Komunikat archiwalny

Wystawa pn. Notes dla Leonarda da Vinci

Wystawa pn. Notes dla Leonarda da Vinci
Fot. Krakowska Karta Rodzinna

Wystawa prac Doroty Pietrzyk w Nowohuckim Centrum Kultury

23 maja w Białej Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury zostanie otwarta ekspozycja prac Doroty Pietrzyk. Wystawa jest częścią jubileuszowego roku Leonarda da Vinci – w 500-setną rocznicę śmierci włoskiego mistrza. W ramach obchodów tego wydarzenia instytucje na całym świecie organizują wyjątkowe wydarzenia.

Dorota Pietrzyk tworzy tkaninę artystyczną, rysunek i malarstwo. Brała udział w licznych plenerach oraz wystawach zbiorowych, na koncie ma także ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych. Od wielu lat pracuje jako ilustrator w wydawnictwach medycznych oraz muzycznych w Polsce, Francji, Hiszpanii, USA, Kanadzie i Izraelu. Od 1998 r. członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.

Arcydzieła malarskie Leonarda da Vinci, a zwłaszcza prace rysunkowe, zgromadzone w tak zwanych kodeksach (notesach) inspirują i zachwycają mnie od lat. Tym razem ja przygotowałam notes dla Niego. Przejrzałam jeszcze raz kodeksy Leonarda. Nie tylko te z rysunkami anatomicznymi, lecz także inne, dotyczące botaniki, geografii, astronomii, architektury, hydrauliki, jak również portrety, szkice do obrazów oraz projekty kostiumów i wynalazków.

 (…) Badacze twórczości Leonarda podzielili rysunki w kodeksach na szesnaście grup tematycznych. Rysunki z poszczególnych działów zostały „przefiltrowane” przez moją wyobraźnię i pojawiły się jako realizacje plastyczne. Tworzony od lat projekt artystyczny „Notes dla Leonarda” to mój hołd złożony geniuszowi, o którym napisano tomy, ale niczego nie wiadomo na pewno. Prawdę mówią jego niezwykłe rysunki – intymne, delikatne jak koronka, doskonałe i fascynujące.

Dorota Pietrzyk

 

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci”. Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza.

Nowohuckie Centrum Kultury

23 maja – 17 czerwca

wernisaż wystawy – 24 maja o g. 19.00

wstęp wolny

plakat da vinci wystawa

 

Tagi: wystawa, NCK

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: KKR
Zobacz także
Wyszukiwarka ulg
Partnerzy