Dla rodzin rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie niewola, ni wolność - SCKM zaprasza na spektakl

„NIE NIEWOLA, NI WOLNOŚĆ”
Scena SCKM, ul. Wietora 15

Zapraszamy na spektakl 31 marca, godz. 18.00
przypominamy o zmianie czasu na letni

Bilety: 10 zł
Rezerwacja: sckm.krakow@gmail.com lub tel. 12 430 50 90

Spektakl grupy aktor-tancerz pracującej w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha Dawida Terechowicza.
W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości,sięgamy do przykładów naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego, aby dać świadectwo o tym, jaką moc w czasie niewoli może mieć sztuka. Właśnie wtedy, jest ona potrzebna jak nigdy.

Spektakl „NIE NIEWOLA, NI WOLNOŚĆ” wg utworów C. K. Norwida, łączy w sobie trzy gatunki sztuki: poezję, muzykę i taniec. W bardzo dynamicznym spektaklu przywołujemy twórczość dwóch wybitnych polskich artystów - Chopina i Norwida, których wkład w naszą
kulturę jest nie do przecenienia. Połączył ich wspólny los życia z dala od ojczyzny. Pełni obaw wobec sytuacji w Polsce, dzielili swą troskę o nią z rodakami poprzez własne dzieło. Prawdziwym skarbem wówczas dla Polaków stała się niezwykła poezja Norwida oraz wspaniała muzyka Chopina. Polacy obcując z ich dziełami czuli się wspólnotą przywiązaną do własnej tożsamości narodowej. Ich twórczość ożywiała ducha narodowego i społecznego, nawoływała do odpowiedzialności, budziła z uśpienia i rezygnacji, zagrzewała do działania, była schronem dla ojczystego języka i kultury. Nie będzie przesadą nazywanie ich przywódcami duchowymi w czasie niewoli - nie tylko tej XIX-wiecznej, ale choćby w okresie wojen światowych ubiegłego wieku.

W spektaklu zobaczymy alegoryczne obrazy komentowane twórczością Norwida, a odnoszące się do przyczyn utraty niepodległości, kondycji Polaków na obczyźnie i w ojczyźnie podczas rozbiorów jak i skutków działań narodowowyzwoleńczych. Przedstawienie nie jest historycznym rozważaniem ciężkiego dla naszych antenatów czasu a artystyczną interpretacją wydarzeń.
Spektakl powstał przy współpracy uczniów klas taneczno-teatralnych XXX LO im. św. Alberta Chmielowskiego w Krakowie oraz przy udziale seniorów z Centrum Aktywności Seniora Młodzi duchem..

Scenariusz - Wojciech Dawid Terechowicz
Scenografia i kostiumy, projekt plakatu - Joanna Miczałowska
Konsultacje choreograficzne - Aleksander Kopański
Reżyseria i koncepcja scenograficzna - Wojciech Dawid Terechowicz

Szczegóły

Zapraszamy

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2019-03-25
Data aktualizacji: 2019-03-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź