Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konik Muzealny

Zapraszamy na warsztaty weekendowe wiosna - lato 2016

Cykl warsztatów weekendowych odbywających się w kilku oddziałach MNK. Uczestnicy mają okazję odkrywać tajemnice muzealnych galerii, ucząc się i bawiąc równocześnie, gdyż formuła zajęć przypomina nieco grę terenową.
Każdy KONIK jest inny – bogactwo dzieł sztuki pozwala na sięganie do różnorodnych kontekstów i metod, aktywne pokonywanie ścieżki daje okazję do zdobycia za każdym razem nowej dawki wiedzy. Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę Złotego Słonecznika przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.


WARSZTATY W CYKLU:
6 marca
Gmach Główny/wystawa: Modna i już! Moda w PRL
W kolejce po sztukę

Nie tak dawno temu, nie tak daleko stąd, nasze babcie paradowały w bananówach, dziadkowie dumnie nosili dzwony, a ich dzieciom śniły się... relaksy. Zapraszamy dzieci na warsztaty towarzyszące wystawie "Modna i już!". Nieco "dziwny był ten świat". Spełnione marzenia bywały w nim "na kartki", a sny wyglądały "spod lady". Na szczęście całkiem dobrze się miały talent i wyobraźnia, więc korzystali z nich chętnie wszyscy, którzy chcieli być modni – bo moda i wówczas była sztuką. A sztuka jak wiadomo lubi wolność. Jeśli chcecie
dowiedzieć jakie kolory miał świat, w którym "dzieci kwiaty" to nie były dzieci, a prawdziwe dzieci wisiały na trzepaku, koniecznie przyjdzie do muzeum i ustawcie się w kolejce, w której wiele może się wydarzyć.
Prowadzenie: Agnieszka Znachorska, Jagoda Gumińska-Oleksy.


13 marca
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach
Artystki i muzy

Eleganckie damy i urodziwe dziewczęta z obrazów zwykle uparcie milczą i tylko, z niewzruszonym od wieków wyrazem twarzy, przyglądają się gościom odwiedzającym muzeum. Wyrwane z wieloletniego letargu, zapytane o historie ich życia milczą lub odpowiadają półsłówkami. Trzeba znać sposoby, by zachęcić je do zwierzeń. Jeśli już opanuje się tę trudną sztukę, wówczas oczarują nas opowieści o sławie,
życiu na wsi, a nawet o ulubionych zajęciach rusałek...
Prowadzenie: Weronika Moskwa, Agnieszka Bajorska


KONIK Muzealny
sezon wiosna – lato 2016
24 kwietnia
Muzeum Ks. Czartoryskich – Arsenał
Antyk od kuchni

Co jedli starożytni Egipcjanie, a czym raczyli się greccy bogowie? Czy w wazach podawano zupy i czy zjedzenie granatu mogło być niebezpieczne? Razem zasiądziemy do starożytnej uczty i przekonamy się jak smakował antyk! Nawet mumiom zaburczy w bardzo pustych brzuchach.
Prowadzenie: Weronika Moskwa, Agnieszka Bajorska


22 maja
Dom Jana Matejki
Jak zostać malarzem?

Pytasz mnie jak zostać malarzem? No cóż, w zasadzie nie mogłeś trafić lepiej. Jeśli myślisz drogie dziecko, że pędzel i farby wystarczą to wiedz, że sporo się musisz nauczyć. Tworzenie sztuki to dopiero sztuka. Trochę się na niej znam, więc zapraszam Cie na kurs. Hmm, niech zerknę do kalendarza, w tę majową niedzielę poświęcę Ci trochę czasu. Zaglądnij na Floriańską koło południa. Mistrz
Prowadzenie: Agnieszka Bajorska, Weronika Moskwa


INFORMACJE DODATKOWE

Cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4–7 lat. Warsztaty odbywają się w wyznaczone niedziele w wybranych oddziałach Muzeum. Spotkania mają charakter otwarty. Uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy lub zakończyć ją w dowolnym momencie. Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00. Warsztaty kończą się o 14.00. Czas trwania warsztatów to około 2 (do 3) godzin, w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników. Warsztaty nie wymagają rezerwacji poza wyjątkowymi, określonymi w kalendarium przypadkami. Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny. Wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (maks. 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny). Honorujemy zniżki wynikające z Karty dużej rodziny. Opłaty dokonuje się w kasie muzeum bezpośrednio przez zajęciami.
KONIKI prowadzą: Weronika Moskwa – studentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, edukator muzealny. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu. Entuzjazm dla pracy twórczej z dziećmi i młodzieżą wyraża także w fotografii.
Agnieszka Bajorska – studentka kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, animatorka kultury z przygotowaniem pedagogicznym oraz animatorka zabaw dziecięcych. Miłośniczka kultury ludowej, lubiąca brudzić się gliną. Energię do życia czerpie z przebywania wśród dzieci, a doświadczenie w pracy z najmłodszymi odbiorcami kultury zdobywała podczas współpracy z różnymi domami kultury i klubami dla dzieci oraz Akademią Dziecięcą Ignatianum.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA RAK
Podmiot publikujący: KKR
Data publikacji: 2016-02-11
Data aktualizacji: 2016-03-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź