Komunikat archiwalny

Cracovia Danza zaprasza na Krakowskie Noce

Cracovia Danza zaprasza na Krakowskie Noce
Fot. Ilja Van de Pavert

Harnasie – Noc Teatrów

16.06.2018, godz. 19.00

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Spektakl Harnasie w choreografii Leszka Rembowskiego miał swoją premierę w grudniu ubiegłego roku właśnie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Podczas Nocy Teatrów Harnasie znów zagoszczą w tej niezwykłej przestrzeni.

Balet-pantomima Harnasie Karola Szymanowskiego jest nie tylko pierwszym w historii muzyki polskiej utworem scenicznym w całości opartym na folklorze Podhala, ale także pierwszym, który w tak doskonały sposób łączy w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora. Balet Cracovia Danza sięgnął po to arcydzieło, a jednocześnie jedno z najważniejszych polskich dzieł baletowych w roku 80. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego. Choreografię powierzono Leszkowi Rembowskiemu, wybitnemu specjaliście w zakresie tańców polskich, wykładowcy Szkoły Baletowej w Poznaniu. Kostiumy zaprojektował Jan Polewka, znany krakowski scenograf, dyrektor artystyczny Teatru Starego, a za scenografię odpowiada Jan Burnat.

Tym razem w postać tytułowego Harnasia wcieli się Robert Kędziński, solista Baletu Opery Wrocławskiej, odtwórca m.in. roli Romea w ostatniej realizacji Romea i Julii. Artysta po raz pierwszy wystąpi gościnnie z Baletem Cracovia Danza. Wystawienie baletu zostanie również wzbogacone, jak na Noc Teatrów przystało, słowem, m.in. tekstami poetyckimi związanymi ze światem Podhala, które usłyszymy w wykonaniu Bolesława Brzozowskiego, aktora Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 14 czerwca w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz w kasie Muzeum Narodowego.

choreografia i reżyseria: Leszek Rembowski
asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Jan Polewka
scenografia: Jan Burnat

występują: tancerze Baletu Cracovia Danza, Robert Kędziński (gościnnie), Bolesław Brzozowski - słowo

 

Noc Tańca

17.06.2018

A l'Espagnol, godz. 19.30, scena na Małym Rynku

Od Pawany do gajardy, godz. 12.00-15.00, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Podczas Nocy Tańca tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują spektakl A l'Espagnol, przenoszący widzów do gorącej Hiszpanii sprzed wieków. Na przedstawienie składają się tańce popularne w XVIII i XIX wieku na dworach, salach balowych i scenach teatralnych nie tylko Półwyspu Iberyjskiego, ale i całej Europy. Zobaczymy m.in. barokową Folie d'Espagne, tradycyjną Jotę, taniec wywodzący się Aragonii, ale do dziś popularny w całej Hiszpanii, czy Cachuchę - również tradycyjny taniec, tym razem pochodzący z Andaluzji, ale w baletowej wersji wybitnej XIX-wiecznej primabaleriny, Fanny Elsler. Nie zabraknie też Tańca Młynarza z baletu Trójgraniasty kapelusz Manuella de Falli czy najbardziej chyba znanej ze scen operowych świata Hiszpanki – Carmen.

Balet Cracovia Danza będzie jednak obecny w tym specjalnym dniu w zabytkowej przestrzeni miasta już popołudniu. Pomiędzy godziną 12.00 i 15.00, tancerze 3-krotnie zaprezentują program tańców renesansowych, zatytułowany Od pawany do gajardy w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Tym samym jednego dnia będzie można podziwiać szeroki wachlarz możliwości artystów, którzy wystąpią w programach skomponowanych w różnych stylach, prezentując tańce z różnych epok, od renesansu po XIX wiek. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny.

choreografia: Romana Agnel,  Małgorzata Matuszewska, Alina Towarnicka, Ana Yepes
kostiumy: Monika Polak-Luścińska
występują: tancerze Baletu Cracovia Danza

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Wyszukiwarka ulg
Partnerzy