Komunikat archiwalny

Muzeum Narodowe zaprasza na świąteczne wydarzenia

Muzeum Narodowe zaprasza na świąteczne wydarzenia
Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

ŚWIĄTECZNIE w Muzeum

SPOTKANIE

 • 8.12.2018 (sobota), godz. 11:00

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, wystawa "Kraków 1900"

Pod choinkę 100 lat temu - opowieść o dawnych zabawkach.

Spotkanie dla rodzin z dziećmi

Czy byliście świadkami sytuacji, kiedy dziecko patrzy na maszynę do pisania i pyta: „A co to?”. Czasem dzieci uzmysławiają nam, że codzienne przedmioty przeszyły już do historii. Porozmawiajmy zatem o tym, jak wyglądał świat sprzed 100 lat widziany oczami dziecka. Początek XX wieku zapowiadał przemiany w różnych dziedzinach. Był początkiem nowoczesności. Zmieniał się świat, a zabawki odzwierciedlały te zmiany.

Marek Sosenko, twórca niezwykłej kolekcji dawnych zabawek podpowie Wam, kiedy powstał pierwszy samolot dla dzieci, czym różniły się lalki po 1900 roku od tych z poprzedniej epoki, kiedy powstał pierwszy miś pluszowy, i czym bawiły się dzieci w Krakowie.

Dowiecie się, jakich zabawek nie było w XIX wieku. Przełom XIX i XX wieku to początek ery nowożytnej zabawki. To właśnie wtedy producenci dostrzegli w dzieciach ważnego klienta, co spowodowało zapoczątkowanie przemysłu zabawkarskiego. Zabawki nowożytne odzwierciedlają największy rozwój techniki w historii cywilizacji i są jej miniaturowym portretem.

Prowadzenie: Marek Sosenko  - antykwariusz, kolekcjoner i autor książek. Właściciel największej w Polsce prywatnej kolekcji starych zabawek. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury.

Ważne informacje:

 • spotkanie otwarte, bez rezerwacji (liczba miejsc ograniczona)
 • wstęp 5 zł od dziecka
 • Opłaty dokonuje się w kasie Muzeum bezpośrednio przed zajęciami.

 

WARSZTATY

 • 15.12.2018 (sobota), godz. 11:00-13:00

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, wystawa “Mistrz i Katarzyna. Hans Von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa”

Świerk czy jabłonka? Tajemnice świątecznej choinki

Z niecierpliwością czekamy już na czas, gdy powietrze pachnieć będzie śniegiem, piernikami i kwiatami jabłoni… Zaraz, zaraz! Skąd w grudniu kwitnąca jabłonka? I czy aby nie mocniejszy w tym czasie jest zapach choinek?

Zapraszamy rodziny z dziećmi na warsztaty, podczas których porozmawiamy o dobrze znanych i tych mniej popularnych tradycjach bożonarodzeniowych. Wspólnie też odwiedzimy wystawę dzieł Hansa von Kulmbacha.

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk i Jagoda Gumińska-Oleksy

Ewelina Krawczyk – absolwentka edukacji artystycznej w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie arteterapii oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Animatorka działań artystyczno-pedagogicznych, edukatorka sztuki, nauczycielka. Na co dzień prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci w Szkole Rysunku i Malarstwa Onamato. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skałkowa.

Jagoda Gumińska-Oleksy  - absolwentka wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w  Krakowie,  pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie gdzie odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin.  Prowadzi warsztaty i współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia  podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują.  Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się wejść do wnętrz ulubionych.obrazów.

Ważne informacje:

 • Na warsztaty zapraszamy przede wszystkim do rodziny z dziećmi w wieku 4–7 lat (w przypadku młodszych dzieci pomoc rodziców mile widziana).
 • Warsztaty mają charakter otwarty - nie wymagają rezerwacji. 
 • Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godz. 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00.
 • Wstęp: 5 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny)
 • Opłaty dokonuje się w kasie Muzeum bezpośrednio przed zajęciami.

 

PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE

 • 5.01.2019 (sobota) godzina 16:00

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, wystawa Kraków 1900

Krakowskie jasełka z szopką

Krakowianka, która w dzień własnego ślubu gotuje karpiele, Góral, któremu pchły zjadły portki, żydówka, która uwielbia marcepan i Twardowski, który strasznie się przechwala. Wszyscy w jednym miejscu!

Jeśli chcecie ich spotkać i w dodatku nie boicie się groźnego diabła, złego króla Heroda, albo skrzekliwej czarownicy koniecznie przybądźcie na jasełka. Wyjątkowe, bo tradycyjne i bardzo krakowskie. Dzięki nim przekonacie się, że Jezus przyszedł na świat w barwnym pałacu, a Betlejem znajduje się bardzo blisko krakowskiego rynku.

Wykonanie: Anna Malik, Rozalia Malik, Andrzej Malik, Cecylia Malik, Anielka Zalewska, Adaś Oleksy

Rodzina Malików  - to rodzina artystów od pokoleń związana z Krakowem i jego tradycjami - jest wśród nich m.in. zwyczaj tworzenia szopek krakowskich.

Ważne informacje:

 • Na jasełka zapraszamy przede wszystkim do rodziny z dziećmi w wieku od 4 - 10  lat
 • Przedstawienie nie wymaga rezerwacji, liczba miejsc ograniczona
 • Wstęp: 1 zł od osoby
 • www.bilety.mnk.pl
 • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. (12) 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).
 • Możliwość zakupu biletów od 10.12.2018

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Wyszukiwarka ulg
Partnerzy