Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

76. Konkurs Szopek Krakowskich - Muzeum Historyczne zaprasza

Wstępny przegląd prac:  6.12.2018, godz. 10.00-12.00, Rynek Główny obok pomnika Adama Mickiewicza

Ogłoszenie wyników konkursu:

  • 9.12.2018, godz. 14.00, Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus (kategoria dorośli)
  • 16.12.2018, godz. 12.00 Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus (kategoria dzieci)

Otwarcie wystawy pokonkursowej: 9.12.2018, godz. 16.00, Celestat, ul. Lubicz 16

Jak co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się krakowscy szopkarze by zaprezentować swoje niezwykłe prace. W tym roku konkurs będzie miał szczególny charakter, bowiem tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek została rekomendowana do wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Decyzja zapadnie pod koniec listopada podczas obrad Komitetu międzyrządowego ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek o wpis na te prestiżową listę został pozytywnie zaopiniowany przez zespół ekspertów UNESCO. Do tej pory pozytywna ocena zespołu ekspertów nie została zakwestionowana przez Komitet. Wszystko wskazuje więc na to, że krakowscy szopkarze i Kraków będą mieć powód do wielkiej radości.

Tradycja „chodzenia” z szopką sięga swoją historią XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczęła powoli zanikać. Jednak znaleźli się w Krakowie jej wielbiciele, którzy postanowili ją zachować dla następnych pokoleń. Głównym animatorem stał się Jerzy Dobrzycki kierujący magistrackim działem propagandy. To właśnie on, w 1937 roku, zorganizował pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę.  Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a kiedy Dobrzycki został dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to właśnie muzeum przejęło tą tradycję, którą kultywuje do dziś.

Tegoroczny konkurs, który odbędzie się 6 grudnia będzie już 76. w historii. Jak co roku krakowscy szopkarze zaprezentują swoje dzieła w samo południe u stóp pomnika Adama Mickiewicza. Po prezentacji i uroczystym pochodzie wokół Rynku Głównego szopki zostaną poddane ocenie jury, które wyłoni te najpiękniejsze w kilku kategoriach. Oceniany będzie kunszt wykonania i oryginalność, ale przede wszystkim to czy szopka spełnia kryteria „krakowskości”, tzn. czy jej architektura nawiązuje do budowli starego Krakowa.

Jak każe tradycja nagrodzone szopki zostaną pokazane szerokiej publiczności na specjalnej wystawie. Tegoroczna wystawa zostanie otwarta 9 grudnia w Celestacie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2018-11-29
Data aktualizacji: 2018-11-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź