Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

19. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza - Wojna i pokój

19. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Wojna i pokój

22-29 lipca 2018

Rynek Główny - Collegium Maius – Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Barbakan – Nowodworek

Spektakle i pokazy w wykonaniu plejady międzynarodowych gwiazd w różnych zabytkach Krakowa, a także bal dla publiczności, który zamieni krakowski Rynek w największą salę balową świata – to atrakcje rozpoczynającego się  22 lipca w Krakowie 19. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna edycja, odbywająca się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości otrzymała podtytuł Wojna i pokój.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 29 lipca, pojawią się tańce i balety związane z wojną i wojskowością. Nie zabraknie tanecznych prezentacji przedstawiających batalie, turnieje, marsze, parady, pojedynki, a także choreograficznych ilustracji walki z różną bronią, w różnych okresach historycznych i w różnych stylach. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie przedstawiona niemal antologia tańców wojennych wielu epok i kręgów kulturowych, prezentowanych w bogatych, często zaskakujących kostiumach, z różnorodnym rodzajem broni.

Gwiazdą festiwalu będzie Rakesh Sai Babu, mistrz indyjskiego tańca wojennego Chhau, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski. Również po raz pierwszy na festiwalu zagości francuski mistrz tańca barokowego Pierre-Francois Dollé, twórca słynnej formacji Fantaisies Baroques.  Ponadto na scenach festiwalowych pojawią się znane w świecie tancerki, m.in.: Alaknanda Bose (Indie), Barbara Segal (Anglia), Marie-Claire Bär Le Corre (Francja) czy Ana Yepes (Hiszpania).

Szachy_Cracovia_Danza_fot_Tomasz_Korczynski_08_20170518.jpgPunktem kulminacyjnym festiwalu będzie weekend finałowy (28 i 29 lipca), kiedy to wieczorami na Rynku Głównym odbędą się dwa wielkie widowiska. W sobotę wystawiony zostanie spektakl Baletu Cracovia Danza Szachy. Przedstawienie, oparte na poemacie Jana Kochanowskiego, ukaże wojnę, do której miecza nie trzeba ni zbroje. Tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach wcielą się w role figur szachowych, by odtworzyć emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną przez poetę. Widzowie zobaczą autentyczne XVI-wieczne choreografie w stylu włoskim i francuskim, a także pełne elegancji i wdzięku stroje dworskie z epoki renesansu. Dzień później, w niedzielę widowisko Mars des Nations ukaże Marsa, boga wojny, który pojawia się w różnych krajach, ale w każdym z nich inaczej wojuje. Przedstawione zostaną zmagania wojenne w eleganckiej Francji Ludwika XIV, w dawnej Hiszpanii Złotego Wieku, w magicznych Indiach czasów Mahabharaty, i wreszcie w spotkanie Polaków i Turków w bitwie pod Wiedniem pod koniec XVII wieku. Choreografie przygotowują czterej różni choreografowie, goście festiwalu związani z danym kręgiem kulturowym.

Cracovia Danza_Harmonia Mundi, fot. Tomasz Korczyński małe.jpgPodczas finału zabytkowa przestrzeń Krakowa zaludni się postaciami paradujących rycerzy, żonglerów, chorągwiarzy oraz dworzan w strojach z różnych epok. Na Rynku oraz na dziedzińcach Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także w Barbakanie będzie można oglądać spektakle przygotowane specjalnie z myślą o miejscach prezentacji. Jednymi z ciekawszych programów będą pokazy Breve Regnum i Harmonia Mundi nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Bassa Danza z Madonnami, odwołujący się do zbiorów Muzeum Narodowego z ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Atrakcją stanie się także bal publiczności na Rynku, zaplanowany na sobotni wieczór, po spektaklu.

Wcześniej od 22 lipca będą się w Krakowie odbywały warsztaty taneczne, w ramach których każdego dnia o godz. 19 na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka prezentowane będą międzynarodowe pokazy taneczne. Uczestnicy warsztatów zaprezentują także zdobyte w czasie tygodniowych kursów umiejętności i przygotowane choreografie podczas pokazów na scenie na Rynku Głównym w finałowy weekend.

Szczegółowy program znajduje się TUTAJ PDF

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu oprócz warsztatów jest wolny.

Kraków tańczy od 22 do 29 lipca. Cracovia Danza. Zapraszamy!

 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel

Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, highenough film production, Restauracja Chimera, Hostel Indalo

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Karnet, Gość Niedzielny, Magiczny Kraków, Kwartalnik Taniec, TaniecPOLSKA.pl, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów Teatr  taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy).

19. FTD plakat poglądowo.jpg

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2018-07-05
Data aktualizacji: 2018-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź