górne tło

Muzeum Historyczne zaprasza na nadchodzące wydarzenia

SPOTKANIE Z TWÓRCAMI PROJEKTU MUZEUM NOWEJ HUTY
17 lipca (wtorek), godz. 20:30
Zalew Nowohucki, ul. Bulwarowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum PRL-u oraz Bulwar(t) Sztuki zapraszają na spotkanie z twórcami projektu Muzeum Nowej Huty. Muzeum PRL-u (w organizacji) działa od 2013 roku i jest współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od marca 2019 roku prowadzenie instytucji ma przejąć samodzielnie gmina Kraków. Zgodnie z kierunkową decyzją Rady Miasta Krakowa, Muzeum PRL-u ma się połączyć z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i działać pod szyldem Muzeum Nowej Huty.
5 października 2016 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza. Trwają prace nad scenariuszem wystawy głównej i projektami architektoniczno–budowlanymi Muzeum Nowej Huty w Światowidzie
Przedstawiciele obu Muzeów, firmy MAE Multimedia Art & Education oraz Ośrodka Karta zaprezentują obecny stan prac nad scenariuszem wystawy stałej oraz projektem architektonicznym i aranżacyjnym działającej w budynku dawnego kina Światowid instytucji.
Po prezentacji zapraszamy do podzielenia się z nami uwagami i refleksjami na temat projektów.

IMIENINY ŚW. KRZYSZTOFA
22 lipca (niedziela), od godz. 10:00
Pałac Krzysztofory

Święto oddziału Pałac Krzysztofory. Tegoroczne święto oddziału nawiązuje do historii pałacu Krzysztofory w XIX wieku. W pierwszej połowie tego stulecia rodziny arystokratyczne, zjeżdżały do miasta zazwyczaj w okresie zimowym. Wynajmowali wówczas dla siebie domy
i mieszkania. Pałac Krzysztofory, należący w tym okresie do Jacka Kluszewskiego, był wynajmowany m. in. przez rodzinę ks. Lubomirskich, która organizowała bale dla przybywającego w Krakowie ziemiaństwa. Dlatego głównym tematem tegorocznego wydarzenia będzie życie salonowe w XIX-wiecznym Krakowie.
Podczas święta oddziału przeniesiemy się na moment również poza mury pałacu i poznamy opowieść dotyczącą figury znajdującej się kiedyś na fasadzie Krzysztoforów. Stanowiłoby to punkt wyjścia do spaceru, w trakcie którego poznamy historię tych kamienic, których nazwy wywodzą się od rzeźb umieszczonych w narożnikach lub fasadach.
Najmłodsi uczestnicy oprócz udziałów w warsztatach będą mogli wykazać swoje umiejętności w przygotowaniu oraz realizacji teatralnego przedstawienia wykonanego przy pomocy gry światła i cienia, a także własnoręcznie wyciętych figurek ukazujących postacie bohaterów krakowskich legend.

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ! 2018
21 i 22 lipca, godz. 11:00-17:30
Barbakan

Zapraszamy na kolejny weekend wakacji do naszego wehikułu czasu, by przenieść się do Średniowiecza.
Czy średniowiecze da się lubić? Epokę uważaną za synonim ciemnoty i zacofania? Co kryły te „mroczne wieki”? Od kilku lat Muzeum Historyczne Miasta Krakowa udowadnia, że jednak Średniowiecze da się lubić! Nie tylko za jego „mroczny klimat, ale dla wielu tajemnic wartych poznawania.

Weekend 4:
21 lipca (sobota) Barbakan 11:00-17:30
Zajęcia dla rodzin z dziećmi - "Warownię tworzymy i razem ją obronimy". Budowa średniowiecznych warowni oraz prezentacja sztuki oblężniczej na miniaturowych machinach – trebusz, katapulta, balista. Warsztaty tkackie.

22 lipca (niedziela) Barbakan 11:00-17:30
Warsztaty - średniowieczne gry planszowe. Mały rycerz - wykonywanie zbroi.
Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.pl

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie:
http://www.mhk.pl/aktualnosci/sredniowiecze-da-sie-lubic-2018
Udział w cenie biletu

 

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


LATO W MUZEUM

Spędź lato z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa!
Pełen program znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/lato-w-muzeum
Zapraszamy dzieci i młodzież do naszych oddziałów. Zajęcia są bezpłatne. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

I Ty możesz zostać obrońcą Krakowa!
17 lipca (wtorek), godz. 11:00
21 lipca (sobota), godz. 11:00
Celestat, ul. Lubicz 16

Podczas warsztatów bronioznawczych uczestnicy poznają dzieje krakowskiego systemu fortyfikacji i Bractwa Kurkowego, a także wcielą się w rolę dawnych obrońców miasta – m.in. poznają historię uzbrojenia wykorzystywanego przez mieszczan, nauczą się rozpoznawania różnych typów broni. W trakcie zajęć zaprezentowana zostanie broń strzelecka, palna – czarnoprochowa, broń biała oraz drzewcowa, zaś każdy z uczestników będzie mógł wziąć do ręki repliki eksponatów przechowywanych w muzeum.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat

Z placu Centralnego pod Arkę Pana
19 lipca (czwartek), godz. 10:30
START: Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Spacer edukacyjny będący sentymentalną podróżą po sercu Nowej Huty i prawie 70 latach jej burzliwej historii. Podczas wycieczki zobaczymy m.in. zabytkowe  budynki otaczające pl. Centralny, odwiedzimy miejsce, gdzie dawniej stał pomnik W. Lenina, dowiemy się, w jaki sposób działała opozycja w Nowej Hucie, poznamy też okoliczności powstania i rolę, jaką pełnił w okresie PRL-u kościół Arka Pana.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–16

Utracona młodość – krakowskie getto oczami Haliny Nelken
19 lipca (czwartek), godz. 12:00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4

Warsztaty na wystawie Kraków – czas okupacji 1939–1945 połączone ze spacerem edukacyjnym po terenie dawnego getta. Na przykładzie pamiętnika Haliny Nelken uczestnicy będą mogli poznać sytuację młodych Żydów, którzy zostali pozbawieni prawdziwego dzieciństwa, żyjąc w  otoczonej murem i strażnikami „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat


MUZEALNE OPOWIEŚCI
Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych...Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej - bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma... historie zaklęte w eksponatach...
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.
Codziennie od 2 czerwca aż do końca roku pojawia się jedna opowieść.
W tym tygodniu zapraszamy do obejrzenia jaką drogę przebył pomnik Grunwaldzkim na pl. Matejki, co nietypowe była to droga powietrzna…
https://www.youtube.com/watch?v=S8IrXPZcaec&t=0s&index=45&list=PLBF5SPOJNnKTwif4i6K5qH-uACO2evylQ

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

5 lipca – 9 grudnia 2018
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

27 kwietnia – 30 września 2018
Muzeum Podgórza

25 kwietnia – 23 września 2018
Dzieje Nowej Huty

6 kwietnia -31 października 2018
Mury Obronne, Barbakan, Celestat

22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA

Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką

30 czerwca 2018 - 10 listopada 2018
Celstat