Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dziś w Krakowie obchodzimy Światowy Dzień Wody

Co prawda Światowy Dzień Wody przypada w środę 22 marca, ale w Krakowie już dziś Miejskie Przedsiębiorstwo Wodne i Kanalizacyjne przygotowało z tej okazji specjalne atrakcje, w tym warsztaty dla najmłodszych. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom ma zwrócić uwagę na zależność pomiędzy stanem i jakością ekosystemów wodnych a ściekami.

Fot. pixabay.com

Światowy Dzień Wody ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych na Zgromadzeniu Ogólnym, które odbyło się w 1992 roku w Rio de Janeiro. Święto obchodzone jest każdego roku pod innym hasłem. Koncentrując się wokół zależności między jakością wody, jej dostępnością, a powstającymi w wyniku działalności człowieka ściekami, tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody podkreśla kluczową rolę racjonalnego zarządzania gospodarką ściekową.  Ścieki to cenny zasób. Zamiast marnować taki potencjał, można skutecznie redukować ich ilość i ponownie je wykorzystywać.

Chcąc przybliżyć tak istotny temat, z okazji Światowego Dnia Wody, MPWiK zaprasza dzieci w wieku od 5 lat do 10 wraz z rodzicami na warsztaty, które odbędą się dziś na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej Bielany. Wodociągi Krakowskie zapewnią dobrą zabawę i dużą dawkę przydatnej wiedzy.

Więcej informacji o warsztatach na stronie MPWiK.

Co ważne, Wodociągi Krakowskie ze środków własnych i przy wsparciu funduszy unijnych zrealizowały wielomilionowe inwestycyjne w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnej i modernizacji oczyszczalni ścieków. Miały one bezpośredni wpływ na podniesienie komfortu życia w Krakowie i stan środowiska naturalnego. Zrekultywowano 18 hektarów lagun osadowych, a budowa wielkiego kolektora ściekowego pozwoliła połączyć systemy kanalizacyjne: Krakowa i Nowej Huty. Rozwiązano bezpowrotnie problem osadów ściekowych – powstała nowoczesna instalacja do ich termicznej utylizacji. Modernizacja oczyszczalni ścieków Kujawy przyczyniła się m.in. do obniżenia poziomu azotu w odprowadzanych do Wisły oczyszczonych ściekach.

W nowoczesnych krakowskich oczyszczalniach ścieków Płaszów i Kujawy zainstalowane są systemy kogeneracji, które wykorzystując ścieki jako źródło energii odnawialnej, umożliwiają produkcję energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu, zakłady zaspokajają do 50 proc. swojego zapotrzebowania na energię elektryczną i do 100 proc. na ciepło. Do potrzeb procesowych w oczyszczalniach ścieków stosuje się tzw. wodę technologiczną czyli podczyszczone ścieki, oszczędzając w ten sposób wodę pitną.

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-18
Data aktualizacji: 2017-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź