Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

10+ SZTUKA- cykl warsztatów weekendowych dla dzieci

10+ SZTUKA, wiosna–lato 2017
Czy sztuka jest ludziom potrzebna, jak można ją wykorzystać, czego nas uczy? Cykl warsztatów weekendowych dla dzieci w wieku 10-13 lat.
Liczymy na to, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie posłużą za punkt wyjścia do "dorosłych" już rozmów, a jednocześnie opowieść o nich i ich twórcach rozwijać będzie wyobraźnię, kreatywność oraz umiejętność krytycznego i nieszablonowego myślenia. Na eksponaty, już być może dobrze znane, spojrzy-my w nowy sposób i odkryjemy drzemiący w nich potencjał.

Zajęcia odbywają się w dwóch cyklach tematycznych w wybrane soboty w godz. 10.30 - 12.15.

Cykl 1

O gustach się nie dyskutuje? Na styku sztuki, mody i designu

Co nam się podoba i dlaczego? Jak sposób, w jaki ludzie patrzą na swoje otoczenie, przekłada się na przedmioty, które wytwarzają? Czy z japońskiego wachlarza da się odczytać jaką filozofią kierował się jego twórca? Czego o marzeniach i ambicjach dawnych mieszkańców Polski dowiadujemy się, przyglądając się sukniom i żupanom? W trakcie warsztatów z cyklu 10 + skupimy się na strojach i wytworach rzemiosła artystycznego.

Prowadzenie: Anna Pichura i Agnieszka Fluder (ostatnie warsztaty 22.04.2017)

Anna Pichura – artystka wizualna, pedagożka, studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Organizatorka wystaw i wydarzeń artystycznych. Interesuje się sztuką współczesną, z naciskiem na działania w przestrzeni publicznej, wideo, performance i malarstwo.

Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi, lubi odkrywać świat różnymi zmysłami równocześnie.

Terminy:

  • 18 lutego, g. 10:30–12:15, GG / Galeria Rzemiosła Artystycznego

Piękne czy praktyczne?

Warsztaty poświęcone dawnym strojom. Ile osób pracowało nad jedną suknią? Ile godzin trwało zrobienie kolczugi? Ile ważyła suknia, a ile zbroja? Co decydowało o ostatecznym wyglądzie ubrań przechowywanych dziś w Muzeum Narodowym – względy praktyczne czy estetyka?
W trakcie warsztatów plastycznych uczestnicy i uczestniczki w 2 lub 3 osobowych grupach będą tworzyć fantastyczne zbroje i suknie z różnych materiałów (papiery, skrawki tkanin, folie aluminiowe, taśmy). Cel – stworzyć ubiór piękny, niezwykły i absolutnie niepraktyczny!

  • 4 marca, g. 10:30–12:15, GG / wystawa drzeworytów japońskich ONNA

Wieczna gra

Czym jest piękno? To pytanie nurtuje ludzi od setek lat, ale niewielu z nas potrafi na nie odpowiedzieć. Piękno – trudne do uchwycenia w słowach, zdaje się jednak czymś bardzo konkretnym dla osoby patrzącej na piękny przedmiot. W trakcie warsztatów przyjrzymy się sztuce
japońskiej – zwłaszcza strojom, parasolkom, wachlarzom – powtarzającym się motywom dekoracyjnym, wzorom na tkaninach. W części praktycznej warsztatów spróbujemy samodzielnie wykonać kunsztowny drobiazg – czy będzie to wachlarz, zdobiona piłka do gry, chusteczka – uczestnicy i uczestniczki zadecydują samodzielnie.

  • 18 marca, g. 10:30–12:15, KSz / wystawa: Potęga awangardy

Kwadratowe oczy

Jak na świat patrzą komputery i roboty? Co widzi teleskop, a co kamera endoskopowa? Od kogo (i czego) właściwie uczymy się patrzeć? W trakcie warsztatów spróbujemy wzorem awangardowych artystów i artystek zastanowić się, jak rozwój technologiczny inspiruje nas do innego patrzenia na świat i nas samych i jaki ma wpływ na sztukę. Opracujemy też alternatywną trasę zwiedzania wystawy Potęga awangardy dla bardzo małych robotów.

  • 22 kwietnia, g. 10:30–12:15, GG / Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

NiezaPOMNIK

Warsztaty będą poświęcone pomnikom i rzeźbom w przestrzeni publicznej. Skupimy się zarówno na ich znaczeniach, jak i na formie. Podczas warsztatów zastanowimy się, jak wyglądają pomniki znajdujące się w naszym otoczeniu, mieście? Co powinno cechować obiekty w przestrzeni publicznej – mają być piękne czy mogą być również użyteczne? Poszukamy różnych przykładów z okolicy i nie tylko. Każdy stworzy projekt swojego pomnika, a wspólnymi siłami wykonamy instalację, która mogłaby z powodzeniem znaleźć się również gdzieś na naszych skwerach i podwórkach.


Cykl 2

O Pięknie

Zapraszamy na cykl warsztatów, podczas których motywem przewodnim będzie Piękno. Piękno nas zmienia, jest nam niezbędne, a jednak mówienie o nim stało się niemodne i trochę wstydliwe. W czasie naszych warsztatów będziemy rozmawiać o Pięknie, spojrzymy na nie z różnych perspektyw, kultury Zachodu i Wschodu, młodopolskich malarzy i współczesnych artystek.

Prowadzenie: Izabela Lechowicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Założyła Światłoczułą – autorską pracownię plastyczno-fotograficzną. Lubi Beskid Niski.

Terminy:

  • 8 kwietnia, g. 10:30–12:15, GG / wystawa drzeworytów japońskich ONNA

Uczucie melancholii

Co łączy tytułowe uczucie melancholii z pięknem? Co ukształtowało japońską estetykę, tak różną od europejskiej? Jaki ideał kobiecej urody znajdziemy w japońskich pracach nurtu ukiyo-e? W poszukiwaniu odpowiedzi przeniesiemy się w epokę Edo, czas wielobarwnego drzeworytu i zatrzymaną w kadrach codzienność.

  • 6 maja, g. 10:30–12:15, KSz / wystawa Potęga awangardy

Szukanie nowego

Żeby zrozumieć sztukę współczesną, musimy zrobić krok wstecz i przyjrzeć się zjawisku awangardy. W jaki sposób artyści z kręgu awangardy zmienili sztukę europejską? Na rzecz czego odrzucili zasadę mimesis? Co się stało z formą i kolorem? I dlaczego podczas tego warsztatu szczególnie przyda nam się wyobraźnia? Zaciekawionych zapraszamy!

  • 3 czerwca , g. 10:30–12:15, GG / Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

(Nie)piękne

Czy sztuka współczesna rozminęła się z pięknem i umieściła je na marginesie? O czym opowiadają współczesne artystki, których dzieła obejrzymy w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku? Czy w kręgu ich zainteresowań pojawia się piękno? W poszukiwaniu odpowiedzi pomoże nam zwrócenie uwagi na tworzywo, z którego prace zostały wykonane.

  • 17 czerwca , g. 10:30–12:15, DJMeh

Pragnienie piękna

Dlaczego Józef Mehoffer używał dekoracyjnej linii, a w jego domu, Pałacu pod Szyszkami, znajduje się japoński pokój? Czy afirmacja piękna była charakterystyczna dla młodopolskich twórców? Gdzie szukali inspiracji i co kryje się pod symbolami zawartymi w ich pracach? Zapraszamy na warsztaty przybliżające postać Mehoffera i ducha Młodej Polski.


WAŻNE INFORMACJE

  • Warsztaty odbywają się w soboty w godzinach 10.30–12.00.
  • Warsztaty odbywają się w wybranych oddziałach Muzeum.
  • Wstęp: 80 zł – karnet za cały cykl zajęć; 20 zł – za jednorazowy udział w warsztatach.
  • Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona; grupy mają charakter kameralny.
  • Warsztaty wymagają wcześniejszej rezerwacji: rezerwacja@mnk.pl, (12) ) 4335 744 (czynne w dni powszednie w godz 9.00 - 15.00)
  • W tytule maila prosimy wpisać: Rezerwacja 10+SZTUKA + tytuł cyklu lub konkretnego warsztatu.
  • W treści maila prosimy podać terminy warsztatów, imię i nazwisko oraz wiek dziecka.
  • http://mnk.pl/cykle/10-sztuka

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2017-02-02
Data aktualizacji: 2017-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź