Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Grudzień w NCK

1 grudnia (czwartek), g.12.00, sala kameralna

Klub Super Mama

Jak fotografować dzieci . Spotkanie z Anną Otczyk i Laurą Dec

Anna Otczyk - Studiowała w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie na kierunku Reportażu. Lubi uwieczniać na zdjęciach momenty z życia ludzi, a najbardziej "małych ludzi".

 Laura Dec - członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz laureatka licznych konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

wstęp wolny

3 grudnia (sobota), g.16.00, Scena NCK

5, 6 grudnia, g. 9.00, 11.15, Scena NCK

TAŃCZĄCA CHOINKA - spektakle mikołajowe

Teatr Banasiów z Warszawy

Pierwszy śnieg przykrył las. Wszyscy układają się do długiego, zimowego snu. Tylko krasnal ma mnóstwo pracy. Zbliżają się Święta i musi przygotować prezenty dla wszystkich dzieci. Leśną ciszę zakłóca drwal, który chce wyciąć najpiękniejszą Choinkę, która błaga go o litość. Nawet Krasnal nie wiedział, że Choinka mówi. Nie wiedział też, że kiedyś ludzie przychodzili do lasu i tam odświętnie ubierali Choinkę, a ta z wdzięczności, w noc wigilijną, tańczyła dla nich. Czy i tym razem zatańczy? Czy do lasu przyjdzie Święty Mikołaj? O tym, o Muchomorku i Pajacyku, o przyjaźni i miłości opowiada ta świąteczna bajka.

Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj.

bilety: 20/16zł

Istnieje możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia.   

8 grudnia (czwartek), g. 18.00, sala kameralna

Klub Podróżników Navigator

Horyzonty zdarzeń

Spotkanie z Olgą Komornicką i Mateuszem Michtą, autorski pokaz zdjęć

wstęp wolny

9 grudnia (piątek), g.19.00, Scena NCK

„Lekko nie będzie” – spektakl komediowy

Oburza Was nieco większa różnica wieku w związkach? Śmieszą Panie zakochane w młodszych partnerach? Żenują dojrzali Panowie zauroczeni młodszymi kobietami, w myśl zasady – mnie by się to nie przydarzyło? Jeśli tak - ta sztuka rozbawi Was do łez i pokaże, że

teoria w życiu bardzo różni się od praktyki.

„Lekko nie będzie” autorstwa Jean-Claude Islert’a to niezwykle zabawna francuska komedia o miłości, zachowywaniu pozorów, szukaniu szczęścia na przekór konwenansom, tolerancji dla własnych wybryków i hipokryzji w ocenianiu kontrowersyjnych postępków innych.

Stateczny wykładowca Eduardo romansujący ze sprytną studentką Sarah, jego była żona Marion zakochana w młodszym partnerze i ich córka Julie mająca nowego, troszkę starszego narzeczonego Marco, wąsatego „artystę”, lekkoducha, bez grosza przy duszy zapoczątkują lawinę omyłek i absurdu, komplikacji i rozwiązań, które nie wpadłyby Wam do głowy, bo kiedy wszystko zawodzi zawsze można zrzucić winę na hydraulika – imigranta ze wschodu…

Przygotujcie się na wyjątkowo zabawny wieczór, a jeśli nie lubicie się śmiać, to możemy Wam obiecać, że… Lekko nie będzie!

Autor: Jean-Claude Islert

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Sapryk

Występują: Jan Jankowski, Dominika Ostałowska, Kacper Kuszewski, Julia Rosnowska Zofia Zborowska.

bilety: 80 zł

9 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena Studio KCC

PŁACZKI - Grupa Wokół Centrum – spektakl teatru tańca

Moląg tworzy spektakl dekonstruujący zarówno tabu śmierci i żałoby, jak i samą figurę płaczki, która zostaje poddana swoistej karnawalizacji. Płaczki, inaczej nazywane łzawicami, to kobiety, które były wynajmowane w celu okazywania rozpaczy oraz opłakiwania zmarłego przed i w trakcie uroczystości pogrzebowych. Choreografka ukazuje je jako twór hybrydyczny, czego znakiem są łączące tancerki węzły na sukienkach, a jednocześnie odpersonalizowany – będący pewnym schematem wyrażania nieprzedstawialnego, tutaj – traumy śmierci.

Alicja Müller,TaniecPolska.pl

tańczą: Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

koncepcja i choreografia: Agata Moląg

bilety: 20 zł

10 grudnia (sobota), g.11.00, Scena NCK

DZIADEK DO ORZECHÓW - spektakl baletowy

Artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu

„Dziadek do orzechów” to fenomen w historii baletu - wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. To również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Balet Piotra Czajkowskiego przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. W wigilijny wieczór mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. W kolejnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Wyrazistość ruchów tancerzy, fantastyczna choreografia, magia świateł, dekorowane cekinami stroje i urzekająca scenografia – wszystko to składa się na zapierający dech w piersiach, bajkowy występ Lwowskiego Narodowego Baletu.

bilety: 120/90 zł

10 grudnia (sobota), g.18.00, Scena NCK

JEZIORO ŁABĘDZIE – spektakl baletowy

Artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu

Akcja tego najbardziej niezwykłego baletu jest nasycona subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie. Ta niezwykła historia opowiada o prawdach uniwersalnych: walce dobra ze złem, ludzkich namiętnościach, zdradzie, bólu i potędze miłości.

Czajkowski napisał "Jezioro łabędzie" w latach 1875/76 na zamówienie moskiewskiego Teatru Wielkiego do libretta dramaturga W. Begiczewa i baletmistrza W. Gelcera. Premiera odbyła się 20 lutego 1877 r. w Moskwie. Muzyka Czajkowskiego do tego baletu urzeka pięknem i subtelnością melodyki składającej się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny.

bilety: 120/90 zł

11 grudnia  (niedziela), g. 16.00, sala kameralna

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.

Prowadzenie: Wojciech Dąbrowski

wstęp wolny

11 grudnia (niedziela), g.17.00, scena NCK

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK - Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk

Koncert dwuczęściowy z udziałem chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, będący kompilacją najpiękniejszych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny.

bilety: 70 zł

12 grudnia (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna

Klub Przyjaciół Psychologii

O agresji trochę inaczej

Spotkanie z psychologiem i psychoterapeutą Magdaleną Sękowską

Magdalena Sękowska właściciel Grupy Doradczo – Szkoleniowej Transmisja, psycholog, psychoterapeuta, trener, konsultant zarządzania. Załozycielka Polskiego  Towarzystwa Organizacyjnej Analizy Transakcyjnej afiliowanego przy Europejskim Towarzystwie Analizy Transakcyjnej. Vice-Prezydent Europejskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej od 2010 roku.

Współautorka książki „Analiza Transakcyjna w zarządzaniu”. W swojej pracy wykorzystuje koncepcję Analizy Transakcyjnej, podejście systemowe i narracyjne. Pracuje z zarządami i managerami, wspomaga organizacje we wzmacnianiu kompetencji relacyjnych oraz przywódczych, specjalizuje się w przeprowadzaniu diagnozy kultury organizacyjnej, w prowadzeniu konsultacji w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

Poza pracą w obszarze biznesu od 30 lat prowadzi Gabinet Psychoterapeutyczny i pracuje w kontakcie indywidualnym, z parami i rodzinami. Popularyzuje wiedzę psychologiczną prowadząc wykłady otwarte w głównych Ośrodkach Kultury w Krakowie NCK i Dworek Białoprądnicki.

Wstęp wolny

13 grudnia (wtorek), g.18.00, Scena NCK

Salon Literacko Muzyczny - Wieczór osiemdziesiąty czwarty

„Wielki wiatr” wieczór autorski Anny Treter z udziałem Jana Hnatowicza – gitara.

Anna Treter –  wokalistka,  autorka tekstów, kompozytorka, pianistka znana m.in. z zespołu „Pod Budą”, z którym występuje od momentu jego powstania aż do dziś. Od 10 lat trwa także solowa działalność artystki, która zaowocowała dotychczas 3 autorskimi płytami.

,,Wielki Wiatr" to długo oczekiwany, czwarty album, który zawiera 13 premierowych piosenek w większości z tekstami Anny Treter i  kompozycjami Jana Hnatowicza, który wcześniej obdarował zespół ,,Pod Budą” wieloma przebojami. Obok nastrojowych ballad znajdują się na płycie żywiołowe, pełne porywających rytmów piosenki w rozbudowanych aranżacjach. Jest tu także miejsce dla tanga, bluesa czy fado. Ta ogromna różnorodność stylistyczna utworów czyni płytę interesującą i urozmaiconą, a z kolei tematyka tekstów i sposób opowiadania – pełen humoru i lekkości - nadają jej spójność.

Wokalistce towarzyszy zespół pięciu znakomitych krakowskich muzyków, z którymi współpracuje na stałe, a także wielu młodych, obiecujących artystów.

Prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

wstęp wolny

15 grudnia (czwartek), g. 9.00, sala 117

Obudź swoją wyobraźnię - spotkanie z Danutą Klimkiewicz 

Warsztaty kreatywnego myślenia

Zapraszamy  na warsztaty twórczego myślenia rozwijające ciekawość świata, wyobraźnię i kreatywność.  Celem warsztatów jest wspieranie rozwoju dziecka, by mogło odnaleźć i rozwijać uzdolnienia, ćwiczyć myślenie abstrakcyjne, uczyć się łamać stereotypy i budować samoakceptację. Zajęcia w formie inspirującej zabawy.

Warsztaty poprowadzi Danuta Klimkiewicz – nauczyciel dyplomowany z wieloletnim doświadczeniem w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Posiada II stopień specjalizacji zawodowej, jest ekspertem MEN ds. awansu zawodowego. Jest także terapeutą pedagogicznym i autorką kilkudziesięciu książek edukacyjnych dla dzieci.

wstęp wolny

15 grudnia (czwartek), g. 18.00, sala kameralna

Religia- Filozofia- Kultura

Leszek Kołakowski (1927–2009) - Filozof niepokorny

Wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro

Wykład ukazuje przemiany ideowe Leszka Kołakowskiego, oraz niektóre aspekty jego twórczości jako filozofa, historyka idei i etyka.

Leszek Kołakowski był w latach pięćdziesiątych aktywnym członkiem PZPR w środowisku akademickim, już jako student przyczynił się do zawieszenia z przyczyn ideologicznych Władysława Tatarkiewicza na Uniwersytecie Warszawskim. W następnych latach był pracownikiem Instytutu Kształcenia Kadr Naukowych przy KC PZPR, Kierownikiem Katedry Filozofii Nowożytnej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Redaktorem Studiów Filozoficznych. Przemiana ideowa nastąpiła w roku 1966, gdy Kołakowski wystąpił z ostrą krytyką władz, został wtedy usunięty z partii, a jego poglądy uznano za rewizjonistyczne. W roku 1968, za udział wydarzeniach marcowych odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło Kołakowskiego do opuszczenia Polski. Leszek Kołakowski związał się na stałe z Uniwersytetem Oksfordzkim, gdzie wykładał aż do emerytury.. Wykładał również na wielu uniwersytetach europejskich i amerykańskich, publikował też w paryskiej Kulturze. Miał znaczny wpływ na kształtowanie się opozycji antykomunistycznej w Polsce,  inspirując powstanie KOR-u , którego był oficjalnym przedstawicielem za granicą. Był wysoko ceniony jako znawca marksizmu i autor trzytomowego dzieła „Główne nurty marksizmu. Postanie – rozwój- rozkład” , wydane w latach 1976- 1978 w Paryżu. Jego liczne artykuły z dziedziny filozofii, etyki, wydawane w Polsce inspirowały intelektualistów polskich okresu transformacji. Kołakowski wpisał się na trwałe w historię przemian ideowych w Polsce.

wstęp wolny

19 grudnia (poniedziałek), g.18.00, sala kameralna

Zdrowie i medycyna

Jak poprawić metabolizm i zadbać o swój układ trawienny.

Wykład prof. Wiktora Stelmacha gerontologa i fitoterapeuty

wstęp wolny

31 grudnia (sobota), g. 20.00  

Bal sylwestrowy 2016

Sylwester coraz bliżej! Powitaj Nowy Rok na najgorętszym Balu w Krakowie!
Muzyka na żywo w wykonaniu Zespołu Czakram, a oprócz szaleństw na parkiecie w programie także konkursy z nagrodami i zabawy!

 

Informacje i zamówienia:

Biuro Organizacji Widowni - tel. 12 644 02 66 wew. 55, e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

Kasa - tel. 12 644 02 66 wew. 56

 

NCK WYSTAWY  - wystawy w grudniu 2016

KAPLICZKI, FIGURY I KRZYŻE PRZYDROŻNE

wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego 

30 czerwca-31 grudnia, Skwer przed NCK

wystawa czynna w g. 8.00-20.00

wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa prac

wystawa czynna w g. 11.00-19.00

bilety: 10/8 zł

LEONARD PĘDZIAŁEK – grafika

12 października - 15 listopada, Czarna Galeria

wystawa czynna w g. 8.00 -20.00

wstęp wolny

BEATA OSTACHOWICZ  - Krajobrazy wyobraźni

wystawa fotografii

27 października – 31 grudnia, FOTO-GALERIA

wystawa czynna w g. 8.00 -20.00

wstęp wolny

OLGA KOMORNICKA I MATEUSZ MICHTA – Horyzonty zdarzeń

wystawa fotografii 

28 października – 11 grudnia, Galeria Podróżników

wystawa czynna w g. 8.00 -20.00

wstęp wolny

STEFAN GIEROWSKI – Akwarele

Wystawa z cyklu: Przestrzeń dla sztuki

14 listopada – 8 grudnia, Biała Galeria Centrum

wystawa czynna w g. 8.00 -20.00

wstęp wolny

 

A JUŻ W STYCZNIU…

ELŻBIETA ADAMIAK – Trwaj chwilo, trwaj

7 stycznia (sobota) g.18.00, Scena NCK

KABARET PARANIENORMALNI - Pierwiastek z trzech

20 stycznia (piątek)  g.17.30  i 20.30, Scena NCK

ZESPÓŁ GÓRALSKI HAMERNIK – koncert z okazji 38. rocznica powstania

21 stycznia (sobota), g 18.00, Scena NCK

ART COLOR BALLET - Kryptonim 27

27, 28, 29  stycznia (piątek, sobota, niedziela) g.19.00, Scena NCK

 

Zapraszamy!

balet nck.jpg

lekko-nie-będzie.jpg

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2016-11-29
Data aktualizacji: 2016-11-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź