

 

16 WRZEŚNIA (SOBOTA)

„ŚWIĘTO ULICY SOKOLSKIEJ”

Koncerty coverowe, warsztaty muzyczne dla dzieci, czytanie performatywne poezji Miłosza Biedrzyckiego.

Prezentacja zajęć i warsztatów organizowanych przez Centrum Kultury Podgórza, animacje dla dzieci i dorosłych. Zwiedzanie siedziby CKP przy ul. Sokolskiej 13 z przewodnikiem. Prezentacja Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

WAŻNE!

W związku z odbywającą się Podgórską Jesienią Kulturalną, 16 września br. (sobota) wystąpią zmiany w organizacji ruchu na ul. Sokolskiej. Prosimy żeby tego dnia − w godz. 7.00-20.00 − nie pozostawiać samochodów na parkingu przy siedzibie Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) oraz wzdłuż całej ulicy.

 

17 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

RYNEK PODGÓRSKI

Wystąpią: Romuald Lipko, Urszula, Felicjan Andrzejczak, Grzegorz Wilk, Marta Świątek-Stanienda i Ewa Szlachcic

 

UDZIAŁ WE WSZYSTKICH AKTYWNOŚCIACH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W RAMACH PODGÓRSKIEJ JESIENI KULTURALNEJ JEST BEZPŁATNY.

 

ARTYŚCI I WYKONAWCY PODGÓRSKIEJ JESIENI KULTURALNEJ

ALINA JANOWSKA – słynna aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Łączniczka w Powstaniu Warszawskim. Kobieta-autorytet i aktorka-legenda. Zagrała m.in. w takich filmach fabularnych jak: „Ostatni etap", "Skarb" czy "Dulscy". Widzowie znają ją również z charakterystycznych serialowych ról − m.in. w „Wojnie domowej", „Podróży za jeden uśmiech", „Złotopolskich" oraz „Plebanii”. Od czterech lat cierpi na chorobę Alzheimera i nie opuszcza domu. W tym roku obchodzi 94. urodziny.

MICHAŁ ZABŁOCKI − poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków i filmów reklamowych. W latach 1985-2001 współpracował z Piwnicą pod Baranami, tworząc teksty m.in. dla Grzegorza Turnaua, Anny Szałapak, Beaty Rybotyckiej, Agnieszki Chrzanowskiej i Jacka Wójcickiego. Pisał również dla wokalisty Czesława Mozila. Opracował i stworzył międzynarodowy serwis Emultipoetry.eu. Od 2012 roku jest prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

PIOTR LUTYŃSKI – lider Grupy Rdzeń. Zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Jest autorem wielu artystycznych instalacji i performanców. Organizuje koncerty muzyki eksperymentalnej oraz pokazy multimedialne. Jest związany z Galerią Starmach w Krakowie, Galerią Foksal
w Warszawie i Galerią Muzalewska w Poznaniu. Jest również członkiem stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Bunkra Sztuki,  Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Małopolskiej Fundacji Sztuki Nowoczesnej – Znaki Czasu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku, Fundacji dla Śląska w Katowicach, Muzeum w Szamotułach, Galerii Foksal w Warszawie oraz u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

MIŁOSZ BIEDRZYCKI – laureat (wraz z Katariną Šalamun-Biedrzycką) Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tłumaczenie tomu Uroša Zupana „Niespieszna żegluga”. Autor ośmiu tomików wierszy wydanych w Polsce oraz zbiorów wierszy wybranych, wydanych w Słowenii i USA. Publikował m.in. w: bruLionieTygodniku Powszechnym, Czasie KulturyNowym NurcieChicago Review. Tłumaczył wiersze wybitnego poety słoweńskiego Tomaža Šalamuna.

ROMUALD LIPKO – kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista i lider zespołu Budka Suflera. Twórca najbardziej znanych i lubianych polskich przebojów – komponował m.in. dla Urszuli, Anny Jantar, Zdzisławy Sośnickiej, Izabeli Trojanowskiej oraz Budki Suflera. Aktualnie realizuje się artystycznie w ramach projektu muzycznego ROMUALD LIPKO BAND.

Podgórska Jesień Kultura.jpg