górne tło

Muzeum Narodowe zaprasza na nowy sezon warsztatów dla dzieci

PALETA DEBIUTANTA

Warsztaty dla najmłodszych dzieci. Muzealnym debiutantom niestraszna jest ani rozlana farba, ani zamoczone w niej dłonie. Raczkujący amatorzy sztuki (0–3 oraz 3–5 lat) uczą się przez zabawę.

Podczas comiesięcznych spotkań maluchy poznają różnorodność świata i stawiają swe pierwsze kroki w krainie sztuki. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – narzędziami artystycznego wyrazu są nie tylko pędzel, ale również dłonie, stopy i przedmioty codziennego użytku. Ci, którzy liczą, że z warsztatów wyjdą nieskazitelnie czyści, mogą się bardzo zawieść.

Warsztaty artystyczne spełniają również istotną funkcję w psychologicznym kontekście rozwoju dziecka.

Podczas zajęć dzieci mają okazję doświadczyć pewnej wspólnoty skupionej wokół tematu poszukiwań i artystycznych doznań, a równocześnie – zachęcane do nieszablonowej kreatywności – pokonać nieśmiałość i odkryć radość z reprezentowania siebie w procesie samodzielnego tworzenia.

Ważne informacje:


PROGRAM:

Grupa I

dzieci w wieku 0–3 lat (z rodzicami), niedziele, godz. 10.30–11.30

Grupa II

dzieci w wieku 0–3 lat (z rodzicami), niedziele, godz. 12.15–13.15

Grupa III

dzieci w wieku 0–3 lat (z rodzicami), niedziele, godz. 10.30–11.30, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

Prowadzenie: Hiacynta Sowa – absolwentka Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z wykształcenia magister sztuki. Prowadzi warsztaty plastyczne, ekologiczne, edukacyjne oraz zabawy integracyjne. Działa również jako trener i opiekun na zorganizowanych wyjazdach dla dzieci. Z pasją realizuje się w malarstwie sztalugowym, fotografii i ceramice.

Grupa IV

dzieci w wieku 3–5 lat (z rodzicami), soboty, godz. 10.15–11.45, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

Prowadzenie: Katarzyna Maziarz – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, oligofrenopedagog, animator, edukator muzealny. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc programy dla rodzin i najmłodszych zwiedzających. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.

Grupa V

dzieci w wieku 3–5 lat (z rodzicami), niedziele, godz. 10.30–12.00, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

Grupa VI

dzieci w wieku 3–5 lat (z rodzicami), niedziele, godz. 12.30–14.00, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

Prowadzenie: Ewelina Krawczyk – absolwentka Edukacji Artystycznej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie arteterapii oraz pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Animator działań artystyczno-pedagogicznych, edukator sztuki, nauczyciel. Na co dzień prowadzi warsztaty plastyczne i twórcze dla dzieci w Szkole Rysunku i Malarstwa Onamato. Jej pasją jest ruch i wspinaczka skałkowa.

paleta_debiutanta_2017.jpg

 

7 DZIEŃ TWORZENIA

To warsztaty artystyczne, których uczestnicy odwiedzają galerie stałe oraz wystawy czasowe w Gmachu Głównym. Zapraszamy dzieci w wieku 3–5 oraz 6–9 lat.

Dzieci na zajęciach śledzą przemiany, które przez wieki zachodziły w sposobie projektowania ubrań, mebli czy naczyń. Poznają też różne techniki artystyczne: poczynając od tradycyjnego malarstwa, a kończąc na instalacji czy happeningu. Najważniejszym punktem spotkania są warsztaty plastyczne. My w niedzielę nie odpoczywamy – to dla nas kolejny dzień tworzenia!
Cykl otrzymał nagrodę Złotego Słonecznika przyznawaną przez portal dla rodziców CzasDzieci.pl.

Ważne informacje:


Zajęcia odbywają się w czterech cyklach tematycznych:

Cykl 1

Wokół Wyspiańskiego

Tym razem podczas warsztatów poznamy bliżej jednego z największych polskich artystów – Stanisława Wyspiańskiego. Przyglądniemy się jego życiu i rodzinie, pasjom i zainteresowaniom. Poznamy jego kolegów i nauczycieli. Damy się porwać w artystyczny świat, w którym znajdzie się miejsce nie tylko dla malarstwa i rysunku, ale również dla sztuk teatralnych, projektowania strojów i mebli. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest polichromia, przeprócha, arabeska i ornament, a także jak powstaje witraż. Zachwyci nas czy zdziwi ta różnorodność twórczości artysty, a może zakręci się nam od niej w głowie? 

Terminy:

Grupa I, niedziele, godz. 10.30–12.00, dzieci w wieku 6–9 lat , Gmach Główny, al. 3 Maja 1

•  01.10.2017

•  12.11.2017

•  10.12.2017

•  21.01.2018

Grupa II, niedziele, godz. 12.30–14.00, dzieci w wieku 6–9 lat

•  01.10.2017

•  12.11.2017

•  10.12.2017

•  14.01.2018

Grupa III, soboty, godz. 10.30–12.00, dzieci w wieku 6–9 lat

•  07.10.2017

•  18.11.2017

•  09.12.2017

•  20.01.2018

Grupa IV, niedziele, godz. 12.30–14.00, dzieci w wieku 6–9 lat

•  08.10.2017

•  26.11.2017

•  17.12.2017

•  21.01.2018


 

Tematy:

Spotkanie 1. Jak ubrać Chochoła i Krasawicę? O projektach strojów

Spotkanie 2. Wokół plant 

Spotkanie 3. Autoportrety i portrety – lepsze od fotografii?

Spotkanie 4. Witraże – barwne obrazy


 

Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk – absolwentka Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od 2001 roku jest członkiem ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków). Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dla osób niewidomych czy niepełnosprawnych intelektualnie. Zajmuje się także malarstwem, fotografią, jej prace biorą udział w krajowych i zagranicznych wystawach.

 

Cykl 2

Abecadło sztuki

Czas na dalszy ciąg naszych wspólnych artystycznych poszukiwań. Zapraszamy do odkrywania tajemnic kolejnych artystów, słów, zagadnień i technik, a także emocji i skojarzeń z nimi związanych. Przewodnikami po wybranych galeriach staną się kolejne litery alfabetu. Wędrując ich śladem, przekonamy się, jak w gąszczu pojęć odnaleźć przyjemność z patrzenia i słuchania. Krok po kroku zgłębimy tajniki sztuki – będziemy tworzyć i doświadczać.

Terminy:
niedziele, godz. 10.30–12.00, dzieci w wieku 6–9 lat

Tematy:

Spotkanie 1. Europejska eskapada

Spotkanie 2. Gustowny gronostaj

Spotkanie 3. Folkowy fryz

Spotkanie 4. Historyczna heca

Prowadzenie: Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi, lubi odkrywać świat różnymi zmysłami równocześnie.

 

Cykl 3

Zrób pomysł!

Zapewne nieraz zdarzyło Ci się wpaść na pomysł stworzenia czegoś całkiem konkretnego. Widziałeś to dokładnie w swojej wyobraźni, ale okazywało się, że od pomysłu do realizacji jeszcze całkiem długa droga. No bo jak to zrobić?

Może patrząc na stół, który ciągle trzeba podpierać, bo ma za krótką jedną nogę, albo ulubiony zegarek taty, z którego wypada śrubka, zastanawiałeś się, jak to jest zrobione? Wiele koncepcji można zrealizować w niewielkich rozmiarach, w formie projektu lub wykorzystując pozornie niepotrzebne przedmioty. Choć na ogół będziemy trzymać się planu, to czasem przymkniemy oko i uwolnimy wyobraźnię. Spróbujemy nauczyć się projektowania!

Terminy i tematy:

niedziele, dzieci w wieku 6–9 lat, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: Blanka Dudek – artystka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach.

 

Cykl 4

Trzeci wymiar

Sztuka może być mała lub wielka, piękna lub brzydka, ale czy zawsze musi być płaska? Czy jej tworzenie musi opierać się tylko na interakcji kartki i kredek, ewentualnie farb lub flamastrów? Co prawda – płaskie nie znaczy proste czy banalne, ale z czasem może się po prostu znudzić.

Wysokość i szerokość – to dla nas za mało! Na zajęciach do tworzonej przez nas sztuki dołączymy trzeci wymiar! Sprawimy, że nasze dzieła przybiorą przestrzenną formę. A być może, w trakcie tworzenia, również i my znajdziemy się w innym wymiarze?

Terminy i tematy:

soboty, godz. 10.30–12.00, dzieci w wieku 3–5 lat (z rodzicami), Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: Rafał Fudala – z zawodu „przedszkolanka”, absolwent dwóch specjalności pedagogicznych i studiów podyplomowych z muzyki i plastyki, doktorant socjologii na UJ. Sympatyk sztuk wszelakich i fanatyk herbaty, śpiewak, grajek i amator teatru. Współzałożyciel folkowego zespołu „Burjan” i aktor w krakowskim teatrze Bakałarz.

7_dni_towrzenia_.jpg