Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla dzieci, uczniów i studentów z rodzin wielodzietnych

Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów dla dzieci, uczniów i studentów z  rodzin wielodzietnych

Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów – obejmuje  przejazdy wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi organizowanymi w ramach Komunikacji Miejskiej w Krakowie na terenie Krakowa i 15 gmin (Czernichów, Iwanowice, Kocmyrzów – Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Słomniki, Skała, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki), które zawarły z Gminą Miejską Kraków porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.

Dzieci z rodzin wielodzietnych zamieszkujących na stałe w obszarze objętym integracją międzygminną lub odprowadzających podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego właściwego dla osób zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków, w których jest czworo i więcej dzieci. Uprawnienie obejmuje:

- dzieci po ukończeniu 4 lat do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego,

- uczniów i studentów do ukończenia 24 roku życia.

Ukończenie 24 roku życia lub zmiana miejsca zamieszkania przez dzieci starsze nie pozbawia młodszych dzieci nabytych uprawnień

Podstawa uprawnienia/dokument poświadczający uprawnienie:

Dla ucznia lub studenta:

Ważna Krakowska Karta Rodzinna 4+
wraz z ważną legitymacją szkolną lub ważną legitymacją studencką

lub  bilet wolnej jazdy imienny, wydany na okres do 30 września każdego roku - dotyczy uczniów i studentów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, którzy nie spełniają warunków dla uzyskania KKR 4+

Dla dziecka:

Bilet wolnej jazdy "imienny"

Jak wynika z tych zapisów status rodziny wielodzietnej ma rodzina z co najmniej czwórką dzieci, tyle że do przejazdów bezpłatnych uprawnienie mają dzieci po ukończeniu 4 lat oraz dzieci uczące się lub studiujące do 24 roku życia. Przy określeniu czy rodzina posiada status rodziny wielodzietnej liczy się wszystkie dzieci,  również te, które nie ukończyły 4 lat (które i tak, jak wszystkie dzieci do lat 4, mają prawo do bezpłatnych przejazdów).

Jeżeli rodzina spełnia warunki Programu KKR 4+, w którym uczestniczyć mogą, wg regulaminu „rodziny wielodzietne, w których

rodzice (rodzic) są zameldowani na pobyt stały lub czasowy powyżej 3 miesięcy na terenie Gminy Miejskiej Kraków lub odprowadzają podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego właściwego dla osób zamieszkałych na terenie Miasta Krakowa. Poprzez „rodzinę wielodzietną" rozumie się rodzinę składającą się z rodziców (jednego rodzica) mających na utrzymaniu czworo i więcej dzieci (w tym dzieci umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej) w wieku do 18 roku życia lub 24 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje" to po złożeniu odpowiedniego wniosku wszyscy członkowie rodziny, w tym dzieci, otrzymują ważne karty KKR4+. Wystarczy wtedy aby uprawnione do bezpłatnych przejazdów dzieci okazywały kontrolerom w pojazdach komunikacji miejskiej ważną kartę KKR 4 + i potwierdzały legitymacją szkolną lub studencką, że się uczą. Konieczność wyrabiania Biletu wolnej jazdy dotyczy wyłącznie dzieci z przedziału wiekowego „po ukończeniu 4 lat do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego" nie posiadających legitymacji szkolnych.

Wniosek o wydanie/przedłużenie karty KKR 4+ można złożyć w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa ul. Stachowicza 18 pokój 216. Wnioski dostępne są w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych na stronie kkr.krakow.pl pod adresem; http://kkr.krakow.pl/start/10001,artykul,o_programie_krakowskiej_karty_rodzinnej_4+.html. Każdy członek rodziny wielodzietnej otrzymuje imienną kartę, ważną przez rok od daty wydania. Uprawnia ona do uzyskania ulg przy korzystaniu z usług instytucji oraz firm, biorących udział w programie. Lokale uczestników będą oznaczone specjalną naklejką informacyjną KKR 4+.

Jeżeli rodzina wielodzietna nie jest uprawniona do uczestniczenia w programie KKR4+ lecz spełnia warunki określone w uchwale taryfowej (np. starsze dzieci ukończyły 24 lata lub zmieniły miejsce zamieszkania lub rodzina nie zamieszkuje w Krakowie a w obszarze integracji międzygminnej) to uprawnione dzieci i młodzież również otrzymają tzw. „bilet wolnej jazdy".

Tak więc po wydanie Biletu wolnej jazdy mogą zgłaszać się:

dzieci z rodzin wielodzietnych po ukończeniu 4 lat do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego (posiadające kartę KKR4+ lecz nie posiadające legitymacji szkolnej), dzieci, uczniowie lub studenci z rodzin wielodzietnych z terenu Krakowa nie uprawnieni do uzyskania KKR 4+ (np. z rodzin w których starsze dzieci ukończyły 24 lata lub zmieniły miejsce zamieszkania), do ukończenia 24 roku życia,dzieci, uczniowie lub studenci z rodzin wielodzietnych z terenu gmin objętych integracją międzygminną, do ukończenia 24 roku życia,

Bilety wolnej jazdy -  zapis na elektronicznej karcie KKM (Krakowskiej Karcie Miejskiej), potwierdzający imienne uprawnienie do przejazdów bezpłatnych.

Bilet wolnej jazdy otrzymać można po przedłożeniu dokumentów potwierdzających uprawnienie (zaświadczenie potwierdzające status rodziny wielodzietnej lub kartę KKR4+ dziecka z przedziału wiekowego „po ukończeniu 4 lat do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego" z rodziny uczestniczącej w Programie KKR4+ oraz ważne legitymacje szkolne lub studenckie dzieci uczących się, do 24 roku życia) w jednym z poniżej wymienionych miejsc:

·         ul. Brożka 3 (budynek MPK SA), pok. nr 25, tel. 12 254 10 52 lub 12 254 19 96, pn.– pt.

          w godz.7:00 – 14:30

·         ul. Podwale 3/5 (Punkt Sprzedaży Biletów) pn.– pt. w godz. 7:00 – 19:00

Osobom wcześniej nie posiadającym KKM pierwsza karta wydawana jest bezpłatnie. Za powtórne i każde kolejne wydanie karty (np. w przypadku jej zgubienia) pobierana jest opłata w wysokości 8,00 zł.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KAROLINA ŁYPACZEWSKA
Podmiot publikujący: Portal KKR
Data publikacji: 2013-09-10
Data aktualizacji: 2013-09-10
Powrót